Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Acumulatori cu litiu vs. plumb pentru stocare energie regenerabila

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#109
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
1. Nu fac of grid, că am și rețea.
2. Nu sunt frustrat din moment ce am posibilitatea să achiziționez ambele tipuri de baterii. Am ales ceva, ar trebui să pricepi că e alegerea mea. Dacă luam 4-8 baterii, poate mai puteam fi convins. La 16.... nu înțeleg frustrarea ta.
3. După toate paginile citite, știu și eu că LiFePo4 fără BMS înseamnă baterie incorect încărcată și folosită. Cine-i frustrat acu?
4. Mulțumesc moderatorului că mi-a permis să-i răspund cuiva, care-și dă cu părerea pe toate topicurile: de la operații dentare, cauciucuri și zboruri interstelare la invertoare și baterii. Nu mă ridic la înălțimea lui, așa că nu-l pot convinge că nu mă poate convinge. Promit să nu mai răspund la provocările lui. Posted Image

#110
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
Am uitat o chestie: dacă păstrezi panourile curate, iarna ai aceeași producție ca vara, în zilele ploioase. Dacă aștepți să se topească zăpada, clar nu ai producție.

#111
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 16.07.2008

View Poststdalionutpwr, on 26 februarie 2022 - 10:38, said:

Fa offgrid un an pe plumb, si ai sa te convingi singur cat gaz sau benzina/motorina strici iarna cu ele, si te convingi cum i-ti iese la buzunar.
Perfect punctat. Eu sunt off grid și off generator. Am stat doar in plumb o vreme, apoi am pus și litiul pentru mai multa libertate. Rețea+plumb sau rețea+litiu este total altceva comparativ cu off gridul. Dacă nu sunt nici alternative la încărcare banc, cum e cazul meu, abia atunci iei toate aspectele în considerație.

#112
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009

View Postciprian_marius, on 26 februarie 2022 - 11:09, said:

3. După toate paginile citite, știu și eu că LiFePo4 fără BMS înseamnă baterie incorect încărcată și folosită. Cine-i frustrat acu?

Eu si mai multi avem LiFePO4 fara BMS. Am egalizator de 500 de lei, care este recomandat la orice tip de baterii inseriate.
Bateriile din acelasi lot au caracteristici de incarcare-descarcare foarte apropiate si nu deviaza decat foarte putin (10-30 mV pe toata plaja de folosire la mine), iar, cum in sistemele solare nu le descarci de tot, nu e, de obicei, pericol sa le supradescarci.

#113
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Personal merg de cativa ani cu LTO fara BMS si fara egalizor onboard, si functineaza ca in ziua cand le-am instalat, sunt grade B  nu foarte bine imperecheate si multe 55s 2p.

am insemnat pe ele cu markerul care se autodescarca mai repede, si asa a ramas ani de zile.

#114
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postciprian_marius, on 25 februarie 2022 - 20:33, said:


”Dacă ai bani treci în altă ligă...” Da cine a stabilit că proprietarii de baterii litiu sunt pe o treaptă mai sus? Adică au bani mai mulți, sau de ce? Nu simt nevoia să te conving, dar dacă ”liga” asta se bazează doar bani, e posibil să te șochez puțin.
Nu stiu de ce (si nu ma refer neaparat la tine, Ciprian) inca se mai crede ca "Liga Litiului" nu e decat pentru cei cu bani. Toata lumea crede la fel, dar nu MAI e deloc asa, DE VREO DOI ANI LITIUL S-A IEFTINIT SI PB S-A TOT SCUMPIT (Sorry de Caps)

500 Wh utilizabili (la 35% DOD) de plumb de semitractiune costa cam 170 euro (batt are 95Ah 12v), tine vreo 4 ani daca e exploatata corect
800 Wh utilizabil de litiu (la 80% DOD) litiu ion costa tot cam 170 euro, tine minim 4 ani, posibil 6, daca e exploatata corect
LiFePO4 tine mai mult, la un pret initial mai mare evident (220-250 eur/KWh), dar la megawattora trecut prin baterie e mai ieftina decat ambele variante de mai sus

#115
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
LFP e cea mai ieftina, dar are comportament oarecum asemanator cu plumbul, are Tail current, nu stiu cat poate dura , dar LTO m-a convins, are sanse bune sa dureze mai mult de 8 ani, si nu e pretentiosa, daca vrei ceva simplu nu trebuie sa treci de 2.49 in sus si de 2.1 in jos, nu esti limitat cu temperatura si cu viteza de incarcare si descarcare, nu ai tail current, cand ajuge la tensiunea finala curentul scade la zero rapid.

LTO este eco, i-si plateste energia necesara pentru producerea ei, posibil si LFP sa fie deoarece este din materiale comune.

LFP e buna ca baterie de rezerva deoarece e ieftina si poti lua capacitate mare, NMC nu cred ca merita pentru sisteme stationare unde greutatea nu-i o prioritate.

#116
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 16.07.2008
LFP-ul de calitate nu e nici ieftin si nici nu are memorie, nu stiu exact ce intelegi prin tail current la LFP dar banui ca te referi la faptul ca scade tensiunea dupa ce se opreste incarcarea. Eu vad acest lucru ca un avantaj major, nu sta celula de isteata la tensiune mare. Tail current sau end amps mai apare la chargere, din acest motiv nu cred ca e bine sa utilizam notiunea cu alt sens.

Edited by edysun2007, 11 March 2022 - 19:26.


#117
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
E acelasi lucru, fie la baterie fie  la charger, in plus e e acelasi lucru faptul ca scade dupa ce opresti incarcarea sau o legumeste cu c/50 c/100 cand ajunge la tensiunea finala.

La LTO curentul scade liniar dupa ce ajunge la tensiunea finala, n-are coada.

Daca ai avea curent zero  la tensiunea finala n-are motiv sa scada tensiunea,  doar daca se descarca.

La LTO nu mai poti baga curent dupa ce ajunge la tensiunea finala si curentul ajunge la zero, la cele care au tail current mai poti baga daca vrei, la asta se refera si setarea chargerului, un anumit prag pentru oprirea incarcarii, (la LTO n-ai ce prag ai curent zero).

#118
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
la LFP pe invertor IGRID, curentul scade liniar dupa ce ajunge la tensiunea finala (setata) si acolo ingheata tensiunea pana incepi sa tragi din baterie (in cazul meu, la ora cand decupleaza gridul)

#119
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 16.07.2008
Ionut, nu prea îmi pare același lucru. Tail current în charger oprește încărcarea dacă curentul de încărcare este sub un anume prag și am activa opțiunea. LFP la mine se încarcă, curentul scade la zero, pare ca și la colegul Alin e la fel. Poate tu ai celule mai speciale, poate stai cu tensiunea prea jos și mai scapa energie care are unde întra, poate ai celule busite. La mine după incarcare full, e normal sa vina în jos ca am float-ul mult mai jos și divertere active, adica consum. Dacă închid tot, tensiunea se păstrează. Tu ți-ai testat celulele inițial? Sa vezi dacă se mențin și sa vezi la ce tensiune curentul absorbit se duce la zero?

Edited by edysun2007, 11 March 2022 - 21:30.


#120
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Va dau exemplul de la mine.
Incarcare max in 27v , cind ajunge la aceasta valoare curentul incepe sa scada dar nu ajunge zero, ramine ceva de 1...2Ah.Dupa decuplarea incarcarii, tensiunea coboara in 26,5v unde sta cu orele..Aparatele ramin alimentate permanent, si consumatori pina in 300w.

#121
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 16.07.2008
Poate că nelămuririle lui Ionuț au două cauze. O problema văd la măsurătoare care se face când încarcă. A doua îmi pare acel 3.38 de care zice, e destul de flexibil. De la 3.380 la 3.389 e mai multă energie ca de la 3.450 la 3.500. De fapt nu sunt probleme, doar trebuie să ne învățăm cu bateria. A lui face cum a observat, eu aș urca măcar odată mai sus și notez pe intervale cât intră, eu asa mi-am ales cum să gestionez celulele. Unde nu mai am energie care să mă intereseze, nu mă duc.

1A cred că tot are și el consum propriu la echipamente și randament 100% nu prea este.


#122
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Masuratoarea am facut-o cu bateria deconectata, aveam 3.38 cand am deconectat-o si incarca cu 2 a c/100, a doua zi aveam 3.34, si acum dupa cateva zile tot 3,34 este, (am folosit doar LTO).

E cam acelasi lucru daca incarci pana la 3,5 si decuplezi la c/50 sau incarci pana la 3.38 fara sa decuplezi, doar pe sfarsit se inacarca foarte lent (tail), in practica nu poti incarca LFP cu un sistem solar pana curentul ajunge la zero, deoarece dureaza mai mult decat intervalul cu soare.

Posibil ca la temperatura mai mare merge, dar la 5 grade nu se poate.

Exista intr-adevar LIY Fepo4 care se cumporta altfel, dar la pretul la care sunt mai bine direct LTO, la fel exista LFP hi rate care se pot incarca cu 10C, dar sunt scumpe si alea.

Nu stiu cum merg BYD-urile pentru EV-uri, alea se poate sa fie mid rate sa se poata incarca la 2C daca temperatura o permite.

In cazul versiunilor mai scumpe de LFP merita luat in considerare direct LTO, pentru offgrid ieftine si capacitate mare, se comporta cam ca plumbul, cu avantajul ca nu trebuie tinute incarcate full, ba dimpotriva la regimul c/10 si 20% DOD dureaza mult, e avantaj in comparatie cu plumbul.

#123
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 16.07.2008
Eu le țin majoritar între 20-25 ambient, poate au prins uneori 17-18. Sunt LIFEYPO4. Deconectate să scadă tensiunea într-o noapte parcă nu e de bine. Poate nu sunt chiar noi sau au picat ceva teste de calitate. Dar dacă ai energie de la 3.34 la 3.10 atunci la muncă cu ele. Nu pune la suflet că au personalitate.

#124
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Am luat ca baterie de rezerva, ciclez LTO, am incarcat in ele 100ah de la 3,20 la 3,38, pare a fi ok, la pretul la care le-am luat nu sunt conforme, dar au capacitatea specificata.

#125
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021
BMS-ul deja a intrat in tara,deci in cateva zile va trebui sa il primesc,pack-ul de 16 celule pe litiu mai au si ele un pic,final de martie inceput de aprile este preconizat sa ajunga la destinatie!

#126
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021
Azi am trecut pe la posta sa pun un plic recomandat,surpriza...BMS-ul ma astepta...18 zile a durat de la comanda pana la sosire.

[ https://i.postimg.cc/vZZrcKrc/275572622-1850144035196197-4841401890520257581-n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate