Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Brita vs Aquator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Poll: Brita vs Aquator (33 member(s) have cast votes)

Ce cana filtranta folositi?

  1. Aquator (8 votes [24.24%])

    Percentage of vote: 24.24%

  2. Brita (20 votes [60.61%])

    Percentage of vote: 60.61%

  3. alta (5 votes [15.15%])

    Percentage of vote: 15.15%

Vote Guests cannot vote

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postapocalipsul, on 11 martie 2022 - 19:02, said:


in locatii diferite am cani diferite de aia am intrebat, sa vad si altii ce parere au, eu cum am spus prefer aquaphoru doar pentru faptul ca are clapa si il umplu usor, nu trebuie scos capacul ca la brita care brită are "contor" electronic
De ce n-ai luat o cană Brita cu clapă? Vezi postul #6.

#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postericmario, on 11 martie 2022 - 22:54, said:

De ce n-ai luat o cană Brita cu clapă? Vezi postul #6.
Pentru ca el inca nu a descoperit modelele de la Brita ce au si clapa pentru umplere

https://www.brita.ro...-filtrarea-apei

#21
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pentru ca aia afost oferta la momentul respectiv si nu m-am gandit la acest inconvenient decat dupa ce m-am lovit de el

ceai nu beau si nu beau apa (in sensul asta)
cafeaua iese mai buna cu apa filtrata si protejez si espressorul (nu-l protejez dar il decalcifiez mai rar)

#22
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postcuculea, on 11 martie 2022 - 22:45, said:


pai si ceaiul si cafeaua nu le consumi? sau iti faci o cafea cu apa filtrata si o arunci ?


cum ai ajus la suma asta?

1 m cub de apa are 1000 l, 1 metru cub costa in  jur de 6 lei, mai pune si un filtru care te tine aprox 4 saptamani si iti filtreaza corect parox 100 de litri si costa undeva la 23 lei (costul unui filtru)

deci aveam asa...

0,006 ron / litru  de apa de la retea +
0.23 ron/litru filtrul
Ma refeream la apa de băut, nu cea pe care o folosesc la ceai/cafea.

Aquaphor filtreaza 200l(cel cu magneziu) Și costa 25 de lei. Prețul apei de la robinet e nesemnificativ.

#23
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
https://www.epicwate...emoves-fluoride

#24
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.08.2011
Eu am brita, schimb filtrul la 3 saptamani si un pic, se simte cand deja nu isi mai face treaba, are alt gust apa filtrata decat aia direct de la robinet. plus uitati un video bun care compara destul de multe filtre, sunt unele care au rezultate mai bune dar si costa filtrul mai mult, eu sunt multumit de brita [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ja0ioX6GSz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Am fost ieri pana la Brico...un stand intreg cu Aquaphor . Aveau de toate acolo, nu m a interesat neaparat pretul, ci mi a atras atentia cana obisnuita ....seamana foarte mult, daca nu chiar identica , cu cea de la Brita, cred ca e acelasi furnizor de cani. Diferenta majora era la recipientul din interior in care pui apa de filtrat. In rest...manerul, forma canii...la fel ca a celor de la Brita.

O gramada de filtre de montat pe teava de alimentarea de la retea. Interesant standul lor din Brico.

#26
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Am încercat și filtrele BWT produse în Austria, o alternativa la cele doua. Deși sunt mai scumpe decât Brita și aquaphor ( aproape dublu) sunt mai slabe. Încă se simte gustul de clor după filtrare :(
Dintre brita și aquaphor parca cea din urma filtreaza mai bine deși e mai ieftina.

Edited by heinz, 28 March 2022 - 14:42.


#27
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,943
  • Înscris: 17.03.2005
ZeroWater nu are nimeni ?

Ieri am luat  Brita Marella XL, 3.5L, albastra + 2 filtre Maxtra PRO.

Apa are gust bun dupa ce este filtrata, am gasit-o la Flanco mai ieftina.

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
ZeroWater am inteles ca filtreaza toate mineralele. Pe tester da zero ppm la fel ca la apa distilata. La 100 lei filtrul,nu merita. Filtru Aquaphor contine fibre aqualen ce contin fibre de nuca de cocos si ioni de argint ce tine structura filtranta intr-un bloc omogen. La filtrare apa nu produce santuri prin filtru de carbune si gradul de flltrare ramane constant. In plus filtrul Maxfor+ Mg adauga si 30% din necesarul zilnic de Magneziu si da un gust placut apei.

Edited by Leo2006, 20 April 2024 - 15:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate