Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Umiditate in pereti - Biodry

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 21.10.2006
Salutare tuturor.
Detin o casa veche, construita acu 100 ~ 150 de ani din caramida rosie plina, aka "caramida tiganeasca", peretii avand grosimea de 60cm.

Am umiditate in pereti din cauza capilaritatii. Atat cat pe partea exterioara, cat si pe partea interioara. Atat cat si la parter, cat si in pivnita.

O cunostinta mi-a zis despre Biodry.
Am chemat firma chemat la mine, i-am aratat constructia respectiva.
Am vorbit, am discutat si am primit oferta de pret.
Oferta de pret este una de peste 9.000 de euro, pentru o casa de 200mp.

Cica functioneaza 100%.

Asta este pagina lor de internet.

Si pretul mi se pare mare, dar nu sunt sigur ca intradevar functioneaza acest sistem.

Dau si niste video-uri explicative.

Firma cu pricina promite marea cu sarea, numai sa vada banii incasati..

Firma promite, ca 100% voi scapa de umiditatea, datorita capilaritatii.

Iar in caz de nu se usuca, atunci mi se va restitui banii mei in proportie de 70%. (aprox o sa primesc inapoi  6.300euro din cei 9.000euro platiti)
Firma ramane cu 30%. (adica ei tot raman cu un 2.700euro, chiar daca eu nu am scapat de problema).

Video 1

Video 2

Video 3 - Biserica Reformata din Cluj Napoca

Video 4 - Biserica Sfanta Sofia

Video 5 - Casa privata din Cluj Napoca

Sincer sunt tare sceptic cu toata tehnologia respectiva. Pui un dispozitiv, de marimea a unei "cafea de 1kg" pe perete. Nu trebuie sa il dai curent electric, nu are nimic consumabil, nu consuma nimic. Si totusi functioneaza.

Astept pareri, cine cunoaste, cine a incercat, etc...

Multumesc frumos.

Nu este nici o reclama.

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,312
  • Înscris: 17.03.2009
Cam pare ...

#3
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Daca esti prin zona, mergi la cele 2 locatii (Cluj, Sfanta Sofia) sau la Banfy (a fost reportaj la Antena 1) sau la alte locatii publice unde au lucrat - si verifici rezultatele.

#4
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Asadar 9000e pentru cateva gauri in perete si un "talisman" din asta .  Buna afacere  (pentru patronul firmei ) dar de umiditate mai mult ca sigur nu o sa scapi  in acest mod .

#5
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 29.11.2005
Nu ne-ai dat niște informații fundamentale : locuiește cineva acolo?
casa e încălzită? E izolată? Are geamuri, uși termopan?
Da niște detalii și după asta cere și sfaturi.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,416
  • Înscris: 11.08.2003

 Dexter Dude, on 31 ianuarie 2022 - 19:05, said:

Asadar 9000e pentru cateva gauri in perete si un "talisman" din asta .  Buna afacere  (pentru patronul firmei ) dar de umiditate mai mult ca sigur nu o sa scapi  in acest mod .
Nu uita amanuntul suprem: daca nu functioneaza, isi ia jucaria, 30% din 9000 si spune "La revedere".
Daca aparatul ala nu e un dispozitiv de teleportare a apei intr-o alta dimensiune nu prea are cum sa scoata apa din pereti.

#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
E fumata de mult timp, a fost prezentata in una dintre revistele TEHNIUM, nu mai stiu care.
Ceva cu niste bare metalice (metale diferite) infipte in pereti, alcatuind pile electrice care modifica circulatia apei in pereti. Sau alimentate in curent continuu, deci cu consum de energie.
La igrasie instalata profund in caramizi in contact cu solul, cutiuta aceea este de frumusete. Si filmuletele se opresc unde mesterul repara gaurelele din care au fost luate probe de umezeala (dubios, parca asta este cea mai importanta actiune...).

Am copilarit o vreme in casa pe pamant, fara izolatie. Parintii Incercau, ca oamenii saraci, sa scoata igrasia, inainte de zugravelile periodice, cu injector cu flacara, apoi izolatie cu carton asfaltat, dar  nu s-a rezolvat decat prin metoda radicala: scoaterea unor randuri de caramizi, turnarea unei baze de beton, separarea cu un strat impermeabil pana la caramizi.
Trebuie bariera fizica intre temelie si caramizi, sa nu urce apa.

Astazi, sunt atatea materiale de constructie, mai mare dragul sa lucrezi la inlocuirea peretilor compromisi, dupa ce realizezi baza si izolatia.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 12.01.2018
si mie mi se pare teapa.dupa gauri filmeaza tavanul nu temelia  care initial era plina de igrasie.acum trebuia filmata fara igrasie.m-am uitat la filmuletul cu biserica din cluj

#9
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
cumpara vreo 3-4 dezumidificatoare cu ~150 de euro bucata si ai rezolvat problema

#10
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,997
  • Înscris: 08.06.2005
De 9000 de euro faci o hidroizolatie+termoizolatie clasica Posted Image

Edited by mircea812, 31 January 2022 - 20:27.


#11
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

 SfaturiFaraTroleala, on 31 ianuarie 2022 - 20:08, said:

cumpara vreo 3-4 dezumidificatoare cu ~150 de euro bucata si ai rezolvat problema
Rezolvi problema daca functioneaza alea permanent, 24/24h, altfel....,  cum ai oprit, alta umezeala urca din pamint pe pereti.

#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

 SfaturiFaraTroleala, on 31 ianuarie 2022 - 20:08, said:

cumpara vreo 3-4 dezumidificatoare cu ~150 de euro bucata si ai rezolvat problema


Nu rezolva nimic, usuca lent doar putin aerul, dar caramizile continua sa primeasca rapid apa din sol.

In pereti nu sunt doar 2-3 litri de apa, chiar daca reusesti sa scoti ceva apa din caramizi (mai degraba, din tencuiala) locul ramas este ocupat incontinuu de alta apa care urca din sol (prin fortele de tensiune superficiala in staratul superficial curbat). Urcarea se face cu viteza mare (cum se intampla cand arunci hartie igienica in apa din WC), captarea vaporilor in deumidificator se face lent, cu consum mare de electricitate.

Singura rezolvare este taierea fizica a caii de ascensiune a apei din sol. Se face pe portiuni (pe cate un perete, ca sa nu darami toata casa.

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,290
  • Înscris: 30.11.2021

 mircea812, on 31 ianuarie 2022 - 20:27, said:

De 9000 de euro faci o hidroizolatie+termoizolatie clasica Posted Image
Am citit, am cautat pe google, youtube.
Ca vorba aia, sunt destul de multe variante de hidroizolat, inclusiv injectarea peretilor.
Din ce zici tu cam asta ar face cu 9000 de euro, ar sapa pe langa constructie, ar aplica material hidroizolant, ar pune mebrana si ar astupa, ar mai turna si un strat subtire de beton cu panta sa nu se duca apa spre casa.
Si nu l-ar costa 9000 de euro nici daca ar folosi beton suflat cu aur.

#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011
Țeapă 100% de la ț1ganii din Mureș. Mai este o firmă care se laudă (tot așa cu filmulețe cu duiumul) că taie toți pereții și bagă tablă de inox ca să rupă capilaritatea. Tot țeapă și aia.

Edited by sandel1, 31 January 2022 - 21:59.


#15
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Podeaua e turnata din beton? Daca da atunci acolo ai cauza.Trebuie sparta si pus pietris si nisip peste care podea din lemn ca sa intrerupi capilaritatea si sa permiti vaporilor sa se evapore liber altfel vor ocoli podeaua si se urca in pereti.

#16
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Lemn?...ha, ha, ha.
Nu podeaua este cauza.
Lipsa izolarii peretelui fata de temelie., de acolo vine umezeala.

#17
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020

View Postsandel1, on 31 ianuarie 2022 - 21:56, said:

Țeapă 100% de la ț1ganii din Mureș. Mai este o firmă care se laudă (tot așa cu filmulețe cu duiumul) că taie toți pereții și bagă tablă de inox ca să rupă capilaritatea. Tot țeapă și aia.
Pai daca inoxul rupe fizic capilaritatea, cum ar mai fi treaba asta o teapa ?

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

View PostRazvIy, on 01 februarie 2022 - 08:31, said:


Pai daca inoxul rupe fizic capilaritatea, cum ar mai fi treaba asta o teapa ?
Rupe fizic daca ai baga sub caramizi o tabla de inox astfel incat toate caramizile sa aiba doar contact cu inoxul si nu cu pământul/apa. Mai nu mai puneți botul la escroci folositi-va si creierele macar puțin. Tot asa poti pune sub cărămizi si carton bituminat si ai terminat-o cu igrasia. Alte solutii nu sunt.

Edited by Testosteron, 01 February 2022 - 09:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate