Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Ce copaci sunt astia?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Te-ai ingrasat, Gica.

#20
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Daca vrei sa creasca rapid, planteaza salcie, nu sunt pretentioase si cresc rapid,  in 3-4 ani ai ditamai copacul.

Attached Files


Edited by Danosul, 09 May 2022 - 10:21.


#21
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Salcia am auzit ca e mai sensibila la seceta si decat castanul. Sau poate era vorba de de-aia pletoasa.... Iar frunzele sunt parca prea marunte. Nici la frasin nu sunt asa mari, da la salcie sunt si mai mici. Plus culoarea prea albicioasa...

View Postunknown_35, on 09 mai 2022 - 09:24, said:

Incearca tei sau castani. Nu planta mesteceni, provoaca alergii primavara de la puf. Evita si artarii/platanii e o insecta "tigrul de platan" care apare in perioada de seceta si inteapa mai rau ca tantarii.

Daca vrei un pom fructifer iti recomand un cires/visin .

Mesteacan oricum nu imi prea place cum arata, au coroana parca e ciuruita de srapnel.

Da, si teiul mi se pare ok.

In catalogul firmei se mai sus, la castan zice: rezistenta la seceta - 1/3, adica minimum. Va trebui udat vara? Daca nu ma duc acolo o luna si e secetea?

Referitor la fructiferi, va trebui sa ii stropesc, sa nu faca viermi, si sa fiu pe faza cand se coc. Daca nu ii culeg, fructiferii fac mizerie. O sa pun si fructiferi, dar numai 2-3.

Edited by Cyanid3, 09 May 2022 - 13:48.


#22
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostCyanid3, on 09 mai 2022 - 13:58, said:

Salcia am auzit ca e mai sensibila la seceta si decat castanul. Sau poate era vorba de de-aia pletoasa.... Iar frunzele sunt parca prea marunte. Nici la frasin nu sunt asa mari, da la salcie sunt si mai mici. Plus culoarea prea albicioasa...



Mesteacan oricum nu imi prea place cum arata, au coroana parca e ciuruita de srapnel.

Da, si teiul mi se pare ok.

In catalogul firmei se mai sus, la castan zice: rezistenta la seceta - 1/3, adica minimum. Va trebui udat vara? Daca nu ma duc acolo o luna si e secetea?

Referitor la fructiferi, va trebui sa ii stropesc, sa nu faca viermi, si sa fiu pe faza cand se coc. Daca nu ii culeg, fructiferii fac mizerie. O sa pun si fructiferi, dar numai 2-3.

Orice pom trebuie udat cand e mic si radacinile nu sunt dezvoltate. Poti gasi un sistem de udat fara ajutorul tau, cum exista pt plantele de apartament.

#23
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
daca vrei un copac care creste repede, poti planta plopi, tin minte la Timisoara, unde am lucrat la Combinatul Solventul ( acuma e demolat ) pusesera pe timpul lui Ceausescu plopi, banuiesc ca sa si combata poluarea ? nu sunt sigur, ei bine plopii aia in 20 de ani au devenit niste copaci uriasi

#24
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am facut poza la o creanga (nu a focalizat telefonul bine) si la o frunza.
Deci, este frasin?

O problema e ca si daca iau o anumita specie, e posibil sa varieze mult, sa nimeresc frasini cu coroana rara sau neuniforma, desi pe strada vad altceva...

Attached Files

  • Attached File  frz.jpg   127.86K   14 downloads
  • Attached File  frz2.jpg   222.96K   14 downloads

Edited by Cyanid3, 11 May 2022 - 13:06.


#25
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Da, e un frasin. Coroana se poate face din taieri de toamna/primavara.
Orice copac necesita o mica ingrijire pana cand face radacini suficient de mari ca sa poaata rezista singur peste o perioada de seceta.
Din experienta mea (doar anul asta am pus in gradina 4 tei, 3 castani si o salcie pletoasa) - cel mai bine merg cei cu o inaltime cam de 2 m la plantare.

#26
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Sa inteleg ca daca depasesc 2m, se mareste riscul sa nu se prinda?

Eu nu sunt ingrijorat ca ii ud vara vreo 2-3 ani, mi-e teama sa nu trebuiasca sa ii ud vara toata viata, altfel risc sa se usuce.
La castan zicea pe site rezistenta minima la seceta, se referea la modul general, nu pana se prinde.

#27
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
De ce vrei neaparat copaci? Poti pune niste sarme si stalpi si sa pui plante agatatoare /iedera/ vita de vie . Vita de vie nu trebuie udata toata viata, are radacini care ajung la adancime destul de mare .

Eu am vazut multi castani batrani in orasele din sudul tarii, unde e seceta, si nu am vazut sa ii ude cineva, deci nu cred ca mor neudati dupa ce trec 2-3 ani de la plantare. Preventiv ai putea sa le pui niste apa cand ajungi pe la casa de la tara, macar in primii 5 -6 ani.

#28
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
La noi in tara, daca nu se agraveaza seceta asta care ne ameninta in ultimii ani, orice pom se descurca singur dupa primii doi ani, In primii doi ani ai face bine sa-i uzi, apoi se descurca, dar nu le pare rau daca-i mai uzi.
In primul an cam odata pe saptamana, dar merge si mai rar de atat, iar in al doilea an, udat putin, macar in perioada secetoasa de vara.

Vad ca au trecut doar trei ani de cand am plantat platanii https://forum.softpe...4#entry24501670
Din pacate i-am pus numai prin curte, nu la hotar, asa ca e posibil ca in 10 ani sa vreau sa tai deja unul-doi din cei trei plantati.
I-am luat de la pepiniera Stefanesti, pe la 2m inaltime, scurtati in primul an pe la 1,5m.

Cred ca e pomul cel mai usor de condus. Varful se duce vertical, nu se lasa moale intr-o parte, chiar daca furtunile de vara ii incarca frunzele cu apa si-i fac varful sa se lase arcuit intr-o parte, la final tot vertical revine. Acum au spre 5 m inaltime, primele ramuri sunt pe la 2m inaltime.
Sper sa nu fie atat de deranjant tigrul platanului, ori macar sa gasesc ac de cojocul lui.

Dintre pomii fructiferi, ciresul si marul mi se par potriviti pentru umbra, ciresul fiind mai usor de condus si de intretinut in tinerete. La mar e nevoie de atentie pana il faci de trei ani, ca minierul sau sfredelitorul, cum i-o zice, isi face de cap pe trunchiul tanar.
Ciresul creste repede daca e soi care fructifica tarziu. Daca produce abundent si din primii ani, atunci va creste mai greu si e expus moniliozei.
Nu stiu ce soi e cel care a crescut viguros inainte sa inceapa sa rodeasca.
Comparatie intre Paulownia si el, aici: https://forum.softpe...4#entry28990019

Nu pune Paulownia, eu am trei pusi asa, ca experiment. Va avea ramuri casante, se rup, iar unde pica lovesc, pentru ca nu au varfuri moi, cum are salcia. Si salcia pletoasa isi mai frange din crengi la furtuni.

Nu as pune nici tei, pentru ca aduna afide care primavara secreta atatia muci, ca-ti umplu masina parcata sub ei. Plus ca nu vrei ferma de afide la curtea ta.

Stejarii sunt tembeli, atasez doua poze. Prima cu unul semanat din ghinda si nestramutat de la locul lui. A crescut bine, are spre 3m lungime daca-i indrepti varful in sus (cel din dreapta). Dar e bleg, nu sta drept. Al doilea, un stejar cumparat deja viguros odata cu platanii, mai gros decat platanii, dar pe care n-am stiut sa-l conduc, plus ca, dupa cum ziceam stejarul e tembel, creste aiurea. Asa arata acum, si nu trece de 3m. Aproape 3m avea si inainte sa-l ciuntez, cand l-am cumparat, acum 3 ani.

Pun si poza cu Paulownia, sa o vedeti in verde.

Attached Files


Edited by til, 22 May 2022 - 11:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate