Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Var nestins pentru copaci?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ala alb mi-a terminat parii de vie.

#56
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 ceanu1980, on 04 aprilie 2022 - 10:58, said:

Eu dau copaceii cu var primavara si toamna
Fac asta pt aspect si am citit si ma gandesc ca ajuta cat de cat.
Cand este cald si soarele puternic ei zic ca e mai ok pt tulpina pomului sa fie alba decat culoarea scoartei
Pe timp de iarna ar ajuta la inghet,daca nu ajuta sigur nu strica.

de fapt este vorba de următorul aspect:
-iarna avem perioade cu diferențe extrem de mari de temperatură de la zi la noapte
-ziua = 10*C, scoarța se dilată
-noaptea -5*C, avem contractare

câteva zile din astea și scoarța crapă bine de tot
în fisurile astea se adăpostesc tot ce-i mai rău din regnul mititel (cei buni au casa lor, știm asta din civilizația noastră :P )

culoarea albă, dată la sfârșitul toamnei, face ca procesul de dilatare/contractare să fie mult diminuat, rezultă crăpături mai mici
culoarea albă (+ 2 linguri de aracet :) ), dată la sfârșitul iernii, înăbușă ce a intrat în scoarță
și dacă au intrat mai puțini dăunători, atunci efectul e și mai bun

și gata!

#57
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,064
  • Înscris: 17.03.2005
The injury occurs when exposed bark on the tree warms up on sunny days and previously dormant cells within the plant become active in response to the warmth. Research has shown that the south side of a tree can be as much as 77°F warmer on a cold winter day than the north side of the tree. The newly activated cells lose some of their cold-hardiness and are injured when temperatures drop below freezing during the nighttime hours.

Nu e vorba de nicio dilatare/contractare, nu știu de unde le scoți.
Este pur și simplu o activare locala a unor țesuturi, o mobilizare a sevei și modificări ale concentrației anumitor elemente ale sucului celular.
Practic, simplist vorbind, scade concentrația unei soluții și astfel tesuturile alea degera la temperaturi mai mari decât în mod normal, apa îngheață mai ușor și distruge celulele/tesuturile.
Fix degerare.



#58
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
deh, mă dădeam și io important! Posted Image
văzusem „sunburn” în articol, am „translate” cu google și am completat...

Edited by gushpi, 07 April 2022 - 11:02.


#59
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,064
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e problema, în fond strict pt problema în cauza e mai puțin important mecanismul, efectul e același.
E însă important de înțeles mecanismul la modul general pt ca astfel ai o privire de ansamblu mai corecta și în alte probleme înțelegerea modului în care lucrurile se întâmplă în pom te ajuta sa faci lucrurile corect.

Ca exemplu, am pus în toamna niște kaki, scumpi ai dracu. Din graba și pt ca mai aveam, nu i-am protejat.
Pt ca sunt mai prosti de fel, mai ușor de păcălit decat alte specii, acuma sunt negrisori sub coaja, probabil ca i-a luat dracu deși iarna a fost o gluma....La. Fel îți poate păcăli vremea și alte specii, am pățit-o cu murii. O poți păți frecvent cu smochinii.
Acolo nu mai 3 vorba de arsuri.. La un pom ca e dilatare sau ca 3 degerare la nivel celular e totuna dar la alte specii nune nicio arsura și tu toate astea efectul e tot ala sau mai grav..

Când înțelegi mecanismul ai șanse de a preîntâmpina asemenea neplăceri mai ușor.

Eu am luat în serios povestea de csnd am pățit-o cu murii într-un mod extrem de limpede.
Acum 10 ani, cam asa, a fost iarna aia cu zapezi și ger... Am avut ziua sub -16-17, noaptea sub - 20...aunfost nopți de - 24 pe termometru, nu pe știri sau aplicații, nici nu erau aplicatii atunci..
Murii impecabili... Dupa câteva iernix o iarna ca asta din ultimii 2-3 ani... Cald... Prin ianuarie februarie a fost o perioada cu nopți mai reci, nu cred ca au fost mai jos de - 7-8...cateva nopți, reci cred ca 2-3, în rest 3-4 grade sub zero dwr perioada per total a fost scurta...

Degerati ca dracii mare parte din ei...


Asta e problema cu speciile astea care nu rezista la frig, n3invatate cu iarna care e iarna românească...
Ele nu crapă nici la - 10-12 unele, am ținut smochini în ghiveci afara sau mers la mult sub 10...am ținut afara dafin... Lendri... Multe...

Deși nu crapă la minus grade asa cum indeoslbste se crede, sunt mult mai rezistente, sunt foarte sensibile la variații, sunt ușor de păcălit, se activează mult mai ușor la putina caldura, nu au nevoie de mult stimul de căldură și lumina ca să miște seva.... Si imediat le prinde cu chiloții în vine un frig de noapte..

De aia consider ca 3 bine sa înțelegem mai ij detaliu cum se întâmplă anumite fenomene. Cu atât mai mult cu cât clima noastră începe sa între întrgo perioada tranzitorie de la ceea ce aveam pana acum am ajuns 20 de ani la o clima mai apropiata de cea tipica zonelor mediteraneen3 dpdv al temperaturilor. Din păcate precipitațiile nu sunt la fel, ar fi fost bine....


#60
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

 andbozo, on 03 aprilie 2022 - 21:59, said:

Din cate stiu eu principalul motiv pentru care se varuiesc copacii e ca acesta arde picioarele furnicilor care se urca in copac. Furnicile transporta afide in copac, afide care ataca frunzele.

Nu prea are efect la furnici. Iti fac o poza sa vezi cum circula furnicile pe pomii mei varuiti, de zici ca e autostrada A2 vara in weekendPosted Image

#61
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Iata de ce se varuiesc pomii. Asa arata o arsura solara la un mar, vindecata cat de cat. Si-au mai facut de cap si diverse insecte, am curatat cu briceagul pana la lemnul sanatos acum cativa ani si am aplicat tot felul de alifii. Am mai avut si la un prun, la acela era puscata scoarta statea cam la 5 cm de trunchiul copacului, ma miram ca inca mai traieste. Acela l-am taiat.
Attached File  20220424_180322.jpg   434.94K   29 downloads

Ranile s-au produs inainte ca sa ma ocup eu de livada, asa ca am putut sa intervin doar reparator.

#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
mie-mi pare ca copacul ala a avut ceva ganganii pe sub coaja.

#63
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
ganganiile doar au profitat de rana deja existenta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate