Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Apartament centru de vânzare - sfaturi utile

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
MirceaMFx

MirceaMFx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.10.2019
Bunâ ziua,

Avem (mai am 2 frați) un apartament la Unirii de vânzare. Avem toate actele, tot. Apartamentul l-am dobândit prin succesiune și este la gri (adică de renovat).  Am îndepărtat totul (și ușile) să fie cât mai ușor pentru cel care cumpără. Experiență cu agențiile imobiliare avem, cea mai recentă dezamăgitoare - contract de exclusivitate pe 3 luni (care au trecut) cu o agenție relativ mare, cunoscută, care în 3 luni ne-a adus doar o vizualizare! Alta ne-a propus acum exclusivitate pentru un comision de 3% + TVA ceea ce mi se pare destul de mare la o sumă pentru un apartament de 4 camere - Unirii. Sfaturi utile sunt binevenite. Vă rog, chiar!

Mulțumesc!

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Publicati voi anunturi fara agentie. Faptul ca aparatmenul este la gri nu ajuta pentru a gasi clienti prin agentie. La agentie apeleaza cei care doresc sa se mute ...  ieri ... normal ca evita apartamentul care necesita investitii atat in bani cat si timp.
Bafta

Edited by Tarzy, 23 March 2022 - 11:24.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Incearca sa cauti tu. Pune anunturi pe site-uri, pune pe grupuri de facebook.
Eventual pune si tu conditii la agentii, ca zici ca parca cine stie ce favoare iti fac ca iti aduc un vizitator in 3 luni. Asta cu exclusivitate si nici nu face nimic 3 luni mi se pare lipsa de respect.
Eu zic sa-l lasi asa cum e, nu mai baga bani in renovare. Depinde de situatie, dar un apartament semifinisat poate fi un avantaj, poate fi si dezavantaj, in functie de ce posibili clienti vin sa-l vada.
Daca e zona buna, pret mare la apartament, cu atat mai mult lasa-l la gri. Cine vine sa cumpere un apartament scump, de obicei are si pretentii, are bani, deci si-ar dori sa si-l renoveze cum vrea.

Edited by bai3tzash, 23 March 2022 - 11:38.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Daca e la gri, recomand sa-l lasati asa. Noul propiretar sigur il va renova cum ii place.
  • in functie de disponibilitatea voastra (timp), puneti-l la vanzare pe net (imobiliare, imopedia, olx, etc) si refuzati agentiile.


#5
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 22.10.2007
Mie agentia mi-a cerut 2% . Nici pe aia nu vreau sa-i dau, maxim 1.5% . Banii se castiga prin munca.
Incearca sa-l promovezi cat mai mult pe toate sursele posibile. Desi, fara usi ...si in stare la gri...va trebui sa asteptati clientul care cauta fix asa ceva. Adica sa lasati binisor la bani.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,471
  • Înscris: 24.02.2017
@MirceaMFx  , cauta pe facebook toate grupurile de vanzarii direct de la proprietari si publica acolo, cu poze si schite cu tot.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
Ati gresit cu scoaterea usilor, acum probabil arata a santier, deci un mare negativ in ochii cumparatorilor.

Lasat asa cum e, parchet vechi, faianta originala, ..

Edited by sirgoofy, 23 March 2022 - 11:44.


#8
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002
Ce pret se cere?

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Trimite-mi un mesaj privat cu pretul dorit. Cu niste informatii (marime, an bloc, etaj, etc.) si daca ai si niste poze. Poate ti-l achizitionez eu.

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Da, mare greseala ca a scos 3 usi. Zici ca a spart geamurile si a daramat pereti. Cine vede oportunitatea, cine vrea apartamentul, fix usile sunt cea mai mica problema. Chiar sa puna in anunt ca e gata pregatit pentru renovare, e gol. Cine il vrea renovat, e un avantaj ca nu mai are treaba cu unele chestii.

#11
Alexandru1992A

Alexandru1992A

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.02.2021
Salut,

Poti pune un link cu apartamentul & pretul solicitat
Multumesc anticipat!

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008

View Postbai3tzash, on 23 martie 2022 - 11:44, said:

Da, mare greseala ca a scos 3 usi. Zici ca a spart geamurile si a daramat pereti. Cine vede oportunitatea, cine vrea apartamentul, fix usile sunt cea mai mica problema. Chiar sa puna in anunt ca e gata pregatit pentru renovare, e gol. Cine il vrea renovat, e un avantaj ca nu mai are treaba cu unele chestii.

99% nu gandesc asa, stii de ce e negativ ?
Fiindca nu mai arata a casa ci a santier.. lumea vrea sa cumpere o casa.

Scoate si faianta si parchetul daca tu crezi ca te ajuta la vanzare.. evident ca nu :)

#13
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Salut,
Daca este apartament cu 3 camere sunt si eu interesat.
Multumesc

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu l-am luat cu uși, gresie, tot și am dat tot jos. Pantoful potrivit caută piciorul potrivit.
Nu te grăbi, inițiator. Pune un preț corect și dacă ai răbdare, vei fi mulțumit.
Niciodată nu am recomandat agențiile. Și m-am aflat de ambele părți ale baricadei.

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Usi, pereti, oglinzi... prostii, pretul conteaza. Daca omul pofteste milionul de euro pe cine stie ce apartament comunist in cine stie ce ulita mizera de la Unirii, o sa stea 100 de ani cu el si cu poftele.
Pune un pret corect,adaptat situatiei actuale (dobanzi mari, inflatie, razboi..), il pui pe 2-3 site-uri de imobiliare si il vinzi maine.

Edited by aeon, 23 March 2022 - 12:07.


#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca ceri mai mult decat ofera piata n-o sa ai clienti prea curand .
Munca prestata de voi cu aducerea la starea " gri" nu era necesara , dimpotriva, v-ati batut singuri cuie in talpa.

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postsirgoofy, on 23 martie 2022 - 12:00, said:

99% nu gandesc asa, stii de ce e negativ ?
Fiindca nu mai arata a casa ci a santier.. lumea vrea sa cumpere o casa.

Scoate si faianta si parchetul daca tu crezi ca te ajuta la vanzare.. evident ca nu Posted Image

Din contra. te poate costa o gramada de bani si timp sa scoti usi, parchet, gresie, faptul ca sunt deja scoase e un mare avantaj.

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,590
  • Înscris: 16.03.2007
pai agentia aia mare n-a umplut olx-ul cu anunturi la apartamentul tau? adica acelasi lucru pe care poti sa-l faci si tu...
probabil cereti prea mult daca in 3 luni ati avut doar o vizualizare. si aia probabil la misto.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate