Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Programele Rabla Plus si Clasic 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

#145
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007

View PostRobert_Kiran, on 05 februarie 2022 - 09:46, said:




Cred ca cea de pe daciuta.ro e valabila! Ca în monitorul oficial scrie ca nu trebuie sa depășești 50% din valoarea mașinii! Sau mai bine zis ambele!

RIP Monitorul Oficial.

#146
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postlula_canci, on 05 februarie 2022 - 13:07, said:

RIP Monitorul Oficial.
Adică? Ce ai vrut sa spui? Ca nu mai e valabil ce scrie in monitorul oficial?

Edited by Robert_Kiran, 05 February 2022 - 14:22.


#147
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012

View Postradu90, on 04 februarie 2022 - 17:18, said:

La dealer s-a făcut 3500lei un voucher. In toamna era 3000lei.
Sunt curios sa știu cât încasează proprietarul rablei…

Maxim 2000 de Ron.

#148
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Nu vazusi la ce am dat quote?

"Cred ca cea de pe daciuta.ro e valabila"

Cand oamenii ajung sa aiba incredere in Dacia.ro in loc de Monitorul oficial, da, e mort.

#149
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Cu dealerul se poate negocia si valoarea tichetului Rabla, nu ii dai cat cere el.
Ii spui sa rezolve cu 2k un tichet, daca nu - te mai gandesti cu comanda sau te duci la alt dealer.

Cand am luat eu masina, ambii dealeri au lasat masina la acelasi pret, primul mi-a cerut 2,9 k pe rabla, al doilea 2 k.

O alta solutie este si sa cauti direct pe olx proprietari de rable si sa faci afacerea direct.

Sunt inca rable destule pe piata, n-ar trebui sa le creasca foarte mult pretul.

#150
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Cu rabla de pe olx e complicat rău. Trebuie sa îți dea proprietarul copii după carte și talon, precum și fiscalul. Cu astea tu te duci la dealer. Dealerul le trimite la minister, sau nu știu unde, sa vada dacă rabla ta e eligibila. Apoi îți dă nu știu ce hârtie, ca rabla e eligibila. Cu aia, proprietarul rablei merge la un centru rabla si preda masina. Aia de acolo ii da alta hârtie. Ala de acolo are dreptul sa refuze masina, dacă aceasta nu e completa (asa ca alta spaga)! Cu hârtia aia se duce la politie și radiază masina. Apoi i-a certificatul de radiere și cu acesta tu te duci la dealer.
Ce vânzător de pe olx accepta atata birocrație?

#151
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostRobert_Kiran, on 04 februarie 2022 - 18:57, said:

Dar pentru a doua pe care iei 3000 ... unde e avantajul?
Nu e tot timpul pe avantaje si combinatii. Pe a doua iti iei exact valoarea reala a rablei. Asta inseamna ca nu se mai fac combinatii cu rable.

#152
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2022 - 07:37, said:

Cu rabla de pe olx e complicat rău. Trebuie sa îți dea proprietarul copii după carte și talon, precum și fiscalul. Cu astea tu te duci la dealer. Dealerul le trimite la minister, sau nu știu unde, sa vada dacă rabla ta e eligibila. Apoi îți dă nu știu ce hârtie, ca rabla e eligibila. Cu aia, proprietarul rablei merge la un centru rabla si preda masina. Aia de acolo ii da alta hârtie. Ala de acolo are dreptul sa refuze masina, dacă aceasta nu e completa (asa ca alta spaga)! Cu hârtia aia se duce la politie și radiază masina. Apoi i-a certificatul de radiere și cu acesta tu te duci la dealer.
Ce vânzător de pe olx accepta atata birocrație?
Tu unde crezi ca gasesc dealerii proprietari de rable? Sau crezi ca ei le au in "stoc"?
Ca se ocupa dealerul, ca gasesti tu, intreaga procedura e exact aceeasi pentru proprietarul rablei.
Tu trolezi sau ........?

#153
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postandreyvsjoker, on 06 februarie 2022 - 08:45, said:

Tu unde crezi ca gasesc dealerii proprietari de rable? Sau crezi ca ei le au in "stoc"?
Ca se ocupa dealerul, ca gasesti tu, intreaga procedura e exact aceeasi pentru proprietarul rablei.
Tu trolezi sau ........?
Nu știu de unde de o scosesi pe asta cu troleala! Ai sunat vreodată pe olx? Am un coleg ce vrea masina noua. A sunat pe olx la mai multe numere care vindeau masina pentru rabla. Toți nu sunt de acord cu procedura! Toți cică îți vând ție masina, fac act de vânzare cumpărare, si mai departe te descurci tu. Nici unul nu e de acord cu alergatura asta. Cică îți dă masina, cu acte, ei o scot de pe numele lor si la revedere. Asta implica sa o inmatriculezi tu pe numele tau! Ca sa o poți duce la rablă! Alți bani dați!
Chiar nu știu de unde iau dealerii mașini... posibil or fi și unii care fac aceasta "alergatura"!

#154
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2022 - 09:49, said:


Nu știu de unde de o scosesi pe asta cu troleala! Ai sunat vreodată pe olx? Am un coleg ce vrea masina noua. A sunat pe olx la mai multe numere care vindeau masina pentru rabla. Toți nu sunt de acord cu procedura! Toți cică îți vând ție masina, fac act de vânzare cumpărare, si mai departe te descurci tu. Nici unul nu e de acord cu alergatura asta. Cică îți dă masina, cu acte, ei o scot de pe numele lor si la revedere. Asta implica sa o inmatriculezi tu pe numele tau! Ca sa o poți duce la rablă! Alți bani dați!
Chiar nu știu de unde iau dealerii mașini... posibil or fi și unii care fac aceasta "alergatura"!

Ai dreptate, e plin Facebook de oameni care colectează rable si apoi le dau mai departe fie dealer fie direct persoane fizice. Sunt și firme care fac asta, vin cu platforma îți dau 1000-1500 de lei pe ea si apoi se ocupa ei mai departe.

#155
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Stiti cum e, pana la urma si alergatura si depasirea problemelor biro ratice se traduce tot in bani.
Daca nu vrei sa o faci tu, sau nu gasesti un proprietar de rabla care sa faca macar o parte din pasi, atunci asta e - dai mai mult si munceste dealerul pentru diferenta de bani.

#156
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Cel mai safe este sa faceti o procura cu vanzatorul prin care va da voie sa il reprezentati la inmatriculari, directia de taxe si impozite,anaf etc. Un singur drum la notar e nevoie cu proprietarul rablei. atentie ca de anul asta, in plus, trebuie si un certificat fiscal de la anaf precum ca nu are datorii vanzatorul (pana acum era nevoie doar de unul de la taxe si impozite locale)

#157
AlexAnnecy

AlexAnnecy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.06.2015
Un lucru care mi l-a pus in vedere dealerul: cat timp nu ai VIN la masina - adica nu e inceputa productia - nu prea are sens sa incepi procesul. Fiscalele au o valabilitate, si actele de trimis la "minister" trebuie sa includa VIN-yl. Cel mult poti sa cumperi rablele cu acte sa fie pe numele tau.

E corect, sau ii scapa lui ceva?

#158
mitrut87

mitrut87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2009
Si mie mi-a spus la fel dealer-ul anul trecut, inclusiv in septembrie cand s-a mai facut o realocare de fonduri (comanda martie), ca nu se poate "rezerva" fara sa am VIN la masina. O mare minciuna! Asa am ajuns acum sa am masina la ei in curte din decembrie cand nu mai erau fonduri si astept maine sa inceapa sa pot sa o iau in sfarsit. E drept ca o puteam ridica la pret intreg, dar nu mi-a convenit sa platesc mai mult decat ne intelesesem.

In alta ordine de idei, aveti cunostinte despre ecobonusul de emisii? Eu o sa am 118g si vad in detalii la rabla ca sub 120g se mai primeste un bonus de 1500 de lei, ati luat/stiti pe cineva care s-a incadrat la ecobonus emisii cu o masina "normala" ? adica nu hybrid

Edited by mitrut87, 07 February 2022 - 16:25.


#159
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
nu vad de ce nu ai beneficia de el cat timp e sub 120.intreaba la dealer pt siguranta.

#160
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Deci acum când totul e oficial, la o masina electrica, se da:

un eco-tichet de 51.000 de lei pentru achiziția unei mașini 100% electrice, cu condiția obligatorie a casării unei (1) mașini vechi, dar nu mai mult de 50% din valoarea masinii noi achizitionate;
un eco-bonus de 1.500 lei pentru fiecare autovehicul uzat care este mai vechi de 15 ani și are norma de poluare Euro 3 sau inferioară („eco-bonus de vechime”);

Eco-bonusul se da "extra" sau trebuie sa se încadreze în cei 50% din valoarea masinii? Adică sa zicem ca masina noua electrica costa 102000 lei. Îți dă 51000 lei, adică 50%. Duci o rabla de 15 ani. În acest caz îți mai da și cei 1500 lei? Ar veni 52500, si s-ar depăși 50% din valoarea mașinii!

#161
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Deci daca duci o Rabla +15 ani euro 3 iei 52.500? Aia ar fi ok.

#162
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Un secretar de stat de la ministerul mediului a spus azi la Digi că suma maximă la electrice este de 57000 de lei.45000 ecobonus ptr electrice  si câte 6000 ptr două rable mai vechi de 15 ani

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate