Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mazda Cx-5 vs Hyundai Tucson

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
stefan1234567891

stefan1234567891

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2022
Salut! Mă interesează un suv și m-am orientat la acestea. Aș merge pe Mazda pentru fiabilitate și pentru motor. Pe de altă parte Hyundai Tucson este 4x4, dar nu mă tentează motorul de 1,6. Mazda are 3 ani garanție, Hyundai 5 ani. Ce părere aveți?

#2
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Mazda, că nu e urâtă cu spume.

#3
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 11.07.2006
Asta e relativ,si eu pot spune ca Mazda e urat cu spume,evident fiecare o sa recomanda ce are in dotare.

#4
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Frate, tu ai avatar cu Hyundai 💀
N-am nici cea mai vagă idee cum ar putea să-ți placă mizeria aceea de grilă de pe ultimul Tucson.

Edited by serban57, 05 April 2022 - 05:57.


#5
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Eu n-am nici Hyundai, nici Mazda dar subscriu ca generatia actuala de Tucson e urata; partea frontala imi aduce aminte de o pafta supradimensionata Armani de la cureaua unui cantautor de muzica balcanica. Generatia precedenta a fost mult mai bine stilizata, chiar frumoasa masina, inspirata dupa Audi cum zic unii.
Mazda CX5 arata bine, inca foloseste motoare aspirate pe benzina si are mai putina tehnologie care face sens doar pe hartie (turbo, hybrid).
Pentru mine, strict intre astea doua, Mazda, dar in termeni absoluti niciuna.
Mai degraba as trage de ce am pana in momentul in care piata electricelor se maturizeaza.
Ne place sau nu, termicele au zilele numarate ca masini personale, nu vad pretul combustibililor scazand de la nivelul actual.

Edited by marcone, 05 April 2022 - 07:32.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Electricele sunt pe val, dar odată că sunt scumpe, iar a doua și cea mai neplăcută este autonomia. Cum faci când vrei să pleci 1500 de km în Grecia, mai iei trei patru cazări pe drum?

#7
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

 Digix, on 05 aprilie 2022 - 07:48, said:

Electricele sunt pe val, dar odată că sunt scumpe, iar a doua și cea mai neplăcută este autonomia. Cum faci când vrei să pleci 1500 de km în Grecia, mai iei trei patru cazări pe drum?
Erm, nu. O sa descoperi, ca orice proaspat proprietar de electrica, placerea de a sta cate o ora la fiecare alimentare. Chestie, pe care, in mod ciudat, n-o faceai cand aveai un diesel, pentru ca si atunci cand opreai, dupa sute bune de km (600+ cu putin noroc), o faceai doar vreo 20-25 de minute, cat sa mergi pana la baie si sa te agati de ceva de baut / mancat. Hai sa zicem doua opriri de 30 de minute, la un drum de 1000. Dar na, odata cu electrica ti s-a luat un val de pe ochi si ai inceput sa vezi lumea altfel.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 serban57, on 05 aprilie 2022 - 05:57, said:

Frate, tu ai avatar cu Hyundai 💀
N-am nici cea mai vagă idee cum ar putea să-ți placă mizeria aceea de grilă de pe ultimul Tucson.

Cât de bine arată o mașină e chestie subiectivă, dar noul Tucson chiar e urat :D

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

 stefan1234567891, on 04 aprilie 2022 - 20:32, said:

Aș merge pe Mazda pentru fiabilitate și pentru motor.
Ai zis cuvantul magic: fiabilitate.

#10
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

 xml, on 05 aprilie 2022 - 08:13, said:

O sa descoperi, ca orice proaspat proprietar de electrica, placerea de a sta cate o ora la fiecare alimentare. ..
Eu ma duc in N Greciei cu o singura pauza de alimentare, la dus imediat inainte de iesirea din Bulgaria, la intors imediat dupa intrare ca de, la greci umpli matzu' iar la bulgari rezervorul. La o autonomie de 500km pe electric intr-un vitor nu prea indepartat, as face acelasi lucru.

Edited by marcone, 05 April 2022 - 14:13.


#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
cx5-ul e mai mare... și n-are ce-ți oferă un tucson
cât despre fiabilitate, poate găsești pe net situația creșterii vânzărilor Hyundai Tucson din 2007 încoace, să te convingi

cx5 e mai frumoasă exterior, dar impersonală la interior
am ales tucson, pt că io-s șoferul și n-o văd din exterior :P

oricum, pt cârcotași: luminile tusconului „bate” orice alt aranjament :)

#12
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 gushpi, on 05 aprilie 2022 - 14:37, said:

cx5-ul e mai mare... și n-are ce-ți oferă un tucson
cât despre fiabilitate, poate găsești pe net situația creșterii vânzărilor Hyundai Tucson din 2007 încoace, să te convingi

cx5 e mai frumoasă exterior, dar impersonală la interior
am ales tucson, pt că io-s șoferul și n-o văd din exterior Posted Image

oricum, pt cârcotași: luminile tusconului „bate” orice alt aranjament Posted Image
N-am mai văzut atâta "buyer's remorse" în viața mea.

#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Da nimeni nu zice ca poti gasi toate statiile de incarcare ocupate si mai gasesti si pe cineva la rand si sa vezi atunci bucurie....Nu mai zic daca incarca si cu putere mica!
In alta ordine de idei,strict ca dotari as merge pe Hyundai.In primul rand are in plus 4x4.Si aici lumea in general asociaza 4x4 cu offroad-ul,dar 4x4 e bun mai ales pe polei,pe ploaie sau pe zapada....

#14
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

 stefan1234567891, on 04 aprilie 2022 - 20:32, said:

Salut! Mă interesează un suv și m-am orientat la acestea. Aș merge pe Mazda pentru fiabilitate și pentru motor. Pe de altă parte Hyundai Tucson este 4x4, dar nu mă tentează motorul de 1,6. Mazda are 3 ani garanție, Hyundai 5 ani. Ce părere aveți?
Salut! 2 corecturi, Mazda are garantie 3 ani bara in bara+2 ani extra garantie (dar pt vreo 600 lei in plus poti sa iei si extra componente la garantia aia de 2 ani extra) deci ai 5 in total. De asemenea si cx-5 poate sa fie 4x4 dar te costa extra, la fel ca si la Tucson de altfel (nu cred ca toate variantele au 4x4 inclus).
Prin urmare alege ce-ti place tie nu ce ne place noua pe forum. Decat tucson dupa parerea mea mai bine iei noul Sportage, si decat amandoua mai bine iei noul CX-5 care arata foarte bine atat interior cat si exterior, materiale mai bune la interior, motor fiabil si multe alte detalii.
Exemplu: https://www.mazda.ro...tor/X5TKCBKMUP/

#15
bogdanmc204

bogdanmc204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.05.2007
Trebuie sa fii un pic sărit sa-ti placa pocitania aia de Tucson 2021. Chiar anul trecut cautam sa-mi cumpar masina noua si razboiul final s-a dat intre Tucson, dar modelul anterior, care ghici ce, dealer-ul a zis ca nu se mai fabrica si ori aleg modelul nou de Tucson, ori imi iau SH. Asa ca simplul fapt ca Tucsonul nou e o pocitanie, a pierdut din start si m-am ales cu alegerea initiala (Citroen C5 Aircross 2021).

#16
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Hyundai Tucson e urat ? :))) mie nu mi se pare.Dar  Fiat Multipla cum o fi de ziceti de Tucson?
Sunt amandoua masini bune ,acum poti sa faci un test drive sa vezi care ti place mai mult.Cum tie gustul estetic .Eu as merge cu cea care are garantia mai mare si as lua(Mazda) dar intre noi eu pe Toyota merg :)

#17
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 11.07.2006

 bogdanmc204, on 05 aprilie 2022 - 15:46, said:

Trebuie sa fii un pic sărit sa-ti placa pocitania aia de Tucson 2021. Chiar anul trecut cautam sa-mi cumpar masina noua si razboiul final s-a dat intre Tucson, dar modelul anterior, care ghici ce, dealer-ul a zis ca nu se mai fabrica si ori aleg modelul nou de Tucson, ori imi iau SH. Asa ca simplul fapt ca Tucsonul nou e o pocitanie, a pierdut din start si m-am ales cu alegerea initiala (Citroen C5 Aircross 2021).
Lasa jignirile,adica daca la careva defapt la destui de multi le place tucson sunt "sariti",dar ce am eu e cel mai bun.Slava domnului ca gusturile sunt diferite,iti doresc km fara incidente si sa te bucuri de suv-ul tau.
PS.Am fost la un pas de C5 aircros si am mers pe tucson,si eu pot sa spun ca un display central mai urat cu indicatoare patrate nu am mai vazut,vitezometru si turometru.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
'aidi bre colegi: unii „beu” țuici, unii beri, alții „hin”... :)
dacă te străduiești găsești două mâini similare, dar doua limbi „ioc” :P

și, așa, să mai „consternez” pi unii: mie îmi place tucsonu' ista pt că are un bot mai mic de camion!!!
că dacă n-am loc de camion în curte, de Tucson am!

PS: oricum, considerând varianta „haterilor” de tucson, îi anunț că nu voi avea nicidecum vreun accident cu babe sau copchii, deoarece vor fugi din calea dihaniei;
pe când voi va trebui să faceți slalom printre cei ce se vor holba la cât de frumoase mașini ați ales :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate