Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Mazda Cx-5 vs Hyundai Tucson

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Din filozofia soferului roman: Masina mea zace stricata de 3 saptamani, dar vezi ce misto arata?

#20
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
@Bursul o zici de parcă Tuxonu ar fi mai fiabil.

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
a zis omu' la general, bre!

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

View Postserban57, on 06 aprilie 2022 - 09:48, said:

@Bursul o zici de parcă Tuxonu ar fi mai fiabil.
Ziceam ca pentru multi primul argument in discutie e designul.

#23
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Masini diferite cu preturi diferite.

#24
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018

View PostBursul, on 05 aprilie 2022 - 08:26, said:

Ai zis cuvantul magic: fiabilitate.
Daaa... Asa fiabile au fost CX5 2.2 diesel prefacelift de la niste amarate de saibe de la injectoare.... Foarte fiabile, de toti au ajuns cu ele in service cu motorul praf.

#25
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Vorbești de un model vechi de 5-7 ani. Plus că cine își mai ia diesel în 2022?

#26
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.12.2006
Ai fi surprins...

#27
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018

View Postserban57, on 13 aprilie 2022 - 05:45, said:

Vorbești de un model vechi de 5-7 ani. Plus că cine își mai ia diesel în 2022?
Eu mi-am luat in 2021. Masina noua.

#28
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Cei care fac drumuri lungi și nu-s fani de stat la cozi sau socializat pe lângă stații de încărcare sau de băut ceva din 300 și ceva în 300 și ceva de km, iarna, dacă bagă autostradă sau drumuri pe care pot merge mai tare ce să-și ia? Nici hibridul nu scoate consumuri de diesel la drum lung.

Încă există use case-uri pentru diesel.

Edited by xml, 13 April 2022 - 18:32.


#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
io am zis: cel mai economic hibrid e cel cu tandem electric/diesel - acolo economie, dar potenții lumii au ce au cu otto (von diesel :P )

#30
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Am prieten care aștepta i-Pace (în străinătate), acum câțiva ani. Avea un Volvo V60 Diesel/Electric. În timp ce aștepta după el veneau reviews. Ca nu duce aproape 400 de km cu o încărcare ci doar 300 și-un pic. Că, de fapt, nici atâta, iarna.

La care omul a stat un pic și-a zis: "băbăeț, de ce să vă dau eu o căruță de bani și să mă opresc de trei ori în drum spre schi? Că eu mă opresc, de ani de zile, doar o dată. Hai pa."

Un alt prieten, cu mai mulți bani decât el, care și el mergea în concedii cu mașina, a zis "nevastă, o vrei tu s-o freci în oraș, bine, dacă nu, renunț și io.". O freacă doamna, hâțca-hâțca, prin oraș

Da' al meu încă avea Volvo după câțiva ani de când a renunțat la Jaguar. Cică dacă prinde ceva cu măcar 500 km autonomie iarna, plus ultra-fast charge, se gândește. Altfel, no way.

Și eu sunt de aceeași părere. Atâta că mai sărac. Mult mai sărac 😀.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
ce-i drept, acum - cu tehnologia existentă - e un moft pur-electrica!
ce își merită banii este tehnologia hibrid plug-in: cei 75% din trasee făcuți în oraș îi faci electric, iar restul hibrid
nu ești încorsetat de autonomie!
și mai fraierești și mediul :P

când vor apărea tehnologii noi la încărcare, densitate de curent în acumulatori etc... mai vorbim!

#32
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Battery swap.

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
io mi-am imaginat așa ceva, dar cârcotașii de servici m-au flituit! :(

#34
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
Tucson este cel mai vândut SUV 2021 in Romania/Europa. 136.490 modele vândute.

Și da îl am, și îl găsesc cel mai atractiv model din gama, la pachet cu 230cp, 4x4,350nM, 7.6s 100km/h și consum de 7L.

Cine este dispus să își ia nevasta grasa cu mustață doar că gătește bine ? Pe asta mizez și faptul că fiind atât de vândut, lumea ii apreciază și exteriorul.

Daca după 1 an încă intorci capul după mașina parcată, ai ales bine.

Edited by Co5min, 15 April 2022 - 14:39.


#35
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Vânzările nu au nici o relevanță. Ele relevă de multe ori factori ca value for money, cât mai obiectivi / comprehensivi posibil dar pot ascunde o grămadă de factori subiectivi, cum e aspectul, care pentru unii sunt deal-breakers.

Așa și Volkswagen a vândut Golf în draci și Toyota Corolla, însă sunt foarte departe de a fi mașini pe care să le incluzi in topul celor mai frumoase mașini. Mazda, ca design exterior, este, din punctul meu de vedere mult mai atrăgătoare decât Tucson. Și nu cu câteva puncte, ci din absolut altă ligă.

Cum îi spuneam unui prieten care tot îmi lăuda Model 3 care după mine arată ca naiba, ca Sally din Cars (spre deosebire de Model S), dacă ești cu Model 3 in pat și trece o Mazda pe lângă tine te ridici și alergi după ea fără măcar să-i mai zici vreo vorbă. La care omul a zis "păi na, Elon tocmai a angajat un designer de la Mazda".

Da, diesel-urile lor au fost nașpa, cu tot felul de probleme, dar benzinarele sunt chiar ok și cu un design peste mulți alții, după părerea multora. Că sunt și alții care se uită la value for money, affordability, etc., e drept, după care apreciază, biased și frumusețea.

Per ansamblu, însă, din toți cei cu care am vorbit, admiră sau sunt impresionați de Mazda. Da, unii cumpără Tucson pentru că hybrid, consum, nou, value, schmalue.

#36
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
Nu as putea înțelege o persoana care plătește 36k euro pe o mașina doar pentru value fara sa ii pese de aspect.

Suntem sute pe grupul Facebook care lauda aspectul Tucson. Ori poate nu sunt obiectivi.

Următoarea pe lista mea ca și aspect este 3008 nici vorba de Mazda care arata la fel de vreo 8 ani, blend in.

Edited by Co5min, 15 April 2022 - 15:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate