Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Vă mai duceți pe litoral de Paște și 1 Mai?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#127
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Nu peste tot WFH este permis din altă locație decât acasă. Și dacă ai probleme cu conexiunea, te cheamă la birou.
La mine e permis să lucrez de oriunde din țară, însă nu m-am folosit de asta.

#128
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 george_alexandru, on 16 mai 2022 - 10:02, said:

Nu peste tot WFH este permis din altă locație decât acasă. Și dacă ai probleme cu conexiunea, te cheamă la birou.
La mine e permis să lucrez de oriunde din țară, însă nu m-am folosit de asta.
Se mai fac angajari? Intreb pentru un prieten...

#129
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Facem constant angajări, pentru că pleacă oameni. In IT se migrează des de la o companie la alta, așa că tot timpul sunt locuri libere.

Am avut un coleg care a petrecut Paștele și 1 mai în Grecia și a lucrat de acolo, cu acordul managementului.

#130
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008

 Flat, on 16 mai 2022 - 09:59, said:

ce vrăjeala.. la privat nu aveți WFH? mulți nici nu fac vinerea.. .  se vorbește de săptămâna de lucru de 4 zile

motocicleta prea periculos.. Neceasșcă o viață ai.. trăiește și tu! nu poți să fii așa fricos și conservator
numai antalya, numai în mediu controlat, septic..
ia și tu o motoretă și mergi prin serbia, croația, oprește-te în italia. stai fără ai tăi, poate singur cunoști și tu vreo donșoară care suportă becuri cu incandescență
Pai traiesc la maxim, cand sunt fenomene meteo violente, rafale, trasnete, zapezi, torentiale. Dar vremea nu prea mai vrea asta.

Motoreta nu o sa iau, nici trotineta electrica. Masina micuta sau cel mult medie e cel mai bine.

Care septic ca nu mai am gripe/viroze dupa 2015 si nici in pandemie nu prea m-am ferit.

Ce inseamna WFH?

Sper sa se adopte saptamana de 4 zile. Vinerea scurta e primul pas. Dar noi nu beneficiem de ea.

Work from Home. Pai cand sunt la mare, doresc sa fiu scutit de intrebari legate de serviciu, chiar daca grupul de Whatsapp ramane activ.

Si daca nimer un hotel cu net prost...

#131
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 george_alexandru, on 16 mai 2022 - 10:13, said:

Facem constant angajări, pentru că pleacă oameni. In IT se migrează des de la o companie la alta, așa că tot timpul sunt locuri libere.

Am avut un coleg care a petrecut Paștele și 1 mai în Grecia și a lucrat de acolo, cu acordul managementului.
Am încercat și eu o data. Eram la cort, am stat toată ziua la o terasa pe plaja practic. A fost cam scumpa ziua aia de lucru :)
Altfel... asta îmi doresc sa fac când o sa fiu mare :)))

#132
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006

 Maskatu, on 13 mai 2022 - 14:54, said:

S-a dus si Pastele, s-a dus si 1 Mai, facem comparatii gen weekend in RO vs alte locatii.
Păi comparația văd că nu e weekend vs weekend, e weekend vs vacanță. După cum văd că deja au încercat și alții să explice mai sus.
Iar subiectul era în special despre unde mergem de 1 Mai, iar în general dacă mai mergem de 1 Mai la mare. Mă rog, între timp văd că oricum a evoluat, fiind confiscat, ca toate celelalte subiecte care au tangență cu marea, de cei care au „jurat să nu mai calce pe litoralul românesc” și nu înțeleg „de ce s-ar mai duce cineva acolo”. De parcă nu mai sînt zeci de subiecte pe aceeași temă.
Și de parcă nu devine clar, a suta oară, că fiecare are alte pasiuni, alte așteptări și chiar alte posibilități. Unii merg la mare să stea numai pe plajă și în apă, alții să vadă zilnic altă plajă, alții să snorkelească, alții să se dea cu barca, alții să petreacă nopțile etc.  Așa că ideea ar fi să nu se mai discute în contradictoriu, să nu mai încerce unii să îi convingă pe ceilalți că sînt proști sau nesăbuiți, ci, dacă chiar există curiozitatea sinceră „de ce mai merge lumea la mare”, să acceptați răspunsurile și eventual ziceți mersi că v-ați satisfăcut curiozitatea.
Cum am zis deja, marea e la 2 ore de mine, maxim 3. Nu am niciun motiv să mă abțin să merg acolo cîteva weekenduri pe an. Sau și în cursul săptămînii, dacă pot lucra de acolo. Chiar dacă e mai frumos prin alte părți. Faptul că parcurile din Londra sînt mai frumoase și mai îngrijite ca cele din București nu mă împiedică să ies în parcul de vizavi, ar fi o tîmpenie.
Oamenii obișnuiesc să iasă cît de des pot, în parc, la pădure, la mare, la munte etc. Comparația cu vacanțe de 10 zile în alte țări e complet ratată, nu există nimic în comun, nu e același lucru unde mergi în vacanță cu unde fugi 1-3 nopți. Nu poți zice „nu merg la mare în weekend fiindcă în Turcia peste 2 luni mă costă 5000 de lei 7 zile”, nu au nicio legătură cele 2 variante.

#133
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Ai dreptate, am facut o comparatie stupida, necorelata cu realitatea. Va rog sa ma scuzati.

#134
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 george_alexandru, on 16 mai 2022 - 10:13, said:

Facem constant angajări, pentru că pleacă oameni. In IT se migrează des de la o companie la alta, așa că tot timpul sunt locuri libere.

Am avut un coleg care a petrecut Paștele și 1 mai în Grecia și a lucrat de acolo, cu acordul managementului.
si asta e vreo mindrie??? presupin ca si cind sta pe WC lucreaza, desigur ''cu acordul managementului''!

#135
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
E descrierea unei situații, nu mândrie. Totuși, treaba cu acordul managementului era necesara deoarece în contractul de muncă este stipulat faptul că poți lucra remote doar pe teritoriul țării.

#136
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 tytysor, on 16 mai 2022 - 13:55, said:


si asta e vreo mindrie??? presupin ca si cind sta pe WC lucreaza, desigur ''cu acordul managementului''!
Mai bine la birou decât în Grecia, nu?

Omul nu era în concediu, cred ca ti-a scăpat asta.

 george_alexandru, on 16 mai 2022 - 14:52, said:

E descrierea unei situații, nu mândrie. Totuși, treaba cu acordul managementului era necesara deoarece în contractul de muncă este stipulat faptul că poți lucra remote doar pe teritoriul țării.
Asa e și la noi. Dacă plec din tara trebuie sa anunț.

Edited by catalina1, 16 May 2022 - 14:54.


#137
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 george_alexandru, on 16 mai 2022 - 14:52, said:

E descrierea unei situații, nu mândrie. Totuși, treaba cu acordul managementului era necesara deoarece în contractul de muncă este stipulat faptul că poți lucra remote doar pe teritoriul țării.
mai draga, era vorba ca omul ala era la distractie, in zile de sarbatoare, nu sa lucreze din Grecia! sigur nu dadea faliment firma daca-l lasau linistit citeva zile! sau la el era butonul nuclear?

 catalina1, on 16 mai 2022 - 14:54, said:

Mai bine la birou decât în Grecia, nu?

Omul nu era în concediu, cred ca ti-a scăpat asta.


Asa e și la noi. Dacă plec din tara trebuie sa anunț.
  Doamna/domnisoara, e multa bagare in seama cu povestile astea! eu am fost 20 de ani in conducerea unei firme mari de telecom si nicodata nu am umblat cu prostii din astea! nici intre noi, nici fata de angajati! nici cind, pe neasteptate un coleg suna dimineata si ne spunea ca este in Paris, desi ieri era in curtea firmei! dar pentru asta, nu ne mincam de sub unghiui si am avut tot timpul personal suficient, fara oameni de neinlocuit! pleaca omul citeva zile in Grecia, lasa-l frate sa se odihneasca, nu se rupe ceru-n doua fara ce butoneaza el de acolo!
In concluzie, fite de Buftea!

Edited by tytysor, 16 May 2022 - 16:38.


#138
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Eu cred ca am inteles. Nu era vorba de perioada concediului. Omul a "fentat" niste zile de semi-relaxare fara sa isi ia din zilele de concediu. A lucrat de la 9 la 5 probabil dar seara a plecat sa se plimbe pe acolo... sau macar familia lui s-a bucurat de zile full de concediu. Probabil a lucrat joi-vineri si weekendul l-a petrecut fara sa lucreze. Practic sambata dimineata, era deja acolo, cazat...

E si asta o varianta.

#139
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Cam așa ceva... Era cu soția și copiii și astfel a evitat niște zile de concediu.

#140
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 tytysor, on 16 mai 2022 - 16:36, said:


mai draga, era vorba ca omul ala era la distractie, in zile de sarbatoare, nu sa lucreze din Grecia! sigur nu dadea faliment firma daca-l lasau linistit citeva zile! sau la el era butonul nuclear?


  Doamna/domnisoara, e multa bagare in seama cu povestile astea! eu am fost 20 de ani in conducerea unei firme mari de telecom si nicodata nu am umblat cu prostii din astea! nici intre noi, nici fata de angajati! nici cind, pe neasteptate un coleg suna dimineata si ne spunea ca este in Paris, desi ieri era in curtea firmei! dar pentru asta, nu ne mincam de sub unghiui si am avut tot timpul personal suficient, fara oameni de neinlocuit! pleaca omul citeva zile in Grecia, lasa-l frate sa se odihneasca, nu se rupe ceru-n doua fara ce butoneaza el de acolo!
In concluzie, fite de Buftea!
Ti-a trecut prin cap ca poate omul ala NU voia concediu atunci?

#141
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
Nu vroia sau nu primea???
Mi-a trecut, dar mi-a trecut si ca firma-l putea lasa liber citeva zile! poate am fost eu norocos, dar pe unde am spus ca am lucrat, pentru citeva zile nimeni nu avea pretentia sa-ti iei concediu! reusisem sa nu ne casatorim cu munca!  patronul insusi cind pleca in vacanta avea la alt telefon cu un nr. pe care il stiam putini angajati iar consemnul era sa-l sunam doar daca ia firma foc!
  Asa cum am spus, important a fost faptul ca a existat personal suficient, nimeni nu era stresat de termene! majoritatea nu luam acasa cu noi telefoanele de serviciu, indiferent de functia ocupata! erau tot timpul de serviciu oameni care stiau ce au de facut fara a cere ajutor! culmea a fost ca si institutiile statului cu care am colaborat au avut o atitudine laxa, fara nici o urma de birocratie, bete in roate sau tragere de timp. Nu a fost niciodata o problema daca mergeam in luna mai cu niste documente care trebuiau duse pina la sfirsitul lui martie!

Edited by tytysor, 16 May 2022 - 19:12.


#142
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011
A lucra în zilele în care nu ești în concediu nu inseamna a te căsători cu munca!

 tytysor, on 16 mai 2022 - 19:10, said:

Nu vroia sau nu primea???
Nici eu nu îmi iau concediu de fiecare data când plec de acasă. Nu mi-ar ajunge zilele de concediu. Asa ca zic mulțumesc ca nu sunt obligată sa lucrez dintr-un loc anume și aia e. Win win.

#143
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 tytysor, on 16 mai 2022 - 19:10, said:

patronul insusi cind pleca in vacanta avea la alt telefon cu un nr. pe care il stiam putini angajati iar consemnul era sa-l sunam doar daca ia firma foc!
Al meu se duce in concediu cu familia, familia pleaca ziua sa se plimbe, plaja, shopping, etc, iar el sta ca un sobolan in camera de hotel cu laptopu in brate si telefonu in mana si ne suna pe noi astia de la firma sa facem sedinte, sa vorbim de proiecte and shit. Practic chiar e insurat cu munca! Cand pleaca in concediu isi ia maaaaxim o saptamana si face in asa fel incat sa prinda si weekendu adica sa fie plecat cat mai putine zile lucratoare ca sa nu piarda ceva.

#144
FzR1983

FzR1983

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.11.2015
Litoralul romanesc cere o reforma. Altfel, intreaga plaja de la Sulina pana la Mangalia va deveni o "insula" pustie pentru turism.
Eu prefer muntele, indiferent de sezon. Aer curat, liniste, mic dejun asigurat la preturi mult mai accesibile si, daca vrei sa te balacesti fara sa te ploua sau sa ingheti, unele hoteluri au si piscina. Restul e un bonus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate