Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Solutie conectare la masina de spalat rufe

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
56 răspunsuri în acest subiect

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.507
  • Înscris: 31.07.2011
Buna - vin cu o problema la care sper sa existe o solutie mult mai buna decat cea din prezent si iata care e aceasta :

Am o masina de spalat rufe iar conectarea la apa se face direct la bateria de la vana (se vede in poza). Partea cea mai dureroasa e faptul ca infiletarea acestui furtun e un calvar intrucat trebuie tinut drept, potrivit exact.. intr-o pozitie nu tocmai comoda + nu se insurubeaza f.usor. Imi este teama ca pe viitor sa nu se si strice filetul (umblu usor dar..).

Furtunul de la dus are un 'conector' mobil precum se observa - infiletarea lui e floare la ureche si m-am gandit cum as putea aborda in stil similar problema si pt furtunul de la masina de spalat.

Furtunul de la masina de spalat la capatul celalalt (conectarea la masina) are tot un "conector mobil" unde e lejer.

Orice idee de a ma salva e binevenita - multumiri.
ps : dimensiunea filetului e una standard la bateriile acestea? Daca cumpar un nou furtun pt dus si pe acesta l-as adapta' pt masina..

Fișiere atașate



#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.461
  • Înscris: 06.01.2007
Exsta robinet pentru masina de spalat care are si derivatie. Se monteaza sub chiuveta sau pe teava de iese din coloana de apa rece.
Desi se potriveste si la dusul ala al tau, nu e o solutie eleganta. Nu-mi dau seama, mai vad si niste modificari, admisia la masina de spalat parca nu arata asa.

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.507
  • Înscris: 31.07.2011
Da.. e ceva modificat dar cu furtunul asta ma chinui acum si nu am altul. As dori in continuare sa pot conecta la bateria de la vana acel furtun de masina de spalat intrucat chiuveta e departe de masina.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.461
  • Înscris: 06.01.2007
Pai si.. e de facut, nu de povestit.
Insoara-te si tu, poate nimeresti o nevasta priceputa sa-ti faca racordul ala si sa-ti siliconeze cada.
Sau du-te la leroy merlin cu piesele respective si-ti zic aia de-acolo ce-ti trebuie.
Au denumiri cretine, 1/2, 3/8, din alea americanesti pe care nu le pot retine.
Si nu mi se pare ok ce vrei tu sa faci acolo. Cand faci dus cum procedezi? Scoti masina si pui para?

Apropo, masina tre sa stea oleaca mai departe de cada de dus, altfel iti va rugini. In plus daca nu ai siguranta diferentiala, mai apar si alte riscuri.

#5
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.507
  • Înscris: 31.07.2011
Nu credeam ca devii ironic dar asa-i romanu cand i se scumpeste pita - e greu sa vii cu critici constructive?
Stiu dimensiunile in inch. Permanent e conectat furtunul de dus iar ocazional fac rocada cu cel de masina ca sa spal.
Masina e baga in priza in afara baii .. in baia nu am priza.

Editat de Pieptoasa, 10 martie 2022 - 21:56.


#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.461
  • Înscris: 06.01.2007
Din ironii se invata cel mai repede.
Nu faci bine ce faci, sigur ai o solutie mai buna.
Filetele si garniturile alea nu sunt prevazute sa le desfaci tu zilnic. Deja ai o improvizatie urata la furtnul de admisie. Pleci odata de acasa in timp ce spala masina si cand vii gasesti pastravarie in toata casa..
Unde ai alimentata electric masina conteaza mai putin. Apa + curentul electric nu fac echipa buna. Daca ai diferentiala, merge, altfel nu recomand deloc. Prea multe improvizatii.

Furtunul original al masinii de spalat avea o piulita care se rotea, tu vad ca ai altceva acolo. Daca mergi pe ideea ta, cauta macar o piulita din aia care se roteste. Du-te cu aia la leroy merlin si intreaba pe careva sau cauta tu pe-acolo. Piulita actuala nu ai cum s-o rotesti din cauza ca se roteste cu tot cu furtun.

Uite cum arata furtunul de admisie al masinii de spalat.
https://www.emag.ro/...WRoCmR4QAvD_BwE
Piulita aia alba se roteste (inclusiv cu mana, daca ai garnitura buna).
Schimba furtunul masinii de spalat, dar asigura-te ca se potriveste la spatele masinii, asigura-te ca ai acelasi standard.

Si asigutra-te ca se potriveste la filetul de la dus, desi ma indoiesc.. Sau cauta ceva similar daca exista.

#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.507
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Daca mergi pe ideea ta, cauta macar o piulita din aia care se roteste. Du-te cu aia la leroy merlin si intreaba pe careva sau cauta tu pe-acolo. Piulita actuala nu ai cum s-o rotesti din cauza ca se roteste cu tot cu furtun.

Exact de asta vreau sa scap - de piulita care se roteste cu tot cu furtun. Modelul de la dus e ideal caci piulita se roteste independent si e easy-life.


Quote

Uite cum arata furtunul de admisie al masinii de spalat.
https://www.emag.ro/...WRoCmR4QAvD_BwE
Piulita aia alba se roteste (inclusiv cu mana, daca ai garnitura buna).
Schimba furtunul masinii de spalat, dar asigura-te ca se potriveste la spatele masinii, asigura-te ca ai acelasi standard


Asta intr-adevar e o recomandare buna - mi-ai inseninat ziua. Partea cu potrivitul trebuie sa o mestesc putin.. sa masor filetul interior cu sublerul? Ca datele furtunului actual improvizat nu prea le am.

Editat de Pieptoasa, 10 martie 2022 - 22:11.


#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.461
  • Înscris: 06.01.2007
Masoara-l, stiu eu ce sa zic?
Eu stiu ca-i mai mare piulita originala a masinii de spalat. Nu stiu sa-ti zic de cat, ca nu ma pricep si nici nu vreau la inci.

Poate gasesti o piulita cum ai tu, care se roteste si care poate fi montata pe furtun cu colier. Dar nu stiu daca exista asa ceva. Tot ce e posibil. Aia de la magazinele de bricolaj stiu insa. Scoti piulita aia de pe furtun si te duci cu ea si cauti ceva similar care se roteste.

Dar, repet, nu-i o solutie eleganta, sigur ai o varianta mai buna. Nu poti s-o montezi langa coloana? Sau pe hol? Acolo ai si admisie, ai si evacuare, ai tot ce-ti trebuie. Iti mai trebuie un robinet tip de masina de spalat, schimbi furtunul masinii si un adaptor din ala de plastic pentru evacuare. Si mai tre sa pui furtunul sa faca sifon, sa nu-ti intre miros de pe evacuare. Sau cumperi si un sifon.

Daca o montezi in baie, nu te juca fara siguranta diferentiala.

#9
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.507
  • Înscris: 31.07.2011
Stiu la ce te referi cu colana sau holul dar e vorba de casa si baia asta cu masina de spalat e putin mai mica si astea-s conditiile. Ma rog.. asa am utilizat multa vreme dar m-am saturat si mi-e frica sa nu stric si filetul del a bateria de la vana.

Quote

Iti mai trebuie un robinet tip de masina de spalat, schimbi furtunul masinii si un adaptor din ala de plastic pentru evacuare. Si mai tre sa pui furtunul sa faca sifon, sa nu-ti intre miros de pe evacuare. Sau cumperi si un sifon.

Asta in ideea sa ramana permanent conectata da. Nu stiu la ce te referi cu adaptorul pt evacuare. Masina de spalat are furtun de evacuare apa murdara evident.
N-am prea inteles nici ce e.. ceea ce am marcat in poza.

Imi pot da te rog mai multe detalii cu siguranta asta diferentiala? Adica.. ce risc sau eroare umana elimina practic. Multumiri

Fișiere atașate


Editat de Pieptoasa, 10 martie 2022 - 22:34.


#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.461
  • Înscris: 06.01.2007
Siguranta diferentiala te protejeaza la electrocutare.
Curentul vine prin doua fire.
Dus tre sa fie egal cu intors (egal si semn contrar)
Daca nu e, insamna ca e undeva o scurgere de curent.
La o scurgere de peste 30mA, siguranta sare.

Adica, daca pui mana pe faza, siguranta sare. Te curentezi pentru o scurta perioada, dar nu mori. Daca intra apa aiurea prin masina de spalat, siguranta sare.
Ea sare chiar daca nu ai impamantarea buna.
Daca nu ai deloc, poti pune una de tip RCBO de 40A(sau cat ai acuma) pe general, cu protectie diferentiala la 30mA. Sare atat la scurt circuit, cat si la scurgeri mai mari de 30mA.
Inlocuiesti siguranta generala cu una de tip RCBO.
Normativele zic multe lucruri, dar daca nu ai deloc, e buna una din aia ca nu te poti curenta. Evident, s-o monteze careva care stie ce face. Eu nu vreau sa te invat prostii ca mi-e ca o mierlesti si nu mai am fata de cine sa fiu ironic.


Evacuare, da. permanenta. Doara n-o sa stai cu furtunul de evacuare in cada, buda sau in lighean ca mamaie cu albalux 11.
Adapturul de evacuare e o chestie care se baga in teava de evacuare. Sunt si adaptoare rapide, care perforeaza teava de evacuare din plastic si nu-ti bati capul cu coturi si adaptoare.
Se monteaza si cu u adaptor Y la sifonul de sub chiuveta, (cel mai simplu) sau, evident direct in teava de evacuare (ceva mai complicat, dar mai elegant)

I-aute tati ca ti-am gasit si film, unde zice si de siguranta diferentiala si de tot.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WIw_jGVfZBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 408
  • Înscris: 25.02.2020
1) Cel mai scurt racord flexibil cu piuliță de 1/2 la ambele capete (40 cm?),
2) un soi de niplu (nu știu denumirea corectă) cu filet exterior de 1/2 la un capăt și 3/4 la celălalt, și
3) un furtun de alimentare pentru mașini de spălat cu filet de 3/4 la ambele capete.

#12
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.753
  • Înscris: 01.12.2018
[ https://cdn.hornbach.ro/data/shop/D04/001/780/491/215/212/DV_8_8562507_01_4c_RO_20170818222505.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Robinet cu 3 căi pentru mașina de spălat 1/2”x3/4”x1/2”
18.90 LEI

SAU
robinet 3 cai

Editat de tioopedi, 11 martie 2022 - 01:52.


#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.753
  • Înscris: 01.12.2018
cauta
sau asa

Editat de tioopedi, 11 martie 2022 - 02:14.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.634
  • Înscris: 01.12.2001

 Pieptoasa, on 10 martie 2022 - 21:55, said:

. Permanent e conectat furtunul de dus iar ocazional fac rocada cu cel de masina ca sa spal.
Cum "ocazional" faci rocada? Cat de rar speli?

Pui o piuliță "olandeza".
Insa ar fi bine sa pui un T-eu permanent conectat.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.554
  • Înscris: 05.06.2009
Exista conector care îți permite să montezi furtunul de alimentare al mașinii la furtunul pentru dus, la capătul unde este para de dus. Adică nu mai trebuie sa scoți furtunul pentru dus de la baterie, ca să-l montezi pe cel de alimentare al mașinii. Scoți doar para dusului.
Întreabă la un magazin de bricolaj.

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.132
  • Înscris: 29.06.2005
Foloseste un furtun standard de masina de spalat plus un adaptor de la filetul masinii de spalat la 1/2(cat este la dus). https://encrypted-tb...h4s3ig&usqp=CAc

Insa, cea mai buna metoda este sa te racordezi la instalatia de apa rece cu un T la care sa pui un robinet pentru masina de spalat. Te poti racorda sub lavoar cu un robinet de tipul celui pus de colegul tioopedi, si ramai conectata permanent. Cand ai nevoie de masina de spalat, doar schimbi pozitia la robinet.
Atentie la montaj, trebuie folosit calti, sau teflon pe filet.

#17
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.086
  • Înscris: 10.05.2004
Din ce vad eu în poze cred ca iți trebuie un niplu de 1/2 - www.dedeman.ro/ro/niplu-alama-fe-fe-1/2-582/p/2001609. Poți verifica încercând sa infiletezi pare de dus în furtunul mașinii de spălat.

Dupe ce l-ai cumpărat, infiletezi niplul in furtunul mașinii de spălat și-l lași acolo. Când vrei sa speli desfaci para de la dus și legi furtunul de dus la furtunul mașinii de spălat.

#18
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.723
  • Înscris: 22.05.2011
Primul lucru :
Alimentarea cu apa a masinii de spalat nu se face de acolo ! Acolo se pune dusul si asa ramine. Nu sunt facute pt pus/scos foit aiurea.

Editat de jakota, 11 martie 2022 - 07:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate