Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Deviatie de sept - metode noi de corectie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
sunt curios daca au aparut ceva metode noi cu recuperare rapida si cat mai usoare. am citit ceva de operatie endoscopica. sunt si altele? laser? apa sfintita?  respir destul de greu pe nas si ma bate gandul sa ma operez.

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Exista operatie "cu laser".
In 2 ore te poti externa daca vrei. 0 semne, 0 tumefiere

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
nu exista operatie cu laser daca ai deviatie de sept ce necesita interventie mecanica. laserul doar cauterizeaza ici colo daca nu e ceva grav, cornetele nazale...sau vb de lucruri diferite...

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
tot dalta și ciocanu-i baza

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la os sau cartilaj tot dalta si ciocanul sunt utilizate.
prima zi e naspa ca sangerezi, apoi prima noapte ca ti se usuca gatul ca respiri numai pe gura. de a doua zi uiti ca ai operatia, asta pana iti scoate dopurile din nas

#6
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Exista și la copii deviație de sept? Ca dacă exista, acum o sa fie o trauma pentru ei. Am un copil care respira greu pe nas.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poate sa fie si de la altceva, gen polipi.

Nu exista metode noi pentru corectarea deviatiei pentru ca tot cu rupere de oase/cartilaje  si resudarea lor se face si asta nu merge cu laser.

#8
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 PNX, on 24 martie 2022 - 02:26, said:

Exista și la copii deviație de sept? Ca dacă exista, acum o sa fie o trauma pentru ei. Am un copil care respira greu pe nas.
Din cate stiu deviatia de sept exista incusiv la copii, dar nu se opereaza pana la varsta de 18 ani

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 PNX, on 24 martie 2022 - 02:26, said:

Exista și la copii deviație de sept? Ca dacă exista, acum o sa fie o trauma pentru ei. Am un copil care respira greu pe nas.


Teoretic da, insa sfatul meu este sa mergi la un cabinet ORL.  Pentru Bucuresti cea mai avizata persoana este Dna. Doctor Voda. Eu la dansa am fost de doua ori. Din fericire la mine nu era de operat. Am luat doar tratament insa acum au revenit momentele in care am o nara infundata. Mai ales la schimbarile de anotimpuri.....

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Impreuna cu deviatia de sept , se poate face rinoplastie decontata de CAS ?

#11
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Aveti idee daca interventia de coblatie, prin radiofrecventa (RFA), a hipertrofiei cornetelor nazale inferioare se deconteaza de CASS?

#12
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007

 cristobob, on 24 martie 2022 - 10:10, said:

Impreuna cu deviatia de sept , se poate face rinoplastie decontata de CAS ?

CNAS nu deconteaza rinoplastii decat in caz de accidente care impun refacerea nasului. In alte cazuri (de ex. din motive estetice) nu se deconteaza.

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Ce nas(ol) !

#14
jeus

jeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.01.2013
si ar trebui sa stiti ca acele cartilaje vor creste inapoii dupa un timp, nu este ceva de durata

#15
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Jeus, nu este adevarat. o operatie de sept facuta cum trebuie, este facuta odata ptr totdeauna, acele cartilagii nu se mai dezvolta

Metoda dalta / ciocan este singura care se foloseste dar nu e relevant. Esti in anestezie totala deci nu nsimti absolut nimic.
Pana iti scoate tampoanele din nas (1-2 zile) respiri doar pe gura si asta poate fi destul de incomod, dar durere dupa operatie nu este aproape deloc

#16
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Eu am facut de curand 2 operatii in 1:
- septoplastie (corectare deviatie de sept) operata endoscopic fara tamponamente nazale
- turbinoplastia inferioara cu radiofrecventa (reducerea cornetelor nazale inferioare)

Internare 24 ore, am dormit o noapte la ei.
Fara tamponamente nazale inseamna ca nu te chinui cand trebuie sa le scoata la 24-48 ore dupa operatie.
Anestezie generala, am adormit pe masa de operatie inainte de operatie, m-am trezit la ATI, ametit insa fara dureri si fara tampoane in nas, de asemenea puteam sa respir pe nas cu ambele nari.
Timp de o luna trebuie sa-ti faci singur spalaturi nazale cu NaCl 0,9% solutie perfuzabila, nu sunt dureroase dar sunt cam incomode ca trebuie sa faci minim 6 ori la 24 ore ca sa se inmoaie si sa iasa sangele si crustele care se formeaza in nas pe perioada vindecarii.
Nu ai voie sa faci efort fizic sau sa-ti sufli nasul in perioada recuperarii... altfel poti sa ai hemoragie nazala si trebuie sa mergi la spital pentru complicatii.
Presupun ca operatia nu se face la copii din cauza ca un copil nu ar intelege sa nu faca efort fizic (ex. joaca) sau sa-si sufle nasul timp de o luna post operatoriu, mai ales daca nu are dureri si in general se simte suficent de bine ca sa fie in stare sa faca efort fizic.
In cazul meu la mai mult de 2 saptamani de la operatie inca imi iese din nas (spalaturi) cheaguri de sange si muci/puroi galben moale sau sub forma de cruste. Cel mai naspa este peste noapte cand partea lichida din toata aceasta mizerie se scurge in gat si de acolo ori te ineci si te trezesti ori direct in stomac Posted Image
Cand nasul este curatat (imediat dupa spalare) pot sa respir mult mai bine decat inainte pe ambele nari.

Costuri:
Decontarea partiala CAS a fost de 742 RON din vreo ~9000 RON.
Mai costa analizele medicale/imagistice si consultatii medicale pre-operatie doar 3 sunt neacoperite cu un total de 147 RON.

Edited by dagobar, 04 May 2022 - 13:14.


#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Deci te-a costat oeste 8000 RON operatia.    Bani buni.  Macar te simti bine ?

#18
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
De simtit ma simt suficent de bine sa am chef sa fac efort fizic chiar daca nu am voie...  :)
Oricum mi-a explicat medicul ca in cazul operatiei de reducere a cornetelor nazale o sa am simtome ca de raciala timp de o luna de zile... pana se vindeca complet rinita... in conditiile date la inceput chiar ma simteam ca si cum as avea o raceala, am facut si 37C temperatura insa am luat Parasinus si a scazut iar pentru dureri de cap am luat ibuprofen... a luat complet orice durere.
Pe masura ce a trecut timpul nu a mai fost nevoie sa consum nici paracetamol sau ibuprofen... acum mai consum doar Aerius (antihistaminic) si asta in mod preventiv din cauza ca a inceput sezonul alergiilor... ca sa nu inceapa sa se inflameze mucoasa nasului.
Acum depinde si de ce operatie faci...  un amic care a facut doar septoplasia la acelasi medic.... la el doar prima saptamana a avut cheaguri de sange in nas... omul lucreaza remote de acasa parte de IT (deci fara efort fizic) si dupa o saptamana a reintrat in paine fara probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate