Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Acumulatori cu litiu vs. plumb pentru stocare energie regenerabila

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#91
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014

View PostBaXXXon, on 23 februarie 2022 - 19:26, said:

Nu vreau sa iau teapa , nu ma pricep la astea , vreau garantie reala de Romania , asa cum a scris colegu mai sus ca exista , desi n-a mai scris nimic .
]
Este tare asta cu garantia... banuiesc ca stii ca garantia pentru orice baterie auto se acorda doar daca este instalata pe masina de cineva autorizat care-ti si verifica instalatia de incarcare... deci daca folosesti baterii auto pe fotovoltaic cum faci sa pastrezi totusi garantia?!?

Totusi traim in Romania si, chiar si cu dreptatea/legea de partea ta, vei descoperi ca ti se va refuza oferirea garantiei pentru cele mai simple sau stupide motive.

Am avut si eu PB... mult PB... si inca mai am o baterie de tranctiune destul de uzata (12x2V), dar nu poti sa refuzi complet noua tehnologie!
Refuzi automobilul si ramai la caruta? Refuzi electricitatea si ramai la lumanare? Au si acelea farmecul lor, dar...totusi...evoluam nu?

#92
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
esti progresist ! huaaaa   😄

#93
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Poststoianalin, on 23 februarie 2022 - 23:47, said:

]
Este tare asta cu garantia... banuiesc ca stii ca garantia pentru orice baterie auto se acorda doar daca este instalata pe masina de cineva autorizat care-ti si verifica instalatia de incarcare... deci daca folosesti baterii auto pe fotovoltaic cum faci sa pastrezi totusi garantia?!?

Totusi traim in Romania si, chiar si cu dreptatea/legea de partea ta, vei descoperi ca ti se va refuza oferirea garantiei pentru cele mai simple sau stupide motive.

Am avut si eu PB... mult PB... si inca mai am o baterie de tranctiune destul de uzata (12x2V), dar nu poti sa refuzi complet noua tehnologie!
Refuzi automobilul si ramai la caruta? Refuzi electricitatea si ramai la lumanare? Au si acelea farmecul lor, dar...totusi...evoluam nu?
Am pb gel pt instalatii solare si 100% am garantia .

Daca luam acid , luam refurbished ( este o firma in cluj , intreaba-l pe colegu @idpe daca nu ma crezi ) iar pretul acestora era de 10 ori mai mic fata de pb gel si de vreo 30 de ori mai mic decat litiu.

Inca caut litiu la 240 euro kwh ( nou cu garantie nu olepix si minciuni ) dar nu gasesc . L-am rugat pe colegu sparkinson sa isi demonstreze afirmatiile insa vad ca a tulit-o de aici , nu mai intra pe topicul asta .... se face ca ploua.

Edited by BaXXXon, 24 February 2022 - 08:08.


#94
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
cauta cauta, presimt ca preturile vor scadea

#95
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Io cred ca dimpotriva . Sper sa ma insel .

#96
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009

View Postsparkyson, on 23 februarie 2022 - 08:36, said:


Poti sa spui ce baterii ai? Cat costa, ce capacitate au, cat folosesti din ele zilnic si cat din retea?
Așa putem oferi informatii relevante pentru cititorii forumului.
Te rog sa documentezi experientele legate de "tepele" pe care le mentionezi, altfel este doar dezinformare, voita sau nevoita, dar daunatoare oricum.

View PostBaXXXon, on 24 februarie 2022 - 08:08, said:

Am pb gel pt instalatii solare si 100% am garantia .

Multumesc pentru raspunsul la primul punct. Poti sa ne mai spui si cat au costat, ce capacitate au, cat folosesti din ele, etc? Si detalii despre tepele luate. Mersi!
Ar ajuta indecisii sa se decida pe o tehnologie si alta.

View PostBaXXXon, on 22 februarie 2022 - 16:32, said:

11kwh litiu = 28.000 de lei . Pb 11kwh = 6000 de lei

View PostBaXXXon, on 24 februarie 2022 - 08:08, said:

Inca caut litiu la 240 euro kwh ( nou cu garantie nu olepix si minciuni ) dar nu gasesc . L-am rugat pe colegu sparkinson sa isi demonstreze afirmatiile insa vad ca a tulit-o de aici , nu mai intra pe topicul asta .... se face ca ploua.

Am asteptat, in speranta ca te mai calmezi, si așa sa se mai eleveze putin nivelul discutiei.

View Postsparkyson, on 23 februarie 2022 - 08:36, said:

Eu am comandat pe 13 noiembrie si mi-au venit pe 25 ianuarie din China => 73 de zile, 2 luni si jumatate la pret de 130 de euro/kWh. Pretul de 240 de euro este daca iei din Romania de la intermediari, cu risc minim si timp de asteptare zero.
Am comandat de la un magazin cu recenzii bune. Mi-am asumat cam aceleasi riscuri pe care mi le asum cand comand de pe la magazinasele din Romania, care nu stii daca iti acorda garantie, mai ales fiind vorba de baterii.

Am zis așa: poti sa comenzi celulele de baterie din China, cu un fel de garantie, dar nu m-as baza pe ea, sau din Romania, de la intermediari, majoritatea particulari care le vand pe OLX, dar sunt si firme mici, avandu-le mai repede, dar mai scump, si putand sa le testezi. Garantie mai putin. Risc mai mic. Așa scrie mai sus, daca citesti fiecare cuvant. Pretul de 240 de euro nici nu e avansat de mine, dar gasesti celule Grade A la acesti bani.

Ai cerut exemple. Ti s-au dat. Apoi ai zis de garantie. Aceeasi garantie pe care o are si plumbul de 6000 de lei?
Ca sa compari 11 kWh de plumb-acid de 6000 de lei, folosit abuziv pentru aplicatii solare, deci cu garantie nula, cu litiu de 28000, care ar avea garantie, este, evident, malitios:

View PostBaXXXon, on 24 februarie 2022 - 08:08, said:

Daca luam acid , luam refurbished ( este o firma in cluj , intreaba-l pe colegu @idpe daca nu ma crezi ) iar pretul acestora era de 10 ori mai mic fata de pb gel si de vreo 30 de ori mai mic decat litiu.

Pentru cei care citesc obiectiv, am si niste exemple de produse cu garantie, cat o fi ea:
- https://www.caranda....n-48npfc100-23/ => 312 EUR/kWh brut, 390 EUR/kWh utilizabil, peste 4000 de cicluri de incarcare-descarcare la 80% descarcare
- https://www.solargre...on-2-56kwh-48v/ => 450 EUR/kWh brut, 566 EUR/kWh utilizabil, peste 4000 de cicluri de incarcare-descarcare la 80% descarcare =>
- https://www.panouris...-deep-cycle-481 => 167 EUR/kWh brut, 555 EUR/kWh utilizabil, 1600 de cicluri la 30% descarcare

#97
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postsparkyson, on 24 februarie 2022 - 13:29, said:

- https://www.caranda....n-48npfc100-23/ => 312 EUR/kWh brut, 390 EUR/kWh utilizabil, peste 4000 de cicluri de incarcare-descarcare la 80% descarcare
- https://www.solargre...on-2-56kwh-48v/ => 450 EUR/kWh brut, 566 EUR/kWh utilizabil, peste 4000 de cicluri de incarcare-descarcare la 80% descarcare =>
- https://www.panouris...-deep-cycle-481 => 167 EUR/kWh brut, 555 EUR/kWh utilizabil, 1600 de cicluri la 30% descarcare
Deci mai devreme ai exagerat ......
Pe astea le stiu si eu si mai e si asta :
https://www.e-solare...u-us2000-c-24kw
dar tot nu se apropie de pretul vehiculat de tine .
Io atata am vrut sa vad daca esti serios ....... . Mi-am facut sperante inutile .
P.S. Nu cred ca ai retinut ce te-am rugat dar oricum din ce exemple dai nici nu mai are importanta .

Edited by ggelu, 24 February 2022 - 16:18.
limbaj


#98
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Topicul are 6 pagini din care 2 sunt ale colegilor @BaXXXon  care vrea ceva de la @sparkyson ;  are el o demonstratie de facut.   Sper ca s-au lamurit altfel ii premiez .  Oricum limbajul nu are o scuza. Il editez  fara puncte de data asta.

#99
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
Plumb folosit abuziv? Eventual dacă folosești baterii de tracțiune pe autoturisme. Și da, vândute de firme de specialitate, vin cu garanție, dacă sunt instalate de profesioniști. Da” nu prea are rost să-ți bați capul. Așa cum eu rămân pe plumb, ceilalți, fanii litiu, vor rămâne pe LiFe. Nu încerc să conving pe nimeni, nu înțeleg înverșunarea asta de a convinge că doar litiul este mană cerească.

#100
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
Să nu uit, două baterii Pylontech de 3,5 kwh, înseamnă fix  2.133,485714285714 lei / kw. Am zis că-mi iau mâine, dar mai bine, mai aștept să scadă vreo doi lei.

#101
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Atat costa, da, sunt destul de scumpe. Sunt si niste variante ceva mai ieftine mai sus.
Eu nu mi-am luat baterii de-astea de firma, am preferat sa-mi fac eu. A fost preferinta mea, pentru ca imi place sa mesteresc si sa stiu ce celule am instalate in baterii.

Clar plumbul este mult mai ieftin la inceput. Am avut si eu.
Cand am zis "abuziv" ma refer la exact ce zici si tu: folosirea bateriilor de tractiune in scopul stocarii energiei regenerabile si, deci, supunerea lor la ciclari zilnice, lucru care nu face obiectul garantiei. Sper ca am clarificat.

#102
cody100

cody100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.05.2007
Cred că nu ai priceput. Omul zice că bateriile de tracțiune la asta se folosesc. Nu sunt bune pentru mașini. Am citit fișa tehnică la un model, zice că-s pentru alimentarea consumatorilor pe bărci, rulote, cabane sau acumulare de la panouri fotovoltaice.

#103
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
azi am luat niste panouri de la o fima din Pitesti, foarte profi in relatia cu clientii, am vazut ca aveau si baterii pylontech si growatt, poate aruncati un ochi:e-solare.com

#104
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Problema cu care m-am intalnit la bateriile cu placi tubulare a fost sulfatarea, nu le poti incarca in timpul cat e soarele pe cer mai ales iarna, nu am ajuns la limita de cicluri, dupa ce le-am pus in paralel cu LTO si-au revenit, nici cu incarcare permnenta in impulsuri nu poti rezolva cu sulfatarea, bateria cu plumb trebuie sa fie pe incarcare minim 75% din timp, la sistemul solar e imposibil, pentru minihidro sunt bune.

#105
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

View Postciprian_marius, on 24 februarie 2022 - 19:17, said:

Nu încerc să conving pe nimeni, nu înțeleg înverșunarea asta de a convinge că doar litiul este mană cerească.
Din toate postarile ai inteles total gresit, sau nimic.
Am scris , intre plumb si litiu este diferenta ca intre logan si mercedes, daca stii, poti sa compari.Dar ambele sunt masini, in ambele nu te ploua, ambele te duc din A in B, numai ca una-i una, alta-i alt nivel.Asa si cu plumb comparat cu litiu.Si-ti spune unul care a avut si plumb si are si litiu.Ce recomand eu, macar 2ani sa faci ucenicia pe plumb in relatia cu sistemele solare, sa treci 2 ierni, sa vezi ce se intimpla, cum teoria este contrazisa de practica,....si apoi, daca ai bani treci in alta liga!!!.Abia dupa inca 1an, o sa scrii si tu ceea ce-ti sciu eu acum.
Nimeni nu este inversunat cu nimeni, doar faptele vorbesc.

#106
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
@XTH
Habar n-am ce încerci să demonstrezi! Dacă vrei să mă convingi, nu mai folosi comparații ciudate. Am câte una din cele două mărci de mașină.  Nu mă impresionează niciuna dintre ele, fac același lucru. Încearcă BMW și Volvo pe timp de iarnă. Pe bune că o să-mi atragi atenția.
Și acu o problemă serioasă: se iau 4 baterii Banner de 230 amperi (de tracțiune, nu auto) încărcate solar. Se ”trage” de ele la ”sânge” timp de o 6 luni. Cade zăpada și acoperă panourile timp de o lună. Bateriile sunt folosite până mor de tot. Întrebare: mai pot fi regenerate bateriile alea?
Dau tot eu răspunsul: după o lună de stat degeaba, completat acidul, puse pe redresor și legate înapoi la invertor, merg și azi fără probleme.
Ăsta a fost un plus în alegerea mea.

”Dacă ai bani treci în altă ligă...” Da cine a stabilit că proprietarii de baterii litiu sunt pe o treaptă mai sus? Adică au bani mai mulți, sau de ce? Nu simt nevoia să te conving, dar dacă ”liga” asta se bazează doar bani, e posibil să te șochez puțin. Dacă se bazează pe ceva concret, verificat, palpabil, mai vorbim. Și până în prezent, dacă am avut răbdare să citesc toate paginile despre baterii litiu și plumb, plus cele cu litiu vs. plumb, invertoare, instalații și alte chestii de astea, aș zice că sunt în stare să-mi aleg eu ”liga” știind despre ce e vorba. Poveștile cu ”liga superioară” trebuie spuse celor care intră pe forum direct la pagina 450 și întreabă care baterie e mai bună, iar ”meseriașii” sar cu gura pe el să citească toate paginile ca să descopere singur. Deci simple povești.

Edited by Dany_Darke, 26 February 2022 - 00:27.


#107
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Iti inteleg frustrarea, si mai convins ca aprecierea mea precum ca nu intelegi nimic este corecta.
Nu intru in polemica, si afirm inca odata, probabil inutil pentru tine, ca nimeni nu are de convins pe nimeni, doar se expun pareri cu argumente despre tipuri de acumulatori, pe care fiecare le foloseste cum crede si cum vrea, cu avantaje sau dezavantaje de rigoare.

#108
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Fa offgrid un an pe plumb, si ai sa te convingi singur cat gaz sau benzina/motorina strici iarna cu ele, si te convingi cum i-ti iese la buzunar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate