Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Vă mai duceți pe litoral de Paște și 1 Mai?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#37
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Pe praful asta cine isi mai permite iesiri pe litoralul romanesc? Oamenii bogati merg la mare in Romania. Oamenii cu venituri modeste se duc in Bulgaria, Grecia si Turcia. Posted Image

#38
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu la Erdogan sa-i cresc PIBul nu servesc....

#39
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Du-te la Mamaia, du-te in Vama Veche. Cu banii de pe un mini sejur de 3 nopti de la noi, poti merge linistit la un all inclusive in Turcia. Tu cand mergi intr-un loc, intr-o țară, stai sa te gandesti unde se duc banii tai? Ca ajuti sau nu ajuti un PIB? Serios?

Eu cand merg in concediu ma gandesc cum sa fac sa imi creez conditii optime astfel incat sa ma simt cat mai bine. Ca se duc banii la turci, care-i baiul? Oamenii stiu sa-ti ia banii pentru ca iti si ofera ceva de banii aia. Dar tu poti merge linistit in Mamaia, Eforie, Olimp.. contribuie tu boss la PIBul Romaniei. Ca doar se fac atatea cu banii aia.... spitale, crese, scoli, autostrazi, infrastructura... adica pe bune, chiar te inteleg. La naiba... de ce sa dai bani turcului, ce raha* fac aia? Ahhh stai... turcii au construit in 4-5 ani cel mai lung pod suspendat din lume. Din LUME ! Ai prins-o pe asta? Deci ce sa vezi... cu banii care se duc in PIBul lor, astia chiar fac ceva.

Dar ce rost are? Mai bine umflam burtile smecherilor din Romanik, care au cumparat pe nimic toate hotelurile de pe litoral, au tras o lavabila si iti vand tie o camera comunista de 2 stele, cu 400 lei pe noapte in plin sezon, dar merita nu? Doar iti da si un mic dejun. Un crenvusti si o felie de cascaval... creste PIBul Romaniei, incep tractoarele sa are pe camp, muncitorii duduie pe autostrazi ca furnicile in musuroi. Viata !

#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu ai inteles, prefer Grecia si Bulgaria oricand musulmanizatilor de turci...

Stat totalitar, etatist, nedemocrat... periculos chiar!

#41
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
or să tot stea românii pe meleagurile neaoșe pentru că litoralul românesc urmează să devină al doilea Dubai.

#42
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View PostGlCA_Contras, on 17 aprilie 2022 - 12:40, said:

Nu ai inteles, prefer Grecia si Bulgaria oricand musulmanizatilor de turci...

Stat totalitar, etatist, nedemocrat... periculos chiar!
Nu stiu unde ai fost tu prin Turcia de este asa de "periculos". Cred ca punand in balanta Bulgaria cu Turcia, as zice ca Bulgaria-i mai periculoasa decat Turcia. Sau ca tot vorbim de tari periculoase, Egiptul. Probabil tu ai avut ceva experiente urate si de aici ti-ai fixat niste prejudecati false. Dar mno, fiecare crede ce vrea si trateaza lucrurile intr-un anumit fel. Am fost si in Grecia, si in Bulgaria si in Turcia si normal si in Romania. Fiecare tara are avantaje si dezavantaje...

Romania are avantajul proximitatii. Poti ajunge aici relativ repede, cam din orice punct maxim central al Romaniei. Daca stai prin Timisoara, Arad, Satu mare... deja e alta discutie. Dezavantajul il consituie evident serviciile proaste prestate la supra-pret.

Bulgaria are si ea avantajul ca se afla relativ aproape de Romania. In 2-3 ore de la granita, ajungi in majoritatea statiunilor cunoscute si devorate de romani. Evident primeaza si conceptul all inclusive dar de multe ori sunt totusi destul de scumpe.

Grecia la fel, destul de aproape, cazarile sunt decente, aici nu mai ai all inclusive dar intervin peisajele, locatiile de vizitat si evident tavernele.

Turcia... aici primeaza hotelurile de 4-5 stele cu concepele ultra all inclusive care sunt cele mai bogate. Plus de asta ai si ce vizita iar tarifele sunt de multe ori sub ofertele din Bulgaria....

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostGlCA_Contras, on 17 aprilie 2022 - 12:40, said:

Nu ai inteles, prefer Grecia si Bulgaria oricand musulmanizatilor de turci...

Stat totalitar, etatist, nedemocrat... periculos chiar!
Ospitalitatea turceasca nu are pereche. Ei fac tot posibilul sa te simti bine, esti tratat regeste, sunt foarte meticulosi, muncitori, nu esti tratat cu sick TIR ca la noi (sictir cuvant turcesc, hehe).

In Bulgaria nu vad de ce as merge, este fix aceeasi Mare Neagra si rece. Grecia merita tot mai spre sud, nu in nord. Dar nu as conduce 12 ore nici picat cu ceara, avion si daca e avion, tot Antalya castiga, ar fi 24 de ore cu masina.

Daca compar intre musulmani, adica arabi vs turci, turcii imi par cei mai de treaba musulmani, nu vezi aberatia aia cu val islamic la fetele tinere, doar unele femei mature poarta. Cum se numea legea aia extremista islamica, sharia parca, in Turcia nu se aplica, de cand Ataturk i-a modernizat.

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În Antalya, fiind zonă turistică sunt ceva mai modernziaţi.
În zonele rurarale, sărace, depărtate de civilizaţie sunt şi "honor killings".
Da, totuşi Turcii nu sunt cei mai radicali Musulmani.

Edited by djl, 18 April 2022 - 11:22.


#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Fundamentalism islamic se numeste ceea ce e in mare parte din lumea araba. Burqa, sharia si toate alea.

Se mai face slujba pe malul marii? Nu am fost dar am tot auzit.

#46
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postdjl, on 18 aprilie 2022 - 11:21, said:

În Antalya, fiind zonă turistică sunt ceva mai modernziaţi.
În zonele rurarale, sărace, depărtate de civilizaţie sunt şi "honor killings".
Da, totuşi Turcii nu sunt cei mai radicali Musulmani.
Orice padure are uscaturile ei. Turismul negru capata oricum proportii de la an la an. Cernobil, Medellin (Columbia), inotat cu rechinii, etc... lumea da bani greu pentru dastea. Zone dastea dubioase avem si noi la greu.... Nu cred ca exista vreun judet "curat" fara dubiosi.

#47
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostNeaceasca85, on 18 aprilie 2022 - 01:18, said:

.

Daca compar intre musulmani, adica arabi vs turci, turcii imi par cei mai de treaba musulmani, nu vezi aberatia aia cu val islamic la fetele tinere, doar unele femei mature poarta. Cum se numea legea aia extremista islamica, sharia parca, in Turcia nu se aplica, de cand Ataturk i-a modernizat.
Sa terminat cu Ataturk  de cand a schimbat Erdogan sistemul pe stil "traditionalist" islamist...


În timp ce guvernul și Partidul AK neagă că au o agendă ascunsă, ambele au renunțat la unele dintre politicile anti-islamice ale lui Ataturk cu acte precum refacerea baticului pentru femei și restricționarea vânzărilor de alcool.
Erdogan a reînviat sistemul educațional Imam Hatip, pompând miliarde de dolari în școlile religioase.
El a spus că vrea să formeze o „generație evlavioasă”, cu discursuri recente subliniind istoria otomano-islamică a Turciei și realizările interne față de ideile occidentale.
Cu toate acestea, el a mai spus că înclinațiile religioase ale partidului sunt similare cu cele ale partidelor creștin-democrate din Germania; „Suntem democrați musulmani”. ;)

https://www.aljazeer...after-his-death

#48
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Lucrurile astea nu cred ca vor afecta potentialii turisti. Turismul constituie principala sursa de venit extern pentru turci, reprezentant peste 13-13% din PIBul lor.

#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In pandemie angajatii aveau masca obligatorie, turistii nu, pe usi scria ca Maskesiz Girilmez, dar nu te lua nimeni la intrebari, decat in restaurant la servire.

Nu, mai bine decat in Antalya (daca merge si internetul bine, ca de multe ori nu) nu ma pot simti nicaieri.

#50
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Te-ai plimbat prin toata lumea, sa zici ca doar la turci te simti bine?

#51
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Probabil se refera la Turcia vs Romania ca in titlul era vorba de litoralul romanesc vs... alte locatii.

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si mai ales, serviciile hoteliere romanesti in anii 90-2000 versus cele turcesti din 2008 incoace, Rai pe langa Iad.

#53
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostNeaceasca85, on 21 aprilie 2022 - 18:40, said:

Si mai ales, serviciile hoteliere romanesti in anii 90-2000 versus cele turcesti din 2008 incoace, Rai pe langa Iad.
Spune si diferenta de pret.

#54
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
https://stirileprotv...j-in-parte.html
https://www.digi24.r...-turcia-1632929

respect pentru turci si greci ca trateaza cu atata generozitate turistii romani Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate