Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Spuneti salariul / venitul net si beneficiile in companiile in care lucrati, sincer

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#253
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
job 1 confodential + bonuri masa + diurma (20lei/zi pana la 75e/zi) + ore suplimentare.
job 2 2-300 lei/luna + masina de servici

Edited by arg, 18 October 2020 - 20:34.


#254
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Ne-ai rupt pe genunchi, sa moara Bibi! :)

#255
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cu salariul 2 de 200-300lei/luna?

Edited by arg, 18 October 2020 - 21:28.


#256
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Lasa-l p-ala, celalalt, confidentialul.  Posted Image
Asa suntem toti sau multi: x confidential, bonuri masa + ore suplimentare cand/daca sunt

Pe scurt, castigam cat primim. Posted Image

Edited by sorin147, 18 October 2020 - 21:49.


#257
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ala confidential ar trebui sa sara de 2000€ net dar din pacate sunt departe rau de suma aia.
probabil ca in curand voi face saltul la alta firma, una care-si poate permite sa plateasca mai mult.


#258
andreisuciu

andreisuciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2021
CEVA Logistics SRL
dir gen -> 12.000 RON net
asistenta dir gen -> 3500 RON net
HR dir -> 9.000 RON net (a venit in 2013 pe 5000 si.. net si cand a plecat avea 9000 si.. net - ca sa nu mai zic ca in ultimul an 2019 a avut 2 mariri salariale)
PM (non-IT) -> 10.000 RON net
Contabil senior -> 8.000 RON net
Marketing dir -> 10.000 RON net

#259
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Asistenta probabil primeste completarea "in natura", daca e dotata corespunzator :naughty:

PS Ce inseamna PM in cazul de fata?

#260
andreisuciu

andreisuciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2021
@pufonel
E treaba asistentei ce face si ... cum face :))))

PM: Project Management
(frecator de menta :))

#261
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Aha. Iim aduce aminte de un banc cu 2 canibali angajati la o multuinationala. Poate vi-l si povestesc daca nu-l stiti.

#262
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Acum dupa scumpirile acestea mari, de la triplari pana la zecificari de preturi, ar fi interesant de aflat cat castiga pe luna romanii.
Eu cred ca cu salariul de acum 2 ani nu se mai poate nici macar supravietui azi, deci diferentele ar trebui sa fie enorme... sau nu?

Deci scrieti aici ce profesie si ce salariu NET aveti pe luna si eventual in ce tara daca nu e Romania.

#263
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Și cu ce te încălzește sa afli cât câștiga alții din alte domenii și, mai mult, din alte tari?
Costul vieții de zi cu zi difera puternic geografic așadar necesarul de 2000euro net într-o parte pot însemna 3000 sau 1000 in alta parte (repet, pentru traiul zilnic).
Niște cifre goale nu spun toată povestea și devin irelevante.

#264
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
In pofida postarii de mai sus, asa cum spune e greu de comparat mere cu pere, eu totusi am sa fac o dezvaluire de venit real, Toronto Ontario . Sunt websituri specializate care pot face o translatare de nivel de viata www.numbeo.com am folosit-o pentru a ma compara cu altii de-un leat cu mine care lucra prin EU, si am ajuns la concluzia ca nu ii bash atat de rau aici, dar ma rog parerile sunt impartite, numerele in sine nu spun totul, depinde mult si de stilul de viata si de multi alti factori, dar in general in NA ( America de Nord ) se muncesc multe ore care nu sunt quantificate asa cum am spus pe celalalt thread.

Deci fara sa mai adaug nici o alta vorbarie iata numerele ( lucrez in logistica / comisionar vamal de peste 20 de ani am avut diverse pozitii in oraganigrama - ultima fiind de sef de echipa am 5 amploiati care imi raporteaza )

Venit gros anual : 116,637.30, Bonus platit o singura data pe an : 15,437.30, in afara de asta mai sunt alte beneficii taxabile ( parcare 50 cad pe luna ) asigurare de sanatate ( aici eu am cerut optional marire la 500.000 in caz de deces - platesc din buzunar inca 80 pe luna fata de ce plateste angajatorul ) si Beneficii de pensie, eu platesc 2.99% gross si angajatorul participa si el cu acceeasi suma pe an la planul de pensie personal.

In mana iau cam 3000 la doua saptamani, deci ceva in jur de 75.000 net pe an daca socotim 25 de perioade de plata pe an.
Locuiesc in downtown Toronto, deci costul vietii aici e mai ridicat decat in multe alte locuri din Canada.

#265
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai si cu ce e relevant salariul tau pentru oricine altcineva care nu lucreaza in Toronto in acelasi domeniu?

Oricum, off-topic, ma asteptam la salarii mai mari pentru vechimea pe care o ai. Un prieten bun din Vancouver (programator) are 160K si e acolo doar de 4 ani.

#266
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Lucrez automatist

20000 ron/luna net. Angajat la firma romaneasca, activitate in afara. 20-22 zile lucrez afara + 8 zile sau chiar 9 acasa in RO. In acesti bani, intra si diurna zilnica de 700 - 770 euro pe luna.

View PostE91, on 03 februarie 2020 - 09:44, said:

Eu nu am vazut asa salarii, poate imi dai tu niste link-uri.
Am vazut eu intr-un timp pe EURES, Inginer pe Submarin in Norvegia, daca imi aduc bine aminte - 10K/ luna plus o multime de beneficii. Bine, oare cu ce se mananca meseria asta ?

Edited by mariustm32, 29 March 2022 - 18:54.


#267
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View Postro_explorer, on 29 martie 2022 - 18:39, said:

Pai si cu ce e relevant salariul tau pentru oricine altcineva care nu lucreaza in Toronto in acelasi domeniu?

Oricum, off-topic, ma asteptam la salarii mai mari pentru vechimea pe care o ai. Un prieten bun din Vancouver (programator) are 160K si e acolo doar de 4 ani.
Nu stiu ce sa spun, poate e un caz mai deosebit, dar daca te uiti pe indeed.ca ca referire ori pe glasdoor.ca gasesti alte valori : https://www.glassdoo...972_KO10,19.htm ori https://ca.indeed.co...s/Vancouver--BC cine stie ce situatie are el, nu as putea specula, daca iti poate arata forma T4 care o primesti odata pe an de la angajator si acolo scrie ca a primit atat cat spune, jos palaria ...

Eu am invatat sa iau  din ce spun oamenii cu un graunte de sare, adica crede dar verifica pe urma...

Iti pot spune sigur la noi in companie, ca sa primesti 160.000 pe an trebuie sa ai banda de salarizare de Director operatiuni si in general ai in jur de 6-7 sefi de echipa care raporteaza, si o divizie de pana la 80 de oameni in total. Desigur depinde de ramura de industrie in care activezi.

#268
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu are de ce sa minta (apropos, si nevasta-sa, tot programatoare, ia 120K, la o alta firma ).
Oricum, asta era partea off-topic. Ce vroiam sa iti arat e ca nici in aceeasi tara nu are importanta ce salariu ai cand te compari cu altii dintr-o alta regiune pentru ca pur si simplu nu se aplica acelasi criterii de evaluare si nici nu sunt aceleasi conditii de trai.

De exemplu, cu te-ar ajuta pe tine sa iti spun cat castig eu in Stockholm? Nu stii care e nivelul de trai aici, cat costa viata in general. Site-uri gen numbeo cara cu ele doar numere chioare, fara context.

Edited by ro_explorer, 29 March 2022 - 20:12.


#269
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View Postro_explorer, on 29 martie 2022 - 20:01, said:

Nu are de ce sa minta (apropos, si nevasta-sa, tot programatoare, ia 120K, la o alta firma ).
Oricum, asta era partea off-topic. Ce vroiam sa iti arat e ca nici in aceeasi tara nu are importanta ce salariu ai cand te compari cu altii dintr-o alta regiune pentru ca pur si simplu nu se aplica acelasi criterii de evaluare si nici nu sunt aceleasi conditii de trai.

De exemplu, cu te-ar ajuta pe tine sa iti spun cat castig eu in Stockholm? Nu stii care e nivelul de trai aici, cat costa viata in general. Site-uri gen numbeo cara cu ele doar numere chioare, fara context.
Nu e adevarat, siteuri "chioare" ca numbeo si sunt multe altele sunt folosite zilnic de mii de oameni care fac comparatii si trag concluzii,  eu insami am folosit acest website intr-un proces de partaj care m-a ajutat la stabilirea cuantumului de plata in urma unui divort. Deci ce vroiam sa spun e ca daca o curte de apel din GTA ( Greater Toronto Area ) a acceptat ca argument dovezi prezentate de pe siteuri de genul numbeo si au putut lua o decizie informata, inseamna ca si alti oameni o gasesc informativa.

Sincer sa fiu daca tu nu crezi in Numbeo dar crezi in ce spune prietenul tau ca el si sotia lui incaseaza 280.000 CAD pe an in slujbe de programatori in Vancouver inseamna ca avem o problema. NU crezi in ce scriu MII de oameni in Numbeo, Indeed.ca, Glassdoor.ca dar in schimb crezi orbeste in ce spune prietenul tau.

Cum ziceam mai sus, spune-i sa scaneze ori sa faca o poza la forma T4 la el si la sotie, si sa iti dea pe email, asta ar pune capat la orice dezbatere Posted Image

Edited by EASTERN_TIME, 30 March 2022 - 00:20.


#270
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Îmi cer scuze ca te-am supărat. Ești un pic naiv pentru vârsta ta, atât pot sa îți spun.
Oricum, discuția despre nivelul salarial asta generează: frustrare. Frustrare pentru cei care credeau ca sunt în top și de fapt nu sunt și frustrare pentru cei care realizează cat de săraci sunt de fapt ca nivel de venituri.

Mai trebuie sa vina și cei care câștigă 300k pe an sa se dea smecheri pe aici.

Cat despre prieteni cărora sa le cer eu declarații de venit... tu ești real? Cu ce m-ar ajuta asta? Cu i-ar ajuta asta pe ei? Astea sunt salariile în domeniu, azi, cat este penurie de programatori și ingineri.
Programatorii și inginerii buni în ziua de azi câștiga cât medicii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate