Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nu pot stropi pomii din cauza vecinului

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
simi_n22

simi_n22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.11.2006
Am o mica livada in spatele casei in jur de 40 pomi de toate felurile meri peri ciresi si de cate ori fac tratamente in livada am probleme cu vecinul  ca miroase la el in curte a chimicale, ca de cate ori stropesc  in fiecare an  sadm....
Mentionez ca pomii sunt la o distanta mai mare de 2m fata de gardul vecinului si 2 pomi sunt taiati la o inaltime mai mica de 2m care sunt la 1,5 m de gard.
Daca stiti legea care reglementeaza  problema cu stropirea in apropierea gardurilor si sfaturi in aceasta privinta. Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Lege pentru stropit ?
Nu exista asa ceva

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Oferă-i vecinului, din când în când, un castron/o galeata/o ladita cu fructe din pomii tai. Poate îl mai imbunezi..

#4
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Sunt unii care nu au prea multa treaba si cauta saminta de scandal. Mai bine il ignori si iti vezi de treaba, nu exista o lege pentru asta, ma gandesc ca folosesti produse cumparate si acreditate pe piata, nu dai cu otrava sa afecteze alte insecte/plante de langa gard. Am si eu un vecin fix la fel, de cand ne-am mutat ne-a luat in primire cu tot felul de tipete si reclamatii care de care mai bizare: ca latra cainii prea tare [latra la ai lui, nu stiu cum ii deosebeste ca faceau toti harmalaie pana s-au mai imprietenit], ca ii aruncam in curte gunoaie [vin de pe camp cand bate vantul nu arunca nimeni ca avem tomberoane], ca uda aspersoarele prea mult si uda nu stiu ce la el, ca niste trandafiri au crescut prin gard si intra la el [i-a rupt de tot si i-a aruncat la noi in curte, nu stiu cu ce i deranja tufa aia ca era asa frumoasa...], dar na... a durat cam 2 ani pana s-a potolit, noi niciodata nu l-am bagat in seama, vorbeam numai prin intermediari ca ne-au avertizat altii ca omu nu e intreg. A venit si politia de vreo 2 ori pana s-au luminat si aia si i-au dat lui amenda ca a facut focul langa gardul nostru de ne-a innegrit un perete de la casa.

#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ignoră-l, dar să ai factura de achiziție și certificatele când îți vine un control. Le ai, vin, constată că nu s-a produs nimic ilegal, fac un proces verbal, îl semnezi și pleacă. Dacă îs băieți de gașcă îi dau o amendă vecinului.

Edited by BloodRa, 06 April 2022 - 17:44.


#6
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
ce oameni, in loc sa se bucure ca  primeste gratuit tratamente si la boschetii lui...
la mine abia asteapta vecinii sa stropesc la mine, ca pe langa gard vrand nevrand le stropesc si lor pomii :-)
Daca pomii respecta distanta pana la gard, poate sa zica ce vrea, e legal, zi-i si tu sa nu se mai dea cu spray ca nu iti place mirosul de la deodorantul lui si te deranjeaza. Sau sa-si inchida geamul de la baie cand "se detoneaza" ca iti vine miros de la wc-ul lui... sau mai bine, cum zic colegii mai sus...ignora-l.

Edited by l_stoian79, 06 April 2022 - 17:46.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Baga niste parfum , sa miroasa frumos Posted Image !
Acum serios , de multe ori substantele pentru stropit murdaresc tot si in special geamurile , mai ales cele pe cupru . Si eu stropesc des , dar imi anunt vecinii , nu dau pe vant si incerc sa ajunga cat mai putin la vecini .
De cand le-am spus ca dau si cu insecticid impotriva tantarilor , mustelor , furnicilor si capuselor...ma roaga sa dau si la ei Posted Image .

Edited by Alltrack, 06 April 2022 - 17:48.


#8
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 corinadaniela, on 06 aprilie 2022 - 16:42, said:

Oferă-i vecinului, din când în când, un castron/o galeata/o ladita cu fructe din pomii tai. Poate îl mai imbunezi..
Glumesti, asai?

#9
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Dacă le stropesti...de le mai cultivi?
Stropite sunt peste tot....

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ca sa stii cu ce s-a stropit si cand le poti manca , dupa perioada de protectie recomandata de producator!

Edited by Alltrack, 06 April 2022 - 19:26.


#11
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Din ce ai explicat pare ca nu ai un gard destul de inalt.
Gard de prefabricate, fundatie de beton.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Esti moale. Sa zici mersi ca vecinul nu iti spune si cand sa dormi, sau mai rau.
Acuma asta este. Stropeste si tu noaptea cu pompa manuala.

Edited by Friskey, 06 April 2022 - 19:23.


#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 -ARA-, on 06 aprilie 2022 - 19:20, said:

Din ce ai explicat pare ca nu ai un gard destul de inalt.
Gard de prefabricate, fundatie de beton.
Directore' are livada ! Cat vrei sa fie gardurile , 5 metri  ? Eu am pomi fructiferi de peste 5 metri ! Si garduri de peste 2,40 si nu e suficient .

On topic ! Mai nou folosesc o pompa la care se poate regla de la jet...la pulverizare fina . Pe langa gardurile vecinilor reglez aproape de jet si nu e dus de vant !

Edited by Alltrack, 06 April 2022 - 19:32.


#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Pune-l pe el sa-ti stropească pomii.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 simi_n22, on 06 aprilie 2022 - 16:09, said:

Am o mica livada in spatele casei in jur de 40 pomi de toate felurile meri peri ciresi si de cate ori fac tratamente in livada am probleme cu vecinul  ca miroase la el in curte a chimicale...
Întreabă-l: ”așa și?”.

 corinadaniela, on 06 aprilie 2022 - 16:42, said:

Oferă-i vecinului, din când în când, un castron/o galeata/o ladita cu fructe din pomii tai. Poate îl mai imbunezi..
Pe bune?

#16
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Substantele moderne: insecticide, antifungice.... sunt facute de Bayern, Nipon Soda....care iti comenteaza la stropiri cu asa ceva ii dus cu sorcova.
Da si cine le cauta in coarne la astia.....poi as sta cu pompa pe pomii aia de-al dreacq. Nu au pirghii legale, spune-le sa te dea in instanta.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 l_stoian79, on 06 aprilie 2022 - 17:44, said:

la mine abia asteapta vecinii sa stropesc la mine
Wow!

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Asta cu ladita e o idee chiar buna, nu te costa mare lucru si-i scoti ochii elegant omului. Nu trebuie an de an, doar o data.
Apoi, cand bate vantul de la vecin catre tine, dai pe pomii de la hotarul cu pricina.


Si... o curiozitate: unde sunt forumistii care s-au mutat la casa ca sa scape de vecini dusi cu pluta, de galagie, de scandal. Hai, curaj!  Posted Image \

Edited by sorin147, 06 April 2022 - 20:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate