Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Anul școlar viitor să fie mai lung – o nouă dorință a ministrului Educației

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
284 replies to this topic

#19
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

View Postdem3ntor, on 13 ianuarie 2022 - 10:48, said:



La matematica n moduri de a afla necunoscute fara aplicatie reala.
La gramatica conjugari si ciuatenii pe care 'poate' la un cerc literar le gasesti prin carti de specialitate
si probabil lista poate continua, oricum intrebarea ta este la misto, apropo: cand ai facut ultima oara teme cu un copil?
Nu, nu este la misto întrebarea mea.
Si raspunsul tau (sa scoți chestii de la mate) ma lamureste cum privesti lucrurile :(

#20
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcatalina1, on 13 ianuarie 2022 - 10:44, said:

Care ar fi balastul? Concret, macar niste exemple

Jumatate din programa. La romana toate operele tampite scrise de toti tampitii. Sa ii antreneze sa inteleaga un text, nu sa studieze niste poezii scrise acum 200 de ani, intr-o limba care nu se mai foloseste.
La mate, sa se asigure ca stiu toti tabla inmultirii, sa calculeze o arie, un volum, sa aiba logica atunci cand abordeaza o problema practica. La ce-ti folosesc integralele, de exemplu?
Oricum, calitatea profesorilor va ramane marea problema a invatamantului romanesc.

Edited by cumparator, 13 January 2022 - 10:55.


#21
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Degeaba e tot mai lung, daca e tot mai prost...


Dar asa e cand nu vrei / nu stii cum sa faci reforma adevarata - reglezi meniul din "paine" !... Posted Image

#22
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

View Postcumparator, on 13 ianuarie 2022 - 10:52, said:


La ce-ti folosesc integralele, de exemplu?
Oricum, calitatea profesorilor va ramane marea problema a invatamantului romanesc.
-Maresti numarul de conexiuni intre neuroni
-asta da, asa este.

#23
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcumparator, on 13 ianuarie 2022 - 10:52, said:



Jumatate din programa. La romana toate operele tampite scrise de toti tampitii. Sa ii antreneze sa inteleaga un text, nu sa studieze niste poezii scrise acum 200 de ani, intr-o limba care nu se mai foloseste.
La mate, sa se asigure ca stiu toti tabla inmultirii, sa calculeze o arie, un volum, sa ai ba logica atunci cand abordeaza o problema practica. La ce-ti folosesc integralele, de exemplu?
Oricum, calitatea profesorilor va ramane marea problema a invatamantului romanesc.
Din ce zici de matematica pare ca vorbesti de scoala generala. Apoi zici de integrale, deci vorbesti de liceu.
La ce nivel te refereai?

#24
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

sylvius said:

1642063962[/url]' post='28687575']
Degeaba e tot mai lung, daca e tot mai prost...


Dar asa e cand nu vrei / nu stii cum sa faci reforma adevarata - reglezi meniul din "paine" !... Posted Image
Ai dreptate, problema e ca altii au mult mai multe zile scolare si au  rezultate bune, mult mai bune decat noi. Noi avem si putin si prost, deci in niciun caz nu avem cu sa producem ceva similar cu aia din vest in aceste coditii, nici daca marim calitatea la nivelul alora nu putem sa obtinem aceleasi rezultate daca nu bagam la fel de multa sau mi multa munca. Nici IQ ul mediu nu ne ajuta, sincer. Asta este.

Edited by Epdm, 13 January 2022 - 10:56.


#25
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Postcumparator, on 13 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Jumatate din programa. La romana toate operele tampite scrise de toti tampitii. Sa ii antreneze sa inteleaga un text, nu sa studieze niste poezii scrise acum 200 de ani, intr-o limba care nu se mai foloseste.
Scriitori romani studiati in scoala aveau multe bube, dar nu erau tampiti. Consumul de cultura,carte se educa din scoala.Poezia te ajuta sa intelegi mai bine natura/sensibilitatea umana. Pentru moment, ai 5, stai jos!

View Postcumparator, on 13 ianuarie 2022 - 10:52, said:

La mate, sa se asigure ca stiu toti tabla inmultirii, sa calculeze o arie, un volum, sa ai ba logica atunci cand abordeaza o problema practica. La ce-ti folosesc integralele, de exemplu?

Matematica dezvolta gandirea holistic, iti ordoneaza mintea. Greu sa te prinzi, Pentru moment ia un 2, stai jos!

View Postcumparator, on 13 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Oricum, calitatea profesorilor va ramane marea problema a invatamantului romanesc.

Cat castigi pe luna 40-50 mil lei vechi in mana si nici aia?

Ehh, cand vei castiga dublu sa ai pretentii ca elevii sa aiba profesori mai buni.


Acum te poti duce sa dai corigenta la vara!

#26
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View PostEpdm, on 13 ianuarie 2022 - 10:53, said:

-Maresti numarul de conexiuni intre neuroni
-asta da, asa este.

Asta la cei care au ajuns la nivelul ala. Majoritatea sunt pierduti din clasa I, nu numai ca nu au cum sa inteleaga integralele, nu vor sti nici macar tabla inmultirii. Daca nu tin pasul, nu mai au cum sa avanseze. Daca parintii le explica acasa, daca le iau meditatori, pot sa tina pasul, dar majoritatea, nu.
Imi ziceau niste prieteni ca sunt disperati, copilul lor in clasa I si ei erau super terminati, le preda la sckoala o litera pe zi. Si aia se ocupau de copil.

#27
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007

View Postcatalina1, on 13 ianuarie 2022 - 10:54, said:

Din ce zici de matematica pare ca vorbesti de scoala generala. Apoi zici de integrale, deci vorbesti de liceu.
La ce nivel te refereai?
Ai o serie de comentarii de mai bine te abtii!
Nu mi-ai raspuns daca ai facut teme cu vre-un copil in ultimii 5-6 ani?

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdansysro, on 13 ianuarie 2022 - 10:42, said:

Eu știu din State că termina pe la mijlocul lui mai și încep pe la sfârșitul lui august...dar e posibil sa nu fie peste tot același calendar...plus că mai au și sistemul cu cursuri de vara...
...

În S.U.A. anul şcolar se termină şi începe diferit în funcţie de stat.
Summer school ştiam că ar fi pentru corigenţi. De fapt ar fi şi pentru corigenţi/cei care iau note mici, dar şi ceva opţional: https://en.wikipedia...i/Summer_school
La clasele I-XII vacanţa de iarnă era de 3 săptămâni. Au făcut-o de 2. Sau s-a schimbat schimbarea şi a ajuns până la urmă de 3.
Dacă şcoala se termină pe 10 Iunie, cred că e o.k. Cine are chef de şcoală vara?

#29
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

View Postdem3ntor, on 13 ianuarie 2022 - 11:00, said:


Ai o serie de comentarii de mai bine te abtii!
Nu mi-ai raspuns daca ai facut teme cu vre-un copil in ultimii 5-6 ani?
Vorbim de programa sau de cum se preda? S-au adăugat chestii noi de mate in ultimii 5-6 ani?


View Postcumparator, on 13 ianuarie 2022 - 11:00, said:



Asta la cei care au ajuns la nivelul ala. Majoritatea sunt pierduti din clasa I, nu numai ca nu au cum sa inteleaga integralele, nu vor sti nici macar tabla inmultirii. Daca nu tin pasul, nu mai au cum sa avanseze. Daca parintii le explica acasa, daca le iau meditatori, pot sa tina pasul, dar majoritatea, nu.
Imi ziceau niste prieteni ca sunt disperati, copilul lor in clasa I si ei erau super terminati, le preda la sckoala o litera pe zi. Si aia se ocupau de copil.
Care e problema cu o litera pe zi? La fel a fost și la mine.

Edited by catalina1, 13 January 2022 - 11:01.


#30
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View Postkopac, on 13 ianuarie 2022 - 10:56, said:

Scriitori romani studiati in scoala aveau multe bube, dar nu erau tampiti. Consumul de cultura,carte se educa din scoala.Poezia te ajuta sa intelegi mai bine natura/sensibilitatea umana. Pentru moment, ai 5, stai jos!



Matematica dezvolta gandirea holistic, iti ordoneaza mintea. Greu sa te prinzi, Pentru moment ia un 2, stai jos!



Cat castigi pe luna 40-50 mil lei vechi in mana si nici aia?

Ehh, cand vei castiga dublu sa ai pretentii ca elevii sa aiba profesori mai buni.

OK, am inteles. Holistic, neuronal... deci sa se pastreze programa, ca s-a dovedit extraordinara. Scriitorii romani sunt miezul si nu ii adorm pe copii, invata pe dinafara comentarii cu mult interes.

Atunci mergem tot asa, programa o fac niste ramoliti ca acum 50 de ani si durata vacantelor sa fie hotarata tot de aia din turism, ca si pana acum.Posted Image
Oricum am avansat, ca inainte vacantele erau facute in functie de muncile agricole si transhumante.

Edited by cumparator, 13 January 2022 - 11:06.


#31
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcumparator, on 13 ianuarie 2022 - 11:02, said:



OK, am inteles. Holistic, neuronal... deci sa se pastreze programa, ca s-a dovedit extraordinara. Scriitorii romani sunt miezul si nu ii adorm pe copii, invata pe dinafara comentarii cu mult interes.
Scrie în programa ca trebuie invatate pe de rost comentariile?

#32
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcatalina1, on 13 ianuarie 2022 - 10:44, said:

Care ar fi balastul? Concret, macar niste exemple

pai nu stiu, ia sa vedem....

Attached Files



#33
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostEpdm, on 13 ianuarie 2022 - 10:55, said:

Ai dreptate, problema e ca altii au mult mai multe zile scolare si au  rezultate bune, mult mai bune decat noi. Noi avem si putin si prost, deci in niciun caz nu avem cu sa producem ceva similar cu aia din vest in aceste coditii, nici daca marim calitatea la nivelul alora nu putem sa obtinem aceleasi rezultate daca nu bagam la fel de multa sau mi multa munca. Nici IQ ul mediu nu ne ajuta, sincer. Asta este.

Posted Image

Vorba 'ceea: " decat mult si fara rost, mai bine putin si prost ! " - proverb romanesc. Posted Image


Imho - s-ar justifica o marire a semestrelor ( pe model vestic ), numai impreuna cu o reforma structurala a educatiei, o revizuire a programei scolare si corpului didactic, reintroducerea competitiei reale prin diminuarea importantei bacalaureatului, concomitent cu reintroducerea examenelor de admitere la facultate, etc., etc...

Altfel, marirea perioadei scolare, ramane doar o forma fara fond, in opinia mea.

Nu va ajuta cu nimic invatamantul, iar analfabetismul functional va ramane la aceleasi cote, crescute precum cotele apelor Dunarii !... Posted Image

Edited by sylvius, 13 January 2022 - 11:07.


#34
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007

View Postkopac, on 13 ianuarie 2022 - 10:56, said:

Scriitori romani studiati in scoala aveau multe bube, dar nu erau tampiti. Consumul de cultura,carte se educa din scoala.Poezia te ajuta sa intelegi mai bine natura/sensibilitatea umana. Pentru moment, ai 5, stai jos!



Matematica dezvolta gandirea holistic, iti ordoneaza mintea. Greu sa te prinzi, Pentru moment ia un 2, stai jos!



Cat castigi pe luna 40-50 mil lei vechi in mana si nici aia?

Ehh, cand vei castiga dublu sa ai pretentii ca elevii sa aiba profesori mai buni.


Acum te poti duce sa dai corigenta la vara!

Gandesti fix precum cadrele didactice jalnice:
Nu predam la scoala ca face prostu' pregatire.
Cumparati N auxiliare ca ne e lene sa facem un manual bun, sa care copii pana se cocoseaza
Materia MEA, este cea mai importanta, nu conteaza ca predau 'lucru manual' (am ales la intamplare) dau foi intregi de teme fara sens si bat din picior sa fie toti asi.
Vrem salarii maaaari pentru cele 4-5ore cand citesti mereu aceleasi notite, aka, programa.

Vina o au si cadrele didactice care fac greva ca marirea de salarii nu a fost pe plac, dar sa faca greva pentru schimbarea sistemului nu!
Ce a scos sistemul de invatamant in ultimii 10 ani? De ce?
Daca o fabrica face cuie, si cuiele se indoaie ce face? Schimba ceva, noi mergem inainte si facem greve pentru salarii!

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdem3ntor, on 13 ianuarie 2022 - 10:17, said:

Citesc articolul acesta si ma minunez de ce tampiti conduc, practic, viitorul tarii:
http://www.edupedu.r...au-pe-10-iunie/

Quote

O să vedem cât rezultă din discuții. Eu o să prezint argumente, o să prezint perioada de cursuri din alte state care au rezultate remarcabile în sistemele de educație, o să prezint toate aceste argumente pentru a se constitui într-o pledoarie pentru o perioadă de cursuri mai lungă.
La cat de buni sunt astia din conducere admit posibilitatea ca in urma discutiilor anul sa fie chiar mai scurt.
Desigur, pot totodata sa ajunga la 10-12 ore de scoala pe zi, sa-si faca toate cadrele norma.

Edited by MarianG, 13 January 2022 - 11:08.


#36
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Posttakillya, on 13 ianuarie 2022 - 11:04, said:

pai nu stiu, ia sa vedem....
gresit, in afara religie care ne apropie de Iran, restul sunt foarte necesare. Si acum regret ca am avut o surda profesoara de desen, la gimnaziu, Madam Odae care ne teroriza cu porcariile ei, dar materia era necesara, educatia estetica se vede peste tot in viata noastra: si cum ne imbracam, cum ne aranjam casa, cum luptam cu arhitectura oribila a marilor orase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate