Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1393 replies to this topic

#37
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Degeaba intra (ipotetic) mai multa lumina daca pixelul e puchinos si ineficient, unde mai pui ca sunt si multi (50MPix in cazul tau). ;) Pixelii mici sunt mai zgomotosi, iar producatorii de telefoane compenseaza prin softuri aceste neajunsuri. Vezi Gcam la Google Pixel, o excelenta aplicatie de fotografie computationala. La RAW-ul nealterat se vede cat de prosti sunt senzorii mici.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,896
  • Înscris: 14.08.2007

View Postursamajor, on 28 februarie 2022 - 09:11, said:

Degeaba intra (ipotetic) mai multa lumina daca pixelul e puchinos si ineficient, unde mai pui ca sunt si multi (50MPix in cazul tau). Posted Image Pixelii mici sunt mai zgomotosi, iar producatorii de telefoane compenseaza prin softuri aceste neajunsuri.
Doar ca se folosesc 4 pixeli de aia mici ca sa obtina o informatie mai relevanta decat o obtii pe un pixel mare, pentru o rezolutie de 12.5 MP :D Sau de ce crezi ca se folosesc senzorii astia Quad? Pentru ca pe ansamblu ofera informatie mai valoroasa 4 pixeli mici de aceeasi culoare decat unul mare.

#39
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Poa' sa fie si Octa nu doar Quad pixel, tot puchinosi sunt pixelii aia compusi. Inchipuieste-ti ca stiu prea bine cu ce se mananca toate tipurile de senzori. ;)
Deci, nu va mai amagiti degeaba: vrei foto de calitate inalta, versatilitate, atunci camera dedicata. Vrei poze "iola" (io la mare, io la munte) merge si-un telefon. Acesta, ultimul, e cazul majoritatii utilizatorilor. Pe de alta parte, se poate face fotografie artistica si cu o camera buna de telefon. Buna, sa fim bine intelesi, comparabil cu alte camere de telefon. ;)

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,896
  • Înscris: 14.08.2007
Puchinosi, dar ofera informatie mai utila decat ala mare. De aia au fost inventati, ca sa iti ofere fie zgomot mic la rezolutie mica (pentru ca faci media din 4 surse de informatie, iar media aia e cel putin la fel de buna ca informatie finala ca si pixelul mare daca nu chiar mai buna, e ca la statistica, fiecare pixel are o marja de eroare, dar cand faci media din 4 se va duce spre valoarea relevanta), fie rezolutie mai mare in lumina buna. Si eu compar camere si senzori de vreo 15 ani si concluzia mea e ca un mobil cu senzor mare, diafragma mare si lentila de calitate poate sa bata un mirrorless sau DSLR entry cu lentila kit in diverse situatii. Si inteleg foarte bine cand e preferabil unul si cand altul.

Asta nu inseamna ca nu "salivez" la un Panasonic GH6 + vreo doua obiective ... doar ca nu ma indur inca sa dau 15.000 de lei ca sa il folosesc o data pe luna. Dar e acolo pe lista undeva Posted Image

Edited by utopium, 28 February 2022 - 20:37.


#41
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postutopium, on 28 februarie 2022 - 20:35, said:

Puchinosi, dar ofera informatie mai utila decat ala mare.
In niciun caz. Informatia utila multa o primesti pe rezolutie mare (multi megapixeli, dar nu d-aia mici). Apoi conteaza mai mult decat atat OPTICA, sa poata oferi senzorului detaliile acelea. Posted Image

View Postutopium, on 28 februarie 2022 - 20:35, said:

Si eu compar camere si senzori de vreo 15 ani si concluzia mea e ca un mobil cu senzor mare, diafragma mare si lentila de calitate poate sa bata un mirrorless sau DSLR entry cu lentila kit in diverse situatii. Si inteleg foarte bine cand e preferabil unul si cand altul.
Senzor mare la telefon inseamna cam un sfert dintr-un 4/3"... nici vorba de comparatie. Nu bate nimic din alea doua. Nici macar unul cu senzor de 1". Daca softul computational este bun, e posibil ca jpeg-ul sa fie oarecum comparabil, RAW-ul in niciun caz. Punct.

PS: un Sony RX100 cu senzor de 1" face pipi pe telefonul ala. ;)

Edited by ursamajor, 28 February 2022 - 20:51.


#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,896
  • Înscris: 14.08.2007

View Postursamajor, on 28 februarie 2022 - 20:49, said:

Apoi conteaza mai mult decat atat OPTICA, sa poata oferi senzorului detaliile acelea. Posted Image
Am mai avut discutiile astea si acum 10 ani cand aparuse Nokia 808 cu 41 MP intr-o vreme cand DSLR-ul tipic avea 16 MP. La fel sustineau unii ca nu duce optica atata, ca e marketing ... si le-am pus in fata comparatiile facute in studio si s-au lamurit ca avea rezolutie reala peste acele DSLR-uri. Sigur, pierdea la ISO mare datorita zgomotului ... tocmai de aia a aparut ulterior Quad-Bayer.

Pana una alta, avem o piata in declin si una in ascensiune ... cea a camerelor dedicate in declin alert, cea a cameraphone-urilor e in plina ascensiune. De ce? Pentru ca ritmul de evolutie al camerelor de pe telefoane a fost fabulos si au facut deja compactele sa-si piarda menirea. Acum ataca segmentul superior, compactele premium si mirrorless-urile Posted Image

View Postursamajor, on 28 februarie 2022 - 20:49, said:

PS: un Sony RX100 cu senzor de 1" face pipi pe telefonul ala. Posted Image
Esti naiv daca tu crezi ca un RX100 cu senzor de 1" face "pipi" pe un cameraphone cu senzor de 1/1.2", adica comparabil de mare. Nu mai zic ca si "vechitura" mea de 808 de acum 10 ani iti scoate rezolutie reala superioara fata de un RX100 ultimul model. Daca te mai uiti si ca ultimul model de RX100 are f/2.8 diafragma maxima si cameraphone-urile cu senzor mare au diafragma mai mare de f/2, chiar nu mai e prea confortabil acel RX100.

Edited by utopium, 28 February 2022 - 22:26.


#43
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Fa tu niste teste cu ele, poate ma convingi. ;)

#44
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,896
  • Înscris: 14.08.2007

View Postursamajor, on 01 martie 2022 - 07:22, said:

Fa tu niste teste cu ele, poate ma convingi. Posted Image
Eu am facut deja teste inca de acum cativa ani. O sa-ti pun un test de acum 2 ani si unul de astazi, camera compacta premium cu senzor de 1" si f/2.8, adica aceleasi specificatii cu ale lui Sony RX100 (de altfel e un concurent direct de la Panasonic al lui Sony RX10/RX100) vs Huawei P40 Pro. Timpul de expunere a fost comparabil la ambele, intr-una a fost o idee mai mic la Panasonic, intr-una a fost o idee mai mic la Huawei (evident ca asta inseamna ca lentila cu diafragma mai mare e avantajata, adica telefonul, dar senzorul mai mare al Panasonicului ar trebui sa compenseze chiar daca e fortat sa aleaga ISO mai mare, nu?).

Te las pe tine sa ne spui daca face pipi vreo una pe cealalta sau nu ... si daca da, care pe care. Pentru poza cu ceasul am tras draperiile ca sa fortez ISO mare (P40 Pro-ul a avut ISO 2000, Panasonicul FZ1000 ISO 4000, dar tot P40 Pro a facut poza in timp mai scurt de expunere, adica 1/60 vs 1/50 ... am vrut sa le pun 1/50 la ambele dar am uitat sa ajustez si la P40 Pro), cealalta e facuta in lumina normala din camera.

Attached File  FlowerCompare.jpg   399.68K   54 downloads

Attached File  ClockCompare.jpg   226.55K   48 downloads

PS: am platit cam acelasi pret pe ambele dispozitive, dar P40 Pro-ul l-am luat in prima saptamana cand a aparut pe eMag, iar Panasonicul l-am luat cu vreo 2-3 ani mai tarziu dupa ce aparuse, abia dupa ce se redusese cu o treime pretul, initial fusese vreo 5.000 de lei.

Edited by utopium, 01 March 2022 - 13:51.


#45
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Eu de cand va zic sa lasati pocnitorile cu senzori mici si sa va luati telefoane!

As face si un test la 300mm (echivalent FF acolo unde nu exista 300mm optic).

Edited by crokodilu, 01 March 2022 - 13:59.


#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,896
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrokodilu, on 01 martie 2022 - 13:48, said:

As face si un test la 300mm (echivalent FF acolo unde nu exista 300mm optic).
O sa pun si unul la 125 mm in curand (adica cat e tele-ul de pe P40 Pro) ... pentru ca e cel putin interesant Posted Image

Edited by utopium, 01 March 2022 - 14:13.


#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Din topicul asta am aflat 2 lucruri.
1. Malin Bot e jurnalist... Posted Image
2. Huawei, poco, moco, pucu și alte chinezisme din gama telefoanelor sunt mai bune ca un Dslr... vai... 2xPosted Image

#48
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,896
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 01 martie 2022 - 15:54, said:

2. Huawei, poco, moco, pucu și alte chinezisme din gama telefoanelor sunt mai bune ca un Dslr... vai... 2xPosted Image
Dincolo de povesti, testele reale sunt cele mai relevante ... inca nu ne-a spus colegul daca face pipi vreo camera pe alta in testul de mai sus (chiar daca acolo nu e vorba de DSLR, ci de o compacta premium cu senzor mare vs un telefon, doar ca el zicea ca o compacta premium gen Sony RX100 face pipi pe telefoane) Posted Image

De parerologi e plin forumul, care n-au pus mana vreodata sa faca efectiv o comparatie in lumea reala intre un telefon cu senzor mare si o compacta premium (in cazul de fata cu senzor de 1"). Eu fac comparatii de genul de multa vreme. Si, dupa cum am zis, vorbim strict de ce poti scoate ca si calitate a imaginii, ca la ergonomie/flexibilitate/focale acoperite/etc camera dedicata va fi clar solutia superioara.

Edited by utopium, 01 March 2022 - 16:23.


#49
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Compara RAW-uri, folosind o aplicatie third party de fotografiat.

#50
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postutopium, on 01 martie 2022 - 16:14, said:

Dincolo de povesti, testele reale sunt cele mai relevante ... inca nu ne-a spus colegul daca face pipi vreo camera pe alta in testul de mai sus (chiar daca acolo nu e vorba de DSLR, ci de o compacta premium cu senzor mare vs un telefon,
Senzorii respectivi nu sunt asa de diferiti, iar camera pare nasoala ca nu face NR agresiv si nu face alte chestii pe care probabil telefonul le face. Induce putin in eroare prezenta zgomotului dar poza pare a avea putin mai multe detalii (cea din stanga).

Edited by crokodilu, 01 March 2022 - 16:24.


#51
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,896
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrokodilu, on 01 martie 2022 - 16:23, said:

Induce putin in eroare prezenta zgomotului dar poza pare a avea putin mai multe detalii (cea din stanga).
De exemplu in stanga nu poti citi HR de la ELEKTRON HR (de fapt acel HR e un rosu mai sters). La cea cu flori, la floarea mov la imaginea din dreapta se vad pliurile de pe petala florii, in stanga nu se vad. La fel la frunze, in dreapta se vad niste linii/nervuri, care in stanga nu se vad. Zgomotul e net inferior in dreapta, asta e clar. Si sharpness-ul e dat mai tare, ceea ce ar trebui sa amplifice senzatia de zgomot de imagine, dar nu o face. Adica procesarea e mult superioara fata de stanga, pentru ca procesorul duce mult mai mult si probabil si algoritmii sunt mai evoluati.

Unde castiga partea stanga (compacta premium) e la liniile albastre de pe ecranul ceasului, a pastrat culoarea (un albastru nu foarte intens), pe cand pe telefon albastrul e foarte sters. Si rosul ala subtil de la HR l-a pierdut. In schimb portocaliul cartii care se vede in lateral l-au pastrat bine amandoua.

Pe ansamblu insa, tinand cont ca poza aia e facuta la ISO 2000 cu un telefon (practic cu draperia trasa intr-o camera cu geam spre nord), are un zgomot neasteptat de mic si pastreaza neasteptat de multe detalii. Daca scot vechea mea compacta (non-premium, cu senzor normal) sa comparam, cred ca ne apuca plansul de ce scoate (chiar o voi face, just for fun si ca sa intelegem cat au evoluat telefoanele de mult).

#52
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Trebuie investigat cat/cum triseaza telefoanele si incercat sa faci o comparatie cu imaginea RAW procesata similar cu un aparat cu senzor mic (P&S) , eventual si cu un DSLR/ML cu senzor mai mare. La senzori cat de cat similari nu ar trebui sa vezi diferente prea mari. Este destul de clar ca telefoanele cosmetizeaza mult, NR la greu, sharpen asisderea, daca nu cumva mixeaza mai multe cadre sau daca faci mai multe poze la acelasi obiect sa "invete" obiectul pe dinafara.

Quote

Zgomotul e net inferior in dreapta, asta e clar.
E ca si cum ai zice ca daca aprinzi lumina este net mai multa lumina decat cu becul stins.

Edited by crokodilu, 01 March 2022 - 16:52.


#53
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 01 martie 2022 - 16:46, said:

Trebuie investigat cat/cum triseaza telefoanele si incercat sa faci o comparatie cu imaginea RAW procesata similar cu un aparat cu senzor mic (P&S) , eventual si cu un DSLR/ML cu senzor mai mare.

Si la ce ar fi buna comparatia ?

Este ca si cum ai spune ca la vale o caruta plina cu pepeni coboara la fel de repede ca o masina scoasa din viteza.
Concluzia : caruta plina cu pepeni este la fel de rapida ca o masina.

#54
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 01 martie 2022 - 16:54, said:

Si la ce ar fi buna comparatia ?
Ca sa (te) decizi care e mai bun (detalii, zgomot).


View Postkatran, on 01 martie 2022 - 16:54, said:

Este ca si cum ai spune ca la vale o caruta plina cu pepeni coboara la fel de repede ca o masina scoasa din viteza.
Concluzia : caruta plina cu pepeni este la fel de rapida ca o masina.
Pai si nu asta inseamna, ca la vale o caruta e la fel de rapida ca o masina? Daca te intereseaza coboratul la vale atunci merita facut un test de genu'.

Edited by crokodilu, 01 March 2022 - 16:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate