Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cine face manualele în România?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
De ceva zile doream să deschid un subiect despre manualele școlare de specialitate (licee cu profi tehnic spre exemplu) din România. Însă o discuție de pe un alt subiect m-a făcut să mă gândesc că ar fi bine să deschid unul despre toate manualele școlare (I-XII) din România.
Încep totuși cu alea tehnice. În România, înainte de comunism nu au existat prea multe fonduri pentru manuale, deci din alea tehnice avansate nu prea găseai. Nu existau fonduri și pentru că corupție. După aia a venit comunismul și educație pentru mase, nevoie de modernizare (comunismul a fost un regim abject, dar a făcut unele lucruri pe repede înainte cum nu știu dacă se vor mai face vreodată în România), deci de muncitori și tehnicieni, așa că s-a apucat să tipărească manuale. O mică epocă de aur a manualeleor tehnice a fost în anii '60 și la început de anii '70, când a existat o creștere a nivelului de trai și s-au făcut unele investiții. După aia, cam lipsă. Cel puțin la poligrafie nu am găsit vreun manual sau carte generalistă comunistă post 197x, cu excepția uneia editată în 1989   :)    După 1990 și mai și. Dacă tot citesc diverse cărți, reviste, ziare m-a pasionat domeniul.
După 1989 și mai și cu astea tehnice. Statul nu a mai investit, așa că găsește manuale din unele domenii dacă ai cum... rar mai apare ceva. Mă întreb, dacă statul nu o face, cine să o facă. S-au mai apucat unele edituri să scoată ceva cărți, dar cam slab. Iar dacă ai profesori slabi și vrei să înveți, află de unde ce și cum. Sau vrei să aprofundezi. Slabe șanse. Plus că unele dintre manualele vechi (sau cărțile vechi) știau cum să explice pe înțelesul mulțumii. Mai găsește asmenea cărți azi. Poate în afară o fi, că nu am luat cărți mai noi tipărite afară, dar la noi... păsări rare.

La manuale, uneori e cu șpaga. Adică primesc acreditare unele manuale 'ai de mine. Oare majoritatea elevilor învață azi după manuale făcute cu cap sau tot greoaie, precum alea unice sunt. La matematică am văzut unul din anii '30 și altul de prin 1961-1962 (ambele de algebră) care erau la ani lumină față de alea cu care m-am chinuit eu (concepute în anii '80). Când zic de manuale greoaie mă refer la alea de științe exacte (mate, fizică, chimie).
Și oare testează cineva cât de ușor de învățat e după manualele școlare sau gata, cu sau fără șpagă, e coform cu programa, nu conține (prea multe) greșeli, scrie ce trebuie să scrie și gata, nu contează că e greu de înțeles din ele.
Un manual bine conceput îl ajută și pe ăla mai greu de cap să învețe (și să nu i se pară o corvoadă). Iar un manual de specialitate, bine scris, ajută și la dezvoltarea vocabularului și exprimării.   :)   Pe mine mă distrează (știu că sunt ăla mai special) când găsesc unele cuvinte sau exprimări drăguțe prin diverese manuale vechi   :)   Fac mai multe minuni decât un manual de literatură pentru unul care nu a fost vreodată pasionat de literatură.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Trezeste-te.
Traim in alt secol, apartinem acum lumii civilizate.
Aceea in care drepturile de autor sunt respectate.

Edited by tioopedi, 06 March 2022 - 23:01.


#3
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
ce intrebare naiva
smecherii care au pile pe la minister
aia fac manualele

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Manualele tehnice îs scoase de orice editura. Dacă ai bani: scoți și tu un manual. Alea nu sunt obligatorii și nu se dau gratuit. Dacă e bun: se vinde. Dacă nu e bun: autorul pierde banii băgați.
Nu ministerul le plătește.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Manuale pentru şcoli tehnice - manuale pentru şcolile tehnice. De exemplu unde se arată cum funcţioneşte un injector modern. Nu e ca şi cum te-ai apuca să publici manualul pentru "B.M.W." Seria 5   :)

View Posttioopedi, on 06 martie 2022 - 23:00, said:

Trezeste-te.
Traim in alt secol, apartinem acum lumii civilizate.
Aceea in care drepturile de autor sunt respectate.

Ce are de-aface dreptul de autor cu subiectul ăsta, numai tu ştii   Posted Image

Edited by djl, 06 March 2022 - 23:59.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 06 martie 2022 - 23:58, said:

De exemplu unde se arată cum funcţioneşte un injector modern.

Care scoala tehnica iti arata asta?

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gMlf1ELvRzc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdani.user, on 07 martie 2022 - 00:27, said:

Care scoala tehnica iti arata asta?

De exemplu: http://www.ctiuliumaniu.ro/
http://www.ltta.ro/
https://www.liceul-auto.ro/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate