Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Orange România lansează internetul la viteza 1.8 Gbps national

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
846 replies to this topic

#523
BloodRave

BloodRave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.02.2007
Salutare tuturor, am facut si eu trecerea la acest pachet si mi-au instalat routerul ZTE si am aflat dupa ca de fapt nu se poate face bridge iar routerele noi nu se stie cand o sa vina.
Aveti idee, daca iau IP fix de la ei pot face port forwarding ? Ma intereseaza pentru un Synology pe care il am legat.
Multumesc anticipat de ajutor

#524
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021

View PostBloodRave, on 08 decembrie 2022 - 20:20, said:

Salutare tuturor, am facut si eu trecerea la acest pachet si mi-au instalat routerul ZTE si am aflat dupa ca de fapt nu se poate face bridge iar routerele noi nu se stie cand o sa vina.
Aveti idee, daca iau IP fix de la ei pot face port forwarding ? Ma intereseaza pentru un Synology pe care il am legat.
Multumesc anticipat de ajutor

Poți face port forward dacă îți iei ip fix. Eu am și merge fără pb

#525
BloodRave

BloodRave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.02.2007

View Postqlfenv, on 08 decembrie 2022 - 20:24, said:

Poți face port forward dacă îți iei ip fix. Eu am și merge fără pb

Perfect, asta voiam sa stiu, mersi. Ca ma chinuiam de 1hr cu meniul mega simplist de la ZTE si nu stiam de ce nu o ia, cand de fapt e de la IP.

#526
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007

View Postqlfenv, on 08 decembrie 2022 - 20:24, said:



Poți face port forward dacă îți iei ip fix. Eu am și merge fără pb

Salut, e vorba de ZTE F6600R? Eu am luat si ip fix si e pus si in bridge( nu vad nicio diferenta in interfata, tot face NAT) si nu merge port fw. Am si dual stack activ. Nici IP-ul nu primesc care ar trebui...daca il scoate din bridge si raman doar cu ip fix merge din interfata lui port fw?

Edited by Cosmyn_87, 12 December 2022 - 00:30.


#527
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021

View PostCosmyn_87, on 12 decembrie 2022 - 00:29, said:



Salut, e vorba de ZTE F6600R? Eu am luat si ip fix si e pus si in bridge( nu vad nicio diferenta in interfata, tot face NAT) si nu merge port fw. Am si dual stack activ. Nici IP-ul nu primesc care ar trebui...daca il scoate din bridge si raman doar cu ip fix merge din interfata lui port fw?

Eu am huawei. Mi-a mai dat cineva un mesaj cu aceeași problema pe acel zte. Suna la 300 poate te îndruma ei. Eu am Ip fix și dual stack, merg toate funcțiile pe el in ceea ce privește accesul din exterior port fw, dmz, ftp

#528
BloodRave

BloodRave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.02.2007
Eu unul am renuntat. Dupa 4 zile si cateva telefoane bune si vorbit cu tot felul de tehnicieni imi e clar ca metehnele din vechiul Telekom se transmit si aici.
In prima zi cand sun sa imi puna ZTEul in bridge o tanti imi spune ca nu se poate si ca, crapa daca mi-l baga in bridge. A 2a zi, vb la tehnic si imi spune de acolo ca ei le pun in bridge din noiembrie.
Next, fac oamenii bridge asa de bine incat LAN1 e mort si pe restul de 3 porturi e internet (care merge doar legat direct si si atunci in suturi iar cand e pus in router dupa nu merge)+ wifi functional dar fara net. Apoi tipic sunt pasat de la un tehnician la altul, niciunul nestiind ce face.
Asa ca am renuntat si revin la Digi.

#529
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007
Eu am discutat ieri vreo ora jumate la telefon cu cineva de la tehnic. Am renuntat la modul bridge, pentru ca nici pe Digi nu aveam bridge si faceam port fw de pe routerul de digi pe al meu, apoi de pe al meu pe dispozitivul unde aveam nevoie si a mers. Singura problema e ca am "inchiriat" si un IP fix care nu functioneaza. Desi in sistemul lor apare ca am alocat un IP fix, routerul tot IPv6 imi da si un IPv4 care cred ca e echipamentul lor, un fel de NAT ceva....a facut si tipul o sesizare undeva mai sus de el.

#530
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021
Fain la Orange, zone in care netu de 2gb e 1gb cum e la mine, zone in care nu pot pune un router in bridge sau sa faca un simplu port fw...

#531
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 29.03.2017

 qlfenv, on 13 decembrie 2022 - 14:45, said:

Fain la Orange, zone in care netu de 2gb e 1gb cum e la mine, zone in care nu pot pune un router in bridge sau sa faca un simplu port fw...
la ce te așteptai rețeaua este cumpărată de la Telekom asta e situația acuma 90% din ea este de la Telekom

Edited by Vettel, 17 December 2022 - 13:54.


#532
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 01.06.2007
A ajuns live box 6 si la orange cu port de 2.5gbps.

Pana acum ceva vreme era scris Livebox 5, desi poza de pe site nu e schimbata.

Attached Files


Edited by radutuby, 17 December 2022 - 15:29.


#533
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Cel mai probabil un Dorel care se ocupa de site a corectat ca sa faca asocierea cu Wifi6 ca asa a crezut el ca e cu 6 si ONT-ul. Bine nici cei de la marketing Oro nu au prea fost inspirati  cu denumirea puteau sa-l boteze cand au lansat modelul de ONT Livebox 6E, era mai clar cred asa pentru toata lumea ca ONT-ul este model nr. 6 dar si cu Wifi 6E ... si cu port de 2,5Gbps.
Livebox 6 DACA ajunge in RO eu zic ca sigur va fi livrat doar cu un alt abonament mai scump (asa cum este si in FR) ca trebuie sa mai scoata cativa euro pe luna de la client dat fiind ca este mai scump ONT-ul. Era sigur alta situatia daca Digi avea acum la sfarsit de 2022, asa cum au promis in urma cu un an, reteaua modernizata in toate marile orase si abonamentele multigb disponibile, atunci da poate ca Orange misca ceva asa ... daca concurenta nu e nimic nu e.

Edited by MD, 18 December 2022 - 11:16.


#534
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
O groaza de Dorei la Orange lately. De la instalare pana la casca.

Edited by broris, 18 December 2022 - 13:26.


#535
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

 qlfenv, on 13 decembrie 2022 - 14:45, said:

Fain la Orange, zone in care netu de 2gb e 1gb cum e la mine, zone in care nu pot pune un router in bridge sau sa faca un simplu port fw...
La mine merge bine pe wifi  și am în două locații, atât pe rețeaua fostului Telekom, cât și pe fibra proprie. Doar ping-ul este mai mai mare prin rețeaua fostului T:

Attached Files


Edited by vio73, 18 December 2022 - 13:59.


#536
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021

 vio73, on 18 decembrie 2022 - 13:58, said:


La mine merge bine pe wifi  și am în două locații, atât pe rețeaua fostului Telekom, cât și pe fibra proprie. Doar ping-ul este mai mai mare prin rețeaua fostului T:

In zona ta este activ netul de 2gb. Mie mi-a confirmat un tip care face instalari in zona mea ca nu este activa opțiunea de 2gb acolo, de aceea sunt limitat la 945/495.

#537
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019
Sa vedeti ce am patit cu orange , acum cateva luni am facut upgradeul de abonament la 1800 de la 1000 desi mi sa refuzat noul router-ont wifi6 sa prind noile viteze macar pe wifi si am stat ceva timp pe capul lor pana acum o luna sa il schimbe pana la urma au acceptat si acum ma trezesc cu chirie pe routerul-ont wifi6 in valoare de 23 de lei , lucru nementionat pe siteul lor cat si in discutia cu ei referitoare la noul router-ont wifi6 .
Orange practica nelegalitate , si acum cateva luni am avut o factura cu 10 lei inexplicabila mai mare dar na am trecut peste acum alta faza .
Am depus cerere de reziliere si o plangere la anpc .
[ https://i.ibb.co/LSgt17Q/Screenshot-20221229-190705.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eldatar, 29 December 2022 - 20:47.


#538
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
... Dar cind vreodată o sa vezi la Orange România ce au aia în Franța. Își prind urechile. Eu sunt pe oroc... T îmi pare că au mai adus ceva tehnologie, au mai făcut actualizări... Cu noua aplicație de asa zisa imigrare de la T la Orange am ajuns sa renunț la ea din telefon. Tot pentru plăti o foloseam, nu a mers niciodată ci doar în browser pe pc reușeam sa fac o plata... Și mai vreți live box 6.... Vise.. Au ceva routere de schimbat de s-ar intimpla asta. Doar romanimea are huawey gpon... UE are livebox6😂

Edited by trafalgar20, 29 December 2022 - 20:53.


#539
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 radutuby, on 17 decembrie 2022 - 15:28, said:

A ajuns live box 6 si la orange cu port de 2.5gbps.

Pana acum ceva vreme era scris Livebox 5, desi poza de pe site nu e schimbata.
este liveboxul 6 cu port doar de 1 gbps  , folosit si in franta spania . https://jouetspourde...-wifi-6-orange/
exista livebox 6 wifi6e  acela are port de 2,5 gbps ... https://www.ariase.c...siers/livebox-6

#540
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Superb, deci au doua modele botezate Livebox 6 unu cu LAN de 2,5Gbps si unu cu 1Gbps ... Au doua modele care arata identic dar unu l-au botezat Livebox 5 si pe unu Livebox 6. Ce nu face marketing-ul. Probabil rebotezarea (in unele tari ?) Livebox 5 in Livebox 6 explica si modificarea de pe Orange.ro. Pe Orange.fr nu apare nici un Livebox 6 si 6+ doar 5 si 6.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate