Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

emigrare UK

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#55
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009
Salut, Leușteanul! Am ambii copii aici (Anglia),la studii. Ambii destui de măricei când am ajuns. Ambii se descurcă foarte bine cu limba engleză, singura îndoială era în momentul sosirii cât o să coste! Pentru cazul nostru , unul din copii plecat din școală generală și început aici la nivel mai modest pentru nivel studii( cunoștințe modeste de engleză) a fost efortul financiar de £100. Adică uniforma școlară. Pe care a îmbrățișat-o cu plăcere spre surprinderea mea. Cel Mare a întrat la colegiu, și de la bun început( an școlar) ți se comunică ce sumă trebuie și pentru ce. Au fost două excursii organizate și am plătit în fiecare an ,cred, cca 50-70. Ceri oferte din zona în care te hotărăști să stai și alegi ce anume ar fi bine pentru copiii tăi.  De restul , valențe,  înclinații se ocupă școala,  dar fără a fi un "musai să". Cu cât mai repede te hotărăști cu atât mai bine o să fie pentru copiii tai. Succes!

#56
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostBaXXXon, on 13 februarie 2022 - 19:57, said:


Am stat acolo 10 ani , nu trebuie sa-mi zici tu cum e . Se vede din avion ca " stiinta " ta e pe baza de informatie din auzite.
Din 1900 toamna s-au mai schimbat lucrurile, informatia mea e la prima mana din moment ce am 2 copii la scoala.
In rest ca de obicei, aia de la 3k km stiu mai bine cum sta treaba decat aia de la fata locului.

Edited by _-livio-_, 13 February 2022 - 20:35.


#57
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007

View Postleusteanul, on 13 februarie 2022 - 20:21, said:


Laffine, amicul meu virtual de atâția ani in domeniul seismologiei, nu are absolut nicio legătură planul meu cu riscul seismic Posted Image)

Legat de calitatea învățământului românesc, lucrurile sunt o struțo-cămilă de peste 20 de ani, reforme eșuate, profesori blazați, însă totul se reduce la o anumită mentalitate de tip balcanic, in care capacitatea motivațională a copilului este anihilată treptat. Nu există o încurajare a gândirii critice, iar examenul de titularizare demonstrează, an după an, incompetenta accentuată a cadrelor didactice.

ai mei sunt mici, daca ajungi pe acolo si ne tii la curent cu situatia, cine stie poate vin si eu la tine. bonus, scap si de cutremure.

#58
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Laffin, britanicii au case cam subrede, si nu intamplator. Norocul lor cu seismele, ghinionul nostru.
Dupa cum spuneam, mai devreme de 1 an nu voi face pasul asta.
Te voi tine la curent!

#59
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 13 februarie 2022 - 13:35, said:

Măcar 5000 lire net, și asta nu in Londra.


Eu castig 4000 net, soția nu lucrează și avem un micuț pe drum. Trăim în Londra în zona 2 (vest, Acton), 1300 lire chirie și o ducem bine mersi. În Londra nu ai nevoie de mașină și după chirie ai cheltuielile în general mai mici decât dacă ai sta în afara și mult mai multe lucruri de făcut cu și fără copii. Depinde și ce vrei de la viață, dacă nu poți respira fără vila de 200mp și SUV în fata casei, da, Londra nu e pentru tine.

Edited by Catean, 13 February 2022 - 21:42.


#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCatean, on 13 februarie 2022 - 21:41, said:

Eu castig 4000 net, soția nu lucrează și avem un micuț pe drum. Trăim în Londra în zona 2 (vest, Acton), 1300 lire chirie
Felicitări pt micuț!
Diferența e că ei sunt deja 4 persoane.
La doua persoane da, te descurci foarte bine și cu 4000…

#61
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View Postleusteanul, on 13 februarie 2022 - 20:21, said:

LukRo, de cât timp ești acolo?
Copiii s-au integrat in mai puțin de un an?
Ce vârstă aveau când ați plecat, dacă poți să-mi spui?
Îți mulțumesc pentru informații, îmi sunt foarte utile!


Eu lucram de mai mult timp, dar familia era in Ro. A durat mai putin de 1 an pana s-au acomodat, copiii prind foarte repede. La cel mic a fost un pic mai greu, nu avea foarte multa engleza sub centura.

Cls a 3-a si a 5-a... cum s-a decis nevasta, cum i-am mutat! Nici nu mai am mai asteptat vacanta.

Cu placere! Cu cat va mutati mai repede, cu atat mai bine.

#62
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View PostLukRo, on 13 februarie 2022 - 19:41, said:

Diferenta este enorma, nu in subiectele studiate, ci in sistemul de organizare, predare si atitudine.

Si cum se traduce asta in pregatirea copiilor pentru etapele de studiu viitoare, viata, etc?

#63
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Post_-livio-_, on 13 februarie 2022 - 20:32, said:

Din 1900 toamna ..
Ar trebui sa am cel putin 150 ani .... tu stii mai bine not!!

#64
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View PostMount_Yerrmom, on 13 februarie 2022 - 22:22, said:

Si cum se traduce asta in pregatirea copiilor pentru etapele de studiu viitoare, viata, etc?

In primul rand, li se schimba atitudinea fata de scoala. Invata de placere, nu de frica.

In al doilea rand, copiii sunt ghidati, ajutati sa ia deciziile bune pentru ei. Sistemul este gandit si ajustat in permanenta pentru copii.

Este mult de scris, nu este locul si nu am rabdarea sa detaliez. Rezultatele sunt vizibile pentru toate lumea.

#65
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postnewusername123, on 13 februarie 2022 - 14:20, said:

anveti,tovarase !
rade ciob de oala sparta

#66
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Recunosc ca n-am avut rabdare sa citesc tot ce s-a scris, daca repet ceva ce s-a mai spus, imi cer scuze.

Am plecat in UK cind copiii aveau 5 ani, asa ca au intrat direct in anul 1. Au primit amandoi loc la scoala cea mai apropriata care intamplator s-a dovedit sa fie una destul de buna. Evident pentru ca stiau engleza din parti, i-au trecut pe ceva program special sa invete limba. Mi-a placut ca din primii ani accentul se pune mai mult pe intelegere si mai putin pe memorare.

Fast forward la sfarsitul anului 6 (ultimul din ciclul primar), ne-am mutat la vreo 40 de mile de Londra asa ca au trebuit sa schimbe scoala. Au dat ceva examen (11plus - mate, engleza, un fel de test de inteligenta) si au ajuns la ceva scoli din oras. Tot ce pot spune e ca se ocupa, discuta cu parintii in fiecare trimestru, ii pun pe fiecare pe grupe de competente la fiecare materie si lucreaza in functie de nivelul fiecaruia. De exemplu unul din juniori face o materie singur cu profesorul ca nu s-a descurcat prea bine la ceva examen de la sfarsitul anului.

Una peste alta, parerea personala e ca pe aici se cam ocupa.

#67
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostBaXXXon, on 13 februarie 2022 - 23:12, said:


Ar trebui sa am cel putin 150 ani .... tu stii mai bine not!!
Si cu toate astea se aduna lumea care te contrazice, gg wp, sunt sigur ca n-ai avut nici copii pe la scolile de aici, ca prea esti ca jon snow si nu stii nimic.

#68
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View PostLukRo, on 13 februarie 2022 - 23:13, said:


In primul rand, li se schimba atitudinea fata de scoala. Invata de placere, nu de frica.

In al doilea rand, copiii sunt ghidati, ajutati sa ia deciziile bune pentru ei. Sistemul este gandit si ajustat in permanenta pentru copii.

Este mult de scris, nu este locul si nu am rabdarea sa detaliez. Rezultatele sunt vizibile pentru toate lumea.

E pacat ca n-ai timp sa detaliez pentru ca inteleg ca asta era principala apasare a initiatorului

- Copii invata de frica in Romania :lol: poate de frica parintilor

- Indrumarea scolii e foarte buna mai ales atunci cand parintii abdica de la rolul lor formator

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am un amic care dupa multi ani de Londra s-a intors in Romania cand a venit copilul tocmai pentru ca a considerat ca aici in tara ii poate oferi un start mai bun in viata si cu siguranta un nivel de educatie mult mai ridicat. Iata deci ca se poate si invers, ori amicul meu se invartea la venituri de ordinul sutelor mii de lire pe an si a terminat si el si sotia una din cele mai prestigioase universitati din lume, a facut cercetare, are patente inregistrate, ca sa intelegm nivelul de perspectiva.

Asa ca daca treci dincolo de analizele astea superficiale, sistem, paradigma si clasamente, la sfarsitul zilei ceea ce conteaza cu adevarat sunt rezultatele, ori aici inca imi permit sa cred ca un copil bun, inteligent si motivat, va invata oriunde - cu atat mai mult astazi, cand accesul la informatie este universal si neingradit, si cu atat mai mult in Romania unde poti compensa punctual orice minusuri sau hibe are sistemul la nivel general (pregatiri suplimentare, meditatii cu profesori de top si asa mai departe).
Ce mi se pare insa ca este de o importanta cruciala pentru dezvoltarea copiilor si evolutia lor ca adulti este calitatea vietii de familie, echilibrul mental. Ideea asta cu a pleca pentru a oferi un viitor copiilor mi se pare sincer perimata, la fel si spiritul de sacrificiu inerent initiativelor de genul asta, cred ca inevitabil frustrarile parintilor pe termen lung vor fi decontante si reflectate de copii. Daca plecati toti la o viata mai buna, joburi mai bine platite, un stil de viata mai placut, atunci copiii vor fi si ei bine, indiferent unde plecati.

Cat despre copiii care invata de frica, ce pot sa zic, eu am copii si te asigur ca nu invata de frica, si am si alti prieteni si nici copiii lor nu invata de frica. Acum depinde si de copii, de exemplu ai mei isi iubeau educatoarele, in acelasi timp aveau colegi care le cam stiau de frica, pentru ca la final tine mult si de personalitatea copiilor. Eu le-am explicat la ai mei ca scopul scolii este sa invete lucruri dar mai ales sa invete sa invete si sa invete sa gandeasca, ca daca nu li se pare greu si solicitant atunci cam pierd timpul, ca rolul invatatorilor si profesorilor e sa ii scoata permanent din zona de confort nu sa fie prietenii lor, ca notele si concurenta sunt o parte intrinseca a vietii si ca pe masura ce tintesc mai sus competitia va fi mai acerba si chiar sangeroasa, asa ca ar fi bine sa se pregateasca mental pentru asta, si foarte important si contrar intelepciunii actuale new-age (foarte prezenta si apreciata in sistemele de invatamant nordice si laudate pe aici), ca nu toata lumea o sa ajunga un astronaut cand o sa fie mare:

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 14 February 2022 - 08:52.


#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 13 februarie 2022 - 19:09, said:


Probabil compari cu ce e prin SUA. Situația din UK e total diferită, am prieteni și cunoștințe acolo. Mă gândesc că nu s-or fi vorbit toți ca să mă inducă in eroare :lol:

Cât despre învățământul Ro vs cel din UK, vezi și tu niște clasamente oficiale:

https://en.wikipedia...dent_Assessment

Eu nu ma refer la medie ci la mediu vs top 5-10%.
Uite la asta ma refer:

View Postleusteanul, on 13 februarie 2022 - 13:14, said:

Nu. Duble, nu.
Din cauza asta am precizat ca suntem dispusi sa facem un downgrade temporar, pentru o paradigma educationala la care copiii n-ar avea acces altfel.

Adică la lipsa de înțelegere ca venituri (fata de medie) =educație in toate țările din lumea asta dar in mod special in UK, USA etc.
Dacă te clasezi mult mai prost fata de România șansa ca educația sa fie mai proasta e destul de mare.

#71
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Treaba asta nu-i valabila în Europa continentala. Exista și scoli de fițe însă nu oferă neapărat o educație mult superioara ălora publice pentru clasa medie.

#72
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Evident că dacă ai un copil geniu și motivat, timp să te ocupi de el, învârti milioane de euro... este ok și în România. Poate nici atunci deoarece este vorba de mentalitate, profesorii români știu doar să hămălească copiii. Scot un olimpic și restul rebuturi.

Dar pentru noi ăștiălalți, average Joe cu average kids, care muncim de dimineață până seara, este mai bine în UK.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate