Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

De la cartela la abonament - merită?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 Namidee, on 24 ianuarie 2022 - 15:07, said:

Pentru un utilizator obisnuit, care ar avea nevoie si de roaming ocazional, singurul abonament care merita este cel dr la Digi. Au si telefoane la preturi ok pe care le poti cumpara in rate egale, pe factura lunara.

Daca ai treaba in Romania in zonele unde ai semnal. Personal cunosc 5 persoane care erau happy ca ce ieftin este cu Digi ca le merita. Dupa 2 ani 4 din ele s-au mutat inapoi pe Orange/Vodafone, din cauza semnalului slab atat la convorbiri cat si la internet, inclusiv in proximitatea oraselor.

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Baribalu ti-a dat raspunsul din prima. Si evident - toti ceilalti - in unanimitate nu este rentabil sa iei telefon cu abonament mare.

Eu iti sugerez o varianta si mai avantajoasa - pe care o folosesc cu succes de vreo 2 ani.

La partea de abonament:
- poti merge pe Orange Yoxo, e 19 lei/luna cu 50Gb.
- complementar, poti face si un abonament de 2 eur la Digi.

Practic, cu ~30 lei ai date suficiente + semnal aproape oriunde. Am constatat ca Digi acopera foarte bine zonele unde Orange e deficitar.

La partea de telefon:
- cumperi un telefon dual sim la liber. Ori il cumperi cash, ori poti apela la un card de cumparaturi (Avantaj, Emag......etc) fara dobanda, in caz ca nu  vrei sa faci gaura in buget.

#21
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 B_M, on 24 ianuarie 2022 - 13:51, said:

Merită să fac trecerea
nu merita. stai cuminte pe fundul tau, la cartela e cel mai bine.

#22
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Eu votez DA.
De mai bine de 20 de ani am abonament , cumpar telefon la fiecare 2 ani si cel mai prost la calcule am iesit cand am platit la finalul celor 2 ani pretul telefonului plus 5euro pe luna . Diferenta este ca serviciile sunt altele la abonament, trafic, viteza, roaming, suport, etc.
Am o problema psihologica sa platesc 1000+ euro dintr-o data insa nu am vreo problema sa platesc 50 euro lunar !
Deci da, pentru oferta corecta merita cu varf si indesat !

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 dorin_2k, on 24 ianuarie 2022 - 16:44, said:

Nu stiu daca oficial, dar am vazut pe Telekom, cand conectam un streamer. Pe telefonul meu viteza era mai mica decat pe al sotiei, eu prepay.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti s-a parut.

#25
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 B_M, on 24 ianuarie 2022 - 13:51, said:

Salut,
De când mă știu am fost pe cartelă prepaid. Am date mobile suficiente și minute, tot ce e nevoie, la 5-6 euro. Merită să fac trecerea la un abonament mai mare pe 2 ani, (13-15 euro) doar pentru a achiziționa un telefon nou? Că tot primesc uneori asemenea oferte prin SMS. Mă gândesc să schimb Samsung s9 pe care-l am acum și să iau ceva mai bun. Dar mă gândesc că trecerea la abonament poate aduce și ceva dezavantaje. Dacă sunt persoane care au făcut trecerea asta sau care folosesc abonamente, mi-ar plăcea să citesc câteva păreri despre asta.
Parerea mea este impartita pe din doua.
1 - O sa observi ca nu o sa gasesti telefon de buget cu camera asa de buna ca S9, S9 are apertura variabila, baterie decenta, ecran calumea.
O sa gasesti ori S10 care este tot vechi ori o sa cumperi S20/S21 de este la un pret mare si nu se justifica.
Parerea mea.

Deci mai pastreaza S9.
Si observ ca ai facut subiectul pe aria Vodafone. Pot sa iti recomand alt operator GSM? Digi 2 euro, nelimitat in digi, 200minute si sms nationale. Vorbesti pe whatsapp ca ai internet nelimitat.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 __-__, on 24 ianuarie 2022 - 19:14, said:

Diferenta este ca serviciile sunt altele la abonament, trafic, viteza, roaming, suport, etc.
Ce diferente sunt intre prepay si abonament la trafic, viteza si roaming?
Daca is 100 GB trafic, is la fel si la prepay si la abonament.
Daca ai 4G sau 5G, is la fel si la prepay si la abonament.
Daca ai roamning, ai la fel si la prepay si la abonament.
Nu?

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, pe prepaid nu ai acces 5G la niciun operator la ora actuala.

Va puteti documenta inainte sa varsati impresii aici, ba ca e sau nu viteza mai mare intr-o parte decat in cealalta (niciun operator nu prioritizeaza traficul postpaid asa cum se scria mai sus), ba ca e 5G pe prepaid...


 -ARA-, on 24 ianuarie 2022 - 19:23, said:

Si observ ca ai facut subiectul pe aria Vodafone. Pot sa iti recomand alt operator GSM? Digi 2 euro, nelimitat in digi, 200minute si sms nationale. Vorbesti pe whatsapp ca ai internet nelimitat.

Genial, mulțumim pentru sfat.
Sunam doar prin whatsapp, economisim si bani de o sticla de ulei lunar. Esti tare.

News flash, ai doar 200 minute (nu si sms) iar internetul nu e nelimitat ci sunt 50GB.

Edited by MembruAnonim, 24 January 2022 - 20:43.


#28
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Asta cu Digi de 2 euro și apeluri pe whatsapp e cea mai tare propunere.
Ca pirandele care stau in Carrefour și urla pe Whatsapp video la puradei.

#29
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Lasă c-am văzut și românași prin stb și magazine practicând același sport..

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 daniel28, on 24 ianuarie 2022 - 21:06, said:

Asta cu Digi de 2 euro și apeluri pe whatsapp e cea mai tare propunere.
Ca pirandele care stau in Carrefour și urla pe Whatsapp video la puradei.
asta imi explica si mie multe astfel de intalniri :)

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2022 - 20:41, said:

Nu, pe prepaid nu ai acces 5G la niciun operator la ora actuala.
Dar viteza 4G nu e identică pe abonament sau prepay?

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unde reteaua permite mai mult de 300Mbps, un prepaid se va plafona la 300. In rest nu sunt diferente.

Profilul 4G de la prepaid e 300 down / 100 up, la abonamente ai acces 5G si profil de 1220/1000.

Oricum e arhisuficient 300 pentru un prepaid 4G.

Edited by MembruAnonim, 24 January 2022 - 22:51.


#33
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2022 - 22:50, said:

Unde reteaua permite mai mult de 300Mbps, un prepaid se va plafona la 300. In rest nu sunt diferente.

Profilul 4G de la prepaid e 300 down / 100 up, la abonamente ai acces 5G si profil de 1220/1000.

Oricum e arhisuficient 300 pentru un prepaid 4G.
sunt diferente de exemplu in sensul ca, la cartela ai x GB, cand se termina se termina. la abonament poti sa ai nelimtat in sensul ca dupa ce consumi cati giga ai, o sa mearga mai incet dar o sa mearga.
si mai e o chestie, nu stiu daca se aplica la noi, dar cica esti deprioritizat. adica daca toata lumea e pe net si e trafic mare, tu esti afectat primul.

Another way your data can get slowed down is called network deprioritization. This means that the network can slow down your data speeds at any time that the network is busy—think rush hour, big sporting events, and peak use hours in urban areas.
Deprioritization is an issue with almost every single prepaid plan, but also the lowest tiers of postpaid unlimited plans. You have to bump up to the pricier plans before you see deprioritization disappear completely. sursa: https://www.reviews....id-phone-plans/

teoretic nu ar trebui sa existe diferente, dar na....

Edited by bobitad, 24 January 2022 - 23:04.


#34
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
@ qew am facut cu putin timp in urma un drum pana la sibiu, nu mi s.a blocat deloc youtube.ul. Dar evident,nu neg calitatea mai buna a  altor retele,dar acel mai bun nu inseamna nimic pentru mine. Platesc vreo 80-90 de lei parca pentru 4 abonamente. N.am ce sa cer mai mult.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2022 - 22:50, said:

Unde reteaua permite mai mult de 300Mbps, un prepaid se va plafona la 300. In rest nu sunt diferente.
300 MBps nu am prins niciodată.
Asta a fost maximul

Attached File  Screenshot_2022-01-25-08-03-38-472_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   64.24K   31 downloads

In zona in care stau am acum 1-2 MBps :(
Asta e de acum din 2022.
Înainte era mai ok și ajungeam la 25 MBps.


#36
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Legat de prioritizarea vitezei: in Romania nu se practica (nu oficial/in termenii si conditiile de livrare a serviciului de internet mobil). Doar limitare de viteza (cum e la Digi, respectiv optiunea Cost Control la Orange).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate