Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

www.zivtool.ro cumparati pe riscul vostru!

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Daca nu reusesti nimic cu returul
Codul elementului este H2600169825
Pretul ...mare 87 lire sterline
Aceasta daca vrei original , daca nu se poate remedia :
se masoara diametrul interioor al manerului ce este o teava de plastic , se introduce o teava pexal sau cupru sau aluminiu in interiorul ei cat mai la fix , capetele se inatresc cu tabla formata pe curbura si se aplica nituire cu nit de aluminiu . Se vopsesc negru toate si ...multi vad purini pricep .
Daca se executa cu rabdare si cat mai mult manual iese ceva care nu va iesi in evidenta iar rezistenta va fi peste original .

#20
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 BaXXXon, on 08 martie 2022 - 15:12, said:

La 8000 de euro ai luat o teapa de 560 de lei si plangi ?
Teapa-i teapa, indiferent de valoare, sau are un plafon valoric?

#21
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

 ldpe, on 08 martie 2022 - 20:40, said:

Daca nu reusesti nimic cu returul
Codul elementului este H2600169825
Pretul ...mare 87 lire sterline
Aceasta daca vrei original , daca nu se poate remedia :
se masoara diametrul interioor al manerului ce este o teava de plastic , se introduce o teava pexal sau cupru sau aluminiu in interiorul ei cat mai la fix , capetele se inatresc cu tabla formata pe curbura si se aplica nituire cu nit de aluminiu . Se vopsesc negru toate si ...multi vad purini pricep .
Daca se executa cu rabdare si cat mai mult manual iese ceva care nu va iesi in evidenta iar rezistenta va fi peste original .

am primit in bataie de joc de la dewalt Romania codul reperului. cu precizarea ca e pe bani si nu face obiectul garantiei...

eu am reclamat un dealer autorizat cu bad business practice certificat ISO 900X.

stiu ca se poate repara si am precizat costul reparatiei. 250 RON. mai mult de atat nu am cum sa las de la mine. am cumparat un produs nou defect...

#22
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 rim80, on 08 martie 2022 - 21:09, said:

Teapa-i teapa, indiferent de valoare, sau are un plafon valoric?
E teapa daca si-o asuma si pare ca unica rezolvare e pe forum ...

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Am cumparat de la o firma serioasa din Bucuresti organizatoare  DeWalt DS100 cu un pret care la zivtool era cu 40% mai mare, si asta inca fara transport, deci nu prea vad de ce ai lua de la zivtool care e din Ungaria.

Sunt alte magazine si cu preturi mai mari, sau care uneori au oferte f. bune si alteori au invers - preturi umflate, din cauza asta se casca ochii.
Am cumparat de la tzaspe magazine din RO, pt. ca sunt diferente foarte mari de pret, nu de 2 lei, ci de la zeci de lei si pana la peste dublu. La aceleasi magazine uneori gasesti oferte f. bune, alteori submediocre sau chiar absurd de proaste.

Makita Romania chiar are pe site avertizare ca nu acorda garantie pt. produse luate de la magazine din Ungaria, si probabil ca asa sta treaba si la alte branduri.

Daca ar fi niste piese sau scule care nu se importa in RO ar avea rost sa te uiti la zivtool, altfel nu.
Anumite lucruri nu sunt importate in RO nici macar la comanda, si la Makita si la altii, si sunt magazine din alte tari printre care si zivtool care pot sa le comande.
Apoi mai sunt scule care apar in RO cu intarziere foarte mare, chiar ani, si apar inainte afara, si la zivtool cu sau fara comanda, insa la categoria asta, cu toate ca e frustrant sa nu gasesti in zona, e riscant sa iei de afara - dupa cum vezi.

Am cumparat valize Festool si alte piese si scule Festool de la firme din Romania, care le iau de la un centru logistic din Ungaria, dar sunt importate oficial in RO, si stiu de Ungaria doar pt ca au niste etichete si pt ca la piese care nu sunt pe stoc trebuie sa astept sa le aduca de acolo.

Edited by loock, 09 March 2022 - 01:55.


#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

 dtd234, on 08 martie 2022 - 20:27, said:

Cutia aia nu merita nici 100 daramite 500.
E plastic pur nici nu are ranforsare cu fibra macar. Nici vorba sa reziste pe santier.
Incredibil cati pun botul la un brand si arunca bani aiurea pe jafuri.
Fa retur si nu mai cumpara asa prostii.

Cu 500 iti iei troller din aluminiu super profi si cu roti din cauciuc pe aer. Gasesti si cu 200 mai eco. Si cutii gasesti din aluminiu cate vrei pe la 200-300, nu plastic ordinar. Sau macar din plastic ranforsat.

Am luat si eu de la makita scule care vin in cutii din astea si absolut pe toate le-am vandut pe olx la fraeri cu 150-250 bucata in functie de marime. Nici nu-mi venea sa cred ca lumea dadea atatia bani pe niste prostii. Practic imi recuperam 15-20% din pretul sculelor din cutii:)

De la DeWalt am luat doar organizatoare DS100.
Sunt cele mai rezistente organizatoare din plastic, inclusiv capacul din policarbonat transparent este foarte rezistent. Sunt facute de o firma israeliana care face si cu brand propriu si face si pt milwaukee cu design diferit.
Sunt insa foarte grele si pline devin ridicol de grele.
Le-am inlaturat clemele de cuplare care erau inutile, stau in dube diferite, si care sunt niste aberatii oricum din mai multe puncte de vedere, nici nu ar rezista, sunt grele si ele cu bolturi/axe foarte groase din otel, si mai ales incurca la utilizare cand deschizi si inchizi cutia, care are si garnitura deci ai avea nevoie fie de mai mult timp ca sa dai clemele la o parte, fie ai avra nevoie de 4 maini ca sa faci repe, doua sa indeparteze clemele, una sa apese pe capacul cu garnitura ca altfel nu se apropie si alte doua ca sa inchida clemele din aluminiu...
Sunt foarte rezistente, desigur nu aruncate de la etaj.
Fata de Stanley sunt infinit mai bune.
Sunt rebranduite pe rosu si pt Facom, si cele Stanley si cele DeWalt, si niste scule DeWalt. Sculele inclin sa cred ca sunt facute mai bine pt Facom, nu garantez pt ca inca nu am verificat daca au alta electronica, insa DCD 780 are multe reviewuri proaste cu toate ca e un model cu perii care era varful clasei cu putere medie inainte de DCD 791 brushless. La un moment dat o sa pun mana pe ele sa le desfac si sa vad ce si cati MOSFETi au fiecare, sau IGBTuri ca am vazut si cu asa ceva.



#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
De la Bosch si Makita nu mi s-a stricat nicio valiza, si nu e vorba doar de cele folosite de mine, ci inclusiv de unele carate si trambalate zilnic de montajisti prin toata lumea nu doar prin Bucuresti, chiar zeci de ani  unele din ele, si lovite, si sunt OK toate.
Luam mereu si scule noi, dar sunt si scule vechi in uz, foarte bune, care sunt servisate cand au nevoie, unele la 2 ani altele la 18 ani sau chiar niciodata la unele pana acum, chiar scule folosite serios zilnic din 2001-2004 incoace.
Plasticul e rezistent la unele din valizele profesionale, nu la toate, dar la multe.
Exista si armat, chiar incarcat ridicol de mult cu granule si fibre de sticla la Fein clasice ( nu cele tip systainer) , insa alea clasice nu-mi plac, sunt prea dure, nu amortizeaza si se pot si sparge. N-am patit sa se sparga nici valizele Fein, dar nu-mi plac.
Avem si foarte multe valize Festool, multe folosite de multi ani pe teren, insa mie nu-mi plac pt. carat pe teren, nu-mi place Tlockul, si nici manarele fie numai pe capac fie fragile la cele noi pe cant.
La una folosita pe teren s-a rupt urechea unui maner si sta cu un surub de 8 de mai multi ani, insa Tlockurile sunt uzate, se misca prea usor. Mie imi plac ca aspect pt depozitate, le prefer de departe, dar nu pt carat pe teren unde prefer Bosch, Makita si DeWalt.
Makita are si modele mai vechi foarte bune, le prefer pe cele cu cleme fin dural.
Are si makpac compatibile cu systainer, dar e enervsnt ca su mzner doar pe capac. Aveau si cleme groaznic de greu de inchis, care se puteau insa rectifica relativ usor, insa intre timp su si rezilvat problema - cele noi se inchid chiar f. usor, insa inca nu au pus si maner pe cant, inca au doar pe capac si din cauza asta nu ma tenteaza.

Edited by loock, 09 March 2022 - 02:53.


#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017

View Postdewalto, on 08 martie 2022 - 22:48, said:

stiu ca se poate repara si am precizat costul reparatiei. 250 RON.
Nu este vorba de reparatie - este schimbat maner si atat .
Manerul a venit rupt de la transport , s-au rasturnat obiecte grele peste el si fiind expus , iesit inafara , s-a rupt . Normal zic eu daca se poate detasa trebuia ambalat in cutie si nu montat pe cutie .
La 250 lei nou daca e sa ajungi la cumparat iese aproape jumatate pretul fata de cat este in anglia, aproximativ 450 lei .
De la zivtool cumperi ca si de pe olx...adica fara garantie , iti asumi . Am luat de la ei electroscule dar stiam de miscarea aceasta . Au cateodata oferte foarte bune dar trebuie atentie mare .
Cutii si carucior pentru ce am eu nevoie am luat din leroy gama dexter pro, inclusiv platforma cu roti si cutiile negre de scule , foarte bune la ce le folosesc eu plus ca garantia este deosebita la sculele marca proprie .

#27
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017

View Postdewalto, on 08 martie 2022 - 22:48, said:

stiu ca se poate repara si am precizat costul reparatiei. 250 RON.
Nu este vorba de reparatie - este schimbat maner si atat .
Manerul a venit rupt de la transport , s-au rasturnat obiecte grele peste el si fiind expus , iesit inafara , s-a rupt . Normal zic eu daca se poate detasa trebuia ambalat in cutie si nu montat pe cutie .
La 250 lei nou daca e sa ajungi la cumparat iese aproape jumatate pretul fata de cat este in anglia, aproximativ 450 lei .
De la zivtool cumperi ca si de pe olx...adica fara garantie , iti asumi . Am luat de la ei electroscule dar stiam de miscarea aceasta . Au cateodata oferte foarte bune dar trebuie atentie mare .
Cuti si carucior pentru ce am eu nevoie am luat din leroy gama dexter pro, inclusiv platforma cu roti si cutiile negre de scule , foarte bune la ce le folosesc eu plus ca garantia este deosebita la sculele marca proprie .
Este vorba aia de-a noastra "te zgarcesti la pod si dai la vama " , adica daca adaugi la pret pretul piesei defecte ajungi mai scump decat daca luai de la noi cu garantie

#28
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022
exista dosar deschis la hacp hungary, ecc Romania,dewalt hungary si dewalt Romania. evident ai nostri la dewalt ultragretosi...

vedem ce se rezolva sau nu. personal de unguri m-am lecuit.

#29
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022
Sa vezi si sa nu crezi de unde sare capra. Dewalt Ungaria. Inca nu zic hop ca poate vor bani pe ea. Ma astept sa platesc macar transportul dar si asa ar fi bine.

We're coming back with good news. After investigating, we've found a way to resolve this for you through the local service, as we have the spare part available. We will need an address where the spare part should be sent, could you confirm this for us?

Kind regards,
Caner Ertekin
Technical Costumer Support Supervisor

#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Frumos , isi spala pacatele dupa ce au dat-o de gard cu benzina Posted Image

#31
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

View Postldpe, on 11 martie 2022 - 10:05, said:

Frumos , isi spala pacatele dupa ce au dat-o de gard cu benzina Posted Image

sunt suspect de amabili. cica in few weeks vine piesa. eu stan patitul...

#32
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Am luat și eu multe chestii de la zivtool, bineînțeles, lucruri profesionale, dar pe care le voi folosi în regim de amator DIY.
Am luat scule DeWALT, Bosch Professional și destul de multe cutii. Până acum nu am avut nicio problemă.

Dacă ar fi să depind maxim de disponibilitatea la service pentru uz profesional, condiții de retur etc, probabil că nu m-aș complica cu o firmă din Ungaria.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate