Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cuvinte cu dublu sens

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postalthea, on 17 martie 2022 - 10:03, said:

Nu știu dacă înțeleg bine, dar nu vreau detalii. Prefer să cred că n-ai face glume nesărate.
Pai ma stii pe mine de-ala....nu degeaba ti-ai tras citatul lui uzi ;)

#20
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
mie imi place moglie in italiana ...se aude molie si e sotie ... de cate ori vorbesti cu un italian si face referire la sotia unuia suna dragut ... molia ta ... Posted Image

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postalthea, on 17 martie 2022 - 08:36, said:

Pe mine m-a leșinat Muié Larga când am auzit-o prima dată, vă aduceți aminte de ea?

din aceeas vreme ..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ye0KeevpzMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si ..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ovxuDJk24sc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


si mai erau chestii din franceza de genul ... strada e uda, gainile noastre in curtea voastra ..
sau din rusa .. legea e sila, stiinta e nauca,

Edited by r_murphy, 17 March 2022 - 10:36.


#22
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu stiu daca asta cu printul Charles e adevarata dar eu am trait una similara.
Fost loc de munca. Mare vizita protocolara de la conducerea din Anglia. 6 sefi mari, dintre care 2 femei, toti imbracati de gala, batosi si plimbandu-se incruntati prin open space.
Aveam o echipa de fete aproape de biroul nostru, toate erau emotionate si dornice de a se afirma, sa vada cei mari cum muncesc ele.
In ziua aia vorbeau toate intre ele, se consultau, cu voce foarte tare (ceea ce era penibil pentru ca nu faceau asa nici pe departe in zilele normale). La un moment dat una intreaba, tot tare "cine poate sa faca raportul asta ca e nevoie urgent?" - doua din ele se ridica si urla tare, sa vada lumea ce spirit de initiativa au ele: FAC IO, FAC IO.

Raman englezii masca, femeile rosesc, barbatii se incrunta.
Greu au fost convinsi de traducerea acestor cuvinte.

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Idiot în Rusă înseamnă "a merge" sau ceva de genul; în Româmă înseamnă ce înseamnă.

#24
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Astia de ma luati ca nu i bun titlul, ca nu stiu ce, dati va doua palmé de reveneala ca i topic pe aria Fun. Nu toti avem acelasi simt al umorului, nu va place, asta e, la ce mai pierdeti timpul spunind ca i naspa, ca doar nu vi am cerut billet.

Caz real.,Ante 89,se duc niste studenti in excursie in Bg, acolo un grup de studenti din Cuba prietena. Si un cubanez se baga inseamna cu o romanca,el vb doar spaniola, ea doar romana. Din toata vrajeala cubanezukui romanca à inteles mañiana(miine) probabil omul zicea hai sa ne vedem miine, ce faci miine, samd. La care romanca noastra, Nu ma cheama Mariana, lasa ma in pace ca nu s Mariana.

#25
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
library - in engleza e biblioteca si nu librarie ca in romana
camera - in engleza e aparat foto si nu camera ca in romana.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Cuvintele de genul acesta se numesc 'false friends' sau homofoane bilingve. Practic sunt cuvinte din limbi diferite care se aseamana dpdv ortografie/fonetica dar au intelesuri diferite.
https://en.wikipedia...ki/False_friend

Edited by AlexEn, 17 March 2022 - 15:02.


#27
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Ce false friends sunt cuv bul din tiganeste cu bull din engleza ? Kak din rusa cu cac din romana ? Curat din sirba cu curat din romana ?
Curba-curva, da se incadreaza,
Ich heize si Ich scheize sunt amindoua in germana amindoua correcte, comic ul vine ca francezii nu pot pronunta litera h, cel putin nu usor. Iar grupul de litere de ch se citește ș in franceza,, confunzie dubla mai ales pt începători.
Sa fi neamt, intilnire de vf cu omologii tai si aia sa zica Eu cacat Jean Valjean
False friends fizician si fizicist, library cu librarie, samd.

S

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Sunt cele mentionate in pstul colegului vladut01.
Pronuntie si/sau scriere asemanatoare in ambele limbi dar sensuri diferite.

#29
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Aceasta definitie nu este compléta, si inrudite ēa sens, librairie-biblioteca, doua locuri care au legatura cu cartile. Fizician/fizicist-medic-fizician, 2 meserii care au in comun stiinta de carte.
Daca Aude englezoaica si tu misto bul, nu cred ca se gindeste ea la vreo rasa de taur
Tu daca auzi in jurul tau-transcriu fonetic Deor se muuie (afara e ud) , intelegi cumva ca persoana Deor à luat o la muuie ?
Daca auzi car te ruj car t'es rouge, intelegi carte cu ruj, traduds pe romana- caci esti rosu
Daca auzi eu gosto de mulher com bunda grande , te gindesti ca eu gust femeile cu cojoc mare ?
Daca auzi moro vīsle ando mij, te gindesti la barci ? Poate doar daca mai intelegi lb aceasta ��
Daca vezi scris pe eticheta pulire i filtri la ce te gindesti
Daca ai trai ēa mine, auzi d 7-8 diferite, uneori in acelasi timp ai intelege diferenta intrre false friends si ce zic eu
Daca iti zice turcul Nasīl sīn ce faci, te ofensezi ? 😂

Edited by petit_christian, 17 March 2022 - 16:25.


#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlexEn, on 17 martie 2022 - 15:51, said:


View Postpetit_christian, on 17 martie 2022 - 16:13, said:


Ce ziceți de un topic pe Literatorul cu mesajele de-aici? S-au adunat cam multe care nu-s pe subiect.

#31
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Mie mi se par situatii comice. Cum ar fi sa ai o nevasta kazaka pe care sa o cheme Kamșat, nume comun la ei dar care pe engleza da cum shot.
V o prezint pe nevasta mea Kamșat-Cum Shot, reactia anglofonilor wonder why ?

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Nu a zis nimeni ca nu sunt comice doar ca depinde comicul de cat de bine stii ambele limbi si ambele culturi.
Si ce simt al umorului ai :)

#33
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Je baisse la température-je bes la temperatur-cobor, scad températura.
Baisser-prin bese-a coborî, à scadea

#34
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postdicdobre, on 17 martie 2022 - 09:15, said:

Printul Charles avea nevoie sa repare un gard la casuta din Romania, apeland la sateni, majoritatea s-au aratat bucurosi sa il ajute: fac io!, fac io!

View Postambr0zie, on 17 martie 2022 - 10:59, said:

Nu stiu daca asta cu printul Charles e adevarata dar eu am trait una similara.
Fost loc de munca. Mare vizita protocolara de la conducerea din Anglia. 6 sefi mari, dintre care 2 femei, toti imbracati de gala, batosi si plimbandu-se incruntati prin open space.
Aveam o echipa de fete aproape de biroul nostru, toate erau emotionate si dornice de a se afirma, sa vada cei mari cum muncesc ele.
In ziua aia vorbeau toate intre ele, se consultau, cu voce foarte tare (ceea ce era penibil pentru ca nu faceau asa nici pe departe in zilele normale). La un moment dat una intreaba, tot tare "cine poate sa faca raportul asta ca e nevoie urgent?" - doua din ele se ridica si urla tare, sa vada lumea ce spirit de initiativa au ele: FAC IO, FAC IO.

Raman englezii masca, femeile rosesc, barbatii se incrunta.
Greu au fost convinsi de traducerea acestor cuvinte.
Avem si noi o colega in aceeasi situatie. La inceput ne-au intrebat nemtii de ce injura aia tot timpul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate