Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Frigidere din trecut

  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 djl, on 06 martie 2022 - 23:19, said:

De vândut au fost vândute în interbelic - vezi postul ăsta, prima imagine de la frigidere: https://forum.softpe...ost__p__8832379
Nunu multe din cauza preţului prohibitiv (cum ar fi să dai azi cel puţin 2.000 Euro pe unul   Posted Image   ), dar au fost vândute, deci cineva trebuie să fi avut. Dar sunt curios dacă cineva a reuşit să vadă vreunul vreodată, că eu în anii '90 nu am văzut nem (dar nici nu am fost prin multe case), iar singura istorisire cu aşa ceva am auzit-o de la cineva pe facebook - se stricase frigiderul unuia după rezbel, nu a găsit să-l repare şi din răcitor electrice a devenit răcitor cu gheaţă Posted Image
Personal, nu am reuşit să văd nici frigider produs înainte de 1960-1962... deşi s-au adus şi fabricat şi în anii '50 pe la noi (în fine, nu ştiu cât de vechi era un 'Pinguin'... posibil să fi fost înainte de 1960, dar nu l-am putut salva).
Motive pentru care trebuie iară să deschid un subiect despre vechituri, parţial pe aici:  https://forum.softpe...y28866758Â Â Posted Image
Tu ar trebui sa vizitezi Science Museum de la Londra :D

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 djl, on 07 martie 2022 - 00:25, said:

Colegule, măcar te-ai uitat la ce e în link ca să vezi de ce am zis că era cu compersor?   Posted Image
Uite-te şi ai să-ţi dai seama de ce cei care nu ţin minte ce mai vedeau prin "Tom şi Jerry" sau cei care văd pentru prima dată un frigider interbelic cu compresor s-ar putea să-l confunde cu unul cu absrobţie. Poate doar să fie vreun "G.E." Monitor Top, că evident că în cilindrul ăla e motor.
Mea Culpa!
Nu m-am uitat în link, ce e depășit tehnologic nu atrage în mod deosebit.
Adică pot accepta o perioadă de timp, unele electrocasnice pot funcționa la fel de bine de la inventarea lor și până azi.
Altele nu.

Totuși fă și tu un efort, ridică ancora care te ține în trecut și hai în prezent!

#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Păi să te uiţi. Pe primul link. Nu durează mult   :)
Nu îmi doresc asemenea frigider decât dacă poate ajung să locuiesc într-o clădire veche mai de clasă superioară şi să am aşa ceva ca obiect al vremii. Însă cum probabil nu se va întâmpla, doar vreau să admir unul, probabil cu ceva invidie.
Mă interesează şi lucruri (mai) recente, dar sunt conştient că din cauza pasiunilor mele posturile legate de nou nu prea sunt vizibile   :)
Şi nu e vina mea că pe vremuri se făceau multe lucruri cu design mai fain sau unele lucruri care să dureze. Şi că unele lucruri au fost făcute fără să existe nici măcar computere mainframe, deci s-a muncit mult la conceperea lor. Erau mai sculă unii fără computer.    :)

#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

 ccdsah, on 07 martie 2022 - 00:29, said:

Tu ar trebui sa vizitezi Science Museum de la Londra Posted Image

Poate ar putea strange niste donatii pentru asta, dar nu cred ca-si doreste cu adevarat.

#41
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008
când eram copil am văzut în casa bunicilor un frigider din ăsta. ulterior a ajuns la groapa de gunoi. am fost impresionat de cât de impunător părea din cauza grosimii ușilor și a înălțimii.

#42
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 djl, on 07 martie 2022 - 02:54, said:

Şi nu e vina mea că pe vremuri se făceau multe lucruri cu design mai fain sau unele lucruri care să dureze.
daca durau, se mai gaseau si acum. cum nu se mai gasesc, nu erau prea durabile.

 dani.user, on 07 martie 2022 - 10:56, said:

Poate ar putea strange niste donatii pentru asta, dar nu cred ca-si doreste cu adevarat.

eu zic sa-i luam bilet numai dus.

Edited by strongsss, 07 March 2022 - 20:47.


#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Iar eu zic ca unii să primească câteva zile de suspend, să se mai răcorească.
Unele lucruri au dispărut nu din cauză că erau durabile, ci pentru că aşa au fost influenţaţi oamenii, i-aţi obiectul x,y...
Mai aproape decât cel din Londra e ăsta: https://en.wikipedia...eutsches_Museum
Ca f.d. Oskar von Miller a proicetat şi Hidrocentrala Sadu I (1).

 zyppster, on 07 martie 2022 - 13:34, said:

când eram copil am văzut în casa bunicilor un frigider din ăsta. ulterior a ajuns la groapa de gunoi. am fost impresionat de cât de impunător părea din cauza grosimii ușilor și a înălțimii.

Era electric?

#44
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce tare, la "G.E." Monitor Top puteai scotae agregatul cu totul: https://edisontechce...rigerators.html
Cineva are 2 cărţi vechi cu frigidere: https://musingsonent...ating-machines/
am căutat autorul şi titlul (cele 2 cărţi fiind 2 ediţii diferite ale aceleiaşi cărţi) şi pe cea din 1927 am găsit-o pusă în format digital   Posted Image  Căutaţi H.B. Hull - "Household refrigeration" archive.org . că nu mă lasă forumul cu link către acolo   :disgust:

Edited by djl, 31 March 2022 - 14:59.


#45
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
in anii '80 nu se gaseau congelatoare asa cum gasesti azi pe toate drumurile, si mama mea a intrat intr-o afacere cu un mosh armean batran, care ne-a ajutat sa construim un congelator ca sa putem pastra carnea timp indelungat peste vara, aveam o crescatorie de animale de blana care mancau carne cruda.
din ce a fost facut ?
Cuva era din tabla de otel inoxidabil, cineva care lucra la fabrica de tramvaie a fabricat-osi a lipit-o cu cositor banuiesc cu letcon din ala mare ce il incalzeai cu lampa de gaz.
apoi peste tabla pe exterior au instalat serpentina de tub de cupru, asta era foarte foarte greu de gasit ( multi foloseau serpentina de cupru pentru alambicuri ca sa fiarba rachie ),
dupa multe interventii a reusit sa gaseasca la cineva ce a scos-o din fabrica
si au lipit-o tot cu cositor pe exteriorul cuvei de metal, din lemn de panel stratificat au facut cuva exterioara similara cu cea folosita la cofrajele de beton ...si au introdus cuva de metal cu niste spatiere de plastic sa o tina in mod echidistant de laturi si de fund, apoi au turnat izolatia, a venit in 2 bidonase de 3-4 litri fiecare, cred ca de la Dermatina au fost scoase si substantele de izolatie, le-au amestecat si turnat repede in cuva de lemn, e uimitor ce rapid a crescut si intarit ca o roca a fost dupa ce s-a racit, reactia chimica e exoterma, deci mare grija sa nu te "arzi" daca faci asta acasa ca experiment,
la sfarsit au pus termostatul, radiatorul , filtrul de ulei si compresorul ce au fost cumparate de la Electrocasnica, de la componente, astea se gaseau fara probleme. Un tehnician a pus freonul in el si i-a dat drumul, A mers struna, il aveam pus in magazie, nu in casa pentru ca era prea mare, dar ingheta grozav.
Sincer sa fiu a functionat pana in ziua cand mama a desfiintat ferma de animale de blana dupa anii '90 si a vandut echipamentul la altcineva ce era interesat. Cel putin 10 ani de zile zic eu congelatorul ala construit ad-hoc a mers zi si noapte.

Edited by EASTERN_TIME, 12 April 2022 - 06:13.


#46
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006

View Postericmario, on 07 martie 2022 - 00:03, said:

Toate au compresor.
Ba chiar două!

Attachment 2_-_2_comp.jpg

Mi-a decedat prin sucombare inculpatul la care ai pus poza. S-a intamplat dupa vreo 15 ani de zile. N-am putut sa-l bag in programul rabla, trecuse programul iar harbul si-a gasit sa dea ortul exact dupa si sa-mi iau un altul, LG no frost la pret intreg, bine nu chiar intreg, o reducere de 10% la plata cu ajutorul cardului online. Partea de jos, congelatorul functioneaza, pentru modesta suma de 1000 de lei il dau pentru un colectionar. Care se baga? Peste vreo 30-40 de ani o sa valoreze o avere, momentan are doar patina vremii, usoare urme de rugina, ingalbenit si cateva lovituri in usa de la frigider. Becul nu l-am schimbat niciodata, un singur buton a fost schimbat. Se baga cineva? Glumesc! Posted Image

Edited by un_el, 31 July 2022 - 10:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate