Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

14 nopti in Catalonia si Aragon

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Buna seara! Se pune la cale un nou traseu cu masina (probabil VW Golf diesel), in a doua parte a lui iunie:

Barcelona (3 nopti) – aeroport Barcelona luat masina (VW Golf diesel, 2019) – Sitges (Esglesia de Sant Bartolomeu i Santa Tecla) – The Ferreres Aqueduct – Tarragona (3 nopti) (Santa Maria de Montblanc, Monasterio de Santa Maria de Poblet, Monestir de Santes Creus, Reus – casa Navas) – Zaragoza (2 nopti) – Huesca (2 nopti) (Bolea, Castillo de Loarre) – Lourdes (2 nopti) – Ainsa (o noapte) –(2 poduri medievale langa Perarrua, plus cel din Graus) - Graus - Lleida (o noapte) – Santa Maria de Montserrat – aeroport Barcelona (returnat masina)

Din aeroport pana in Barcelona si inapoi cu autobuzul. Biserica din Sitges pentru ca e langa mare. Reus doar pentru casa Navas si numai daca ne incadram in timp. In Pirinei, pe drumul spre Lourdes, sa vedem daca ne permite vremea si traficul (soseaua ingusta) sa mergem o ora/doua la (sau macar aproape de) parcul Ordesa/Monte Perdido).

De acord, va fi totul cam in fuga, dar asa e cu traseul auto, vrei sa bifezi cat mai multe in timpul alocat.
Sper ca vremea sa nu ingreuneze traversarea (dubla) a Pirineilor, in mod normal n-ar trebui sa ia mai mult de 2, hai 3 ore (pe sens).

Am luat biletele de avion (din pacate am uitat sa ma loghez in contul BlueAir, ca aveam un rest de bani in wallet - si nu mi i-a scazut din costul biletelor), platit masina si rezervat cazarile (desigur, cu anulare gratuita). De-acum incep sa tin pumnii sa scapam de pandemie pana in iunie, sa nu le treaca prin cap celor de la BlueAir sa anuleze zborul Iasi - Barcelona.

Mi-a scapat ceva interesant de vizitat pe traseul asta? In orase cam stim ce-ar fi de vazut...in special atractii cultural/istorice.

Multumesc!

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Atentie la inchirierea masinii, sa permita trecerea granitei (unele companii cer o suprataxa pt asta). As aprecia daca ne spui si noua de la ce companie ai gasit de inchiriat.

Ca o sugestie - gandeste-te la imbinarea obiectivelor cultural-istorice cu cele naturale, eventual niste trasee. Din experienta mea cand e un mix e cel mai bine. Bineinteles preferinta individuala isi spune cuvantul si asta e si farmecul unor astfel de concedii.

Edited by mdt, 26 January 2022 - 19:14.


#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Daca chiar vrei sa vezi ceva din Monte Perdido dinspre sud, chiar si de la baza e de urcat pana pe la 1750m, dar ia cateva ore dus si cateva intors pana la Casca Coada Cailor sau cum se traduce Cola de Caballo, dar e o plimbare printr-o superba caldare glaciara pe Rio Arazas. Si iarasi atentie ca din Torla Ordesa pe A135 poti urca si cobora doar in anumite intervale orare cu masina. Asa era cel putin acum cativa ani.

#4
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
@mdt: desigur, imbinam obiectivele cultural/istorice/religioase cu cele naturale - de asta am prevazut sa traversam Pirineii, plus zona Montserrat. As fi adaugat si un canion care seamana cu Cheile Bicazului (imi scapa acum numele) mai la vest de Ainsa, dar ar trebui sa facem un ocol prea mare cand plecam spre Lleida (sau sa venim dinspre Lourdes pe o cu totul alta ruta, prea ocolitoare spre vest - s-ar lungi cu cel putin 2 ore).
Am inchiriat de la Getaround (fosta Drivy), tocmai pentru ca permite traversarea granitelor fara taxa.

@vestale: cred ca renuntam sa mai mergem la Ordesa, intr-adevar ia prea mult timp, acolo e de stat macar 3-4 ore daca vrei sa vezi ceva...Tot din lipsa de timp, nu mai mergem pe Col du Tourmalet (la intrarea in Pirinei, la intoarcere), cum voiam initial.

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Pacat ca renuntati, nu cred ca avem noi caldare glaciara in Romania care sa fie undeva pe jumatate din ce e acolo, ca si pereti verticali stanga si dreapta, iar in perioada aceea aproape sigur o sa mai fie zapada sus pe la 3000 + si apa multa prin cascadele de pe traseu . Dar cum frumusestea e in ochii privitorului, depinde de fiecare de ce isi propune si ce ii aduce satisfactie!

#6
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cer scuze,  poate nu am fost suficient de atent,   în ce perioadă din an intenționezi să pleci în această haiducie?

#7
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Asa e, dar abia dupa ce am facut traseul si rezervat cazarile etc. am aflat de existenta zonei Ordesa...

@tomaso: in a doua jumatate a lunii iunie.

Mi-am amintit, Congosto de Ventamillo e canionul acela - dar bine ca exista internet, de unde am aflat ca din toamna au inceput acolo lucrari la sosea/imbunatatire siguranta, care vor dura cu intermitente cel putin 3 ani...deci nu.

Traseul pe Google Maps, nu stiu daca se poate vedea aici.


https://www.google.c...d41.2874631!3e0

Edited by alecsus27, 26 January 2022 - 21:30.


#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
@vestale: m-am mai uitat pe fotografii, merita fara doar si poate, dar nu stiu cum sa facem...plecam dimineata devreme din Huesca (desigur, totul are rost doar daca e vreme buna in ziua aia) si dupa aia cand ajungem la Biescas facem la dreapta si mergem pana spre capat, apoi lasam masina undeva si mergem pe jos dupa Torla-Ordesa macar 3-4 km...? Banuiesc ca si numai drumul cu masina dupa Biescas ar merita, doar ca din ce se vede pe street view soseaua e foarte ingusta - daca prindem aglomeratie...cred ca ajungem noaptea la Lourdes.

Edited by alecsus27, 26 January 2022 - 21:51.


#9
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Perioada este foarte bună,  dar timpul alocat pentru acest traseu mi se pare cam strâns.

Am fost la Lourdes.
Este bine că ați pus două nopți,  pentru că așa o să puteți simți atmosfera locului.   Mi-a plăcut mult.
Iar drumul prin Pirinei va fi frumos.

Sper să nu prindeți foarte aglomerat,  pentru că asta ar putea să vă întârzie.
În orice caz,  la o adică,  vă puteți orienta pe parcurs și să ștrapați unul sau două obiective.    Numai Montserat să nu-l ratați!!!    :)   Ar fi păcat!

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Te interesezi aicicum e cu accesul si cu autobuzul in aceea perioada. Este parcare mare la intrararea in orasul Torla - Ordesa, de acolo poti lua autobuzul pana la capatul drumului A135, iar dupa 2-3 ore de urcat ar trebui sa ajungi in gol alpin. va poate intarzia trecerea in Franta, desi google maps estimeaza 134km in 2,5ore.
E frumos si Torla - Ordesa si 2-3 km dupa, dar inca esti la nivelul padurii, e ca si cum te-ai duce pe Transfagarasn la noi dinspre nord si te-ai opri la Cascada Balea, ce e in gol alpin doar vezi de la distanta.

#11
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
@tomaso: Montserrat nu-l ratam, mai ales ca in ultima zi (cand e prevazuta vizitarea, dupa ce plecam de la Lleida spre aeroport Barcelona) avionul decoleaza abia pe la 9 seara.

@vestale: multumesc! Din ce-am citit rezulta ca din parcarea de unde lasam masina in Torla putem lua autobuzul pana in La Pratera de Ordesa, sau putem continua cu masina pana acolo. Sau asta e valabil numai in extra sezon (nov.-mai), iar intre iunie-oct. trebuie sa lasam auto si sa luam autobuzul (daca nu mergem pe jos)? Probabil ca e ultima varianta, ca sa previna aglomerarea drumului...

Ne mai gandim, vedem cum ne simtim in ziua respectiva si daca e vreme buna...la urma urmei nu conteaza daca ajungem tarziu in Lourdes, avem cazare 2 nopti.

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Eu am urcat in octombrie cu masina si a fost posibil. Dar in sezonul de vara cred ca sunt restrictii, chiar daca in parcarea de la capat incap si acolo cateva zeci de masini. Ei trebuie sa monitorizeze ca nu sunt prea multi oameni in parc simultan.

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Am fost de curand in Spania pe alt traseu. La urcarea spre parcarea respectiva (am ajuns pe la 12) ni s-a spus ca parcarea de sus este plina si avem optiunea sa lasam masina acolo si sa luam autobuzul pana sus sau sa revenim dupa ora 15. E posibil sa fie acelasi sistem si acolo.

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Totusi vad ca aici e altfel: trebuie sa nu fie mai mult de 1800 de pietoni in parc simultan, nu conteaza cum au ajuns.

#15
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Da, am gasit acum - vara nu ai voie cu masina de la Torla, doar pe jos sau cu autobuzul. Cred ca pana la urma vom merge doar de la Biescas pana la Torla, iar de acolo se vede muntele si parte din valea glaciara.

Dar vom mai vedea Monte Perdido de pe partea cealalta: cand venim spre Ainsa, la Bielsa facem dreapta si mergem pe Valle de Pineta. Drumul cu masina pana la capatul vaii dureaza 20 min. (pe Google Maps), cu munti inalti de ambele parti.

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Nu e scumpa urcarea/coborarea cu autobuzul  si circula destul de des. Dar din Torla nu vezi caldarea glaciara, esti "dupa colt". Important sa fie si zi senina sau plafon inalt de nori.
Dar cam toate varfurile din emisfera noastra, vederea dinspre nord este cea mai spectaculoasa, acolo sta zapada/gheata mai mult si lucreaza, il face mai abrupt.
Attached File  MontePerdido.PNG   705.34K   19 downloads

Edited by vestale, 28 January 2022 - 11:24.


#17
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Motivul e oboseala. Se aduna prea multe ore, vreo 7 cel putin si hai sa zicem ca-ntr-o zi n-ar fi mare lucru, dar noi vrem sa mergem zilnic cu masina si se cumuleaza oboseala. Eu nu-s prea rezistent (sunt singurul sofer) si mi-am propus sa nu merg mai mult de 3-4 pe zi.

#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Partea aia conduce soferul autobuzului, nu conduci tu  Posted Image
Dar se aduna si timpul de urcat cu autobuzul si cel de coborat cu el, apoi partea de urcat si coborat la pas, fotografii pe la cascade, plus mai trebuie si o pauza de masa de pranz. Si depinde cat sunteti de obisnuiti cu mersul la pas, poteca era foarte bine amenajata, dar pana in fundul vaii glaciare dus-intors sunt 17km, pentru unii inseamna 3-4ore mers pentru altii o zi intreaga. Un link la un track gps am gasit aici . Vezi si sectiunea cu poze de acolo.

Edited by vestale, 29 January 2022 - 09:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate