Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

intrebare suspendare corpuri mobilier

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
Salut !

Credeti ca se pot suspenda corpuri de mobilier de bucatarie pe un perete de beton armat de 6 cm grosime ?
am nevoie sa pun corpuri pe o lungime de 3 m, suspendate pe acest perete

Problema mea e ca circuitul electric care trece pe la partea de jos a peretelui a fost si el schimbat, deci a fost frezat un canal cu adangime 3 cm de-a lungul peretelui,  prin care trece noua instalatie electrica. Asta inseamna jumatate din grosimea peretelui  :- (
Credeti ca si asta ar putea avea un impact asupra rezistentei peretelui?


Multumesc

Edited by mlegs, 29 January 2022 - 15:28.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Eu n-am mai auzit de perete de beton armat de 6 cm. Nu cumva sunt placi prefabricate?
Apoi, cum e armat betonul ala, daca s-au taiat canale de 3cm? S-a taiat si armatura? De ce nu s-au facut traseele alea prin podea, in shapa?
Revenind, eu cred ca se pot monta corpurile alea, chiar si in conditiile date. Nu cred ca se darama zidul ala...
Pericol mai mare ar fi de smulgere din sistemul de prindere, dar cred ca nu e cazul. Eventual foloseste o sina din aia ca la ikea, in partea superioara a dulapurilor.

LE: https://www.ikea.com...nizat-60205664/

Edited by crocko.dilul, 29 January 2022 - 16:12.


#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
poti, dar trebuie sa dai gaurile cu grija sa nu treci in partea celalalta.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ce e pe partea opusa ?

Pui dibluri rosii de 8 x 47, ( nu de 10x57), cu gaura de 8x50 maxim.
Holsuruburi pui de 6x50 in loc de 6x60, depinde si de corp, coltare, saibe, distantiere, etc.

Daca e beton-beton ( nu beton aerat - BCA) trebuie dat gauri cu rotopercutanta si se poate sparge in partea opusa, e periculos mai ales daca e faianta sau apartamentul unui vecin fioros.
Trebuie pus opritor distantier la rotopercutanta de maxim 50mm.
Daca diblul e mai lung de 47-50, tai din gulerul lui dupa ce-l bagi.
Poti eventual da cu burghiu de 6mm mai intai, cu percutie, cu opritor distantier de 50mm, si apoi maresti cu burghiu SDS de 8mm fara percutie, intra imediat daca e burghiul bun, eu mai fac asa si pt ca la percutie gaurile ies mai largi decat burghiul cand ai scula de peste 2J, si uzual se folosesc de 2,4-2,7-3,2J cu care ies mai largi.
Legat de taierea peretelui, daca nu poti sa dormi, se pot monta peste canal punti de rezistenta din otel gros ambutisat adanc, sa-ti tina peretele, cu cate 4 prezoane cu conexpand, groase, cu M10 din otel de rezistenta si ele, Nu bara filetata de fier, pui 7 buc , la 50cm cate una, fiecare cu cate 4 prezoane groase de otel.

Edited by loock, 29 January 2022 - 17:29.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
problema e cum a prinsa saracia aia de prefabricat in pardoseala si in tavan.
ei am din bca, jos e pris in sapa dar sus era liber, fixat in glet si se bataia.
am curatat dat niste gauri in tavan bagat cupoane metalice, fixat cu cm11, plasa de rabitz mai groasa pe ambele fete cu cm11. perete ala suna a sticla.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Bineinteles ca poti si e ok atata timp cat nu iti depozitezi ganterele acolo :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate