Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Intrebare legata de fondul de reparatii al asociatiei de proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru contoare cu citire radio este nevoie [si] de un concentrator care se monteaza pe scara. Acela e parte comuna si poate fi platit din fondul de reparatii.

Din cauza citirii radio si a echipamentelor necesare citirea, si aditional calculul, le face firma care le-a montat. Unde stiu eu (dar nu sunt 100% sigur) la un apartament fara contoare de apa (pausal) costa cam 7LEI/luna, la cele cu contoare e taxa per contor si cred ca in total iese putin mai mult. Citirea si calculul pentru incalzire (repartitoare de costuri cu citire radio) inseamna alti bani.

Edited by sags, 06 February 2022 - 19:17.


#56
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcarolcox999, on 06 februarie 2022 - 15:54, said:

nu permite legea sa se faca investitii din fondul de reparatii
nu e investitie, chiar daca unii considera ''investitie'' orice achizitie. se incadreaza la aia cu reabilitarea termica!

View PostMindArchitect, on 06 februarie 2022 - 18:14, said:

..........................
Citirea radio nu cred ca se plateste, fiecare sef de scara are un mic avantaj ca este sef de scara. La mine la bloc se scadea o persoana de la intretinere.
In schimbul la suma asta citiea apometrele si organiza sedinte de scara pe cine stie ce subiecte. Desigur era un fraier votat sef de scara.
Traiti probabil in Ucraina sau in Coreea de nord, sper ca nu in RO exista ''sef de scara''???

#57
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Va rog sa aveti rabdare, sa cititi aici:
https://avocatnet.ro...distanță.html
Eu nu cred ca exista un sistem de contorizare perfect, care sa nu dea gres, sa nu poata fi "pacalit".
Stiu asociatie unde exista apartamente fara apometre, cu apometre blocate sau unde locatarii nu vor sa dea consumul, invoca diferite pretexte. Dar nici nu vor sa plateasca in sistem pausal. Cand se supune la vot inlocuirea apometrelor cu cele radio, iar nu se obtine majoritatea. Destul de greu de gasit o solutie.

#58
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eliminarea contorului general, inlocuirea lui cu apometre individuale in afara apartamentelor si contract individual cu furnizorul. Aia e solutia care inchide gura oricui.

#59
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Din pacate toate astea se rezolva greu.
Noi vroiam contorizare individuala dar se gaseau ceva scuze.

Crezi ca aia care pun magnet, scot apometrele, crezi ca aia au interes sa renunte asa de usor la sistemul asta pausal?
Cred ca or sa mai treaca 10-20 de ani si noi tot de sistemul comunist o sa discutam.

#60
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Pe scurt ....administratorul ala incalca legea si face deturnare de fonduri .
Apometrele din apartamente sunt exclusiv proprietatea locatarului deci nu sunt bun comun pentru a folosi fondul de reparatii . Chiar daca a fost aprobat in AG !
Pe de alta parte , legea spune clar ca un apartament pentru a nu fi trecut la consum pausal de apa trebuie sa fie contorizat . Nu specifica si ce tip de contor trebuie sa monteze proprietarul .  Astfel ca daca unul sau mai multi au contoare normale si  nu vor contorizare radio ...asta e, nu le poate face nimeni nimic. Ba mai mult , daca asociatia ii obliga , o poate da in judecata si contesta hotararea AG , daca exista .
Concluzia , cine doreste isi plateste din banii lui montarea de apometre radio .

#61
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

View Postndor, on 08 februarie 2022 - 09:18, said:

… daca unul sau mai multi au contoare normale si  nu vor contorizare radio ...asta e, nu le poate face nimeni nimic. …
De acord, dar:
  • Ar complica mult lucrurile pentru toata lumea, ca citirea radio si calculul o face o firma iar locatarul respectiv ca sa nu ramana pe dinafara socotelii ar trebui sa comunice indexul la data fixa de … .
  • Ceva ceva tot poate face asociatia, si anume sa se lege de valabilitatea verificarii metrologice a contoarelor existente. PracticaPosted Imagecam este ca odata montat un contor din acestea sa fie considerat nemuritor pana se blocheaza de tot cu nisip si rugina. Cred ca initial certificatul de conformitate ii asigura niste ani de valabilitate dpdv metrologic (vreo 5-7?), dar dupa aceea ar trebui fie verificat si re-atestat metrologic fie inlocuit.


#62
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Fondul ala poate sa fie folosit pentru orice hotarati voi.
La o cunostinta s-a folosit fondul respectiv sa plateasca datoria unui locatar, sa nu le taie apa, caldura.

tytysor - Este cineva care isi da interesul. Cand era vreo avarie in bloc el se ducea dupa instalator, oprea apa de la subsol.
Trebuie inteles ca blocurile nu mai arata ca alea de pe vremea noastra, ce o vrea sa insemne si "vremea noastra", adica nu prea se mai grabeste careva sa te ajute cand ai vreo avarie.
Stiu ca aveam vecini in bloc care cand aveau vreo avarie nu deschideau usa, nu doreau sa plateasca instalator. Asociatia avea instalator platit.

Erau lucruri in bloc pentru care plateam si lucruri pentru care nu dadeam bani.
Ex. Schimbat tevile, robineti, acoperis.
Pentru ce nu am vrut sa dau bani, usa de termopan la intrare.

La interfon am dat bani, o idee buna.
La repartitoare am dat bani. A fost o afacere pentru firma care le-a montat, le-am tinut cativa ani si le-am dat jos.
Nu ca le-am dat jos, au ramas montate dar am facut cei din bloc cerere la termoficare.
Cu repartitoare si citirea si calcul lor plateam mai mult ca fara el. Si stateam in frig ca le tineam inchise sa facem economie.

Edited by MindArchitect, 08 February 2022 - 18:13.


#63
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postsags, on 08 februarie 2022 - 12:16, said:

De acord, dar:
  • Ceva ceva tot poate face asociatia, si anume sa se lege de valabilitatea verificarii metrologice a contoarelor existente. PracticaPosted Imagecam este ca odata montat un contor din acestea sa fie considerat nemuritor pana se blocheaza de tot cu nisip si rugina. Cred ca initial certificatul de conformitate ii asigura niste ani de valabilitate dpdv metrologic (vreo 5-7?), dar dupa aceea ar trebui fie verificat si re-atestat metrologic fie inlocuit.

Corect , asta e singurul aspect care poate fi inpus de asociatie .
Si costa mai putin unul nou , decat sa-l verifici metrologic .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate