Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Permis suspendat - reducerea perioadei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016
Salut! Mi-a fost suspendat permisul 90 de zile pentru viteza (55km peste limita). Informatiile gasite pe net (chiar si pe site-urile politiei) sunt contradictorii. Cand, cum si unde il recuperez?

- Examenul pentru reducerea perioadei se poate da doar in judetul unde am domiciliul, sau oriunde in tara?

- Perioada se reduce la 30 de zile, sau se reduce cu 30 de zile?

- In cazul in care nu vreau reducerea perioadei, ma duc pur si simplu dupa 90 de zile sa ridic permisul, sau oricum trebuie sa dau examen?

- Cele x zile se calculeaza din ziua in care a fost retinut permisul, sau din ziua cand expira dovada?

- Am nevoie de alte acte, cereri etc.?

- Exista varianta sa primesc permisul prin posta, eventual la alta adresa decat cea de domiciliu?

Inteleg ca in 2022 sunt niste modificari la codul rutier, sau urmeaza sa intre in vigoare, as vrea sa raspunda cei care stiu sigur cum sta treaba acum, sau au trecut recent printr-o situatie de genul asta.

#2
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
- Examenul pentru reducerea perioadei se poate da doar in judetul unde am domiciliul, sau oriunde in tara?

Unde ai domiciliul

- Perioada se reduce la 30 de zile, sau se reduce cu 30 de zile?

Il vei avea suspendat 30 zile, deci se reduce de la 90 la 30 zile.

- In cazul in care nu vreau reducerea perioadei, ma duc pur si simplu dupa 90 de zile sa ridic permisul, sau oricum trebuie sa dau examen?

Nu mai trebuie sa dai examen, pur si simplu te duci si il ridici.

- Cele x zile se calculeaza din ziua in care a fost retinut permisul, sau din ziua cand expira dovada?

Urmatoarea zi dupa ce ti-a expirat dovada cu drept de circulatie. Daca cereai dovada fara drept de circulatie din ziua cand ai fost prins.

- Am nevoie de alte acte, cereri etc.?

Doar buletin

- Exista varianta sa primesc permisul prin posta, eventual la alta adresa decat cea de domiciliu?

Din ce stiu eu, nu

Inteleg ca in 2022 sunt niste modificari la codul rutier, sau urmeaza sa intre in vigoare, as vrea sa raspunda cei care stiu sigur cum sta treaba acum, sau au trecut recent printr-o situatie de genul asta.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

 sgn30, on 29 aprilie 2022 - 11:31, said:

Urmatoarea zi dupa ce ti-a expirat dovada cu drept de circulatie. Daca cereai dovada fara drept de circulatie din ziua cand ai fost prins.
Poti oricand sa RENUNTI la respectiva dovada.
Mergi la ghiseu, o depui si-ti elibereaza alta dovada, fara drept de circulatie.
Numaratoarea incepe din ziua urmatoare a depunerii.

#4
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
@sgn30 nu mai induce omul în eroare.

Dovada se poate preda și începe suspendarea mai devreme.
O sa îl ai suspendat 60 zile conform noului cod rutier, se reduce cu 30 doar.
Examenul este de multe ori obligatoriu chiar dacă nu dorești reducerea perioadei, dacă nu îl dai se majorează cu încă 30 zile, asa ca stai 120.

#5
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
“La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea unor contravenții se reduce cu o treime (...)”

https://www.avocatne...permisului.html

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Articolul 106^2
(1) Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține, potrivit art. 106 sau 106^1, la orice serviciu al poliției rutiere.

Articolul 104
(1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea unor contravenții se reduce cu o treime, de către șeful poliției rutiere a județului sau a municipiului București pe raza căreia a fost săvârșită fapta ori de către șeful poliției rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permisul de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Atenție: se poate reduce cu 1/3, nu la 30 zile. E "noutate" din februarie 2022 publicată în MO.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
S-a zis deja de două ori asta cu o treime, este și link la ordonanța de anul ăsta, dar dacă nici tu nu ai văzut înseamnă că-i foarte bine că ai mai scris o dată :)

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Am văzut, dar consider că mesajele scurte îs mai ok. Într-un text lung se poate "pierde" esențialul. ("defect" profesional). ;)

#10
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
in urma testului 13 din 15 si daca iti aproba cererea atunci perioada de suspendare se reduce de la 90 zile la 30 zile, nu la 60 zile.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Si... a mai venit unul sa scrie pe dos, dupa ce s-a dat si textul de lege care indica scaderea perioadei cu o treime.

Incredibil.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:D
Mno, ce să mai zici... n-ai ce. Cel mult să îi răspunzi așa:

 xxl_cm, on 29 aprilie 2022 - 12:37, said:

in urma testului 13 din 15 si daca iti aproba cererea atunci perioada de suspendare se reduce de la 90 zile la 30 zile, nu la 60 zile.
NU.

dorin_2k, nici măcar tu nu puteai răspunde mai scurt :D

#13
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Hai ca ma bag si eu in seama putin, ca sunt in aceeasi situatie

Politistul mi-a spus ca am la dispozitie 20 de zile sa dau examenul, stie cineva concret daca sunt 20 de zile de cand expira dovada sau de cand a fost suspendat permisul?

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Din ziua în care a fost suspendat permisul.


Spoiler


#15
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Pai stai, ca din asta eu inteleg altceva

Quote

în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce
eu inca am dreptul de a conduce, chiar daca doar prin dovada nu?

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu văd să scrie că perioada de 20 de zile se calculează de la data expirării dovezii înlocuitoare.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Muf, on 29 aprilie 2022 - 13:33, said:

Pai stai, ca din asta eu inteleg altceva


eu inca am dreptul de a conduce, chiar daca doar prin dovada nu?
Acum ai dreptul de a conduce.
Îs 20 zile când poți să dai testul din momentul de când nu mai ai acest drept.
Poți duce dovada cu drept de circulație de 15 zile, primești una fara drept de circulație și apoi dai testul.
Sau aștepți să treacă cele 15 zile in care mai poți conduce și apoi ai timp 20 zile sa dai testul.

#18
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017

 althea, on 29 aprilie 2022 - 14:27, said:

Nu văd să scrie că perioada de 20 de zile se calculează de la data expirării dovezii înlocuitoare.

 dorin_2k, on 29 aprilie 2022 - 14:33, said:

Acum ai dreptul de a conduce.
Îs 20 zile când poți să dai testul din momentul de când nu mai ai acest drept.
Poți duce dovada cu drept de circulație de 15 zile, primești una fara drept de circulație și apoi dai testul.
Sau aștepți să treacă cele 15 zile in care mai poți conduce și apoi ai timp 20 zile sa dai testul.
dorin a avut dreptate pana la urma, nici nu poti sa dai examenul daca nu a expirat dovada, am mai stat si juma de ora la coada degeaba Posted Image

Edited by Muf, 05 May 2022 - 08:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate