Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Catelul s-a apucat de gradinarit :(

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Oameni buni, nu va mai incingeti asa! Toate tensiunea provine din faptul ca topicul a fost mutat aici, la peti.

Eu nu am cerut nimanui sfaturi despre cum sa educ si sa dresez catelul!!
Daca doream asta, scriam, direct, aici. Am dorit si doresc sa stiu cum pot proteja, niste plante, de obiceiurile proaste pe care le (mai) are. Cand a venit, la noi, Pogo nu era deloc civilizat si chiar m-am speriat ca n-o sa-l dam pe brazda. Iata ca am reusit; cu rabdare, iubire, recompense Posted image si, desigur, colaborarea sa. Si cu ajutorul catelei! Parol! In cateva luni s-a schimbat de este aproape de nerecunoscut; si fizic, si ca fel in care se comporta. Mai greu, insa, sa-l dezbar de obiceiul, cu plantele, atat timp cat, toata iarna, dumnealui nu s-a urnit din fata sobei. Iar, acum, nu pot fi langa el sa-l ... aduc pe calea cea buna. Minte de catel ...
Nu va ingrijorati. E iubit, alintat, sterilizat, bine ingrjit, cu acte / cip/ vaccinuri la zi. Are padoc (dar ma doare sufeltul sa-l inchid, acolo, pe termen lung), cusca, saltea, pleduri, jucarii, mingii, s.a.m.d. Are companie si e fericit.

In concluzie, topicul ar trebui sa fie despre gradini si, eventual, despre experientele personale ale altora. Ar trebui sa fie despre plante companion, care sa nu placa cateilor, despre tratamente aplicate tulpinilor si alte chestii dintr-astea. De-aia am pomenit de var si de solutie de ardei iuti.
Daca vreti sa intelegeti. Daca nu, nu-i bai. Comentariile mi-au confirmat faptul ca nu trebuia sa mai dau pe aici. Cu doua exceptii, n-am invatat nimic nou, nu m-a ajutat, cu nimic.

O sa caut repellant si oase mari, de vaca, sa vedem daca am succes.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajDIY, pe 13 aprilie 2022 - 09:17, a scris:

Nu va ingrijorati. E iubit, alintat, sterilizat, bine ingrjit, cu acte / cip/ vaccinuri la zi. Are padoc (dar ma doare sufeltul sa-l inchid, acolo, pe termen lung), cusca, saltea, pleduri, jucarii, mingii, s.a.m.d. Are companie si e fericit.


Alta cale ar fi, lant pe sarma si casuta
Nu e nici padoc dar nici nu poate ajunge la plantele de care vorbesti

Si e despre caine, degeaba te superi

Vizualizare mesajcristobob, pe 13 aprilie 2022 - 09:21, a scris:


Am presupus ca nu-l iubeste pentru ca a spus ca:
"Nu are legatura cu catelul, in sine"

Adica nu e interesat de comportamentul catelului, eu asa am inteles.
Evident m-am insealat. Tot nu cred ca a fost o idee proasta ca am raportat ca subiectul sa fie trecut pe pet world.

Edited by althea, 13 April 2022 - 12:58.


#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesajDIY, pe 13 aprilie 2022 - 09:17, a scris:


In concluzie, topicul ar trebui sa fie despre gradini si, eventual, despre experientele personale ale altora. Ar trebui sa fie despre plante companion, care sa nu placa cateilor, despre tratamente aplicate tulpinilor si alte chestii dintr-astea. De-aia am pomenit de var si de solutie de ardei iuti.

Cel mai simplu este izolarea copacilor dar ai zis ca nu vrei.
Repelentul trebuie aplicat recurent si nu exista garantie ca va functiona, plante care sa nu fie pe placul cateilor nu am gasit. Cel mult sunt plante care sunt otravitoare pentru ei si banuiesc ca nu vrei asta.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pune plante cu tepi, de exemplu, trandafiri. La fosta locuinta aveam bolta de vita de vie si schnauzerul, dupa ce a trecut de 6 luni, a inceput sa roada vita de vie. Deci cade teoria cu luat catelul de mic. Scnauzerul era tinut in casa si iesea in curte doar ziua. Am infasurat tulpina vitei cu sfoara la inaltimea de 1m si a functionat.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde si despre ce plante vorbim. Daca pomii au nevoie sa creasca in lateral/sa creasca tulpina in diametru, nu e recomandat sa ii strangulezi.

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

Vizualizare mesajAlexEn, pe 13 aprilie 2022 - 11:11, a scris:

Depinde si despre ce plante vorbim. Daca pomii au nevoie sa creasca in lateral/sa creasca tulpina in diametru, nu e recomandat sa ii strangulezi.
Corect dar poti lasa legăturile mai slabe pentru a avea loc sa crească.

#25
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
caine tanar si gazon sau plante in acceasi propozitie nu exista
fir electric si ai rezolvat problema ,ingradesti partea de gradina unde nu vrei sa aiba acces
350 de lei si ai plantele in siguranta

#26
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

Vizualizare mesajFreddy12, pe 13 aprilie 2022 - 11:09, a scris:

Am infasurat tulpina vitei cu sfoara la inaltimea de 1m si a functionat.
ABSOLUT NU ! Am uitat cateva sfori si au strangulat pomii . Nu mai fac niciodata asa ceva .
Chiar e greu de facut garduturi rotunde simbolice de 60 - 80 cm diametru si de 60 cm inaltime din gard de sarma cauciucata ?
https://www.hornbach...-verde/8571431/
Arata si foate bine si ingrijit !

Vizualizare mesajpimi, pe 13 aprilie 2022 - 20:11, a scris:

caine tanar si gazon sau plante in acceasi propozitie nu exista
Am doua namile si exista , cu putina rabdare cu dresajul ! Wembley am gazonul dar sunt obisnuiti sa faca alea...alea intr-o zona destinata...cu nisip !

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajDIY, pe 13 aprilie 2022 - 09:17, a scris:

Oameni buni, nu va mai incingeti asa!

Vizualizare mesajAlltrack, pe 13 aprilie 2022 - 20:21, a scris:

Chiar e greu de facut garduturi rotunde simbolice de 60 - 80 cm diametru si de 60 cm inaltime din gard de sarma cauciucata ?
https://www.hornbach...-verde/8571431/
Arata si foate bine si ingrijit !

Ei? Iti mai pare rau ca ti-a fost mutat subiectul aici?
Pentru mine e cea mai tare idee asta a lui Alltrack

#28
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
A mestecat al meu CG la plasa aia plastifiata de ziceai ca e facuta din piele de vita. Asta dupa ce rupea la propriu castronul de inox. Marginea intrarii in cotet a trebuit sa o protejez cu cornier de tabla.

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Dresaj, dresaj, dresaj. Mai ales daca e vorba de caini mari.

Vizualizare mesajAlltrack, pe 13 aprilie 2022 - 20:21, a scris:

Am doua namile si exista , cu putina rabdare cu dresajul ! Wembley am gazonul dar sunt obisnuiti sa faca alea...alea intr-o zona destinata...cu nisip !

Omul a zis ca nu sta acolo, trece cineva pe la caine sa ii dea mancare si apa, deci nu are cum sa faca dresaj in situatia asta.

#30
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

Vizualizare mesajTsunnnami, pe 14 aprilie 2022 - 07:19, a scris:

Pentru mine e cea mai tare idee asta a lui Alltrack
Eu asa am facut !

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am pus gardut de sarma la trandafirii din actuala locuinta. Nu pentru ca rod si pentru ca marcheaza ca niste nesimtiti. Si fac si intrecere: se duce unu, apoi al doilea, probabil, ca sa astupe mirosul primului, apoi al treilea. Dupa asta vine din nou primul ca sa reimprospateze��. De cand e gardutul, trandafirii nu prea mai prezinta interes.

#32
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

Vizualizare mesajcamsonat, pe 14 aprilie 2022 - 08:51, a scris:

A mestecat al meu CG la plasa aia plastifiata de ziceai ca e facuta din piele de vita. Asta dupa ce rupea la propriu castronul de inox. Marginea intrarii in cotet a trebuit sa o protejez cu cornier de tabla.
Au fost incercari si la mine dar ii vedeam pe camere ! Desi se spune ca nu e bine sa pedepsesti cainele mai tarziu , am tot 2 CG...astia nu uita nimicPosted image , daca atunci cand vii acasa...ii chemi la ''locul fapteiPosted image ''...le arati ''lucrareaPosted image '' cu degetul si intrebi pe tonul lui Orban ''Ciiiineeee este generaaaaaaalulPosted image '' dar putin diferit ''Ciiiiine a facut aceaaaasta lucrarePosted image''  insotita de niste injuraturi naprasnice...SE REZOLVA in timp destul de scurt !

Vizualizare mesajAlexEn, pe 14 aprilie 2022 - 12:16, a scris:

Omul a zis ca nu sta acolo, trece cineva pe la caine sa ii dea mancare si apa, deci nu are cum sa faca dresaj in situatia asta.
Atunci e mare problema , cainii se plictisesc si isi orienteaza actiunile spre distructiv !

Edited by Alltrack, 14 April 2022 - 15:32.


#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Da, despre asta e topicul momentan.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajAlltrack, pe 14 aprilie 2022 - 15:33, a scris:

Au fost incercari si la mine dar ii vedeam pe camere ! Desi se spune ca nu e bine sa pedepsesti cainele mai tarziu

Correct

#35
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Update.

Catelu' e bine, merci, liber in curte, in continuare. S-a mai potolit, cu rosul, de cand am avut niste discutii Posted image , pe tema. Pacat ca invata ... punctual. "Aha! Am inteles, N-am voie asta. Dar asta?!?" Nici el, nici fata, nu marcheza prin flori si nu-si fac nevoile decat in padure. Alearga, de la o usa, la alta, milogindu-se ca vor in casa. Viata de caine ...

Oricum, azi si-au platit toate "datoriile", fiindca au alungat ursul!!

Edited by DIY, 28 June 2022 - 20:37.


#36
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Va mai incerca , te asigur Posted image !
Nu te lasa Posted image !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate