Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Digi - instalare net & tv

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,606
  • Înscris: 08.03.2017
Se vede fo ce iese din zid , 2 cabluri care la un moment dat se bifurca , unul catre ONT si celalalt catre tv

Attached Files



#56
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,446
  • Înscris: 29.04.2010
La mine intra o sigura fibra optica din exterior (cel alb), iar fibra galbena este patchcordul derivat din receiverul FTTH (mininodul optic ce transforma si semnalul FO pt Tv pe coaxial) - dand la randul ei semnal in ONT Huawei (routerul wifi care transforma semnalul FO pt internet pe FTP/ UTP).
Foto: cazul instalarii FO cu 2 aparate la 220V: mininodul optic Luster si ONT Router wifi Huawei. Mai nou se instaleaza un singur aparat ONT 220V care transforma atat semnalul UTP cat si semnalul CATV direct din firul de FO, introdus in casa de echipa Digi. La mine in poza sunt 3 aparate -am si telefon fix conectat la priza 220V, ce preia semnalul prin cablu telefonic mufat RG12 din routerul ONT Huawei.

Attached Files


Edited by dincadan78, 15 February 2022 - 21:35.


#57
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
@dincadan78 - cu ce le-ai prins pe perete? :)

#58
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,446
  • Înscris: 29.04.2010
In dibluri, toate: telefon fix/ ONT/ mininod optic. Sunt la intrare, dupa usa. Telefonul fix, cum am mai spus - e mai mult pt design, il folosesc foarte rar (sunt mai nostalgic 😹😹😹).

#59
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Ar fi ideal ca de afara sa vina doar fibra optica in echipamentul ONT Huawei si din el sa mearga cablu TV si de net catre destinatie. Eu trebuie sa iau in calcul si cate intra prin acea teava apoi intrucat mai e si cablul de curent (precum se observa) deja existent in teava. Poate imi dati ceva indicii/idei vizavi de cum pot baga mai usor cele 3 cabluri (curet-tv-net) prin acea teava mai usor (toate deodata presupun) - are doar un cot la 90 grade si apoi intra in spatele bucatariei..dupa hol. Lungimea totala a tevii in forma de L.. cred ca maxim 2.5m.

#60
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,606
  • Înscris: 08.03.2017
Un electrician ce are in dotare "cablu de tras " rezolva in doua miscari problema
Singurul lucru este ca mai trebuie date ceva gauri in teva ade gaz ( pe care eu personal as zbura-o de acolo si as pune pat de cablu elegant , sau si cu ea acolo sub ea as pune pat de cablu si gata 100 de probleme greu de rezolvat)

Edited by ldpe, 17 February 2022 - 14:02.


#61
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
@ldpe - de ce sa nu profitam de teava si sa ma apuc de lipit plastice pe pereti ca in institutiile de stat? dau jos teava si raman cu gauri.. e jalnic. Teava arata f. bine si daca e ceva efort la inceput dar.. mascheaza bine traseul.

#62
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,446
  • Înscris: 29.04.2010
Nu recomand trecerea prin teava de gaz a calblurilor de curenti tari si a celor de curenti slabi concomitent. Nu e profesional deloc. Iar fibra optica, exclus. Eu tot nu inteleg din prima fotografie ce e cu acel cablu electric alb care pleaca din spatele tabloului electric (?!) si ajunge in teava de gaz dezafectata? Unde “calatoreste” si de ce e conectat prin spatele tabloului cu sigurante automate?

#63
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,606
  • Înscris: 08.03.2017
E cablu pentru alimentare centara electrica tras de cineva la repede

"dau jos teava si raman cu gauri.. e jalnic"
Teava ramane , exact sub teava pozitionat .

Edited by ldpe, 17 February 2022 - 21:26.


#64
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Da - este cablul pentru centrala - boiler si niste lumini (deci all electric) si e controlat de sigurante.. evident.
Nu e tras la repede dar nu s-a estimat chiar ok necesarul la momentul respectiv si cum sunt consumatori in plus..
Fibra optica vine de afara pana in zona in care intra in teava cablul electric - nu are de ce sa fie mai lunga.

Quote

Teava ramane , exact sub teava pozitionat .
avantajul fiind care? uite.. la apartamentele noi e totul prin perete.. deci ascuns.

accept orice idee dar trebuie sa inteleg si argumentele ..

Edited by Pieptoasa, 17 February 2022 - 22:01.


#65
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,446
  • Înscris: 29.04.2010
Cand vin tehnicienii Digi vor sti ei ce au de facut, noi putem avea 100 de idei, unele mai bune, altele total nefezabile. Deci… rabdare si tutun.

#66
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 06.04.2006
@inutiator:"avantajul fiind care? uite.. la apartamentele noi e totul prin perete.. deci ascuns.".ok,toate bune si frumoase.dar cand ti se strica reteaua interioara.si ti spun din proprie experienta,,mai mare ocaua decat daraua.furnizorul de servicii nu o sa iti repare acea retea..pt ca e a ta.deci..tot la alte gauri ajungi..sau la cabluri trase prin casa.si oricat de inestetice ar fi plasticele lipite de pereti..asa ai acces la fibra sau cabluri si le poti inlocui daca este cazul

#67
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Cand vin tehnicienii Digi vor sti ei ce au de facut, noi putem avea 100 de idei, unele mai bune, altele total nefezabile. Deci… rabdare si tutun.

stiu cine sunt ei.. ca au interes sa termine rapid si usor dar cu ce ramai tu in urma.. e problema ta; si asta nu doar legat de serviciile de tv. Ei bine.. pe ei nu ii intereseaza management-ul cablului in casa ta.. pe mine ca proprietar da.

evident ca partea de mentenanta e mult mai simplu de efectuat dar mie personal in locatia actuala (diferita de cea din poza) cu firele "la vedere" NU mi s-a intamplat sa am vreo problema in 20 ani cu cablul tv/net.

#68
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 06.04.2006
Inseamna ca ai avut noroc.dar stii vb aia..ceasu rau,pisica neagra.niciodata nu strica sa fii prevazator

#69
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Buna,
Revin cu ceva noutati si poze mai detaliate :
1. Din casa.. cablurile de tv & net ajung la capatul tevii cu pricina din bucatarie. Se poate observa si in poza. La o adica se pot prelungi (nu inlocui) ? Asta ar complica lucrurile ma gandesc + trebuie sa adapostez ont-ul + router-ul personal in hol deasupra tevii.
2. Ce parere aveti de ceea ce am trecut in poza cu holul si bucataria? Sa pun deasupra modulului ONT-ul + router-ul.. sa vin cu un cablu de curent la ele din hol sau.. altundeva ; iar cei de la digi pur si simplu vin cu fibra prin teava de afara pana in bucatarie.. e un cot cam stramt la teava.. oare e ok ?
Multumiri!

Attached Files



#70
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Nu îți pun aia FO prin țeava și cot la 90 grade.

#71
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,446
  • Înscris: 29.04.2010
I s-a mai zis, dar…

#72
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
De o luna se chinuie el sa își pună FO, să aștepte echipa de instalare și îi dau aia soluția.
Că nu se chinuie aia sa bage FO prin țeava lui. Că nu-s aia ginecologi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate