Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cazare minim 2 nopti din ce in ce mai des!?!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!
Incerc sa merg pentru o noapte la munte, zona Tg Ocna, Slanic Moldova si mai toti propietarii refuza sa inchiriere pentru o noapte.
Deci, mai nou trebuie sa iti faci programul sa iasa profitul la cabanieri? pai asta mai este ospitalitate, sa ii mai crezi ca mor din lipsa de clienti?

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Daca e weekend, majoritatea cer minim 2 nopti. Merg pe principiul ca nu isi pierd un weekend intreg pentru un client care sta doar o noapte.
Fiecare are politica lui, e dreptul lui sa inchirieze cum vrea.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Au facut si ei un calcul economic simplu. N-ai zis, dar probabil ca e vorba de sfarsit de saptamana.
Ai putea sa incerci o rezervare pe un site specializat sau sa le spui ca esti dispus sa platesti mai mult decat tariful afisat.

#4
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Da, este vorba de sambata, oricat as vrea sa ajung de vineri, mai devreme de 10seara nu am cum...
Dar sunt si cu tarif de we, mai mare, dar tot pentru 2 seri minim. Iar daca inchiriezi mai multe nopti si prinzi si we, esti taxat extra, de parca difera cumva serviciile.
Cum spuneam, sa nu te bucuri de raul altuia cand isi bat joc?

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Pe Booking sau Airbnb ai încercat?

#6
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 11:27, said:

Cum spuneam, sa nu te bucuri de raul altuia cand isi bat joc?

Nu inteleg. Cum isi bat joc? Au, si ei, business-ul lor. Asta e oferta lor, publica si transparenta. Unde anume e bataia de joc aici?

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Fa-ti dumneata pensiune si inchiriaza cu ziua.
Nu e bataie de joc, e piata libera. Cand e cererea mai mare (in weekend) creste si pretul. Pe undeva e normal sa fie mai mare pretul deoarece inseamna ca trebuie sa fie si personal disponibil in weekend.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Daca e cerere mare, nu merita pentru ei sa iti dea tie doar sambata noapte cand sigur vor gasi pe cineva care ia doua nopti (vineri + sambata).  N-ai ce sa-i faci, asa e in locurile aglomerate.

#9
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Si daca eu vreau sa fac turul tarii si sa stau cate o noapte in fiecare statiune prin care trec?
De prea mult bine isi permit sa refuze, au de unde alege

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Exista si locuri neaglomerate in tarisoara care este?

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Cum ziceam, cerere si oferta.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

View Postsergiuop, on 14 martie 2022 - 12:05, said:

Si daca eu vreau sa fac turul tarii si sa stau cate o noapte in fiecare statiune prin care trec?
De prea mult bine isi permit sa refuze, au de unde alege

Stai unde gasesti. Cand toata lumea se buluceste in cateva locuri intr-un interval de doar doua zile, cam asta se intampla.

Totusi, prin booking.com poti rezerva doar o zi (cu mentiunea a te costa ceva mai mult decat daca ai plati direct pensiunii).

View PostGlCA_Contras, on 14 martie 2022 - 12:05, said:

Exista si locuri neaglomerate in tarisoara care este?

Da. Cam oriunde in timpul saptamanii. Plus alte locuri care nu se numesc Valea Prahovei, Ranca etc. De exemplu, saptamana viitoare merg undeva pe langa Avrig, la o pensiune. Multe locuri disponibile. Am luat 4 nopti (intotdeauna evit sa stau doar in weekend).

Edited by george_alexandru, 14 March 2022 - 12:12.


#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 11:27, said:

Cum spuneam, sa nu te bucuri de raul altuia cand isi bat joc?
Ce-mi place cum te victimizezi! ;-)

Adica vrei sa te cazezi in mijlocul weekendului - probabil sambata ajungi la ora 10-11 si vrei deja sa te cazezi, nu? Si tot tu te superi ca nu vor sa faca cum vrei tu.

Oamenii castiga 80% din business in weekend. Daca te-ai caza martea, de exemplu, probabil oricine ti-ar da si pentru o singura noapte...

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 10:53, said:

Deci, mai nou trebuie sa iti faci programul sa iasa profitul la cabanieri?
Bineinteles... aia ruleaza o afacere acolo.

#15
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 10:53, said:

Salut!
Incerc sa merg pentru o noapte la munte, zona Tg Ocna, Slanic Moldova si mai toti propietarii refuza sa inchiriere pentru o noapte.
Deci, mai nou trebuie sa iti faci programul sa iasa profitul la cabanieri? pai asta mai este ospitalitate, sa ii mai crezi ca mor din lipsa de clienti?

Lacomia si nesimtirea au luat-o razna rau din pacate in Romania, la absolut toate serviciile si in curand si produsele.

View Postandreic, on 14 martie 2022 - 12:17, said:

Bineinteles... aia ruleaza o afacere acolo.

Vorba aia, prost nu e cine cere, prost e cine da...iar in Romania, are balta peste.
Sunt de acord, nu iti convine, nu platesti/nu te cazezi in conditiile lor. Da ai dreptul sa iti manifesti dezaprobarea fata de astfel de practici.

Edited by axisborn, 14 March 2022 - 12:22.


#16
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Am obiceiul ca in fiecare vara sa plec cu bicicleta 5-6 zile, depinde de traseu. Cand planific cursa intru pe booking si imi fac rezervari in localitatile unde urmeaza sa dorm. Cu greu gasestei cate o singura noapte si la niste preturi de iti sare capul....Pana la urma vreau si eu o camera unde sa ma spal sa mananc  si sa dorm. La fratii bulgari e cu totul altceva

#17
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007

View PostYthrixium, on 14 martie 2022 - 12:07, said:

Cel mai simplu, stai acasa.
Deci si tu esti genul care se lasa dus de val, nu incearca sa aduca o normalitate in vede in jur? Clar!
Este specula, asta este. Nu este cerere si oferta, pur specula de 2lei.
Dar cum se practica este clar ca au succes!

#18
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postsergiuop, on 14 martie 2022 - 12:24, said:

Pana la urma vreau si eu o camera unde sa ma spal sa mananc  si sa dorm. La fratii bulgari e cu totul altceva

Vezi, te-ai prins!
De fapt, nu e nimic nou, stim bine lacomia si metehnele proprietarilor romani de pensiuni si hoteluri.
Eu ce sa spun, am calatorit pana acum in 20 de tari de pe 4 continente. Care crezi ca e singura tara unde am avut probleme cu proprietarul care nu a dorit sa onoreze cazarea sau a cerut mai mult? Ati ghicit: Romania! si doar Romania. Nici macar in Africa sau America de Sud nu am avut vreodata surprize. Doar in Romania.
Este simplu, degeaba ne lamentam, pana cand nu ne trezim sa-i lasam pe astia cu proprietatile goale, sa bata vantul prin ele la propriu, n-o sa se rezolve nimic.

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 12:27, said:

Este specula, asta este. Nu este cerere si oferta, pur specula de 2lei.
Dar cum se practica este clar ca au succes!

Ai dreptate, dar cat timp au clienti, degeaba ne lamentam, nu isi vor schimba practicile.  Tot ce putem face e sa  refuzam sa apelam la serviciile lor, cautam in alta parte, de preferat in alta tara.

Edited by axisborn, 14 March 2022 - 12:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate