Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

proiectare circuit

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Dadits

Dadits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.06.2005
Va salut..Am si eu nevoie de o schema electrica care sa faca urmatoarele lucruri..Nu cred ca e prea complicat dar vreau sa cer ajutorul vostru pt siguranta :)...
deci ce trebuie sa faca schema:
Am nevoie de o schema electrica care sa aprinda ledul 1 si 4 in momentul in care trece ceva prin dreptul traductorului 1. In acest moment ledurile 2 si 3 sunt stinse.
Daca timp de 5 secunde nu trece nimic in dreptul traductorului 1 atunci se aprind ledurile 2 si 3 si se sting 1 si 4.
La trecerea unui obiect in dreptul traductorului 2 sa se intample aceleasi lucruri ca in primul caz (ledul 1 si 4 aprins/2 si 3 stins).

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   6.85K   12 downloads

Edited by Dadits, 03 April 2006 - 23:45.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Cam la ce anume vrei sa o folosesti.?

#3
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Despre ce traductor este vorba? In felul acesta iti putem propune adaptari traductor - montaj. Restul montajului este simplu...

#4
Dadits

Dadits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.06.2005

View PostDj Shock, on Apr 4 2006, 07:09, said:

Despre ce traductor este vorba? In felul acesta iti putem propune adaptari traductor - montaj. Restul montajului este simplu...
nu este un traductor anume...ceva ce detecteaza cand se treace prin fata lui si face sa se arpinda ledurile...sa fie cat mai simplu

imi trebuie pt facultate ne-a cerut profesorul asa ceva fara prea multe detalii

Edited by Dadits, 04 April 2006 - 08:47.


#5
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Daca acel traductor furnizeaza direct starea 1 logic (sau 0 logic) atunci cand este prezent stimulul, iti ramane sa proiectezi circuitul de temporizare :D - eu recomand ca de obicei 555 dar daca se cere precizie putem adopta ceva stabilizat cu quartz :)

Edited by Dj Shock, 04 April 2006 - 09:14.


#6
Dadits

Dadits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.06.2005

View PostDj Shock, on Apr 4 2006, 10:14, said:

Daca acel traductor furnizeaza direct starea 1 logic (sau 0 logic) atunci cand este prezent stimulul, iti ramane sa proiectezi circuitul de temporizare :D - eu recomand ca de obicei 555 dar daca se cere precizie putem adopta ceva stabilizat cu quartz :)
ok...pai si cum ar trebui sa arate schema electrica a circuitului

Edited by Dadits, 04 April 2006 - 12:05.


#7
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View PostDadits, on Apr 3 2006, 23:41, said:

... o schema electrica care sa aprinda ledul 1 si 4 in momentul in care trece ceva prin dreptul traductorului 1. In acest moment ledurile 2 si 3 sunt stinse.
Daca timp de 5 secunde nu trece nimic in dreptul traductorului 1 atunci se aprind ledurile 2 si 3 si se sting 1 si 4.
La trecerea unui obiect in dreptul traductorului 2 sa se intample aceleasi lucruri ca in primul caz (ledul 1 si 4 aprins/2 si 3 stins).
O analiză atentă şi o interpretare corectă a conţinutului problemei arată că senzorii se pot găsi în 16 stări posibile, organizate pe 4 grupe (în intervalul de temporizare, în afara lui şi în două stări intermediare) de câte 4 stări fiecare:
  • S1 şi S2 neactivaţi;
  • S1 activat, S2 neactivat;
  • S2 activat, S1 neactivat;
  • S1 şi S2 activaţi.
Pe de altă parte, ai precizat că foloseşti 4 LED-uri, deşi - după cum sună enunţul - nu ar fi nevoie decât de două, în timp ce utilizarea lor eficientă presupune tot existenţa celor 16 stări.

Asta îmi sugerează că ţi se cere un CLC organizat pe 4 cuvinte de câte 4 biţi

Nu cumva ţi-au fost indicate 4 LED-uri tocmai pentru semnalizarea clară a fiecăreia dintre stările posibile ale senzorilor dar nu ai reţinut exact enunţul dat de profesor?

Edited by m-marian, 05 April 2006 - 01:14.


#8
Dadits

Dadits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.06.2005

View Postm-marian, on Apr 5 2006, 02:05, said:

O analiză atentă și o interpretare corectă a conținutului problemei arată că senzorii se pot găsi în 16 stări posibile, organizate pe 4 grupe (în intervalul de temporizare, în afara lui și în două stări intermediare) de câte 4 stări fiecare:
  • S1 și S2 neactivați;
  • S1 activat, S2 neactivat;
  • S2 activat, S1 neactivat;
  • S1 și S2 activați.
Pe de altă parte, ai precizat că folosești 4 LED-uri, deși - după cum sună enunțul - nu ar fi nevoie decât de două, în timp ce utilizarea lor eficientă presupune tot existența celor 16 stări.

Asta îmi sugerează că ți se cere un CLC organizat pe 4 cuvinte de câte 4 biți

Nu cumva ți-au fost indicate 4 LED-uri tocmai pentru semnalizarea clară a fiecăreia dintre stările posibile ale senzorilor dar nu ai reținut exact enunțul dat de profesor?
asa ne-a cerut 4 leduri...si schema aia..as vrea sa-ti dau mai multe detalii dar nu ma pricep...d-aia am nevoie de ajutor de o schema electrica cat mai simpla e ceva didactic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate