Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cazare minim 2 nopti din ce in ce mai des!?!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 10:53, said:

Salut!
Incerc sa merg pentru o noapte la munte, zona Tg Ocna, Slanic Moldova si mai toti propietarii refuza sa inchiriere pentru o noapte.
Deci, mai nou trebuie sa iti faci programul sa iasa profitul la cabanieri? pai asta mai este ospitalitate, sa ii mai crezi ca mor din lipsa de clienti?
Boss, nu-ti convine ? Poti alege Hotel. Simplu.

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 12:27, said:

Dar cum se practica este clar ca au succes!
Boss, specula asta exista si in Norvegia. Ca nu o vezi tu ca strain care vii aici, e una. Dar eu care sunt aici de ani de zile, o simt asa cum o simti si tu in Ro...
Nu e nimic nou, e doar bussines.

#20
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Situația asta nu este altceva decât efectul lipsei de educație pe customer service a "pensionarului" (deținătorului de pensiune) românez. Câtă vreme nu există respect din partea ambelor părți (client, respectiv stăpân de pensiune) pentru banul muncit, plătit și încasat, nu va exista nici cultura de customer service serioasă. De altfel, aceasta se găsește în puține locuri pe zona asta de servicii.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Respect inseamna ca cei doi sa isi indeplineasca reciproc promisiunile: clientul sa plateasca si sa respecte regulile casei iar proprietarul sa ii ofere turistului ceea ce a promis. Restul e cancan.

#22
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Plus ca trebuie sa schimbe lenjeria, prosoape, curatenie, pentru o singura zi nu le comvine!

#23
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Legat tot de lisa de respect:
Buna ziua, inchiriati pentru o noapte? cand doriti? Pai pe data de xxxxx. Aaaaa, dar este ocupat!
Sun iar, de pe nr sotiei, aveti liber 2 nopti, daaaaaa, avem!
Sau cand este frig si 'nu prea sunt clienti' la fel nu sunt flexibili.
Am vrut iarna aceasta sa inchiriez o pensiune cu 8 camere.
Majoritatea nu au vrut sa inchirieze, pe motiv ca nu incalzesc pentru mine. OK. Ba mai mult, trebuia sa se deranjeze sa vina de nu stiu unde .... dar de ce nu scoti anuntul?
Am gasit unul care se vedea ca este mai dezghetat si mi-a prezentat problema cu incalzirea, cu costurile. OK, i-am platit cheltuiala si totul a fost ok.

#24
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostAlexEn, on 14 martie 2022 - 12:40, said:

Respect inseamna ca cei doi sa isi indeplineasca reciproc promisiunile: clientul sa plateasca si sa respecte regulile casei iar proprietarul sa ii ofere turistului ceea ce a promis. Restul e cancan.

Problema e si  raportul pret-calitate a serviciilor. Care e foarte slab  in Romania. De aceea apar asa multe discutii. Ptr ca e scump si prost.
Cancan e doar faptul ca la Mamaia e mai scump ca in Dubai sau la Nisa, de exemplu.
Dar unii parca ati trai pe alta lume...

#25
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007

View Post96Flo, on 14 martie 2022 - 12:44, said:

Plus ca trebuie sa schimbe lenjeria, prosoape, curatenie, pentru o singura zi nu le comvine!
Mai mult de 50ron nu costa in plus, dar sunt flamanzi si vor mai mult decat atât.

#26
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Post96Flo, on 14 martie 2022 - 12:44, said:

Plus ca trebuie sa schimbe lenjeria, prosoape, curatenie, pentru o singura zi nu le comvine!

Vai ce le mai duceti grija...pai pe ce  iau 300 ron pe noapte sau cat iau?

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 12:45, said:

Mai mult de 50ron nu costa in plus, dar sunt flamanzi si vor mai mult decat atât.

Care 50, spalatul lenjeriei la o camera e maxim 5 ron.

Na uite, asta e aiurea la noi, nu atat faptul ca nesatuii astia nu se mai satura de marit tarife, ci ca se gasesc atatia sa sara in apararea lor, ca vai saracii, ptr 300 de lei incasati  pe noapte cheltuiesc 5 lei sa spele prosopul folosit de turist. Vaaai saracii cum mai muncesc ei din greu...ce oropsiti sunt.

Edited by axisborn, 14 March 2022 - 12:49.


#27
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 03.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-cpoqdewjgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postlely, on 14 martie 2022 - 12:46, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-cpoqdewjgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stai linistit(a), ca au recuperat de mult pierderile din pandemie, cu varf si indesat, o noapte de cazare e minim dubla acum fata de 2020.
Plus ca au incasat o groaza de bani de la stat prin somaj tehnic etc scutiri de taxe iar acum se vor da din nou tichete de vacanta la bugetari, deci alte sute de milioane de eur bagate in ei, banii contribuabililor, de la buget.
Plangeti-i saracii, ca o duc rau tare.
Voi nu at vazut ce scoruri au fost ptr cabane la munte, de revelion s-a luat si 20.000-30.000 de ron pe noapte ptr toata vila. Astia intr-un an mai fac de inca o vila.

Dar repet, eu nu am mai fost de mult pe la noi, daca intru si vad ca imi cere minim 2 nopti, voi lua zero nopti in RO si 3-4 in afara, de aceiasi bani (cu tot cu avion si toate cele). Asa ar trebui facut, ca degeaba ne plangem, se pare ca au clienti destui, romanul are bani , uite ce propune un inteligent mai sus: sa platesti domne 2 nopti si sa stai doar una.
Ce mai vrei, ce mai poti sa spui la asa ceva?
Lasa-i pe astia sa se duca in Romania, ca vad ca au sursa nelimitata de bani,  ar plati o saptamana si sta o zi..

Edited by axisborn, 14 March 2022 - 12:55.


#29
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View Postaxisborn, on 14 martie 2022 - 12:24, said:

Ce inteligent, adica stai o noapte si platesti doua?
Nu, solutia corecta e alta, sa alegi alta tara, unde stai 3 nopti cu pretul uneia din "statiunile" ponosite de la noi.

Si cam care-ar fi tara aia europeana unde stai 3 nopti cu banii pentru 2 petrecute la Tg. Ocna? Bulgaria sau Ucraina?

#30
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Eu am avut apartamente oferite pe AirBNB, si confirm ca nici mie nu-mi convenea cand imi rezervau persoanele o noapte. Deseori pentru cei ce stateau o noapte era mai mult de munca decat pentru altii care stateau 2-3-5 nopti.
Si ajustam preturile in asa fel incat sa descursajez persoanele care voiau sa inchirieze doar o noapte.
Fiecare cu politica lui, orice business isi urmareste in primul rand profitul. Nu prea gasesti persoane care prefera sa renunte la profit pentru binele unor clienti necunoscuti.
Deci cea mai buna varianta este sa inchiriezi o camera intr-un hotel acolo unde totul este centralizat si gestionat intr-un mod diferit.

Edited by AndyM, 14 March 2022 - 13:40.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 10:53, said:

Salut!
Incerc sa merg pentru o noapte la munte, zona Tg Ocna, Slanic Moldova si mai toti propietarii refuza sa inchiriere pentru o noapte.
Deci, mai nou trebuie sa iti faci programul sa iasa profitul la cabanieri? pai asta mai este ospitalitate, sa ii mai crezi ca mor din lipsa de clienti?

In Romania azi-maine nu mai merita deloc sa incerci sa te cazezi.Entrepreneurii-eroi,proprietari de facilitati turistice,gasesc mereu motive pentru preturile sau conditiile impuse.Ba ca sezonu-i scurt,ba ca nu-s destui clienti,ba ca s-a scumpit aia sau alta,ba ca nu-i personal,etc.Interesant este faptul ca si alte tari se confrunta cu exact aceleasi probleme,dar acolo rezolvarile sunt mult mai elegante,iar pretul pcerut si platit se apropie mult mai mult de conditiile oferite.
Bineinteles ca este decizia fiecaruia,proprietar sau client,sa ceara si/sau sa ofere.

#32
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Nu mai face rezervari in prealabil. Vezi la fata locului, ce intalnesti pe drum. Asa, iti arata camera (ceri s-o vezi, pur si simplu), poti vedea si cat de jegoasa e pensiunea, daca sunt 15 plozi si 3 familii de melteni deja cazati acolo, poti sa vezi zona etc.

Nu te mai bloca in "promisiuni de cumparare" (ca ce altceva e o rezervare?) cand e vorba de turism in Romania, sunt zeci de mii de pensiuni in tara asta, mergi pe drum si apar ca ciupercile in cale.

De peste 150 de ori m-am cazat asa si mereu,dar mereu am iesit in avantaj, fie banesc, fie prin liniste, zona etc. Am vrut sa aiba terenul din spate care sa dea la apa curgatoare, am gasit cum am vrut. Fa tu asta online!

Gandeste-te ca nu toti sunt pe net, nu toti vor sa plateasca taxele alea mari la Booking si asa mai departe. Adica sunt multe alte pensiuni de care tu nu vei sti daca nu mergi prin zona sa le vezi.

Vazand si cazandu-te, asta e principiul (ca sa parafrazez mai cunoscutul "vazand si facand")

Asta, desigur, e valabil pentru oamenii liberi, care n-au 3 puradei urlatori in masina si-o proasta cicalitoare dupa ei.
Na, familia = legat de maini si de picioare, desi putini recunosc.

Si inainte sa plangeti scarnaviile astea de antreprenori din turism: au TVA 5% (ca si carciumile), dar salariile pe care le dau personalului (femeie de serviciu, camerista etc) sunt de cacat, ca isi aleg doar "prizonieri" din zona. Bon fiscal? Un bon pe luna, cel mult.

Nu mi-e mila de jegurile astea, neam! Poate de-asta multi pun pensiunile la vanzare, nu le iese lor pe masura lacomiei.

ii mai arde cate unuia pensiunea si cheama pompierii; daca as decide io, l-as intreba daca a platit ceva la stat in ultimul an. Si abia dupa aia as trimite (sau nu) pompierii sa-l ajute. 80% sunt numai evazionisti, tot ce merita e o mega flegma cand au nevoie de ceva urgent de la stat.

Nu o sa ne facem bine in tara asta pana nu vom fi corecti pana la capat (adica indiferent de urgenta / de latura emotionala a situatiei) unii cu altii.

Edited by cattavencu, 14 March 2022 - 13:52.


#33
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 11:27, said:

Da, este vorba de sambata, oricat as vrea sa ajung de vineri, mai devreme de 10seara nu am cum...
Dar sunt si cu tarif de we, mai mare, dar tot pentru 2 seri minim. Iar daca inchiriezi mai multe nopti si prinzi si we, esti taxat extra, de parca difera cumva serviciile.
Cum spuneam, sa nu te bucuri de raul altuia cand isi bat joc?
Eu am impresia ca tu nu prea ai fost la hotel sau pensiune in general, e normal ca pretul sa varieze in functie de zi sau cate zile stai ca e business nu casa de ajutor reciproc. Daca te duci miercuri la ski in Poiana nu e coada la nimic, in weekend nu gasesti loc nici macar sa urci in autobuz ca sa nu mai zic de parcare. Cum ar putea fi acelasi pret la cazare, e vorba de cerere si oferta baza comertului de pe pamantul asta.

#34
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postaxisborn, on 14 martie 2022 - 12:44, said:


Problema e si  raportul pret-calitate a serviciilor. Care e foarte slab  in Romania. De aceea apar asa multe discutii. Ptr ca e scump si prost.
Cancan e doar faptul ca la Mamaia e mai scump ca in Dubai sau la Nisa, de exemplu.
Dar unii parca ati trai pe alta lume...
Pai si calitatea clientilor este proasta. Deci, este normal nivelul serviciilor. Vrei servicii de calitate, gasesti dar te costa.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdem3ntor, on 14 martie 2022 - 12:44, said:

Legat tot de lisa de respect:
Buna ziua, inchiriati pentru o noapte? cand doriti? Pai pe data de xxxxx. Aaaaa, dar este ocupat!
Sun iar, de pe nr sotiei, aveti liber 2 nopti, daaaaaa, avem!
Este corect, practic locul pentru o noapte este rezervat pentru ca urmeaza sa fie ocupat de cei cu minim 2 nopti :P

#36
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postfilipxxx, on 14 martie 2022 - 13:42, said:

Eu am impresia ca tu nu prea ai fost la hotel sau pensiune in general, e normal ca pretul sa varieze in functie de zi sau cate zile stai ca e business nu casa de ajutor reciproc. Daca te duci miercuri la ski in Poiana nu e coada la nimic, in weekend nu gasesti loc nici macar sa urci in autobuz ca sa nu mai zic de parcare. Cum ar putea fi acelasi pret la cazare, e vorba de cerere si oferta baza comertului de pe pamantul asta.

De ce compari tu poiana cu zone mai nefericite din tara asta, cum e targu ocna, nu stiu. Ai vazut tu schiori la targu ocna? compari poiana, unde vin toate leprele, tarfele si cocalarii contemporani, cu o zona aproape neinteresanta cum e targu ocna?

si compari un hotel (unde deciziile sunt greoaie => greu schimbabile de la o ora la alta) cu o pensiune de cateva camere, unde se pot schima de la turist la turist.

Edited by cattavencu, 14 March 2022 - 14:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate