Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Propaganda periculoasa pe retelele de socializare.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
corect, dar eu pe agitatori ii consider cei mai periculosi. ei amplifica mesajul, ducandu-l in mijlocul maselor.
uneori ei au un scop propriu cunoscut (o.s. era antivaccinista inainte de pandemie) altii se baga pur si simplu in seama  (vor mai mult trafic pe blog, asa ca scriu din cand in cand articole pe care ei le considera doar impotriva curentului, sa se aduna prostii sa le comenteze, sau, faza si mai elaborata, gazduiesc gayduiesc articole scrise de altii) .
in toate situațiile, agitatorii mi se par periculosi. fara ei campaniile de propaganda s-ar stinge mult mai repede.

View Postarg, on 26 martie 2022 - 15:43, said:

trolii nu fac propaganda ci doar ii agita pe altii.

View Postarg, on 26 martie 2022 - 15:43, said:

trolii nu fac propaganda ci doar ii agita pe altii.


#38
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Post-ARA-, on 26 martie 2022 - 16:03, said:

Si care este problema daca cineva isi doreste ca Romania si Moldova sa se uneasca?
cu dorința-n brațe moare.

#39
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdelame, on 26 martie 2022 - 11:52, said:

Esti de meserie observator?
De ce nu faci acolo pe FB- sesizare de opinii contra
Si opiniile contra sunt interzise de lege ?
Ne intoarcem iar la tiranie si nazism care  nu admit opiniile contrare ?

View Poststrongsss, on 27 martie 2022 - 07:48, said:

corect, dar eu pe agitatori ii consider cei mai periculosi. ei amplifica mesajul, ducandu-l in mijlocul maselor.
Guvernantii trebuie sa aiba frica de popor, ca altfel vin la putere hotii si nemernicii.

#40
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
hotii si nemernicii sunt deja la putere, si au ajuns mintind si dezinformand. iar unii (care nu sunt membri de partid) au pus botul si au multiplicat acel mesaj mincinos, contribuind la ajungerea la putere a hotilor si nemernicilor.

View PostPaco_ste1, on 27 martie 2022 - 08:19, said:

Guvernantii trebuie sa aiba frica de popor, ca altfel vin la putere hotii si nemernicii.


#41
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Fiecare grup care aspira la putere si care vrea sa schimbe lucrurile (lumea) asa cum vrea el, incearca sa manipuleze.
Daca unii vad manipulare numai dintr-o parte, este clar ca nu percep corect realitatea.

#42
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Ce sa zic. Ai avut revelația vietii:
1. Nu toată lumea iubește președintele și guvernu.
2. Nu toată lumea îl iubește pe Zelenski.
Problema e că nu toată lumea ia de bun ce propovăduiesc ăștia în media locală. Ba unii mai au obiceiul și să citească printre rânduri.
P. S. asta nu înseamnă că pe rețelele de socializare nu exista și fanatici. Există și chiar pare că se înmulțesc.
Important e să nu-i bagi în seamă și să blochezi conținutul promovat de ei.

#43
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View PostMarianG, on 26 martie 2022 - 12:21, said:

Propaganda este pricuoloasa oriunde, dar in special acolo unde are succes.
dex :
PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți. – Din fr. propagande.

Eu cred ca nu orice propaganda e periculoasa, si conteaza si societatea. Daca e una educata atunci nu are nici un succes.

#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPaco_ste1, on 28 martie 2022 - 12:16, said:

PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți.
Aici sade problema, ca le face cunoscute nu este nimic rau, are omul de unde alege.
Dar sa le faca si acceptate, pai aici este o problema impunatoare.

Edited by MarianG, 28 March 2022 - 15:38.


#45
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Nu e propaganda, e manipulare!
Exemplu de reteta reusita pe care am auzit-o la formatori de opinie cunoscuti din Romania: "De ce sa ne amestecam intr-un conflict regional si sa-l transformam intr-unul global. Nu e treaba noastra, noi sa stam neutri, uite ungurii ce destepti sunt..."

Culmea e ca, prostia asta a prins la multi. Am incercat sa explic unora mai istetei ca:
- tara agresata era recunoscuta de toate organismele, legile si tratatele internationale ca stat de sine statator.
- daca Putin isi rupe cat mai multi colti in Ucraina, ne va musca pe noi mai bland sau deloc.
- mai bine sa lupte bietii ucrainieni si noi sa le dam maximul de ajutor, decat sa mergem noi la razboi (din pacate, sunt inca incorporabil), nemaivorbind de celelalte neajunsuri / distrugeri ale unui razboi pe teritoriul tarii noaste.

Nu prea sunt convingator, i-am facut pe unii sa gandeasca, dar nu i-am convins. Asa ca i-am parasit cu Ion Cristoiu, Dan Puric, Anca Alexandrescu, Sosoaca, etc.
Fiecare sa gandeasca cu creierul propriu si sa citeasca mai mult decat citeaza, vorba lui A. Plesu.

Edited by hamal, 28 March 2022 - 17:48.


#46
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postwamkihok, on 02 mai 2023 - 15:57, said:

Vorbesc cumva în cunoștință de cauză, pentru că am analizat acest fenomen în timpul celor doi ani de pandemie. Conform informațiilor provenite de la conducerea facebook, în România sunt +2,5 milioane de conturi false. Nu este vorba despre 2,5M de persoane cum s-ar putea crede, ci preponderent de indivizi cu sute de conturi false atașate conturilor unor indivizi cu oarece greutate în spațiul public, scopul urmărit de la caz la caz fiind acela de a crea polemici și dezbinare asupra unui anume subiect, respectiv, în pandemie, problemele legate de aceasta - izolare, mască, vaccinare. Scopul decelat cel mai adesea a fost creșterea traficului anumitor persoane publice, de ex. senatoarea Șoșoacă, am găsit situri în vietnameză care amplificau artificial traficul respectivei, dar și situri de la noi care se foloseau de traficul acesteia pentru a face reclamă la tot felul de surogate periculoase precum ivermectina și la tot felul de medicamente minune pentru te miri ce, de la potență la hemoroizi. Sigur că erau și indivizi plătiți, mulți din Rusia, activând cu scopul de a discredita măsurile impuse de UE și OMS, eventual pentru a crește acțiunile vaccinului sputnik - puteau fi identificați prin texte, traduse cu google, care nu sesizează nuanțele limbii, prezente chiar și la ultimul analfabet autohton, după cum sunt și mulți idioți utili. Fără a intra în amănunte privind scopul fiecărui grup în parte, este clar că aceștia vizează anumite probleme din societatea românească sau știri de scandal pentru a-și expune ideile, pentru că Art Safari sau premiera Rigoletto la operă nu interesează pe mai nimeni. Soluția, cum au spus mai mulți înaintea mea, este ignorarea totală, iar pentru posesorii contului la care sunt atașați, ruperea "prieteniei". Am prieteni, persoane cu oarece notorietate, care pur și simplu au rupt prietenia cu mii de astfel de conturi dubioase.
Acum ai inteles cum e cu propaganda? cu retelele de socializare care au algoritmi care sa iti furnizeze ce sa citesti?
Aia cu conturi false sunt niste microbi, retelele sunt titanii propagandei.
Trepadusii cu conturi false baga si ei batul prin gradul retelei

#47
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
propaganda facea twitter, cand favoriza postarile woke, nu userii care le combateau

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Citeam asa aiurea despre Robert F Kennedy Jr.

https://en.m.wikiped..._F._Kennedy_Jr.

Bai ce idiot, cred ca JFK se rasuceste in mormant.. si asta candideaza independent la prezidentialele SUA, muscand din electoratul lui Biden.  
Probabil ca toti conspirationistii, adeptii teoriei pamantului plat o sa il voteze..
Asta e "democratia"..


"Robert Francis Kennedy Jr. (born January 17, 1954), also known by his initials RFK Jr., is an American politician, environmental lawyer, anti-vaccine activist, and conspiracy theorist. He is the chairman and founder of Children's Health Defense, an anti-vaccine advocacy group,[1][2] and an independent candidate in the 2024 presidential election. A member of the Kennedy family, Kennedy is a son of U.S. attorney general and senator Robert F. Kennedy and nephew of U.S. president John F. Kennedy and senator Ted Kennedy."


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate