Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Nu pot stropi pomii din cauza vecinului

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Stropirea pomilor mi se pare una dintre chestiile care nu ne convin la vecini, dar trebuie sa le facem si noi. Asa ca nu e nimic de comentat cand vecinul isi ingrijeste pomii.
La fel cu tunsul ierbii, aspirat frunzele, gratarul cu ce-o fi pe el, copiii care se joaca si fac galagie, catei, curcani, gaini.
Intolerabile mi se par: muzica data foarte tare, zbieretele de betivani, petarde, diverse gunoaie aruncate in batjocura prin fata portii.
Si da, eu fac parte din categoria celor care vor liniste si sa auda pasarelele Posted Image .

#38
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Postsimi_n22, on 08 aprilie 2022 - 12:27, said:

Normal ca nu stropesc cand bate vantul plus ca pomii mei  au maxim 2,5m inaltime. In plus vecinul s-a mutat de 2 ani de zile si pomii mei erau plantati,acum au 7ani si ii tin din taieri la inalime mica
Mi-ai adus aminte de o batranica care crestea porci, avea spatiu amenajat separat, totul decent, totul frumos, se lauda ca spala acolo, ca este betonat ca nu miroase.
Pana la urma a trebuit sa renunte la cresterea porcilor, cu toate ca era sursa ei de venit.
Si tot asa ca si tine ca vecinul respectiv era venit mai nou.

In vremurile astea cu atatea chimicale de nu crezi nici ce scrie pe hartia de pe ele, iti dai seama ca vecinul ala isi pune intrebari. Cred ca oricine locuia langa cineva care are 40 de copaci printre case isi pune intrebari. De ce nu si-a facut asta livada pe camp daca tot umbla cu chimicale si alte astea?

Solutia este sa-l anunti inainte de a face stropirile si sa vorbesti cu cineva sa te ajute, sa rezolvati cat mai repede.

Edited by -ARA-, 09 April 2022 - 17:19.


#39
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Stropirile se fac cu substante cumparate din comert. Legal, destinate publicului larg. Daca um idiot isi pune intrebari cat de toxice sunt pesticidele sa mearga la producatori nu sa.mi frece mie ridichea ca.mi stropesc pomii cu ele.

Pe proprietatea mea fac ce vreau eu nu ce vor altii. Atata timp cat respect distanta fata de limita proprietatii , atata timp cat terenul este cosit, inchideti geamul la sandrama cand stropesc . Nimeni nu poate sa impuna cuiva sa nu planteze pomi fructiferi.

Si ca sa umblam la mirosuri , in loc de chimicale aduc 2 remorci de gainat de pasare, le invart zilnic ca sa intre repede in fermentatie, este ingrasamant bio pt pomi. In 3 luni daca o tin asa vinzi tot si te muti iarasi la bloc.

Daca nu exista toleranta putem recurge si la ,, artileria grea,,

#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu stropesc de peste 10 ori pe an , ar trebui sa fiu de partea ta dar nu sunt , atat timp cat nu pastrezi toti ''stropii'' pe proprietatea ta . Aia inseamna proprietatea fiecaruia !
Daca vecinul are legume langa gardul unde stropesti tu si vrea sa le consume atunci...o fi corect ?
Si batele de baseball se cumpara din comert , dar nu ii poti spune unuia sa reclame la producator ca i-ai ars cateva pe spate Posted Image . La fel si spray-urile de autoaparare...tot din comert ! Si cutite , topoare , macete , drujbe DAR nu sunt pentru vecini Posted Image !!!
Lumea spera ca s-a evoluat de la comuna primitiva si de la fazele cu Stan si Bran Posted Image .

Edited by Alltrack, 09 April 2022 - 20:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate