Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Deviatie de sept - metode noi de corectie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
Dagobar salut, îmi poți spune te rog ai făcut cumva la Ponderas sau unde? Și eu am exact același diagnostic deviație și hipertrofie cornete. Eu o fac ca ma sikmt ff obosit, nu ma odihneasc noaptea bine din cauza ca nu respir corect și ma trezesc deja obosit, ff nasoala senzația

#20
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Lovebird
Operatia de septopastie si reducerea cornetelor nazale am facut-o la Euroclinic (langa spitalul Floreasca de Urgenta) care face parte din reteaua Regina Maria.
La spitalul Ponderas tot din reteaua Regina Maria am facut o colecistomie laparoscopica. Nu as putea sa-ti dau date despre Ponderas si operatia de ORL...
Ce pot sa spun ca singura diferenta vis-a-vis de spitale este ca Ponderas are camerele (rezervele) cam de 2 ori mai spatioase si cladirea spitalului este mult mai mare... in rest nu am vazut diferente.

Chiar daca nu este dureroasa recuperarea... este cam incomoda cu spalaturile nazale de minim 6 ori pe zi... chiar daca dupa o saptamana  esti apt de munca de birou d.p.d.v. fizic nu poti decat lucra remote 5-6 sapatamani.
La toaleta de la birou nu prea ai cum sa faci operatiunea... recipientul cu solutie salina trebuie incalzit la temperatura corpului (ex.microunde) trebuie sa-ti pui un scaun in fata ghiuvetei pe care sa stai jos si cu narile deasupra ghiuvetei cand te speli, sa ai o masuta langa pe care sa pui recipientul, seringa si servetele...

#21
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
Mulțumesc pentru detalii, anestezia generală îmi provoacă oarece anxietate, am auzit ca e aiurea

#22
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Ai mai făcut?
Eu am făcut recent pentru prima dată.
Am "adormit" în 10 secunde și m-am trezit înapoi în salon.
Nu prea ai de ce să îți faci griji

#23
Alexdd26

Alexdd26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2022

 dagobar, on 29 mai 2022 - 08:47, said:

@Lovebird
Operatia de septopastie si reducerea cornetelor nazale am facut-o la Euroclinic (langa spitalul Floreasca de Urgenta) care face parte din reteaua Regina Maria.
La spitalul Ponderas tot din reteaua Regina Maria am facut o colecistomie laparoscopica. Nu as putea sa-ti dau date despre Ponderas si operatia de ORL...
Ce pot sa spun ca singura diferenta vis-a-vis de spitale este ca Ponderas are camerele (rezervele) cam de 2 ori mai spatioase si cladirea spitalului este mult mai mare... in rest nu am vazut diferente.

Chiar daca nu este dureroasa recuperarea... este cam incomoda cu spalaturile nazale de minim 6 ori pe zi... chiar daca dupa o saptamana  esti apt de munca de birou d.p.d.v. fizic nu poti decat lucra remote 5-6 sapatamani.
La toaleta de la birou nu prea ai cum sa faci operatiunea... recipientul cu solutie salina trebuie incalzit la temperatura corpului (ex.microunde) trebuie sa-ti pui un scaun in fata ghiuvetei pe care sa stai jos si cu narile deasupra ghiuvetei cand te speli, sa ai o masuta langa pe care sa pui recipientul, seringa si servetele...

 dagobar, on 29 mai 2022 - 08:47, said:

@Lovebird
Operatia de septopastie si reducerea cornetelor nazale am facut-o la Euroclinic (langa spitalul Floreasca de Urgenta) care face parte din reteaua Regina Maria.
La spitalul Ponderas tot din reteaua Regina Maria am facut o colecistomie laparoscopica. Nu as putea sa-ti dau date despre Ponderas si operatia de ORL...
Ce pot sa spun ca singura diferenta vis-a-vis de spitale este ca Ponderas are camerele (rezervele) cam de 2 ori mai spatioase si cladirea spitalului este mult mai mare... in rest nu am vazut diferente.

Chiar daca nu este dureroasa recuperarea... este cam incomoda cu spalaturile nazale de minim 6 ori pe zi... chiar daca dupa o saptamana  esti apt de munca de birou d.p.d.v. fizic nu poti decat lucra remote 5-6 sapatamani.
La toaleta de la birou nu prea ai cum sa faci operatiunea... recipientul cu solutie salina trebuie incalzit la temperatura corpului (ex.microunde) trebuie sa-ti pui un scaun in fata ghiuvetei pe care sa stai jos si cu narile deasupra ghiuvetei cand te speli, sa ai o masuta langa pe care sa pui recipientul, seringa si servetele...
Salut.
Si eu vreau sa fac aceiasi operatie. Imi poti spune la ce doctor ai fost?
multumesc

#24
Militaru2016

Militaru2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2023
Știți cumva daca operația de deviație de sept mai are rost la 44 de ani?
Pot apărea complicații mai mari după o vârstă?

Am o rinită care n-ar fi alergică ci din cauza deviației,foarte supărătoare cu secreții care se duc in gat și mă innec.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate