Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

De la cartela la abonament - merită?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
Daca nu ai nevoie de 5G sau esim stai linistit la cartela. Roaming am de la un sim Digi. Telefon poti lua in rate sau de Black Friday.
Am avut mult timp abonament dar am trecut la cartela sa scap de constrangeri, bataia de joc la negocieri, etc. La cartela primesti des bonusuri si esti tratat altfel la cerere reziliere/portare.

Edited by sorinu, 25 January 2022 - 18:21.


#38
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2022 - 20:41, said:

Nu, pe prepaid nu ai acces 5G la niciun operator la ora actuala.





am eu pe vodafone flex... e o cartela prepaid cu apucaturi de abonament... sau invers, cum vrei tu sa ii zici.... ideea e ca e prepaid si are 5G

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Flex da, e bazat pe platforma prepaid dar e un abonament dpdv comercial.

#40
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
da, pentru ca are tva ul inclus in pret si daca o prinzi si la 5euro cum am prins-o eu, e chiar afacere, iesi mai ieftin la pret decat o cartela si are si valabilitate lunara, in loc de 28 de zile cum e la cartela clasica... dar daca tii cont ca nu ai obligativitate contractuala pe un an sau doi, ca la abonament, si poti jongla lunar cu optiunile, o vezi ca pe o cartela.

#41
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Corect, poti jongla (ceea ce e un aspect pozitiv), dar, la fel cum spun si colegii cartelisti cu oferte vechi "la doua luni" sau similare, daca ai scapat-o din mana, nu o mai prinzi (sau greu). Oricum, cartela primeaza pentru flexibilitate, abonamentul... pentru cei care vor si altceva (in ultimii doi ani se tot accelereaza pentru serviciile combinate mobil+net fix+tv. Poate pentru un cartelist (sau cineva care nu plateste serviciile fixe), un abonament mobil e fix 0, dar daca ai mobil si platesti si serviciile fixe, o reducere e bine venita (sau supliment de beneficii la aceeasi bani).

#42
utilizatorobraznic

utilizatorobraznic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 06.12.2021
La Pre-pay se obține cel mai bun preț, dar trebuie să vânezi oferte și bonusuri. Dar Pre-pay nu e confortabil și asta e prin design.

La Orange de exemplu au o practică absolut enervantă — activarea unei oferte ține 28 de zile, și poți seta reîncărcarea automată lunară, merge, doar că 1 zi pe lună rămâi suspendat, cu tot cu mesajele enervante de rigoare.

La Pre-pay n-ai nici un fel de contract, nu prea ai dovadă că un număr de telefon e al tău, dacă îți pierzi telefonul cam ești la mila operatorului să îți emită alt SIM sau nu. Dacă numărul de telefon e important (cum ar fi că îți verifici identitatea cu el) mai bine îți faci un abonament.

Fără telefon oricum poți rezilia un contract înainte de vreme fără penalități. Aici ar fi de discutat dacă reducerile acordate ar trebui restituite ca și "justă despăgubire". Mie când Telekom mi-a cerut asta le-am făcut sesizare la ANPC și s-a rezolvat.

Nici eu n-aș lua telefon pe abonament, poate doar dacă oferta e super bună. Am un card de credit care-l folosesc strict pentru rate fără dobândă, așa că mă uit întâi pe emag la prețuri. Dar nah, nu-ți face card de credit fără disciplină financiară :-)

#43
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Și la prepay îți poți înregistra datele personale exact la fel ca la abonament. Apropo nr de telefon nu este al tău nu e proprietatea ta scrie și in termenii și condițiile serviciului. Utilizatorul are drept de folosință a numărului nu de proprietate.

Edited by SuperTux89, 24 February 2022 - 06:41.


#44
cosmindima30

cosmindima30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2017

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2022 - 20:41, said:

Nu, pe prepaid nu ai acces 5G la niciun operator la ora actuala.

Va puteti documenta inainte sa varsati impresii aici, ba ca e sau nu viteza mai mare intr-o parte decat in cealalta (niciun operator nu prioritizeaza traficul postpaid asa cum se scria mai sus), ba ca e 5G pe prepaid...




Genial, mulțumim pentru sfat.
Sunam doar prin whatsapp, economisim si bani de o sticla de ulei lunar. Esti tare.

News flash, ai doar 200 minute (nu si sms) iar internetul nu e nelimitat ci sunt 50GB.

Salut..m-am logat in mod expres ca sa-ti spun ca DA..si la cartela Vodafone ai net 5G FARA PROBLEME..poate tu nu ai..eu aveam de anul trecut prin orasele care ofereau asa ceva in reteaua Vodafone..atat pe Huawei Mate 20X 5G cat si pe Huawei Mate XS..asa ca nu mai lua tu decizii din astea..multumesc..

#45
bluelaser

bluelaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 02.03.2006
Am si eu pe prepay 5G, insa este limitat la 300 mb/s. E ok si asa pentru mobil. Se vede diferenta fata de 4G, pe 5G prind constant peste 200 ;)


#46
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postutilizatorobraznic, on 24 februarie 2022 - 00:10, said:

La Orange de exemplu au o practică absolut enervantă — activarea unei oferte ține 28 de zile

Și la Vodafone, de ceva vreme, tot 28 de zile ține valabilitatea: https://www.vodafone...artela-vodafone iar pentru cei care au încă oferte vechi și avantajoase înțeleg că au fost trimise mesaje prin care sunt anunțați că trebuie să aleagă o nouă ofertă până pe 5 mai...

Edited by subss, 07 April 2022 - 13:32.


#47
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 29.03.2017
Exact ce ziceam și în altă parte
Se face curățenie. se termină pomanageala

#48
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Nu se termină, doar se mută în altă parte :)

#49
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt asteptate ceva modificari pana Orange termina cu Telekom Fix ce au de moficat la nivel de inglobare. Ma astept sa apara ceva modificari de oferte (ca o contraoferta) din partea Vodafone.

Am vazut ca daca un operator oferea ceva, celalalt venea cu oferte similare (daca la cartele, la unul primeai bonus dublu net, la celalalt primeai bonus pentru reincarcare (pacanele sau cine stie ce bonus), de acelasi valori, sau daca la abonamentul mobil semnai si pentru servicii fixe, la unul primeai reducere pentru pachet in factura, la celalalt il primeai direct mai ieftin sau primeai beneficii mai mari in aceeasi bani, dar fara reduceri).

#50
GabrielTom

GabrielTom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2019
Buna, w21 te inseli, la vodafone flex am avut la strutocamila 5g ,unde este, sunt diferente mari la roaming prepaid vs abonament.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate