Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Samsung Galaxy S22 Ultra

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
3212 replies to this topic

#1
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
A venit si data lansarii noului flagship Samsung Galaxy S22, cei drept un pic mai tarziu anul asta fata de anul trecut dar probabil anul trecut au fost doar chestii de marketing si cam atat.

Asa cum am mai facut si in trecut, am decis sa deschid topic separat pentru versiunea Ultra, asta pentru a nu se amesteca ideile/parerile/dezbaterile/problemele cu celelalte versiuni si pentru a ne fi noua mai usor sa discutam strict despre aceasta versiune.
In titlul topicului nu am specificat nici o versiune a procesorului pentru ca atat versiunea cu Exynos 2200 cat si versiunea Snapdragon 8 Gen 1 sunt binevenite aici.

Nu o sa insir lunga lista cu specificatiile aici pentru ca sunt destule dar in schimb o sa las un link catre GSMArena.

Specificatii Samsung Galaxy S22 Ultra GSMArena

O sa atasez si cateva imagini aici, cu toate ca probabil deja stim cu totii cum arata.

Attached File  s22U.0.jpg   69.35K   73 downloads Attached File  gsmarena_001.jpg   47.98K   65 downloads Attached File  gsmarena_003-86.jpg   49.2K   53 downloads

Sa speram ca nu o sa ne dezamageasca deloc Samsung anul asta.

#2
divine13

divine13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 15.09.2014
https://www.emag.ro/..._medium=android

Ieftin ca braga :D

Edited by divine13, 09 February 2022 - 19:25.


#3
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
E super-scula… doar ca nu e telefon - e phablet. Noi astia care am apucat celularul cat o servieta, apreciem telefoanele mici.

#4
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016
Daca asta de 6,8 e phablet.... NOTE 20  ULTRA 5G  al meu ce este?

#5
manuiel2001

manuiel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.10.2012
8G Ram... Pe bune?.. Asa spune GSM Arena..

Si peste 1200 Euro?... O gluma proasta!...

Dupa multi ani de NOTE 4 nimic din seria NOTE nu a mai meritat mia de euro!..
NOTE 10+ nu a mai raspuns la S-pen, pe o banda de 3-4mm zona mediana, dupa numai 8 luni... Dupa garantie nimic nu a mai fost la fel in acel tlf...

NOTE 20 ULTRA... Cald, fierbinte pe spate in stanga sus numai dupa 30 min de navigat sau editat mici videos...Eroare RAM dupa 13 luni... Garantie pe placa de baza...

Eu cred ca au vrut sa scape de "blestemul" seriei NOTE care a inceput cu NOTE7...


#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 21.10.2009
Pai mai nou, se pare ca Scamsung se crede un Mesia al Androidului si are impresia ca fanbase-ul samsung se poate compara cu cel al Apple.(care cumpara toate rahaturile overpriced fara sa stea prea mult pe ganduri).
Se inseala amarnic, stati sa vedeti dupa 2-3 luni cum scad preturile cu 25-30%. Asa au facut si cu S21 FE, o sa ajunga sa se roage de lume sa le cumpere produsele.

S22 Ultra 128 GB si 8 GB RAM la pret de 13 Pro Max 128 GB/6GB RAM? Prea amuzant!

Imi place cum au facut downgrade si au scazut RAM-ul de la S22 Ultra. Probabil ca sa nu creasca mai mult preturile...
Ma rog, nu e prost cine cere, e prost cine da.

#7
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View Postlex2010, on 09 februarie 2022 - 22:20, said:

S22 Ultra 128 GB si 8 GB RAM la pret de 13 Pro Max 128 GB/6GB RAM? Prea amuzant!

Sunt multi care considera S22 Ultra (si modele anterioare) mai interesante si mai utile decat iphone 13 pro max. Nu trebuie telefoanele apple puse pe un piedestal.

Edited by Paranoir, 09 February 2022 - 22:35.


#8
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 21.10.2009
Pai nici nu le pun, iPhone-urile mi se par overpriced, dar macar ofera totusi ceva in schimb. Samsung ramane doar overpriced...Vezi pe Dxomark ce slab se situeaza Samsung fata de Iphone 13. Nu mai zic, SD 888 sau 8 gen 1 vs. A15 Bionic? A15 este cu o generatie in fata SD. Plus, nesimtirea cu Exynos in Europa, la acelasi pret... daca aveau un fanbase loial, poate-poate se treceau cu vederea si aspectele astea...

PS. In loc de stylusul ala inutil mai bine puneau un jack de 3.5 mm, cred ca aveau mai mult succes.

Ma declar dezamagit, m-ar fi tentat S22 simplu, dar la 4200 lei, voi zice pas.
Anul trecut s-a gasit la oferta S21 Ultra 512/16 GB la 4200 lei. E posibil sa se repete situatia si anul acesta. Rabdare doar!

Edited by lex2010, 09 February 2022 - 23:01.


#9
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
:))) e frumos de privit.Si mie imi place seria s dar deja e overpriced cum a zis si lex2010.Eu una n as da 1200 e pe un telefon ,unul de 2000 lei e suficient pt mine .
Apreciez acest brand Samsung sper sa tina bateria de la modelul cel nou

View Postlex2010, on 09 februarie 2022 - 22:20, said:

Pai mai nou, se pare ca Scamsung se crede un Mesia al Androidului si are impresia ca fanbase-ul samsung se poate compara cu cel al Apple.(care cumpara toate rahaturile overpriced fara sa stea prea mult pe ganduri).
Se inseala amarnic, stati sa vedeti dupa 2-3 luni cum scad preturile cu 25-30%. Asa au facut si cu S21 FE, o sa ajunga sa se roage de lume sa le cumpere produsele.

S22 Ultra 128 GB si 8 GB RAM la pret de 13 Pro Max 128 GB/6GB RAM? Prea amuzant!

Imi place cum au facut downgrade si au scazut RAM-ul de la S22 Ultra. Probabil ca sa nu creasca mai mult preturile...
Ma rog, nu e prost cine cere, e prost cine da.
cu ultima propozitie de accord cu tine ;)

#10
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
Stiu ca nu e bine dar eu o sa-l precomand pentru ca nu ma pot abtine, il iau la prelungire abonament cum am facut in fiecare an si asta nu prea ma deranjeaza pentru ca nu dau banii gramada.

Legat de memoria RAM, au redus la 12GB pentru ca au adaugat memorie virtuala pana la 8GB, deci 8+12= 20GB RAM, asta daca ai nevoie mai mult de 12GB, sigur au redus ca sa ajute si la consumul bateriei.

#11
Alekxxx23

Alekxxx23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 19.04.2017
Le-am vazut pe seara expuse: un "note 20 ultra" burgundy si un S22+ verde, care parca mi a placut mai mult...
Partea buna e ca e mult mai optimizat Oneui 4.1 fata de ce avem noi acum, cel putin asa mi-a lasat impresia:)
Ramane sa asteptam reviewurile sa vedem ce îmbunătățiri sunt pe partea foto/video.

Edited by Alekxxx23, 10 February 2022 - 01:37.


#12
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
Ma gandeam si eu la cel verde dar nu am avut niciodata un telefon verde si imi este ca nu o sa-mi placa, oricum spatele o sa fie tot timpul acoperit de husa.
Am avut S20U iar acum am S21U pe negru si m-am cam plictisit de aceea o sa leg versiunea pe alb pentru am avut S10+ alb si mi-a placut mult.
O sa aleg tot versiunea cu 512GB stocare cu toate ca pe S21U nu am ocupat nici jumatate din cei 512GB dar stiti cum e treaba, mai bine sa fie decat sa nu fie :)

#13
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017
https://wccftech.com...vs-exynos-2100/

Dezamagitor pentru cei ce se gandeau sau inca se gandesc sa faca update de la S21U...

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vax8FCuQUsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
mie imi pare aproape acelasi telefon ca si specs, au schimbat doar design-ul si au adaugat un s-pen...

in rest aceleasi camere, ba chiar mai mici senzorii tele pe s22, daca sunt ok specificatiile pe gsmarena, ce spun ei ca au adus in plus e mai mult partea de software
procesorul din ce se discuta nu e mare revolutie, aceeasi baterie, mai putin ram Posted Image

mici imbunatatiri, insuficiente as zice... dar telefonul este mai scump decat anul trecut

desi cred ca industria telefoanelor a ajuns cumva la o plafonare, nu stiu in ce directie ar putea merge pentru a fi ceva revolutionar

plus ca diferenta asta de design intre ultra si restul cred ca va crea ceva confuzie, par telefoane total diferite, din serii total diferite

Edited by 4ndr3i-13, 10 February 2022 - 10:04.


#16
theodinu2003

theodinu2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 12.03.2020
Salut! Am vorbit cu cei de la samsung si au zis ca daca comanzi s22 ultra vei primi in colet direct si castile  (pe care o sa le vand, in caz ca iau telefonul), si primesti 5% din valoare telefonului in puncte pe samsung store! Singura chestie care nu imi place este ca vor plata in avans! Nu le dau clar banii ca la c.. ! Au zic ca orice plata de peste 5000 se face in cont( stiu legislatia fiscala in vigoare) dar am spus ca anul ttecut am achitat la curier pentru s21 ultra    (firma de curierat varsa banii in contul samsung)! Nu imi place caa obliga sa platesc inainte! Dupa ce ca am indoieli ei nu fac nimic sa te convinga! Pana la urma le dai 1350 d e! Mai vedem  cum evoleaza preturile si lucrurile!

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
daca nici in samsung Romania n-ai incredere... normal ca vor banii inainte, la ce criza de chipuri e, prefera sa livreze celor care si-l doresc cu adevarat

#18
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View Posttheodinu2003, on 10 februarie 2022 - 10:15, said:

daca comanzi s22 ultra vei primi in colet direct si castile  (pe care o sa le vand, in caz ca iau telefonul), si primesti 5% din valoare telefonului in puncte pe samsung store!

Asa e si normal. Eu asa le-am primit anul trecut, in acelasi colet, plus smart tag-ul.

Acum pe langa casti si puncte mi-au oferit si un incarcator wireless rapid (Wireless Charger Trio with Travel Adapter). Sa fie primit.

Legat de plata, nu vad o problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate