Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Frica de a adormi

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,865
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdoxan, on 27 ianuarie 2022 - 14:54, said:

...S-a mai confruntat cineva cu asa ceva ? Cu astfel de episoade prelungite de paralizie in somn ?
Voi repeta ceea ce probabil au spus deja si altii: somnul e SFANT!
Creierul se reface, isi creaza noi sinapse in somn, nu cand suntem treji. Poate de asta ai si probleme cu paralizia in somn.

#20
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
in ce masura ai incercat cateva minute de meditatie usoara inainte de somn

sa te gandesti la ce e pozitiv in zi

#21
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postflorinel, on 27 ianuarie 2022 - 15:56, said:

Posibil sa fie si ceva probleme medicale. Pe langa cele legate de stress.

Cum stai cu tensiunea, cu inima  - palpitatii, dureri de cap...etc?

Mergi la medicul de familie sa-ti  dea trimitere unde trebuie.

Eu patesc uneori chestii oarecum asemanatoare; tresar cand ar trebui sa adorm si am o senzatie ciudata care urca din extremitati . Uneori palpitatii, daca sunt foarte obosit.
Dar la mine stiu ca trebe sa fiu atent la tensiune.

Oricum, doar niste investigatii medicale iti pot spune care ar putea fi cauza; pe langa asta, vezi cum faci sa elimini cauza stress-ului.
Am facut ultima ecocardiografie dupa ce am avut Covid in Febr.2021...a iesit ok, fara leziuni, EKG-ul ok, am luat Corlentor si am revenit cu pulsul la normal in repaus. Eu problemele acestea cu paralizia in somn le am de mult timp, nu cred ca sunt pe fond organic ci doar psihic, am halucinatii extraordinar de vivide asociate acestui fenomen, halucinatii care aproape ca nu le mai pot distinge de realitate, deoarece am cosmaruri in care visez ca visez.
Aceste cosmaruri vivide apar doar in timpul fenomenului (cateodata am paralizie chiar in momentul incipient in care adorm, nu doar atunci cand are loc caderea...iesirea din cosmar).

Edited by doxan, 27 January 2022 - 16:11.


#22
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Tin minte acum cativa ani aveam niste cosmaruri cu paralizie in care o silueta intunecata incerca de fiecare data sa-mi faca felul. Cel mai groaznic lucru pe care l-am simtit vreodata, sa nu pot riposta in timp ce chestia aia incerca sa imi faca felul.
De obicei cauza acestor intamplari sunt mediile abuzive din care venim, stresul cotidian, pentru care ironic si paradoxal trebuie noi sa ne tratam.

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,048
  • Înscris: 23.09.2005
Cred ca o rezolvare a acestei probleme este deprinderea abilitatii de a avea visuri lucide.

Nu-i usor, dar tehnica asta odata stapanita, aduce si alte avantaje.

Banuiesc ca abilitatea asta odata stapanita, problema dispare brusc de la sine.

Edited by Phobos, 27 January 2022 - 16:26.


#24
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdoxan, on 27 ianuarie 2022 - 14:54, said:

De aproape 5 ani ma confunt cu urmatorul fenomen asociat aproape intotdeauna cu episoadele de paralizie in somn:
In zilele cand ajung acasa foarte obosit de la munca...sau in momentele in care sunt in depravare de somn, simt ca si cum ceva ar intra in mine, totul debuteaza cu un junghi intercostal, ulterior imi trosneste patul si imediat aud ca o sonerie low pitch in ambele urechi.
Apoi urmeaza cosmaruri REM hipnagogice - care se termina invariabil cu paralizie in somn, evenimentul propriu-zis de paralizie dureaza ~ 30 secunde ca intensitate (simt ca sunt ca un colac, o presiune pe piept, sunt perfect constient pe parcursul evenimentului, am gura extraordinar de uscata si pot respira cu mare dificultate...e o senzatie de teroare totala).
De multe ori, aceste cosmaruri implica senzatia ca in vis sunt practic in realitate si ca visez in vis. (inclusiv episioadele de paralizie). Tema principala a acestor cosmaruri vivide fiind o entitate malefica care ma urmareste, care este prezenta atat in momentul in care am cosmaruri, dar si in camera, o entitate pe care nu am vazut-o niciodata dar care in vis capata diverse forme, sub forma de personaje antagonice care ma tortureaza atat psihic si fizic.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva ? Cu astfel de episoade prelungite de paralizie in somn ?
De vreo 2 ani de zile visez ca iau Jackpotul de neagra pe superbet, s-o mai fi confruntat cineva cu asa ceva ?

#25
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

View Postdoxan, on 27 ianuarie 2022 - 14:54, said:

De aproape 5 ani ma confunt cu urmatorul fenomen asociat aproape intotdeauna cu episoadele de paralizie in somn:
In zilele cand ajung acasa foarte obosit de la munca...sau in momentele in care sunt in depravare de somn, simt ca si cum ceva ar intra in mine, totul debuteaza cu un junghi intercostal, ulterior imi trosneste patul si imediat aud ca o sonerie low pitch in ambele urechi.
Apoi urmeaza cosmaruri REM hipnagogice - care se termina invariabil cu paralizie in somn, evenimentul propriu-zis de paralizie dureaza ~ 30 secunde ca intensitate (simt ca sunt ca un colac, o presiune pe piept, sunt perfect constient pe parcursul evenimentului, am gura extraordinar de uscata si pot respira cu mare dificultate...e o senzatie de teroare totala).
De multe ori, aceste cosmaruri implica senzatia ca in vis sunt practic in realitate si ca visez in vis. (inclusiv episioadele de paralizie). Tema principala a acestor cosmaruri vivide fiind o entitate malefica care ma urmareste, care este prezenta atat in momentul in care am cosmaruri, dar si in camera, o entitate pe care nu am vazut-o niciodata dar care in vis capata diverse forme, sub forma de personaje antagonice care ma tortureaza atat psihic si fizic.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva ? Cu astfel de episoade prelungite de paralizie in somn ?

senzații de obe... ce descrii tu mai sus sunt diferite niveluri de transă...

+atacuri demonice

#26
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postnerocezar666, on 27 ianuarie 2022 - 18:56, said:

senzații de obe... ce descrii tu mai sus sunt diferite niveluri de transă...

+atacuri demonice
Sa chemam shamanii din world of warcraft sa il ajute!

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdoxan, on 27 ianuarie 2022 - 14:54, said:

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva ? Cu astfel de episoade prelungite de paralizie in somn ?
Da, dar mi-e greu sa vorbesc despre asta deoarece am incercat sa uit si nu mai tin minte foarte bine.
Pe la varsta de 14 ani am avut o suferinta indelungata asemanatoare cu a ta, generata probabil de stress.
Vise lucide si stare de somolenta permanenta. Oboseala agravata aproape de delir, sau chiar cu delir.
Insa am uitat mult, daca ar fi sa povestesc ar trebui sa inventez pentru a avea sens ce zic.
Treaba asta a durat .. hmmm, cam o juma de an.
A recidivat un pic in anul 1 de facultate, dar la intensitate mult mai mica. Insa mi-a fost tare frica si inca imi mai e de astfel de senzatii, de-aia mi-e si greu sa povestesc. A fost tare nasol, credeam ca o iau razna la propriu. Si eu si mama credea.

#28
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Când vei reuși sa-ti controlezi activitatea de peste zi somnul tău va fi perfect. Ai problemele astea tocmai pentru ca activitatea ta diurna este in dezordine.

#29
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
O fi vreun lucru de care nu esti multumit adanc inradacinat in memoria ta. Care te macina marunt.

Iar aceasta manifestare, vine pe acest fond.


DIn ce imi amintesc postarile tale, nu esti religios. Dar totusi ai o judecata limpede. (dupa parerea mea)

Rationalitatea aceasta vine si un minus. Un sentiment de importanta.
Problemele apar cand acel sentiment de importanta, nu este dublat de rezultate si decizii importante, (raportat la nivelul perceput de sine)

Si totodata cu discordanta intre perceperea atat a binelui comun cat si a binelui personal imediat. (care nu-s identice, poate chiar contrare)
Si dezbaterea interioara din care rezulta un conflict interior.

Rezolvari sunt mai multe probabil.

Ce functioneaza la mine este o redefinire a punctului de referinta personal. (a importantei)
Si alegerea constienta a binelui comun inaintea binelui personal. (in general)


Mai concret: spovedanie.

Pentru ca trebuie sa te consideri un muritor de rand neimportant ca sa marturisesti unui popa despre care stii ca nu e perfect. (redefinirea importantei personale)
Iar religia e practic un ansamblu de reguli, de alegerea binelui comun social, in defavoareq/inaintea binelui personal.


"Magia" din spate, cred ca e urmatoarea.
Rezolvi acel conflict interior(temporar), creierul nu se mai suprasolicita incercand sa impace capra si varza, cautand o solutie in timpul somnului. (bine comun vs bine personal)
Prin urmare nu mai apar acele dezechilibre chimice temporare de la trezire.


Este greu de definit starea de bine de dupa. Sentimentul de eliberare.
Pentru mine e cert, ca inaintasii nostri au testat, au vazut rezultate. De aceea au pastrat traditiile.

Si da, am avut somn rau. Nu la acest nivel.
Si aproape intotdeauna din cauza unui conflict. A unei alegeri dificile, trecute sau viitoare.


Pentru oricine: am vazut pe ce arie sunt, de aceea am evitat orice trimitere teologica.

#30
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
(Cititi pana la capat e foarte interesant ce am scris!)Eu cred ca sunt si lucruri pe care mintile noastre simple nu le pot intelege, tin minte in 2010 cand a murit unchiul meu, am fost anuntat telefonic la ora 3 dim, tin minte ca am avut un fel de soc nervos, tremuram incontrolabil.
Ce sa mai dormi, eu avand caine am iesit cu el afara simteam nevoia sa iau aer curat si sa ma misc oleaca, era vara. Cainele meu este terrier, multa lume nu stie ca terrierii sunt caini puternici fizic si agresivi cu ceilalti caini, foarte teritoriali, chiar si cei de talie mica, cainele meu nu a ratat nici-o ocazie sa-si arate ferocitatea de mascul alfa.
Afara, apare un caine negru de nicaieri, un caine ciudat in aparenta, nu dadea a nici-o rasa cunoscuta, nu arata nici a maidanez, de talie medie, parul scurt si lins, ochi complet negri, in rest nu mai stiu exact.
Ideea e ca acel caine s-a tinut dupa mine cat am stat afara, foarte bucuros de parca ma stia de o viata, si mai surprinzator cainele meu nu a avut nici-o reactie, el care in toata tineretea lui nu a lasat un caine strain la el in cartier sa isi faca de cap, pe toti i-a hulit sau incaierat, mai mult de atat, amandoi fiind masculi.
Am stat mai bine de o ora, acel caine a stat la pas cu mine, si m-a iubit ca si cum ne stiam de o viata.
Nu l-am mai vazut nici-o data de atunci. De curand am aflat ca multi oameni din toata lumea au intalnit caini negrii de nicaieri si de care au scapat cu greu dupa ce le-a murit cineva, am dat de informatia asta din intamplare.

Edited by RangerBoy, 03 February 2022 - 05:43.


#31
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Si eu am de multi ani aceasta paralizie a somnului.
Simt demonul langa mine, nu pot sa ma misc, tine vreo 10 secunde as zice.
Nu ma mai sperie pentru ca stiu ce se intampla.

Am observat ca se intampla foarte des daca dorm cu fata in sus, cu capul drept.
Daca dorm pe o parte nu am probleme.

Banuiesc ca e tot stresul insa si ceva dereglari prin creier.

#32
Lariiiiiiiiiiiii156sa

Lariiiiiiiiiiiii156sa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2022
Buna...am trecut si eu de multe ori prin aceeasi situație . .cine nu a trecut prin asta nu cred ca înțelege..  acea senzație de frica,ca și când cineva încearcă sa iti faca rau într-un anumit fel și nu poți sa vezi,dar poți sa simți acea prezenta...ca o prezenta malefica.de multe ori m-am întrebat de ce mi se intampla asta,de multe ori mi se intampla în aceeași noapte de mai multe ori...eu am cam ibteles puțin cum sta treaba....am înțeles ca era din cauza stresul nemulțumirilor din viata mea,supărările și problemelor care de multe ori îmi captau atenția.incearca sa nu te mai gândești la lucruri negative,nici înainte de a adormi,nici în timpul zilei.incearca sa gandesti cât mai optimist,gandindu-te la probleme oricum nu aduce nimic,iti face doar mai rau...am învățat cu timpul sa ma controlez,sau mai bine spus sa controlez acea faza...sunt cumva treaza dar știu ca visez și atunci ma trezesc singura pe mine,înainte ca aceea senzație sa ajungă la o intensitate mare.ma trezesc și apoi mai aștept puțin înainte sa adorm din nou...nu știu încearcă și tu sa te trezești,sa conștientizezi ce urmează sa se intample și sa nu iti fie frica,doar fi în stare sa iti spui ca asta o sa se intample,trebuie sa ma trezesc și fa tot posibilul sa te trezești.nu ai nevoie de nici un psiholog sau psihiatru sa mai știu eu ce analize...trebuie sa lucrezi puțin la tine,la gândurile tale pentru ca joaca un rol mare.iti doresc mult succes și cât mai multe nopți liniștite:)

#33
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

View Postionfacatoru, on 27 ianuarie 2022 - 15:57, said:

post-ul cu ph-ul creierului e de salvat in agenda de memorabile
Păi chiar este, însă în sensul că trebuie apreciat, nu cum insinuezi tu.
Cu ani în urmă am avut stare de frică intensă, și printre altele îmi era teamă să adorm pentru că mi s-ar fi întâmplat ceva oribil.
Alte simptome erau tranzitul intestinal lent, balonarea, dar și infecția urinară scăpată total de sub control.

Abia mai târziu am înțeles că neputând să urinez decât 300 ml în 24 ore, creierul a fost cumva intoxicat.
Iată știință pe care am întors-o pe toate fețele in ultimii 10 ani:
Are Some Psychiatric Disorders a pH Problem?

Quote

But a growing body of research suggests that for some people, even slight changes in this balance may be linked with panic disorder
and other psychiatric conditions. Recent findings provide further evidence that such links are real—and suggest they may extend to schizophrenia and bipolar disorder.

Iar când cineva ia la bani mărunți, iese la iveală o listă întreagă de factori care predispun către acest scenariu:
tipul de respirație, dieta (carbo rafinați, lactate), fumat, cafele, stat doar în casă samd. Asta apropo și de carantina din ultimii 2 ani :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate