Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Masini facute sa reziste la stiluri de condus sportiv ?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 17:29, said:

Nu, nu am probleme cu Tucson. Nu am gasit vreo masina pe care sa n-o pot depasi.

Sa fim seriosi Posted Image. Daca cineva nu are chef sa se ia la intrecere cu tine, nu inseamna ca il poti depasi din cauza performantei Posted Image .. la fel gandesc si cei care ma depasesc pe mine Posted Image, de multe ori ii vad in oglinda ca sunt pusi pe depasiri .. mai e unu in oras care in timp ce merge in paralel cu mine , tot o tureaza ampulea ca sa ne intrecem. El avand undeva la 200cp iar eu 313cp ...
Tipul oricum e retard , ca l-am auzit odata in bezinarie cum povestea prietenilor ca a luat amenda in nu stiu ce localitate pentru viteza... dar o povestea cu o mandrie de zici ca era singurul de pe pamant ce a fost prins de radar. Eu merg pe ideea ca astfel de oameni nu au primit atentie in copilarie si o cauta acuma

Edited by Andreysc7, 30 April 2022 - 17:40.


#20
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Reno Clio ii RS e bun Posted Image

le: sau 5 rs

Edited by crocko.dilul, 30 April 2022 - 17:38.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 17:29, said:

Prin "sportiv" intr-adevar se poate intelege condusul de raliu. Nu asta am vrut sa spun, ci sportiv in sensul de depasiri in forta.
Nu, nu am probleme cu Tucson. Nu am gasit vreo masina pe care sa n-o pot depasi. Cand intra motorul electric nu fac fata celelalte masini, si multi s-au incapatanat sa nu-i depasesc. Am depasit tot ce am avut nevoie, daca cineva merge suficient de tare nu il depasesc. O singura masina cu numar de TR pe centura Alexandria nu am putut sa o depasesc fiindca avea performante similare si nu voia sa lase o Dacie sa-l depaseasca, se juca pe asfalt cu ea, eu am vrut sa-i depasesc pe amandoi, nu m-a lasat nici pe mine, dar pana la urma l-am facut sa mearga peste 100km/h si tot am mers cu viteza care voiam. Problema este ca o masina pe care o fortezi in multe depasiri nu cred sa reziste mult, mai ales daca are un motor mic, fie el si hibrid. Ar fi mai bune alte motoare, sau o marca anume care fabrica ceva special pentru performante pe termen lung ?

Tucson in nici un caz.
Ce-ti trebuie tie este o masina mica si puternica
Esti genul meu.
"Top of the line" pe care l-am avut pana acum a fost un Focus ST
"Rupea" aderenta si la schimbarea treptei 2-3.
Ma doare sufletul de dor dupa ea.

Uite o poza sa vezi cum arata acum:

Attached File  Ma baby.jpg   286.57K   55 downloads

Si "prezentarea" atunci cand am cumparat-o:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DJYyYVguQ-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
5 Turbo 2 m-a bagat in boala  Posted Image
Ajunge de la 0–100 km/h in mai putin de 7 secunde
Nu s-a inventat Tucsonu' care sa-l faca Posted Image

#23
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007

View PostAndreysc7, on 30 aprilie 2022 - 17:36, said:

Sa fim seriosi Posted Image. Daca cineva nu are chef sa se ia la intrecere cu tine, nu inseamna ca il poti depasi din cauza performantei Posted Image

Nu, nu din cauza ca am masina prea puternica, ci fiindca nu depasesc pe cei care merg suficient de bine, iar pe cei care au masini mai puternice ii depasesc pentru ca la momentul respectiv mergeau prea incet. Nu fac intreceri, dar recunosc ca uneori cand vad pe unul nervos in trafic care depaseste aiurea, se baga la limita, forteaza, samd, il tin in spate pana se potoleste.

#24
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 17:29, said:

Prin "sportiv" intr-adevar se poate intelege condusul de raliu. Nu asta am vrut sa spun, ci sportiv in sensul de depasiri in forta.
Nu, nu am probleme cu Tucson. Nu am gasit vreo masina pe care sa n-o pot depasi. Cand intra motorul electric nu fac fata celelalte masini, si multi s-au incapatanat sa nu-i depasesc. Am depasit tot ce am avut nevoie, daca cineva merge suficient de tare nu il depasesc. O singura masina cu numar de TR pe centura Alexandria nu am putut sa o depasesc fiindca avea performante similare si nu voia sa lase o Dacie sa-l depaseasca, se juca pe asfalt cu ea, eu am vrut sa-i depasesc pe amandoi, nu m-a lasat nici pe mine, dar pana la urma l-am facut sa mearga peste 100km/h si tot am mers cu viteza care voiam. Problema este ca o masina pe care o fortezi in multe depasiri nu cred sa reziste mult, mai ales daca are un motor mic, fie el si hibrid. Ar fi mai bune alte motoare, sau o marca anume care fabrica ceva special pentru performante pe termen lung ?
Gandire si comportament de bombardier.

#25
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Masina mica si puternica daca nu are 4x4 scartaie pe asfalt de o gasesc toate belelele.

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View PostNaijax, on 30 aprilie 2022 - 17:01, said:

Ala e un crossover ridicat la rangul de SUV de niste baieti de la marketing
Avînd în vedere că nu există o definiție unanim acceptată pentru SUV, băieții de la marketing fac ce vor și nu te poți lua de ei.

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 16:42, said:

- cazuri normale: depasesc si masina din fata mea mentine viteza
- cazuri cand ai nevoie de putere: apuci sa depasesti doar cand se elibereaza drumul in fata, dar atunci accelereaza si cel din fata fiindca s-a terminat limita de viteza ori s-a terminat curba ori s-a terminat dealul
- cazuri anormale: vrei sa depasesti si evident ca cel din fata ta nu te lasa, accelerand cu putere fara sens
În primul caz depășești și nu trebuie să forțezi mașina. În cazurile doi și trei mai bine nu depășești - în al doilea fiindcă n-ai de ce, ăla din fața ta accelerează, iar în al treilea îți riști pielea dacă te cobori la mintea unui nebun.

View Post_-livio-_, on 30 aprilie 2022 - 17:23, said:

cam toate warm hatch-urile se descurca la asta, vrei mai mult, urci in gama spre hot, de exemplu un 135i cu 6 pistoane si remap ajunge la 400 de cai, iar in mod eco e foarte civilizat.
400 de cai... Nu mai putem să ne simțim în siguranță la depășiri decît dacă avem 400 de cai sub capotă. Serios?

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 16:42, said:

viteze astronomice
sa faca fata unor forte mari pe un timp indelungat,
abuz nu mare dar suficient de mare ?
Ce înțelegi prin viteze astronomice, cît de mari sînt forțele mari, ce înseamnă timp îndelungat și, cireașa de pe tort, ce e acela abuz nu mare dar suficient de mare?

#27
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
ai facut ceva gimnastica mentala sa ajungi la concluzia aia...

#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 16:57, said:

Ca zici de Hyundai, acum am un Tucson 230 CP cuplu 350 nm, fuge de rupe dar nu as baga mana in foc ca e facuta pentru un mod de exploatare sportiv, mai degraba linistit si fara multe depasiri,

Tu defapt, cred eu (e parerea mea, te inteleg, deci nu te supara pe mine) vrei sa-i "dai in gura" la masina  si nu stii daca peste o vreme vor aparea probleme. Raspunsul e ca nu ai de unde sti. Ramane doar sa afli pe propria piele. Eu stiu vreo 2 care au "fiert" motorul asa. Inclusiv eu la o Dacie am patit asta, am zis lasa ca nu are nimic un pic de forja pana cand a inceput antigelul sa "dispara" din borcan si sa ajunga in baia de ulei. Crezi ca toate Passaturile alea care scot fum albastru sunt asa ca nu au schimbat uleiul la timp?

Masinile de "forja" nu ajung la 200k km.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 18:06, said:

Masina mica si puternica daca nu are 4x4 scartaie pe asfalt de o gasesc toate belelele.

Depinde de gume.
La focusul meu era okay, cam la limita
Am facut sun test si cu un Type R. La puterea aia 4x2 era cam putin
Iar pe un focus RS nu m-a dat inima sa dau cu $20k mai mult decat pe ST

Si depinde si de sofer

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View Post_-livio-_, on 30 aprilie 2022 - 18:18, said:

ai facut ceva gimnastica mentala sa ajungi la concluzia aia...
Well... discutăm de depășiri și tu aduci în discuție 400 de cai. N-a fost nevoie de contorsionism, legătura e directă.

#31
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,062
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 16:42, said:

Ce masini cunoasteti facute sa reziste mai bine la un stil de condus normal dar totusi sportiv si precaut cand situatia o cere ? Nu sa tragi de masina cu viteze astronomice ca sa ajungi mai repede la destinatie, nu sa depasesti cum tot vad ca depasesc unii la limita cand in fata e o curba sau o masina, nu sa depasesti coloane riscand o incadrare inapoi pe banda, nu sa tai calea nici sa mergi in spatele celui din fata fortand o depasire. Un condus normal dar totusi o masina suficient de puternica pentru a putea depasi din scurt nu avand in fata masina ci pur si simplu cand stii ca te-ai incadra suficient dar totusi vrei sa executi depasirea rapid si fara emotii. De ce asa ? Nenumarate cazuri de depasiri pe care le fac acum se incadreaza in trei situatii:
- cazuri normale: depasesc si masina din fata mea mentine viteza
- cazuri cand ai nevoie de putere: apuci sa depasesti doar cand se elibereaza drumul in fata, dar atunci accelereaza si cel din fata fiindca s-a terminat limita de viteza ori s-a terminat curba ori s-a terminat dealul
- cazuri anormale: vrei sa depasesti si evident ca cel din fata ta nu te lasa, accelerand cu putere fara sens

Sunt multe masini care fac fata in depasiri, trebuie sa iti calculezi cuplul masinii si caii putere. Caii putere spun cat de repede poate sa alerge masina iar cuplul spune cat de repede ajunge masina sa alerge repede. Trebuie o masina cu cuplu cat mai mare si cai putere cat mai multi, dar nu asta e problema, fiindca sunt masini care ofera aceste lucuri. Problema este intregul sistem, cum este gandita cutia automata, sa aiba si un sistem 4x4 pentru aderenta, sa nu aibe sau sa aibe un lag cat mai mic la apasarea acceleratiei, toate aceste sisteme trebuie sa lucreze bine impreuna si sa faca fata unor forte mari pe un timp indelungat, fapt pentru care masina trebuie sa reziste unei astfel de exploatari. Ca marci ar fi mai potrivite pentru un abuz nu mare dar suficient de mare ?

Focus 2007 , cutie manuala.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 16:42, said:

...
orice model matur.
anumite modele rezista insistent la abuzuri.
codus sportiv nu inseamna neaparat ca ajungi mai repede din a in b. ci doar ca te bucuri mai mult de drum.

#33
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 17:29, said:

. Nu asta am vrut sa spun, ci sportiv in sensul de depasiri in forta.
Nu, nu am probleme cu Tucson. Nu am gasit vreo masina pe care sa n-o pot depasi. Cand intra motorul electric nu fac fata celelalte masini, si multi s-au incapatanat sa nu-i depasesc. Am depasit tot ce am avut nevoie, daca cineva merge suficient de tare nu il depasesc.

Hai ca te-ai cam dat de gol. De ce nu ai zis din prima? iti era rusine sa nu te critice lumea? sa nu te considere "bombardier" si "racer" ?
Asta e adevarul, esti "racer", iti place sa-i "dai in gura" la masina, probabil mergi doar cu statie la tine, depasesti pe altii doar de placere, nu zic ca o faci riscant, dar chiar cred ca iti place senzatia. Acu' ce sa zic? vrei sa te si tina masina inca 10 ani la stilul asta? n-ai cum. Eu stiu de la astia care merg asa ca schimba uleiul la 5.000km si au cate 2-3 seturi de anvelope in functie de situatie. Unu' a bagat intr-o masina din 2008 diesel 2.0tdi, 800 de milioane de lei vechi in 10ani, tuning. Aia e pasiune, pe bani, sa bagi bani multi intr-o vechitura. Acu' a vandut-o cu 5.000E. Ca asta e pretul.

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Toyota Yaris GR, pt. ca Celica 4WD nu se mai fabrica.


#35
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpixel3cs, on 30 aprilie 2022 - 17:29, said:

Prin "sportiv" intr-adevar se poate intelege condusul de raliu. Nu asta am vrut sa spun, ci sportiv in sensul de depasiri in forta.
Nu, nu am probleme cu Tucson. Nu am gasit vreo masina pe care sa n-o pot depasi. Cand intra motorul electric nu fac fata celelalte masini, si multi s-au incapatanat sa nu-i depasesc.

Esti ceva ruda cu hamilton sau care-i explicatia ? Poate nu isi pun altii mintea cu tine. Viteza maxima la tine e 193 si cuplul maxim cu tot cu motorul electric e 350nm.

#36
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,577
  • Înscris: 11.03.2006

View Postsandu222, on 30 aprilie 2022 - 18:47, said:

Hai ca te-ai cam dat de gol. De ce nu ai zis din prima? iti era rusine sa nu te critice lumea? sa nu te considere "bombardier" si "racer" ?
Asta e adevarul, esti "racer", iti place sa-i "dai in gura" la masina, probabil mergi doar cu statie la tine, depasesti pe altii doar de placere, nu zic ca o faci riscant, dar chiar cred ca iti place senzatia. Acu' ce sa zic? vrei sa te si tina masina inca 10 ani la stilul asta? n-ai cum. Eu stiu de la astia care merg asa ca schimba uleiul la 5.000km si au cate 2-3 seturi de anvelope in functie de situatie. Unu' a bagat intr-o masina din 2008 diesel 2.0tdi, 800 de milioane de lei vechi in 10ani, tuning. Aia e pasiune, pe bani, sa bagi bani multi intr-o vechitura. Acu' a vandut-o cu 5.000E. Ca asta e pretul.

Ne-am dat seama din primul post, ala explicativ. Mai are sa-si ia carnet si sa afle la ce masina trebuie sa viseze, pana-si ia un BMV cu 400.000 km la bord. De abia dupa aia poate sa omoare pe cineva in trafic.
Aia 1900 de oameni/an nu se omoara singuri.

Edited by cumparator, 30 April 2022 - 19:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate