Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Dottore Ciuca.. un nou plagiat

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
623 replies to this topic

#19
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 eiffel, on 18 ianuarie 2022 - 11:17, said:

Ok, pai cum a cerut celorlalti ministrii care au fost prinsi cu minciuna sa isi dea demisia, cred ca trebuie sa si-o ceara si el, nu ?

ar cam trebui. Sa vedem daca peneleii tin de ciolan sau nu, daca se agata de scaun sau nu

#20
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Mda, fix ce ar lipsi acum, o nouă criză guvernamentală!
În rest avem de toate!

#21
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Ciuca nu se lasa si a decis să solicite analizarea lucrării de către Comisia de Etică a UNAp - Instituția Organizatoare de Studii de Doctorat în care s-a susținut teza de doctorat care are un pronunțat caracter specific domeniului Științe Militare. Ciucă susține că acuzațiile publice nu se pot susține științific in niciun fel și că în acest domeniu anumite sintagme/formulări este obligatoriu să fie standardizate.
https://www.hotnews....andardizate.htm

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 vanitty, on 18 ianuarie 2022 - 10:57, said:

Daca mai era nevoia de inca o dovada de cea oameni faliti ne conduc Romania, a iesit la iveala ca stimatul doctorand ciuca o cam aplicat metoda ponta (copy/paste)
Deocamdata e o simpla speculatie la care Ciuca a spus ca a cerut deja verificarea tezei...

#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

 garett, on 18 ianuarie 2022 - 11:21, said:

Mda, fix ce ar lipsi acum, o nouă criză guvernamentală!
În rest avem de toate!

Aproape o treime din lucrare plagiata.

Daca scoti plagiatorii din Parlament, de la toate partidele, cred mai raman doar cei de la curatenie si Scorseze security

#24
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 garett, on 18 ianuarie 2022 - 11:21, said:

Mda, fix ce ar lipsi acum, o nouă criză guvernamentală!
În rest avem de toate!

uite unde sta stalpul universul si micul admirator al lui ciuca :w00t:

 l_dan, on 18 ianuarie 2022 - 11:24, said:

Ciuca nu se lasa si a decis să solicite analizarea lucrării de către Comisia de Etică a UNAp - Instituția Organizatoare de Studii de Doctorat în care s-a susținut teza de doctorat care are un pronunțat caracter specific domeniului Științe Militare. Ciucă susține că acuzațiile publice nu se pot susține științific in niciun fel și că în acest domeniu anumite sintagme/formulări este obligatoriu să fie standardizate.
https://www.hotnews....andardizate.htm

ca o inventat ciuca gaura la covrig si regulile acadamice. Si cand ai 42 de pagini din 138 plagiate, nu mai poti manca rahat cum mananca ciuca, cum ca vezi doamne, nu e stiintific sa sustii ca o plagiat :))

#25
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.06.2007

 andreic, on 18 ianuarie 2022 - 11:32, said:

Deocamdata e o simpla speculatie la care Ciuca a spus ca a cerut deja verificarea tezei...

evident ca inca nu e 100% dovenit, dar noi care suntem un pic realisti putem anticipa rezultatul pe baza experientelor anterioare,
sa o luam mai academic, as spune asa:

empiric este cunoscut faptul ca se plagiaza pe la doctoratele din Romania

#26
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,692
  • Înscris: 13.10.2003

 garett, on 18 ianuarie 2022 - 11:07, said:

Cea mai simplă soluție ever: să nu mai fie acceptați politicieni cu "doctorate" post-89! Posted Image
Mai degrabă s-ar apuca să caute doctorate FĂRĂ plagiat!

Si mai simpla: sa nu mai fie luat doctoratul in considerare. Nu tu sporuri ptr. doctorat, nu promovari pe baza de doctorat, nimic din toate acestea.
Daca faci un doctorat il faci ptr. sufletul tau, ptr. mandria de a dovedi ca excelezi intr-un domeniu fara a avea tot felul de beneficii ptr. asta.

Edited by radumiki, 18 January 2022 - 14:11.


#27
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
tanti leana academiciana cred ca se caca pe ea de ris ... O SA VA JUDECE COLEGII MEI, ACADEMICIENII !!!!
a dreacu cotoroantza, a avut gura aurita :D :D

#28
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 radumiki, on 18 ianuarie 2022 - 11:42, said:

Si mai simpla: sa nu mai fie luat doctoratul in considerare. Nu tu sporuri ptr. doctorat, nu promovari pe baza de doctorat, nimic din toate acestea.
Daca faci un doctorat il faci ptr. sufletul tau, ptr. mandria de a dovedi ca excelezi intr-un domeniu fara a avea lat fel de beneficii ptr. asta.

Doar de spor (10%) e vorba. Care inseamna ceva, mai ales la un salariu de bugetar inalt.

#29
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 r_murphy, on 18 ianuarie 2022 - 11:43, said:

tanti leana academiciana cred ca se caca pe ea de ris ... O SA VA JUDECE COLEGII MEI, ACADEMICIENII !!!!
a dreacu cotoroantza, a avut gura aurita :D :D
:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:
True!

 vanitty, on 18 ianuarie 2022 - 11:36, said:

uite unde sta stalpul universul si micul admirator al lui ciuca :w00t:
Stai chill, știu că voi useriștii dați foc la orice, fără să vă uitați în jur!
:roflmaofast:
Da' unii dintre noi ne mai gândim la curs, facturi, chestii de adulți!

Edited by garett, 18 January 2022 - 11:51.


#30
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 Karhu, on 18 ianuarie 2022 - 11:11, said:

E o tampenia insasi existenta acestor ''doctorate'' in aparare.
Ce naiba de cercetare stiintifica se poate face acolo?
Asa-zisele ''doctorate'' sunt doar niste compilatii de idei si texte de prin alte carti, fara nicio valoare dpdv stiintific, mult si sub lucrarile de diploma de la terminarea unor facultati precum inginerie, stiinte exacte, medicina, biologie etc. Orice om de bun simt isi da seama ca o persoana care care face un astfel de ''doctorat'' in aparare e praf dpdv intelectual.
Sa te demiti in halul asta... Posted Image

Parerea mea e ca totusi se poate inova si in domeniul razboiului. De exemplu coordonare drone de atac, AI, arme care le montezi in teren si recunosc singure cand trece "un tanc" prin zona, etc. Poate zic prostii, dar si razboiul evolueaza.
La noi insa, se copiaza ceva "sa fie acolo". Asta e problema, nu aduc nimic nou tezele noastre in sistemul pe care l-am protejat dupa 89.

Edited by Cris007, 18 January 2022 - 11:55.


#31
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 Karhu, on 18 ianuarie 2022 - 11:11, said:

E o tampenia insasi existenta acestor ''doctorate'' in aparare.
Ce naiba de cercetare stiintifica se poate face acolo?
Asa-zisele ''doctorate'' sunt doar niste compilatii de idei si texte de prin alte carti, fara nicio valoare dpdv stiintific, mult si sub lucrarile de diploma de la terminarea unor facultati precum inginerie, stiinte exacte, medicina, biologie etc. Orice om de bun simt isi da seama ca o persoana care care face un astfel de ''doctorat'' in aparare e praf dpdv intelectual.
Sa te demiti in halul asta... Posted Image

Exact!
Si uite asa devin oarecum "normale" plagiatele in lucrarile astea de doctorat, care ar trebui sa existe doar pentru chestiuni cu adevarat novatoare in domeniile respective!
Astfel, toti cei care chiar ar releva aspecte relevante si extraordinare / exceptionale in ariile lor prin temele abordate si lucrarile terminate ar putea participa la premiile Nobel pe feliile alea.

 Cris007, on 18 ianuarie 2022 - 11:54, said:

Parerea mea e ca totusi se poate inova si in domeniul razboiului. De exemplu...

Corect, dar cate lucrari de doctorat ai putea avea intr-o perioada de timp [un an / un cincinal] pe domeniul apararii? Are vreo logica raportat la inflatia de doctorate de acum?

Edited by BlueKing-69, 18 January 2022 - 11:57.


#32
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 garett, on 18 ianuarie 2022 - 11:50, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
True!


Stai chill, știu că voi useriștii dați foc la orice, fără să vă uitați în jur!
Posted Image
Da' unii dintre noi ne mai gândim la curs, facturi, chestii de adulți!

da da da.. daca era de la usr si era prim ministru, cred ca erai primul care te legai de stalpii de la guvern..

#33
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Problema cea mare e ca sistemul e facut sa incurajeze plagiatul. Sa ne umplem de hartii fara valoare. Oamenii de valoare insa, sunt dati la o parte. E si logic, daca ai 1 din 50 care si-a facut diploma pe bune, si ceilalti la copiat, sansele ca ala care a facut treaba pe bune sa promoveze sunt 1:50. Si ghici cine decide promovarea?! Tot unu care a plagiat, desigur.
In aceste conditii, sunt incurajati aia care plagiaza.

Tragedia care ni se intampla stiti care este? Sa devenim insensibili la toate astea. Pe asta mizeaza si ei.
Atata imoralitate ne e servita public zi de zi incat sa nu mai facem fata, sa fim cu simturile suprasaturate si sa zicem "fuck it, imi vad de-ale mele". Politisti beti, politisti drogati, tractoristi la ANRE, plagiate pe banda rulanta, etc. Zilnic, ZILNIC e cate ceva. Stat ESUAT. Bine ca nu ne ataca rusii acum.

Chiar daca a plagiat, de data asta nu cred ca isi va mai da nimeni demisia. "Deal with it". Se va spune ca "instabilitate" ca "rusii bat tobele razboiului la 2 pasi", etc. Adica, "obisnuiti-va ca asta-i Romania si nu aveti ce sa ne faceti"

Edited by Cris007, 18 January 2022 - 12:08.


#34
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 r_murphy, on 18 ianuarie 2022 - 11:43, said:

tanti leana academiciana cred ca se caca pe ea de ris ... O SA VA JUDECE COLEGII MEI, ACADEMICIENII !!!!
a dreacu cotoroantza, a avut gura aurita Posted Image Posted Image

E, vedeti, acum sa mai ziceti voi ca nu a fost Coana Leana ”mama iubitoare”...

Are multi copii... Viorel, Orlando, Gabriel etc.

#35
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008
Hai ca a reactionat si Iohannis:

[ https://scontent.fotp7-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/fr/cp0/e15/q65/272147724_418416790075999_6210958186458798849_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_rgb565=1&ccb=1-5&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeH53yglnA85LdZ5DGcQ3xnZ1EpN_jyuJjDUSk3-PK4mMA8_oP4rdjbRa6UPbTmp9uwZkspxnTfXvCetXwreuxpI&_nc_ohc=gbIzFnkse_cAX89vh2l&_nc_ht=scontent.fotp7-2.fna&oh=00_AT_PtZUl4XuoD2BfthwkAMPzTI3qVIWMnBOzXVfgGsM6gQ&oe=61EBCA32 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stai ca-i mai veche declaratia.

Ooops!

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 garett, on 18 ianuarie 2022 - 11:07, said:

Cea mai simplă soluție ever: să nu mai fie acceptați politicieni cu "doctorate" post-89! Posted Image
Ba da, insa sa fie recunoscute doar doctorate obtinute in strainatate, la universitati prezente in ARWU (Shanghai Ranking)

Bine, sa se accepte si de la Cluj (Babeș-Bolyai) ca e singura universitate romaneasca prezenta in lista respectiva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate