Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Orange România lansează internetul la viteza 1.8 Gbps national

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

#541
pompiliu92

pompiliu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.12.2009

View Posteldatar, on 29 decembrie 2022 - 20:40, said:

Sa vedeti ce am patit cu orange , acum cateva luni am facut upgradeul de abonament la 1800 de la 1000 desi mi sa refuzat noul router-ont wifi6 sa prind noile viteze macar pe wifi si am stat ceva timp pe capul lor pana acum o luna sa il schimbe pana la urma au acceptat si acum ma trezesc cu chirie pe routerul-ont wifi6 in valoare de 23 de lei , lucru nementionat pe siteul lor cat si in discutia cu ei referitoare la noul router-ont wifi6 .
Orange practica nelegalitate , si acum cateva luni am avut o factura cu 10 lei inexplicabila mai mare dar na am trecut peste acum alta faza .
Am depus cerere de reziliere si o plangere la anpc .
[ https://i.ibb.co/LSgt17Q/Screenshot-20221229-190705.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia 10 lei e o scumpire anuntata in factura precedenta pentru toti clientii. Asa am patit si eu.

#542
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View Postpompiliu92, on 08 ianuarie 2023 - 00:42, said:



Aia 10 lei e o scumpire anuntata in factura precedenta pentru toti clientii. Asa am patit si eu.
Nu este vorba despre acei 10 lei adică 1 euro 5 lei scumpire pe serviciu internet fix plus TV ci o chirie de 23 de lei pentru routerul-ont wifi6 care niciunde nu se menționează aceea taxa nici ei nu mi au zis ca vezi ca pana la urma sa prinzi viteza upgradeului la abonamentul ala farsa de 1800 mbps pentru care plătești oricum bani extra  îți vom cere chirie aproape jumate în plus cât costa un abonament.
Pentru cel mai slab pachet tv fără niciun pachet extra pe grila sărăcăcioasa fostului Telekom sau alte benefici și internetul de 1800 care prind oricum viteza asta doare pe wifi pe anumite destinații doar atât intern și extern am ajuns sa le plătesc 88 de lei incluzând scumpirea menționată de tine .
😂 Dacă mai lăsăm și facturarea pe hârtie era încă 5 lei
Nu mercy.

Edited by eldatar, 08 January 2023 - 13:08.


#543
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Ceau baieti, o mica povestioara despre orange daca ma puteti ajuta cu un sfat: sper sa fii facut o alegere buna, in februarie imi expira abonamentul la orange eu am doar TV  global adica toate programale 130 si internet 1000, bun ma suna tipa imi spune ca expira bla bla si ca vrea sa-mi faca o oferta, zic bine, eu acuma am 62 de lei abonamentul  venind cu el acuma 2 ani de la 50 de lei, adica a crescut cu 12 lei vrajeli ca s-au scumpit  toate in fine, si cica imi face tipa oferta upgradata la preturile si ofertele din ziua de astazi, mai exact tv global e acuma premium dar aceleasi canale si internetul la fel 1gbs si mi-a dat moca 12 luni netflix, 50 lei perfect.

Eu o intreb daca poate sa-mi dea 1.8gbs internet, sta se gandeste si imi spune ca da,doar ca va fii mai scump mai exact in primele 6 luni o sa fie 60 de lei abonamentul si dupa se mai adauga 1 euro, adica 65 de lei, practic 15 lei in plus pentru doar internet, si ont-ul wifi 6 gratis, acuma va intreb eu pe voi.

Merita sa faci upgrade la internet? eu sunt un impatimit al vitezezi sa spun asa, si imi doresc cei mai bun, placa mea de baza suporta pana la 2.5gbs internet, dar ma intreb cum functioneaza internetul asta, infara de schimbat router-ul respectiv si probabil cablul lan care e cat 5e trebuie 6e, mai trebuie schimbatceva sa prind viteza peste  1gbs?
In zona mea am viteza constanta de 940mbs si uploadt 450, mai tot timpul, deci nu stiu, nu prea cred ca o sa am asa mare upgrade..

#544
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View PostCalypsso, on 09 ianuarie 2023 - 20:33, said:

Ceau baieti, o mica povestioara despre orange daca ma puteti ajuta cu un sfat: sper sa fii facut o alegere buna, in februarie imi expira abonamentul la orange eu am doar TV  global adica toate programale 130 si internet 1000, bun ma suna tipa imi spune ca expira bla bla si ca vrea sa-mi faca o oferta, zic bine, eu acuma am 62 de lei abonamentul  venind cu el acuma 2 ani de la 50 de lei, adica a crescut cu 12 lei vrajeli ca s-au scumpit  toate in fine, si cica imi face tipa oferta upgradata la preturile si ofertele din ziua de astazi, mai exact tv global e acuma premium dar aceleasi canale si internetul la fel 1gbs si mi-a dat moca 12 luni netflix, 50 lei perfect.

Eu o intreb daca poate sa-mi dea 1.8gbs internet, sta se gandeste si imi spune ca da,doar ca va fii mai scump mai exact in primele 6 luni o sa fie 60 de lei abonamentul si dupa se mai adauga 1 euro, adica 65 de lei, practic 15 lei in plus pentru doar internet, si ont-ul wifi 6 gratis, acuma va intreb eu pe voi.

Merita sa faci upgrade la internet? eu sunt un impatimit al vitezezi sa spun asa, si imi doresc cei mai bun, placa mea de baza suporta pana la 2.5gbs internet, dar ma intreb cum functioneaza internetul asta, infara de schimbat router-ul respectiv si probabil cablul lan care e cat 5e trebuie 6e, mai trebuie schimbatceva sa prind viteza peste  1gbs?
In zona mea am viteza constanta de 940mbs si uploadt 450, mai tot timpul, deci nu stiu, nu prea cred ca o sa am asa mare upgrade..
https://forum.softpe.../page__st__2970 sper ca iti va raspunde la intrebare , last reply de la mine in thread.

#545
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View PostCalypsso, on 09 ianuarie 2023 - 20:33, said:

Ceau baieti, o mica povestioara despre orange daca ma puteti ajuta cu un sfat: sper sa fii facut o alegere buna, in februarie imi expira abonamentul la orange eu am doar TV  global adica toate programale 130 si internet 1000, bun ma suna tipa imi spune ca expira bla bla si ca vrea sa-mi faca o oferta, zic bine, eu acuma am 62 de lei abonamentul  venind cu el acuma 2 ani de la 50 de lei, adica a crescut cu 12 lei vrajeli ca s-au scumpit  toate in fine, si cica imi face tipa oferta upgradata la preturile si ofertele din ziua de astazi, mai exact tv global e acuma premium dar aceleasi canale si internetul la fel 1gbs si mi-a dat moca 12 luni netflix, 50 lei perfect.

Eu o intreb daca poate sa-mi dea 1.8gbs internet, sta se gandeste si imi spune ca da,doar ca va fii mai scump mai exact in primele 6 luni o sa fie 60 de lei abonamentul si dupa se mai adauga 1 euro, adica 65 de lei, practic 15 lei in plus pentru doar internet, si ont-ul wifi 6 gratis, acuma va intreb eu pe voi.

Merita sa faci upgrade la internet? eu sunt un impatimit al vitezezi sa spun asa, si imi doresc cei mai bun, placa mea de baza suporta pana la 2.5gbs internet, dar ma intreb cum functioneaza internetul asta, infara de schimbat router-ul respectiv si probabil cablul lan care e cat 5e trebuie 6e, mai trebuie schimbatceva sa prind viteza peste  1gbs?
In zona mea am viteza constanta de 940mbs si uploadt 450, mai tot timpul, deci nu stiu, nu prea cred ca o sa am asa mare upgrade..
Viteza aia o vei putea atinge pe mai multe dispozitive, cumulat, prin wifi. Pe LAN vei avea maxim cat ai si acum, 1gbps.

Ca idee, eu am fibra 2000, maxim canale (2CI), hbomax gratis primul an , 8 euro. Oferta primita in urma cererii de reziliere cand au anuntat scumpirea in toamna.

#546
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View Posteldatar, on 08 ianuarie 2023 - 13:04, said:


Nu este vorba despre acei 10 lei adică 1 euro 5 lei scumpire pe serviciu internet fix plus TV ci o chirie de 23 de lei pentru routerul-ont wifi6 care niciunde nu se menționează aceea taxa nici ei nu mi au zis ca vezi ca pana la urma sa prinzi viteza upgradeului la abonamentul ala farsa de 1800 mbps pentru care plătești oricum bani extra  îți vom cere chirie aproape jumate în plus cât costa un abonament.
Pentru cel mai slab pachet tv fără niciun pachet extra pe grila sărăcăcioasa fostului Telekom sau alte benefici și internetul de 1800 care prind oricum viteza asta doare pe wifi pe anumite destinații doar atât intern și extern am ajuns sa le plătesc 88 de lei incluzând scumpirea menționată de tine .
😂 Dacă mai lăsăm și facturarea pe hârtie era încă 5 lei
Nu mercy.
Pana la urma au renunțat la aceea chirie de 23 de lei când au auzit ca vreeau să reziliez cică a fost o mică eroare, mda în România ce sa zici...

#547
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postmarcel201, on 10 ianuarie 2023 - 20:05, said:

Viteza aia o vei putea atinge pe mai multe dispozitive, cumulat, prin wifi. Pe LAN vei avea maxim cat ai si acum, 1gbps.

Ca idee, eu am fibra 2000, maxim canale (2CI), hbomax gratis primul an , 8 euro. Oferta primita in urma cererii de reziliere cand au anuntat scumpirea in toamna.

Vrei sa imi spui ca pe lan nu o sa am gen 1700 un exemplu, download?

#548
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.04.2013

View PostCalypsso, on 14 ianuarie 2023 - 00:20, said:

Vrei sa imi spui ca pe lan nu o sa am gen 1700 un exemplu, download?

Vei avea peste gigabit doar daca acelasi PC e conectat la ONT prin fir si prin wifi.

#549
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Si cum tragi traficul cumulat ? prin doua placi de retea pe windows 10 de exemplu.

#550
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Practic tre' sa bag doua cabluri in pc cum ar veni? Placa mea de baza suporta 2.5gbs, dar din cate am inteles pot eu sa cumpar un wifi6 sa vin cu un cablu cat 6 din ont in router  meu cumparat si de acolo cu cablu la pc, nu functioneaza?
Practic viteza asta de 1.8gbs e doar prin wifi si atat, daca e asa, renunt direct nu am nevoie.

Edited by Calypsso, 24 January 2023 - 19:37.


#551
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Ca sa obtii viteza aia sunt cateva solutii.
Un router decent si care stie sa cumuleze traficul ethernet pe doua wan-uri si porturi 2.5gbps. si un PC cu adaptor ethernet de 2.5gbps
Un PC cu doua adaptoare de retea de 1gbps dar cu linux, conectat la doua porturi ethernet in ONT. Windows 10 nu stie sa cumuleze bandwith-ul.
Un PC cu adaptor wifi AX (intel ax200/210/101/203)
Un smartphone care stie Wifi6 si latime de banda de 160Mhz.
Eu pe o placa de retea wifi AX am ajuns la aproape 2 gbps download dar trafficul sustinut scade pe la 1.4 gbps dupa un timp.

Edited by radutuby, 24 January 2023 - 19:57.


#552
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Eu, pe ont ZTE, prind pe telefon cam așa:

Attached Files



#553
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
Poate cineva sa posteze un screenshot cu setările ont-ului ZTE? Întreb pentru ca nu înțeleg de ce pe laptop, cu placa wireless ax Intel, obțin cam 650 mb/s iar pe telefon Huawei P30 Pro am prins chiar și 1300 mb/s. Nu înțeleg de unde aceasta discrepanta. Menționez ca fibra este pe fostul telekom.

#554
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Ce link speed ai pe cele 2 dispozitive ? Eu de exemplu am si pe laptop si pe telefon wifi6, insa laptopul are 80Mhz iar telefonul 160Mhz deci link speed dublu.

#555
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 26.05.2022

View Postilbiscione, on 03 martie 2023 - 21:46, said:

Poate cineva sa posteze un screenshot cu setările ont-ului ZTE? Întreb pentru ca nu înțeleg de ce pe laptop, cu placa wireless ax Intel, obțin cam 650 mb/s iar pe telefon Huawei P30 Pro am prins chiar și 1300 mb/s. Nu înțeleg de unde aceasta discrepanta. Menționez ca fibra este pe fostul telekom.
Ce model e placa wifi intel?

#556
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Pai spus că are are Intel AX, mă gândesc că are ceva din seria 200 din moment ce depășește 600 mbps. astea toate stiiu 160 mhz fie el AX 200 ,201 etc. Ca idee la un laptop contează și calitatea antenelor interne în stabilirea link-ului maxim de 2.4 gbps. Cea mai slabă placa AX de la Intel este AX101 1x1 care știe maxim 600mbps.

Edited by radutuby, 04 March 2023 - 17:21.


#557
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Topicul despre scumpiri e aici: https://forum.softpe...c-abonamentele/
Topicul acesta este despre internetul la viteza de 1.8 Gbps, in cazul in care ati uitat.

#558
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.10.2007
Am nevoie de ajutor. Ce pot face daca doresc sa imi fac un abonament la firba+tv si lor le apare ca nu am fibra in scara, desii am fibra oroc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate