Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Moment bun de investitii la BVB

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#145
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La sfârșitul lui decembrie era de luat când s-a panicat lumea.

#146
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Da, SNP am luat chiar mai jos, din pacate nu am luat in toamna

#147
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Cam toate sunt jos acum pe BVB.

#148
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
AROBS văd ca a explodat in ultima perioadă. Avusesem în gând de cel puțin o lună să cumpăr constant AROBS însă din comoditate, lene, nepăsare am tot uitat. Acum îmi pare rău, mai ales pentru simplu fapt că știam că va urca.
De pe ultimul loc ca profitabilitate a urcat pe locul 4 in portofoliul meu. Am impresia că va mai urca o perioada pâna la 1.3-1.4

Attached Files



#149
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016

View Posthyp3rion, on 16 februarie 2023 - 10:35, said:

AROBS văd ca a explodat in ultima perioadă. Avusesem în gând de cel puțin o lună să cumpăr constant AROBS însă din comoditate, lene, nepăsare am tot uitat. Acum îmi pare rău, mai ales pentru simplu fapt că știam că va urca.
De pe ultimul loc ca profitabilitate a urcat pe locul 4 in portofoliul meu. Am impresia că va mai urca o perioada pâna la 1.3-1.4

da, e printre putinele actiuni ok de pe BVB, iar prin prisma activitatii e ferita si de schimbari legislative din Ro

#150
cristi_aby

cristi_aby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.05.2007
Nu va panicati ca or sa mai fie scaderi. In 2007-2009 criza a durat aproape 2 ani. Inca nu s-a terminat perioada cu probleme pentru companii. Cum scriam si pe forumul chat de pe www.La-Bursa.ro , inca inflatia este mare, este un razboi langa Romania, deci sunt anumite actiuni care or sa sufere si or sa scada si altele care sunt avantajate de situatie si vor creste. Insa datorita conjuncturii internationale mai pot exista scaderi importante. Cresterile trebuiesc sa fie sustinute de tranzactii si in general fondurile importante asigura un anumit nivel mai ridicat de pret.
Dar important este sa va faceti inainte de a investi un plan, pe ce perioada doriti sa o faceti, ce urmariti, daca scade sau creste 10% sau 50% actiunea ce o sa faceti? Si aceste lucruri sa le scrieti dupa care sa le revedeti lunar sau mai des, in functie de cat de mult timp alocati pentru investitii si cu timpul o sa va creati o modalitate si un stiu propriu de investire.
Sunt mai multe sfaturi care pot sa fie usor gasite pe internet despre cum sa va urmariti investitiile.
Succes!

#151
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Salut,

Exista pentru indicele BET un raport care arata cat procent din valoarea totala a indicelui a adus fiecare firma?

De ex: FP este in proportie de peste 20% in indice, insa acest fond cat % din randamentul total al BET a adus?

#152
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

 hyp3rion, on 16 februarie 2023 - 10:35, said:

AROBS văd ca a explodat in ultima perioadă.
Pana la urma s-a dus in jos pe fondul rezultatelor mai slabe (profit mic). Dar si eu cred ca pe termen lung e o investitie buna.

Edited by clusium, 13 March 2023 - 09:37.


#153
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
de naiba s-a intamplat cu actiunile SNP? vineri cand toate actiunile scadea, SNP-ul crestea la 0.5 lei/actiune

#154
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
noutati despre petrom: https://economie.hot...m-plateasca.htm
dupa ce a aparut stirea asta, pretul actiunilor SNP a inceput sa scada

#155
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Va fi probabil contestata la Curtea Constitutionala (2 motive - retroactivitate si incalcarea bicameralismului), va fi sesizata Comisia Europeana pentru deschiderea unei proceduri de infringement impotriva Romaniei (chestie recunoscuta si de un secretar de stat din Ministerul Finantelor la audierile in comisii), poate se va ajunge si la Curtea de Arbitraj de la Washington. Sa vedem.

Oricum, nu ar trebui sa treaca de CC. Desi, in Romania totul e posibil.

Edited by catalinin, 29 March 2023 - 18:08.


#156
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008

 catalinin, on 29 martie 2023 - 18:06, said:

Va fi probabil contestata la Curtea Constitutionala (2 motive - retroactivitate si incalcarea bicameralismului), va fi sesizata Comisia Europeana pentru deschiderea unei proceduri de infringement impotriva Romaniei (chestie recunoscuta si de un secretar de stat din Ministerul Finantelor la audierile in comisii), poate se va ajunge si la Curtea de Arbitraj de la Washington. Sa vedem.

Oricum, nu ar trebui sa treaca de CC. Desi, in Romania totul e posibil.

https://www.ccr.ro/i...bari-frecvente/

#157
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Referitor la BVB - dupa ce consultati globul de cristal ce strategie alegeti intre:
1 - companii care distribuite dividende cu randament mare dar pretul actiunilor au o tendinta mica de crestere in timp.
2 - companii care nu distribuie dividende, reinvestesc profitul, iar pretul actiunilor au o tendinta mai mare de crestere in timp.

#158
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
@buha Si cu ce te-ar ajuta sa-ti spun ce strategie aș alege ?
Avem toleranta la risc diferita, capital diferit, experienta diferita, nevoi cotidiene diferite, așteptări diferite.
In primul rand iti trebuie un plan. Cat investesti / care e ROI asteptat / pe ce timeframe investesti / care e costul de amortizare / cat esti dispus sa accepti ca pierdere?
Toate intrebarile astea sunt personale si raspunsurile mele probabil nu iti vor fi tie sau altuia pe plac.
Fa-ti un plan de investitie, studiaza companiile si asumă-ți decizia.
Niciodata nu intreba alti oameni despre ce decizie sa iei pe banii tăi.


#159
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View Postbuha, on 18 mai 2023 - 16:46, said:

Va salut!

Referitor la BVB - dupa ce consultati globul de cristal ce strategie alegeti intre:
1 - companii care distribuite dividende cu randament mare dar pretul actiunilor au o tendinta mica de crestere in timp.
2 - companii care nu distribuie dividende, reinvestesc profitul, iar pretul actiunilor au o tendinta mai mare de crestere in timp.

Globul meu de cristal mi-a spus sa ma feresc de BVB..

#160
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

 buha, on 18 mai 2023 - 16:46, said:

Referitor la BVB - dupa ce consultati globul de cristal ce strategie alegeti intre:
1 - companii care distribuite dividende cu randament mare dar pretul actiunilor au o tendinta mica de crestere in timp.
2 - companii care nu distribuie dividende, reinvestesc profitul, iar pretul actiunilor au o tendinta mai mare de crestere in timp.
Eu cred ca un mix e cel mai bun. Dar pe ansamblu strategia cu reinvestirea profitului ar trebui sa fie mai buna in timp, pentru ca in loc sa scoti bani din companie, ii reinvestesti.

#161
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 silviu99, on 22 mai 2023 - 08:35, said:

Globul meu de cristal mi-a spus sa ma feresc de BVB..
Globul tau de cristal e stricat.

Companii sub-sub-evaluate, unele cu PER ridicol de sub 4, firme care dau dividende cu randamente de 2 cifre ca apoi sa recupereze picajul actiunilor in 3 luni (ROCE de ex), listarea HIDRO va aduce probabil fonduri externe de investitii si ne duce pe piata emergenta si in MSCI nu numai FTSE, pe scurt suntem jos de tot, nu mai putem pica doar urca.
Nu investesc decat in firme care dau dividende dar nu orice firma care da dividende, cu banii iau alte actiuni si tot asa, dobanda compusa.
Momentan sunt multumit, m-am apucat de investit doar de 6  luni.
YTD:

Attached Files


Edited by Remicade, 24 May 2023 - 20:09.


#162
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Mai sunt investiții sa acopere și să depaseasca inflația sau tot plevușcă ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate