Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Propaganda periculoasa pe retelele de socializare.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 unudinmultime, on 26 martie 2022 - 14:55, said:

Cum ii mai educi pe unii la varsta pe care o au ?
Pe toti n-ai cum. Daca tara se va duce de rapa din cauza lor, asta-i viata. Eu nu tin sa mi-o traiesc printre ei.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 strongsss, on 26 martie 2022 - 15:07, said:

.... largind cercul cunoasterii, te eliberezi de troli.
trolii nu fac propaganda ci doar ii agita pe altii.
cei care se ocupa activ si sistematic cu propaganda o fac in liniste si castiga foloase materiale insemnate. vezi firme care se ocupa de imagine, de campanii electorale, inclusiv reclamele la produse tot la capitolul asta pot fi bagate.

personal consider periculos sa cad in extreme, indiferent de partea cui.

Edited by arg, 26 March 2022 - 15:47.


#21
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Si care este problema daca cineva isi doreste ca Romania si Moldova sa se uneasca?

#22
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
România este în pericol grav de dezinformare
Guvernul transmite că va sancționa prin pârghiile pe care le are la îndemână orice încercare de a provoca dezechilibre și de a induce dezinformări în spațiul public.

sursa: radio-actualitati.ro

,,...Guvernul României dezaprobă și va sancționa prin pârghiile pe care le are la îndemână orice încercare de a provoca dezechilibre și induce dezinformări în spațiul public. Lumea întreagă și România, deopotrivă, traversează o perioadă foarte sensibilă, în care problemele grave de securitate și efectele agresiunii ruse în Ucraina riscă să fie amplificate prin manipulări și dezinformare. Urmărim inclusiv aceste aspecte și luăm măsuri pentru a contracara războiul informațional și încercările de a crea instabilitate și răspândi panica nejustificat în rândul populației", transmite Guvernul, joi, într-un mesaj postat pe Facebook. ...
...
România este în pericol grav de dezinformare. Este singurul război în care ne aflăm deja - acela al informațiilor false, al fake-news-urilor. Cu acesta ne vom bate. Și va fi un război greu. Trebuie să ne mobilizăm rapid cu toții: Guvern, mediu de afaceri, societate civilă și presa responsabilă. Trebuie să ne înarmăm cu toate resursele de comunicare de care dispunem pentru a contracara informațiile false care ar putea destabiliza țara noastră. Războiul informațiilor este un război greu, în care e nevoie de resurse, de profesionalism, de răbdare și de discernământ''

Celulă de criză pentru contracarea știrilor false privind prețurile.
Ministerul Economiei și marile rețele de magazine vor forma o celulă de criză, care să reacționeze imediat la informațiile false din spațiul public, precum cea care a determinat creșterea nejustificată și abruptă a prețurilor la combusibili.

sursa: Romania-actualitati.ro  22.03.2022

,,...Invitat la emisiunea Serviciul de noapte cu Maria Țoghină, acesta a explicat că în lipa unei reacții la acest tip de dezinformare vor avea de pierdut nu numai consumatorii, ci și producătorii și distribuitorii.

"Am discutat și cu Asociația Marilor Retaileri și ei își doresc această stabilitate, nu își doresc să ia măsuri care să vină să restricționeze, sau să vină să ne îngrădească anumite drepturi, sau să reacționeze emoțional la un astfel de demers și tocmai de aceea, împreună cu marii retaileri vom semna zilele următoare un protocol pentru o celulă de criză, pentru a ne informa corespunzător și a reacționa corespunzător, atât cei din Ministerul Economiei, cât și ei, la astfel de demersuri, care cu siguranță impactează viața fiecăruia dintre noi ...
...
Referindu-se la plafonarea prețurilor la energie electrică și gaze naturale pentru un an de zile, ministrul a declarat că această măsură luată de Guvern este menită să ducă la o stabilizare a prețurilor.
"Cred că sunt absolut normale îngrijorările pe care le au românii, pentru că sunt lucruri care ne lovesc în fiecare zi. Tocmai de aceea, săptămâna trecută, după cum știți, am venit cu Ordonanța de Urgență prin care am modificat și am extins perioada de valabilitate a ordonanței pe care am dat-o în luna ianuarie privind prețul energiei și gazului. După cum știți, pentru consum de până la 100 de KW pe lună, românii vor plăti 0,68 de lei pe KW, pentru consumul de până la 300 de KW vor plăti 0,8, de asemenea, pentru consumatorii noncasnici, aici ne referim la IMM-uri, ne referim la companii din industria alimentară, marea majoritatea a companiilor vor plăti un preț plafonat de 1 leu pe KW pentru energie.Același lucru s-a întâmpat și se întâmplă și pentru gaz. Prețul pe care un consumator casnic îl va plăti până pe 31 martie, anul viitor, va fi de 0,31 lei pe KW, iar pentru consumatorii non-casnici, mai puțin cei energo-intensivi, va fi un preț unic. Acest lucru se va reflecta în buzunarul fiecăruia, pentru că vom avea acea predictibilitate a prețului", a mai spus ministrul Economiei, Florin Spătaru...''

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 unudinmultime, on 26 martie 2022 - 14:40, said:

E capabil majoritatea poporului sa filtreze lucrurile rele de genul asta ?
DA! Este capabil ! Vrea ? NU!

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Care ar fi sursele alea de incredere care detin adevarul absolut si care ar fi alea nasoale ?
Cine stabileste adevarul ?
In cine aveti voi incredere ?
Cine stabileste cine sunt aia prostii si cine sunt aia desteptii ?

#25
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ia de

 MarianG, on 26 martie 2022 - 16:28, said:

DA! Este capabil ! Vrea ? NU!
Nu gasesc filmarea cu oameni din strada care se opuneau privatizarilor, se opuneau capitalismului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QYbp2kZEXEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Minutul 02:00 - Ce ziceau si ce credeau ei "Nu mai pleaca in Canada, numai vor fi niste bieti emigranti"
Cei care au sustinut revolutia din 89 erau oameni simpli si naivi.

Edited by -ARA-, 26 March 2022 - 16:49.


#26
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 A10, on 26 martie 2022 - 11:40, said:

Observ de cateva zile, multe profile de facebook ale unor persoane intre 30-60 ani cu postari multiple pe timeline pe diverse teme, de la lupta anti covid, lupta contra minoritatilor, lupta pentru reunificarea romaniei cu moldova, revolta impotriva guvernului sau a presedintelui, toate astea la noi in RO.


Eu n-am vazut, da niste exemple de linkuri. Cum pot eu sa analizez, sa critic sau sau dau like/dislike la ceva ce n-am vazut?

#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 -ARA-, on 26 martie 2022 - 16:49, said:

Nu gasesc filmarea cu oameni din strada care se opuneau privatizarilor, se opuneau capitalismului.
bine, dar ce treaba are asta cu retelele de socializare si volumul imens de informatie care trebuie filtrat ?

#28
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 MarianG, on 26 martie 2022 - 16:57, said:

bine, dar ce treaba are asta cu retelele de socializare si volumul imens de informatie care trebuie filtrat ?
Ziceai daca poporul este capabil sa filtreze informatiile.

Poporul a stiut bine ce se petrece si inainte de 89 si stie bine si acum si inainte  TOATE ALEGERILE, doar ca se face ca stie.

Asta cu propaganda este cam cum zic americani, naivi si ucraenini ca cei din Rusia nu stiu ce se petrece in Ucraina.
Poporul rus stie bine ce se petrece in Ucraina.
Asa cum poporul roman stia bine ce se petrece in Romania.
Asa cum cei care distribuie, dau like sau sustin propaganda, stiu ca este progamanda, dar ce pot face?

Am observat si eu prin lista de facebook, ba, persoane care distribuiau tot felul de fake news si tot felul de stiri dubioase. Si ma gandeam? Ce interes ar avea sa distribuie ceva fals? Adrese dubioase.

Deci propaganda este scuza.

#29
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Vorbiti pe 2 pagini despre ceva ce nici macar nu are un link sa vada toata lumea. Vreau si eu sa vad exact ce se spune, un prinscreen ceva.

#30
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 08.01.2021
Voi credeți ca omul mediu, dorelul obișnuit, nu genii ca noi ăștia de pe SP, chiar poate sa filtreze propaganda?
Ma refer la aia profesionista, făcută de armate de oameni pregătiți, extrem de bine plătiți, pe baze științifice solide , și cu resurse serioase în spate, nu la aia de doi lei făcută de trei analfabeti hamesiti.

Edited by KiloW, 26 March 2022 - 17:07.


#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 -ARA-, on 26 martie 2022 - 17:02, said:

Ziceai daca poporul este capabil sa filtreze informatiile.
30 de ani mai traziu, este, dar nu prea vrea

 KiloW, on 26 martie 2022 - 17:06, said:

Voi credeți ca omul mediu, dorelul obișnuit, nu genii ca noi ăștia de pe SP, chiar poate sa filtreze propaganda?
nu cred ca ai sunt atat de afectati intrucat Dorel nu sade pe social-media.

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 sandu222, on 26 martie 2022 - 17:05, said:

Vorbiti pe 2 pagini despre ceva ce nici macar nu are un link sa vada toata lumea. Vreau si eu sa vad exact ce se spune, un prinscreen ceva.
Gasesti repede pagina ce spune Sosoaca pe Facebook.

#33
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 neagu_laurentiu, on 26 martie 2022 - 17:16, said:


Gasesti repede pagina ce spune Sosoaca pe Facebook.

Dar te rog să nu te iei de ultima protectoare a României, o ultimă personalitate ca Regina Maria a acestui popor.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Desigur, protectie prin neutralitate Posted Image

#35
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
de cand rubla a scazut ca valoare, trolii trebuie sa munceasca mai mult sa castige mai multe ruble

pe langa razboiul clasic, se duce si un razboi psihologic prin stiri false, dezinformare si manipulare.

Edited by rex, 26 March 2022 - 20:23.


#36
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Da-le block.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate