Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Var nestins pentru copaci?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Am mai multi copaci in cartier si as dori sa ii spoiesc cu var.

Am fost la dedeman si mi-a picat maxilarul la raionul de gradina...

1 Kg de var nestins, se amesteca cu 0.5l apa si se da pe copac.
Totul costa doar 13 lei? WTF

La raionul constructii, var hidratat (inteleg ca e stins) costa 20 lei/20 kg!!!!

Imi scapa mie ceva?

De ce e asa de scump?
Pe copaci se da cu var nestins sau merge si varianta de la raionul de constructii?

#2
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Merge si cu var de constructii. Se face pentru distrugerea ouălor de insecte şi a paraziţilor care se află în crăpăturile din scoarţă. Mai impiedica si formarea muschilor pe tulpina. Totodata se face si pentru aspect, arata mai ingrijiti,,,

Edited by rhdghdhs, 03 April 2022 - 21:13.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 rhdghdhs, on 03 aprilie 2022 - 21:09, said:

Se face pentru distrugerea ouălor de insecte şi a paraziţilor ,
chiar pentru asta este bun varul?

#4
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Asa, si il varuiesti pana in varf si fiecare creanga? Pentru combaterea daunatorilor se fac in aceasta perioada stropiri cu ulei in amestec cu un insecticid. Trecand peste aspectul estetic discutabil, (mie mi se pare ca ma intorc in anii 80 in regimentul in care am facut armata si unde toti  arborii dar si bordurile erau date cu var) varul ala nestins sau hidratat face fix pix impotriva daunatorilor. Dar daca asa doresc presedintii asociatiilor de proprietari, var sa fie...

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Mie imi place cum arata, e ingrijit.

Am oarecare dubii asupra efectului practic.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 Courage, on 03 aprilie 2022 - 20:48, said:

Pe copaci se da cu var nestins sau merge si varianta de la raionul de constructii?

Cum sa se dea cu var nestins. Pai cand il pui in apa, il stingi. Dupa aia cu pasta aia se da pe copac.

Pe vremuri veneau oameni cu caruta pe strada cu bulgari de var nestins de vanzare.

Il bagai in apa, si apa se infierbanta, pana se stingea varul. In contact cu apa, reactioneaza si degaja caldura.

De ce este bine să dăm pomii cu var

... În final, mai precizăm că văruirea nu este utilă în cazul pomilor foarte tineri la care astupă porii și poate încetini creșterea tulpinii sau a ramurii. La acești pomi se poate face stropire cu sulfat de cupru în proporție de 300 – 500 gr la 10 litri de apă. Lucrul acesta e bine de făcut primăvara, în faza de „mugur adormit”.

Edited by Phobos, 03 April 2022 - 21:32.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
CaO + H2O = Ca(OH)2.
Oricum rezltatul e acelasi si cu var nestins+ apa si cu var hidratat
Diferenta o face daca varul hidratat nu e pasta/nu e sigilat bine si intervine:
Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O

Edited by pasilla, 03 April 2022 - 21:41.


#8
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Nici unul din sortimentele de var mentionate de tine nu e chiar var nestins, este asa zis var hidrat sau hidratat. Se prepara din bulgari de var ars (nestins) printr-un procedeu special de macinare/ stingere/hidratare cu o cantitate controlata de apa. Practic varul respectiv este aproape in totalitate stins dar mai contine si particole nestinse de oxid de calciu (var nestins) precum si particole de carbonat de calciu (var nears sau var stins si carbonatat). Odata amestecat cu apa acest var praf se stinge in totalitate, deci in nici un caz nu vei da pe pomi cu var nestins decat eventual daca îi prafuiesti, dar si atunci procentul de var nestins e foarte mic.
Asa cum au spus si alti colegi poti sa dai cu oricare din ele, cred ca diferenta e doar pretul si ambalajul.

Edited by AlexD2, 03 April 2022 - 21:38.


#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 Courage, on 03 aprilie 2022 - 20:48, said:



Imi scapa mie ceva?

De ce e asa de scump?

Traiesti in Romania... Cererea dicteaza pretul...chiar daca e cinstit sau nu. Poti face ceva ? din pacate nu prea..altceva decat o sesizare la protectia consumatorului.
Se profita ca peste tot de lipsa materialelor de constructii, lipsa furnizori. cereri mari din partea dezvoltatorilor... Benzina crezi ca e la pretul corect ? Nu e. Ce putem face in afara de a injura printre dinti ?

#10
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

 A10, on 03 aprilie 2022 - 21:42, said:

Traiesti in Romania... Cererea dicteaza pretul...chiar daca e cinstit sau nu. Poti face ceva ? din pacate nu prea..altceva decat o sesizare la protectia consumatorului.
Se profita ca peste tot de lipsa materialelor de constructii, lipsa furnizori. cereri mari din partea dezvoltatorilor... Benzina crezi ca e la pretul corect ? Nu e. Ce putem face in afara de a injura printre dinti ?
Diferenta mare de pret apare din cauza cererii pt ca sunt persoane, asa ca initiatorul, care au nevoie de o cantitate mica de var si chiar daca varul la sac e mult mai ieftin prefera sa il cumpere la ambalaj mai mic, dar mai scump, pt ca pur si simplu nu au ce face cu asa o cantitate mare si dintr-un sac trebuie sa arunce cea mai mare parte, ceea ce nu e tocmai comod.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 AlexD2, on 03 aprilie 2022 - 21:49, said:

dintr-un sac trebuie sa arunce cea mai mare parte, ceea ce nu e tocmai comod.
Daca e sacul e sigilat bine, se poate folosi si in urmatorii ani.

#12
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Din cate stiu eu principalul motiv pentru care se varuiesc copacii e ca acesta arde picioarele furnicilor care se urca in copac. Furnicile transporta afide in copac, afide care ataca frunzele.
Se gaseste var stins si la punga mai mica pe la magazinele de materiale de constructii.

#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
7 lei am dat pe 5kg ambalat la punga la un depozit local fara brand. Acum un an era 5lei. Patronul care are 3 depozite de acest fel in localitate se pregateste sa inchida pentru ca....vine Dedemanul.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Courage, on 03 aprilie 2022 - 20:48, said:

...
daca zic ca taxa de prost imi este teama ca castig un puct.
reteta clasica e var + balega + ceva lut/argila.
balega si lutul ajuta sa adere mai bine la scoarta si sa ramana mai mult timp.
sau cel putin asa zicea bunica.

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://cdn-mathaus.ro/medias/sys_master/images/hf7/h96/h00/9404935634974.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Bucuresti la magazinele Mathaus/Arabesque exista la sac de 20 kg var hidratat la pret de 16.53 lei.Posted Image

#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am observat o chestie la magazinele astea, Brico, Leroy, Dedeman, chiar si Auchan, cumva au intuit o nisa profitabila, nisa celor care s-au mutat la casa. Si a fost placut sa vad la Auchan ca aveau tot felul de flori si pomisori la vanzare, desigur la pret dublu fata de magazinele de specialitate dar tot era fain.

Cat despre tacticile astea? Pai este ca la glet, vrei glet de 5Kg? Te costa. Avantajul ca poti sa-l iei in plasa prin autobuz, prin taxi, dezavantajul ca platesti mai mult in comparatie cu ala la sac de 20 de kg.

Si cum ziceam, cred ca speculeaza treburile simple, o casa cu o curte mica, 1-2 copacei. Deja daca ai plantat copac discutam de o curte mai maricica, 2-3 copacei deja esti nabab, in Romania.
Desigur glumeam dar este cam ce se observa.
Am pe strada pe cineva care are gutui, nu stiu daca mai sta careva acolo sau omul ala nu este interesat, vreau sa zic ca gasesti gutui pe strada.

Asa si cu cei care cumpara pomisori timpuri, cam ca acum, de m-am pomenit si eu cu liliacul inflorit, agrisul a facut flori, marul are tot felul de ramurele, daca da un ger s-a rezolvat treaba.

Edited by -ARA-, 04 April 2022 - 05:30.


#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 Phobos, on 03 aprilie 2022 - 21:26, said:

300 – 500 gr la 10 litri de apă.
la concentrația asta arzi totul.a scăpat un zero în plus.se pun 30-50 grame la 10 L apă

#18
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Empp e vorba despre stropirea in repaus vegetativ, mai citeste odata .

Cantitatea de sulfat de cupru/10 litri apa este corecta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate