Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Diploma de absolvere Scoala Generala

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Alexacroft

Alexacroft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 28.01.2015
Buna ziua am termina si eu scoala generala intre 1996 - 2004 dar dupa parintii mau adoptat si mi sa schimbat numele iar acum ca vreau sa ma angajez diploma este pe alt nume. ce acte imi trebuiesc pentru a cere eliberarea unei noi diplome cu numele meu prezent dupa adoptie

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca ai nevoie de alta diploma.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cred ca mai degraba iti trebuie un act din care sa reiasa ca ti-ai schimbat numele iar cel de pe diploma esti tot tu. mergi la evidenta populatiei din orasul tau si te lamuresc ei.

Edited by Fane, 14 February 2022 - 16:22.


#4
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
cred ca ai nevoie de actual oficial de schimbare a numelui, nu de eliberarea unei alte diplome. Cel mai probabil e la fel ca persoanele casatorite care isi schimba numele: actele vechi inca sunt valabile, insotite de certificatul de casatorie care atesta schimbarea numelui.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006
Teoretic numele de pe diploma ar trebui sa fie acelasi ca si in certificatul de nastere.
Du-te cu actele pe care le ai momentan si fa-ti angajarea.Certificat de nastere,CI,diploma si eventual act prin care sa ti se dovedeasca adoptia (habar n-am sa existe asa ceva) cu numele avut anterior si cel actual.

#6
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Existã diplomã ptr școala generalã?Nu am  vãzut niciodatã cum aratã una.

#7
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 pasilla, on 14 februarie 2022 - 16:11, said:

Nu cred ca ai nevoie de alta diploma.
Nu mai rade de oamenii cu probleme, omul asta nu a fost la fel de norocos ca tine sa aiba parte de familia lui biologica si de oportunitatile tale, habar n-ai ce inseamna sa cresti la casa de copii!
Mi-ai facut si scarba!

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adisz, on 14 februarie 2022 - 16:33, said:

Teoretic numele de pe diploma ar trebui sa fie acelasi ca si in certificatul de nastere.
Cred ca certificatul de nastere se poate schimba [in cazul unei adoptii], dar diploma mai greu.

 RangerBoy, on 14 februarie 2022 - 16:42, said:

Nu mai rade de oamenii cu probleme, omul asta nu a fost la fel de norocos ca tine sa aiba parte de familia lui biologica si de oportunitatile tale, habar n-ai ce inseamna sa cresti la casa de copii!
Mi-ai facut si scarba!
Ce ai bre ? Nu intelegi un text ?

Edited by pasilla, 14 February 2022 - 16:46.


#9
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 ioonell, on 14 februarie 2022 - 16:40, said:

Există diplomă ptr școala generală?Nu am  văzut niciodată cum arată una.
Exista o foaie pe care o iei de la secretariatul scolii in care scrie ca tu ai absolvit x clase la scoala/liceul respectiv. Mai exista si certificat de absolvire.

 pasilla, on 14 februarie 2022 - 16:44, said:

Cred ca certificatul de nastere se poate schimba, dar diploma mai greu.


Ce ai bre ? Nu intelegi un text ?
Ai zis ca nu mai are nevoie de alta diploma, cand ai vazut cum scrie, agramat. Nu la asta te-ai referit?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 RangerBoy, on 14 februarie 2022 - 16:46, said:

Ai zis ca nu mai are nevoie de alta diploma, cand ai vazut cum scrie, agramat. Nu la asta te-ai referit?
Am zis ca nu are nevoie de alta diploma (punct). Poate dovedi altfel ca este vorba despre aceiasi persoana.
Nu sunt sigur, dar e posibil ca si CNP-ul sa ramana acelasi, chiar si in situatia in care i s-a emis alt certificat de nastere.

Edited by pasilla, 14 February 2022 - 16:50.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

 ioonell, on 14 februarie 2022 - 16:40, said:

Există diplomă ptr școala generală?Nu am  văzut niciodată cum arată una.

Dap - Exista Diplomă absolvire învăţământ gimnazial
https://lege5.ro/gra...p=haytimjvgeytk

#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 RangerBoy, on 14 februarie 2022 - 16:42, said:

Nu mai rade de oamenii cu probleme, omul asta nu a fost la fel de norocos ca tine sa aiba parte de familia lui biologica si de oportunitatile tale, habar n-ai ce inseamna sa cresti la casa de copii!
Mi-ai facut si scarba!

Mai degraba cred ca tu ai probleme sa intelegi o propozitie din cateva cuvinte.

Omul a spus ca "nu crede ca initiatorul are nevoie de alta diploma", adica aia veche e buna chiar daca numele e schimbat, nu e nevoie sa mearga la scoala/inspectorat judetean/minister ca sa primeasca o diploma cu numele sau nou.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

 RangerBoy, on 14 februarie 2022 - 16:46, said:

Ai zis ca nu mai are nevoie de alta diploma, cand ai vazut cum scrie, agramat. Nu la asta te-ai referit?

Nu s-a referit la asta si cred ca esti singurul care a inteles ca s-ar fi referit la asta. Si esti singurul care s-a legat de faptul ca ar scrie agramat. Mai usor cu pianul pe scari.

@initiator: diploma este la absolvirea liceului. Din cate stiu, dupa incheierea ciclului gimnazial se elibereaza doar o adeverinta si foaia matricola.

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 pasilla, on 14 februarie 2022 - 16:44, said:

Cred ca certificatul de nastere se poate schimba [in cazul unei adoptii], ...
Scuze de off topic, dar sun nelamurit :
De ce ar trebui schimbat certificatul de nastere in cazul unei adoptii ? Prin adoptie, niste oameni, parinti adoptivi, infiaza un copil, dar parintii biologici nu se schimba.
Cred ca certificatul de nastere ar trebui schimbat doar daca se adauga numele tatalui (sunt cazuri cu barbati ce nu si-au recunoscut copilul si , in urma unui demers, copilului ii este dat dreptul de a "avea" un tata in acte) sau daca este deteriorat.

#15
Alexacroft

Alexacroft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 28.01.2015
dar sa cer eliberarea unei noi diplome ce acte as avea nevoie

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ajunge sa anexezi certificatul de schimbare al numelui  - asta e varianta mai simpla.
Si varianta mai complicata, ceri alta diploma, dar dureaza, si nu sunt 100% sigur ca ti se da pe alt nume.

E similar ca la doctorite + profesoare la medicina,  au diploma pe numele de fata apoi s-au casatorit, deci au alt nume, ele anexeaza certificatul de casatorie, pentru ca facultatea nu va emite alta diploma, nici rezidentiatul,  apoi doctoratul, mai cateva certificari, cursuri absolvite/ participari la conferinte, nu se re-emit toate pe alt nume. Ar fi prea complicat.
Deci solutia e in cazul colegelor mele este anexarea certificatului de castorie,  si in cazul tau anexarea certif. de schimbarea al numelui.

Edited by MembruAnonim, 14 February 2022 - 17:31.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cristobob, on 14 februarie 2022 - 17:16, said:

De ce ar trebui schimbat certificatul de nastere in cazul unei adoptii ? Prin adoptie, niste oameni, parinti adoptivi, infiaza un copil, dar parintii biologici nu se schimba.
Se schimba tot. Parintii biologici nu au nici o relevanta.

(1) În cazul adopţiei, de către cetăţeni români cu domiciliul în ţară, se întocmeşte un nou act de naştere, de către S.P.C.L.E.P. sau, după caz, de ofiţerul de stare civilă din cadrul primăriei unităţii administrativ-teritoriale în raza căreia se află domiciliul adoptatului ori sediul instituţiei de ocrotire în îngrijirea căreia se găseşte adoptatul.
(2) În situaţia în care adoptatorii sunt cetăţeni străini ori cetăţeni români cu domiciliul sau reşedinţa în străinătate, noul act de naştere se întocmeşte de către S.P.C.L.E.P. sau, după caz, de ofiţerul de stare civilă din cadrul primăriei unităţii administrativ-teritoriale de la domiciliul celui adoptat sau pe raza căreia se află sediul instituţiei de ocrotire, în cazul copiilor aflaţi în îngrijirea acesteia.
(3) Dacă adoptatul este cetăţean român cu domiciliul în străinătate, noul act de naştere se întocmeşte de către D.S.C. - Sector 1.
(4) În noul act de naştere întocmit, rubrica "Locul naşterii" se completează cu denumirea unităţii administrativ-teritoriale unde îşi are sediul S.P.C.L.E.P. sau, după caz, primăria unde se întocmeşte actul, iar rubricile privind părinţii se completează cu numele şi prenumele adoptatorilor.
(5) În toate cazurile, se retrage certificatul de naştere iniţial şi se expediază, spre anulare, emitentului.
(6) După întocmirea noului act de naştere, se trimite comunicarea de menţiune S.P.C.L.E.P. sau, după caz, primăriei unităţii administrativ-teritoriale unde a fost înregistrat primul act de naştere al celui adoptat, care, după operarea menţiunii, la rubrica "Certificate eliberate", înscrie următorul text: "NU SE VA MAI ELIBERA NICIUN CERTIFICAT".

Edited by pasilla, 14 February 2022 - 17:28.


#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

 cristobob, on 14 februarie 2022 - 17:16, said:

Scuze de off topic, dar sun nelamurit :
De ce ar trebui schimbat certificatul de nastere in cazul unei adoptii ? Prin adoptie, niste oameni, parinti adoptivi, infiaza un copil, dar parintii biologici nu se schimba.
Cred ca certificatul de nastere ar trebui schimbat doar daca se adauga numele tatalui (sunt cazuri cu barbati ce nu si-au recunoscut copilul si , in urma unui demers, copilului ii este dat dreptul de a "avea" un tata in acte) sau daca este deteriorat.
Sunt doua feluri de adoptii, din cate stiu eu.
La una dintre ele, copilul adoptat dobandeste toate drepturile legale ale unui copil biologic. In cazul asta se schimba si CN.
Cunosc pe cineva in situatia asta.

LE: adoptie cu drepturi depline sau restranse. Pana in 1990 a fost, se pare....

În evoluţia sa regimul juridic al adopţiei este diferit, fiind cunoscută înfierea cu efecte depline şi înfierea cu efecte restrânse până în anul 1990 (art. 66-85 C. familiei); adopţia cu efecte depline şi efecte restrânse (sub regimul Legii nr. 11/1990); adopţia cu efecte depline (O.U.G. nr. 25/1997 aprobată prin Legea nr. 87/1998). Distincţia dintre cele două feluri de adopţii a existat până la adoptarea şi intrarea în vigoare a O.U.G. nr. 25/1997, când ea a primit un regim juridic unic şi de la acest moment nu poate fi decât cu efecte depline. Cum însă în prezent există în fiinţă şi adopţii cu efecte restrânse încheiate în regimul juridic anterior, distincţia rămâne valabilă în caz de moştenire.

Edited by crocko.dilul, 14 February 2022 - 17:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate