Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Deposedat de un teren agricol in urma cadastrării gratuite din anul 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Dețin prin moștenire un teren agricol în suprafață de 2 ha.
In anul 2019 la nivelul localității unde se află terenul, s-a efectuat cadastrarea gratuita conform unei legii din 2015 dată de guvernul, Ponta.
Personal habar nu am avut de cadastrare și nici nu locuiesc în localitatea respectivă.
Întâmplător am aflat de la un unchi de faptul că, terenul pe care îl dețineam legal, cu titlu de proprietate și posesie, pentru care anual plătesc impozite, in urma acestei cadastrării gratuite a fost trecut în proprietatea provizorie a primariei. Mai exact la dispoziția, Comisiei locale pentru restituirea proprietăților. Motivul halucinant spus de primărie (eroare umana) . Timpul de contestație de 60 zile fiind expirat de mult. Și uitați așa am rămas doar cu o hârtie (TP) dar fără un teren de 2 ha.
Personal cred că este o măgărie, pentru că în trecut prin anii 2010-2015 un fermier arendaș a ocupat terenul și l-au lucrat, profitând că eu, locuiesc de mulți ani departe de România.
Acum primarul îmi comunica scris, faptul că în va da terenul in alta locație.
In urma mai multor solicitări scrise, primăria îmi spune că a fost o eroare umana și cadastrarea sa făcut pe un act greșit întocmit. Cea ce nu cred, pentru că, dețin planurile vechi cadastrare și nu sunt greșite, dețin Titlu de proprietate și nu este greșit.
Efectiv sunt convins că terenul mi-a fost luat prin cadastrare pentru a fii dat mai departe, chiar acelor arendași care puseseră stăpânire pe teren și în anii 2010-2015. Atunci am rezolvat problema nu prea ușor, dar de frica arendașul a renunțat.
Acum chiar nu știu, și mă gândesc că totul a fost o răzbunare a fostului primar, știind că stau la 3000 km distanță.
Habar nu am ce am de făcut, mie teamă că să nu fac vreo prostie, cu actualul primar care este sluga de casa al fostului primar.
Actualmente; terenul este înscris provizoriu în cadastru in proprietatea primăriei și pus la dispoziția, comisiei locale pentru restituirea proprietăților, însă primarul refuza sa mi-l restituie și să revenina la forma inițială.
Întrebarea este: Legal ce este de făcut ?
Multumesc


Întreb, pentru că acum acest teren este lucrat de alte persoane.
Intreb, mai dețin posesia acestui teren ?
Ce drepturi legale mai am asupra acestui teren ?

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Terenul respectiv nu a fost intabulat ?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Termenul de contestatie decurge de la data cand tu ai aflat de situatie.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
proces cu primaria - terenu este al tau indiferent ce debiteaza primaru
terenul pe care îl dețineam legal, cu titlu de proprietate și posesie

si nu exista "eroare umana" -  au profitat ca nu esti in localitate si vor sa vada daca le iese magaria

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Daca zici ca ai acte beton care sa justifice proprietatea in acest caz te duci direct la procuratura si deschizi dosar penal pentru tulburare de posesie.
Dar sincer sa fiu,ceva este foarte putred acolo.Ceva imi spune ca actele tale nu sunt chiar in regula.Nu poti face disparute 20.000 de mp de pamant chiar asa usor.

#6
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View Postctud204, on 05 februarie 2022 - 18:15, said:

Acum primarul îmi comunica scris, faptul că în va da terenul in alta locație.
În locul tău m-aș interesa în ce locație.
Poate mi-ar conveni. Și nu mi-aș mai bate capul.

Dacă nu mi-ar conveni locația, aș cere eu teren într-o locație care mi se pare convenabilă.
Aș încerca să merg pe cale amiabilă și să fiu rezonabil dar nu să ies în pierdere.

Dacă ei refuză propunerea mea (scrisă, desigur) aș plăti o consultație unui avocat și apoi aș da în judecată primăria.
Fără nicio frică de actualul primar care poate fi sluga de casa a fostului primar sau a cui vrea el. Să fie ei sănătoși! Dacă au comis o eroare umană e eroarea lor și trebuie să și-o ispășească dându-ți un teren într-o zonă mai bună. Dacă nu, să corecteze eroarea umană și să ți-l dea pe al tău. Le-aș intenta neîntârziat un proces în contencios administrativ.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadisz, on 05 februarie 2022 - 18:54, said:

Nu poti face disparute 20.000 de mp de pamant chiar asa usor.
De 30 de ani se practica asta. Nu sunt disaparute.....sunt realocate.

View PostAlireza, on 05 februarie 2022 - 18:56, said:

În locul tău m-aș interesa în ce locație.
Poate mi-ar conveni.
Cu siguranta aia fac matrapazlacuri ca sa ii dea lui o locatie mai buna Posted Image


Sunt de acord cu @adisz, plangere penala, urmata de cea civila.

Edited by pasilla, 05 February 2022 - 19:02.


#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
In mai toate comunele din Romania, primarii de dupa 1989 au pus mana pe terenuri bune care nu le apartineau
si le-au dat proprietarilor de drept despagubire alte terenuri cu sol slab in zone indepartate....Posted Image

DNA de asa probleme grave ar trebui sa se ocupe!!!

Edited by xmanyacs77, 05 February 2022 - 19:37.


#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Și eu te sfătuiesc sa te judeci cu pulimaria.

#10
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019

View PostBaXXXon, on 05 februarie 2022 - 18:17, said:

Terenul respectiv nu a fost intabulat ?

Nu terenul nu era intabulat.
Pentru teren, am, Titlu de Proprietate eliberat în anul 2002 dat prin Legea nr. 18/199.
Plătesc impozit anual la zi cu rol fiscal.

View Postpasilla, on 05 februarie 2022 - 18:17, said:

Termenul de contestatie decurge de la data cand tu ai aflat de situatie.
Este sigur? Exista undeva în lege stipulat asa ceva?
Pentru ca eu am aflat pe data de 19.12.2021.

#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca-l intabulai la punerea in posesie nu mai aveai problema asta .
Consulta un avocat , cel mai ok de facut.

#12
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019

View PostSTARTREK1, on 05 februarie 2022 - 18:24, said:

proces cu primaria - terenu este al tau indiferent ce debiteaza primaru
terenul pe care îl dețineam legal, cu titlu de proprietate și posesie

si nu exista "eroare umana" -  au profitat ca nu esti in localitate si vor sa vada daca le iese magaria
Multumesc, sunt sigur ca nu a fost și nu este, eroare umană, pentru ca asa cum am scris în trecut terenul a mai fost ocupat și lucrat de un fermier arenda, care lucrează toată zona respectiva. Singurul teren care îl împiedică sa comaseze tot este cel al meu care este un junghi de 2 ha, între terenurile lui.
În 2015 am mai avut probleme cu primăria și cu arendasul respectiv. Acum nu îmi spune nimeni cine îl lucrează, țăranilor le este frica sa vorbească, știți cum este la țară, cu frica de primar.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postadisz, on 05 februarie 2022 - 18:54, said:

Daca zici ca ai acte beton care sa justifice proprietatea in acest caz te duci direct la procuratura si deschizi dosar penal pentru tulburare de posesie.
Dar sincer sa fiu,ceva este foarte putred acolo.Ceva imi spune ca actele tale nu sunt chiar in regula.Nu poti face disparute 20.000 de mp de pamant chiar asa usor.
sincer, vorbesti prostii. 20.000 de mp sunt mult cand trebuie sa-i sapi, cand e sa-i furi sunt fix doua hartii amarate. o cerere a petentului si o decizie a primarului. atat. iar dosarul penal e frectie la picior de lemn.
omul trebuie sa faca actiune civila in instanta pentru anularea actelor cadastrale emise pe terenul său. daca are titlu de proprietate (cel cu tricolor, nu vreo adeverinta de punere in posesie) si impozit platit la timp, are sanse mari sa castige.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lucrurule in RO sunt complicate .
Citeste, de ex, Capitolul IV Rectificarea înscrierilor de carte funciara.

#15
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019

View PostAlireza, on 05 februarie 2022 - 18:56, said:

În locul tău m-aș interesa în ce locație.
Poate mi-ar conveni. Și nu mi-aș mai bate capul.

Dacă nu mi-ar conveni locația, aș cere eu teren într-o locație care mi se pare convenabilă.
Aș încerca să merg pe cale amiabilă și să fiu rezonabil dar nu să ies în pierdere.

Dacă ei refuză propunerea mea (scrisă, desigur) aș plăti o consultație unui avocat și apoi aș da în judecată primăria.
Fără nicio frică de actualul primar care poate fi sluga de casa a fostului primar sau a cui vrea el. Să fie ei sănătoși! Dacă au comis o eroare umană e eroarea lor și trebuie să și-o ispășească dându-ți un teren într-o zonă mai bună. Dacă nu, să corecteze eroarea umană și să ți-l dea pe al tău. Le-aș intenta neîntârziat un proces în contencios administrativ.

Multumesc, dar am încercat și ma trimite, vor să-mi de echivalentul într-o mlaștină, cea ce nu am acceptat.
Sincer chiar îmi pare rău că nu am procedat ca în anul 2015 (8 ani capy blanc)
Acum bate la ochi și vreau totul legal.
Am consultat un avocat și mi-a spus ca în județul respectiv este o adevărată caracatiță prin judecătorii și tribunale.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBaXXXon, on 05 februarie 2022 - 20:07, said:

Daca-l intabulai la punerea in posesie nu mai aveai problema asta .
Probabil ca ar fi nu ar fi contat, daca nu cerea la timpul potrivit convertirea in format electronic, in cazul in care putea putea face intabularea la data punerii in posesie.

Edited by pasilla, 05 February 2022 - 20:24.


#17
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019

View Postpasilla, on 05 februarie 2022 - 18:58, said:

De 30 de ani se practica asta. Nu sunt disaparute.....sunt realocate.


Cu siguranta aia fac matrapazlacuri ca sa ii dea lui o locatie mai buna Posted Image


Sunt de acord cu @adisz, plangere penala, urmata de cea civila.

Multumesc, și eu ma gândeam tot la o plângere penala pentru, Abuz în serviciu pentru primar ori persoana desemnata de primărie, pentru faptul ca deșii aveau obligația, nu au pus la dispoziția firmei care a efectuat cadastrare, asa zis gratuita, actele doveditoare, registrul agricol, rolul fiscal. Iar dacă au fost puse și angajatul firmei de cadastrare un le-a luat în seama,  pentru neglijenta și abuz în serviciu, pentru ca este considerat, funcționar public.
Vad ce răspunsuri mai primesc.

View Poststrongsss, on 05 februarie 2022 - 20:12, said:

sincer, vorbesti prostii. 20.000 de mp sunt mult cand trebuie sa-i sapi, cand e sa-i furi sunt fix doua hartii amarate. o cerere a petentului si o decizie a primarului. atat. iar dosarul penal e frectie la picior de lemn.
omul trebuie sa faca actiune civila in instanta pentru anularea actelor cadastrale emise pe terenul său. daca are titlu de proprietate (cel cu tricolor, nu vreo adeverinta de punere in posesie) si impozit platit la timp, are sanse mari sa castige.

Da am Titlu de Proprietate în original și fisa de punere în posesie semnata pentru 2 ha.(20 000mp)
Am rol fiscal și plătesc impozit anual.
Problema este alta, terenul acesta este fix pe malul unui canal de irigații și este singurul teren pe care un anumit arendas nu îl pute lucra, în rest terenurile vecinilor acestei parcele sunt lucrate de un arendas, cu care am mai avut probleme și pe care politia le-a rezolvat în anul 2015.
Vreau sa merg legal nu vreu sa fac altele deșii pot.

#18
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Am omis sa spun ca in anul agricol 2014 - 2015 acest teren a fost ocupat și lucrat de o firma de arendasi iar o alta firma tot de arendasi obținea subventii APIA.
la solicitarea mea politia a făcut o cercetare la fata locului, unde au făcut măsurători și le-au pus în vedere celor doua firme sa nu mai ocupe terenul și au restituit banii primiți ca subvenție de la apia.

Întreb, pentru că acum din nou acest teren este lucrat de alte persoane,, posibil tot aceiași arendasi.

ÎNTREBARE:
Eu în aceasta situatie mai dețin legal posesia acestui teren ?

Ce drepturi legale mai am asupra acestui teren ?
Dacă el apare cadastral provizoriu la primărie și repartizat comisiei l-o ale pentru restituirea proprietăților.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate