Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Brita vs Aquator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Poll: Brita vs Aquator (33 member(s) have cast votes)

Ce cana filtranta folositi?

  1. Aquator (8 votes [24.24%])

    Percentage of vote: 24.24%

  2. Brita (20 votes [60.61%])

    Percentage of vote: 60.61%

  3. alta (5 votes [15.15%])

    Percentage of vote: 15.15%

Vote Guests cannot vote

#1
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
Acuator + maxfor sau Brita + maxtra?
voi ce parere aveti?
Spoiler

Edited by apocalipsul, 11 March 2022 - 07:48.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Sa stii ca si Brita are destule modele unde doar ridici capacul si alimentezi cu apa, nu trebuie scos nimic.
Eu am Brita Marella XL si doar ridic capacelul ca sa o alimentez cu apa.

Edited by Hider141, 11 March 2022 - 08:39.


#3
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Voiam sa va intreb care din ele sunt mai rentabile dpdv. al schimbarii filtrului, si cam la cate zile se schimba? Filtrele alea sunt stass, indiferent de modelul canii? Exista si filtre cu durata mai mare sau toate tb. inlocuite cam la acelasi interval? Cum iti dai seama cand trebuie inlocuit, in fct. de cate ori folosesti cana pe zi, sau n-are importanta?

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Aquafor. Are capac pentru admisie apa si contor ca sa stii cand trebuie sa schimbi cartusul. In plus, e ieftina.
200 l.

Edited by e_bulu, 11 March 2022 - 09:53.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Aquaphor e firma ruseasca.
AQUAPHOR® is the largest home water filter manufacturer in Russia with more than 540 full-time employees. AQUAPHOR® water filters are protected by 7 USA, 23 Russian and other patents.

Chiar daca erau mai ieftine eu am evitat pana acum sa cumpar din cauza asta.

Plus marketingul mizerabil, care sugereaza ca ar fi un produs european,asociat cu Germania si Estonia:

https://aquaphor.com/ro-ro
https://aquaphor.com/ro-ro/company

Nu veti gasi nici cea mai mica referinta la Rusia in paginile oficiale.

Si Laica se poate alimenta cu apa fara a scoate capacul. La fel si Brita Marella.

Edited by gumball3000, 11 March 2022 - 10:10.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Hider141, on 11 martie 2022 - 08:37, said:

Sa stii ca si Brita are destule modele unde doar ridici capacul si alimentezi cu apa, nu trebuie scos nimic.
Eu am Brita Marella XL si doar ridic capacelul ca sa o alimentez cu apa.
Attached File  DSC_0984.JPG   254.97K   65 downloads

Edited by ericmario, 11 March 2022 - 10:28.


#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
niciuna, am baut vara trecuta apa de la Brita, 3 luni, pana ce mi-a fost rau si nu stiam de ce. Am revenit la apa de la robinet sau imbuteliata, si totul a revenit la normal. Acum le folosesc doar pt apa la umidificator.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Asta poate fiindca nu ai avut grija.
In mod normal filtrul se schimba in fiecare luna (asa tin minte ca scrie pe instructiuni), trebuie sa rulezi constant apa, sa nu stea zile in sir in cana, si sa nu o tii la soare fiindca filtrul retine clorul si alte tratamente ale apei de la robinet si pe urma de la soare si contactul cu aerul poate dezvolta bacterii periculoase.

Edited by Hider141, 11 March 2022 - 11:06.


#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Cea mai buna este o baterie de 3-4 filtre, montate sub chiuveta, cu robinet separat!

#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Auziti, dar filtrele alea care se monteaza direct pe robinetul de la chiuveta nu-s mai bune decat canile? Stiu ca si acolo tot asa, se inlocuieste filtrul. Merita, daca vrei sa nu mai gauresti chiuveta, sa montezi sub ea filtrele etc.?

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

 toto_riina, on 11 martie 2022 - 11:29, said:

Auziti, dar filtrele alea care se monteaza direct pe robinetul de la chiuveta nu-s mai bune decat canile? Stiu ca si acolo tot asa, se inlocuieste filtrul. Merita, daca vrei sa nu mai gauresti chiuveta, sa montezi sub ea filtrele etc.?

Pentru a evita o gaura in blat merita sa pui cacareaza aia pe gura robinetului?!
Cata apa pot filtra cateva grame de carbune, cat incap in prostia aia?!

#12
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006

 Hider141, on 11 martie 2022 - 11:06, said:

Asta poate fiindca nu ai avut grija.
In mod normal filtrul se schimba in fiecare luna (asa tin minte ca scrie pe instructiuni), trebuie sa rulezi constant apa, sa nu stea zile in sir in cana, si sa nu o tii la soare fiindca filtrul retine clorul si alte tratamente ale apei de la robinet si pe urma de la soare si contactul cu aerul poate dezvolta bacterii periculoase.

Totul conform instructiunilor, schimbat la timp, chiar mai repede daca era consum crescut, baut doar apa filtrata pe loc, umpluta de la chiuvata dupa 2min de curs in gol. Suspiciunea mea este ca Brita filtreaza inclusiv mineralele bune din apa care poate produce dezechilibre chimice in organism.
Si Aquaphor am incercat, filtreaza mai repede, dar nu filtreaza aproape deloc calcarul din apa. Nu am incercat pentru consum, doar pentru aparatura.

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Eu am un dubiu cu filtrele acelea de sub chiuveta: apa stationeaza in ele uneori cu orele (chiar 10+ ore daca stai pe la serviciu), cat de sanatoasa mai este?
Nu cumva trebuie sa "golesti" filtrele dupa fiecare pauza mai mare, adica sa lasi apa sa curga ceva timp (3-4 litri?) asa incat sa ai apa cu adevarat filtrata si nu statuta in filtre? Mai ales vara cand poti avea lejer 30+ grade in bucatarie..
Cu o cana nu ai acest impediment, apa este intotdeauna curata si chiar e ok. Probat cu ambele, imi este foarte clar ca la filtrele de sub chiuveta trebuie sa las apa sa curga o perioada altfel gustul nu e ok. Adica consum anapoda si timp irosit.

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

 argonaut, on 11 martie 2022 - 11:48, said:

Pentru a evita o gaura in blat merita sa pui cacareaza aia pe gura robinetului?!
Cata apa pot filtra cateva grame de carbune, cat incap in prostia aia?!
Cum se procedeaza in cazul in care bateria la bucatarie e montata pe perete (ca la blocurile de altadata), deci tevile de apa sunt in perete, sub faianta, si nu aparent, pe sub chiuveta? Trebuie facuta nisa in coloana de apa, montata usita de vizitare si pus filtrul inauntru, pe coloana? Sau se poate face si o ramificatie de la apometru, care e la vedere, sub chiuveta montat?

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
sunt filtre care se leaga direct pe batterie, fara gauri fara nimic in plus, scoti aeratorul si pui acolo furtunul care duce spre filtru, are pe el comutator casa treaca apa prin filtru sau direct.

nu dai gauri, nimic, doar stati cu tigania aia insirata pe baterie si pe chiuveta

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
din cate am studiat, (utilizatorii deja stiu,) un cartus filtreaza pana la 200l sau tine 2 luni (ce survine mai repede)
din ce am incercat, cartusele filtrante maxfor si maxtra sunt compatibile, interschimbabile si functie de tip sunt sensibil egale la pret
nu stiu cat de ruseasca e firma provenienta mărfii e din estonia (UE), cert e ca in materie de cani filtrante astea 2 sunt top... big blană...
personal folosesc doar la espressor si umidificatoare, (5-8l/saptamana) apa nu beau
nu discutam de sisteme de filtrare cu ozmoza, ca alea e scumpe
in locatii diferite am cani diferite de aia am intrebat, sa vad si altii ce parere au, eu cum am spus prefer aquaphoru doar pentru faptul ca are clapa si il umplu usor, nu trebuie scos capacul ca la brita care brită are "contor" electronic

#17
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Am luat și eu recent o cana Brita care a venit cu un filtru la pachet(maxtra). Apa e ok la gust, fix ca cea ieftina, îmbuteliată la 5l de la lidl/kaufland/mega. Urmează sa încerc și filtrul de la aquafor, cel cu magneziu.
O folosesc în principal pentru ceai/cafea și foarte rar pentru consum. De obicei beau apa minerala(Borsec, Bucovina Carbo, Poiana Negri) pentru a completa doza de calciu(nu consum produse lactate).
Decât sa bei apa de balta îmbuteliată mai bine folosești un filtru, calitatea e aceeași, dar vei ieși mai ieftin, nu vei mai polua planeta cu peturi și nu te mai chinui sa le cari de la magazin pana acasă. 0.15 lei/l costa apa filtrata

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 heinz, on 11 martie 2022 - 21:45, said:


O folosesc în principal pentru ceai/cafea și foarte rar pentru consum.
pai si ceaiul si cafeaua nu le consumi? sau iti faci o cafea cu apa filtrata si o arunci ?

 heinz, on 11 martie 2022 - 21:45, said:

0.15 lei/l costa apa filtrata
cum ai ajus la suma asta?

1 m cub de apa are 1000 l, 1 metru cub costa in  jur de 6 lei, mai pune si un filtru care te tine aprox 4 saptamani si iti filtreaza corect parox 100 de litri si costa undeva la 23 lei (costul unui filtru)

deci aveam asa...

0,006 ron / litru  de apa de la retea +
0.23 ron/litru filtrul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate