Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vanzare casa - plata transfer bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Salut,

In cazul in care cineva vinde o casa, poate primi banii atat in euro cat si in lei? (cumparatorul fiind persoana fizica)
Este necesar ca vanzatorul sa dea la notar un cont IBAN pe numele lui sau merge orice cont IBAN?
Este posibil sa se trimita banii in doua conturi (jumatate-jumatate)?
Se percep anumite comisioane?

Multumesc,

Edited by Eiji, 12 January 2022 - 20:00.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Intre persoane fizice poti face tranzactia in orice valuta si impartita in X conturi.
De obicei se trec in contract IBAN-ul vanzatorului si trebuie sa fie pe numele sau!
La cumparator nu verifica nimeni, ca nu iti trimite nimeni bani benevol.

2. E de dorit ca conturile vanzatorului si cumapratorului sa fie la ceeasi banca, pt a confirma instant inf ata notarului ca au intrat banii, altfel astepti o zi pt lei si minim o zi pt valuta intre 2 banci si trebuie sa mai mergi odata la notar sa declari ca ai primit banii.

Nu costa nimic sa iti deschizi un cont la banca cumparatorului (dc nu ai).

#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Eiji, on 12 ianuarie 2022 - 19:53, said:

Salut,

In cazul in care cineva vinde o casa, poate primi banii atat in euro cat si in lei? (cumparatorul fiind persoana fizica)
Este necesar ca vanzatorul sa dea la notar un cont IBAN pe numele lui sau merge orice cont IBAN?
Este posibil sa se trimita banii in doua conturi (jumatate-jumatate)?
Se percep anumite comisioane?

Multumesc,
1 Da , orice valuta
2. Da , orice cont insa trebuie specificat contul in contractul de v-c cum ca , vanzatorul e de acord ca banii sa se vireze in contul X chiar daca nu e pe numele lui.
3.Da , se poate insa la fel , trebuie specificat asta in contractul de v-c , suma cutare in contul x si suma cutare in contul y.
Comisioane ? Depinde de conturile din care se face transfer daca e de la aceeasi banca sau banci diferite - aici intrebi la banca ce comisioane au .

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Comisioanele sunt infime vs pretul de vanzare al unei case, dar problema este in cat timp intre banii, mai ales dc e valuta.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
In mare, s-a raspuns. Adaug si eu ca e un oic mai complicat daca in CVC nu se precizeaza ca s-a primit pretul convenit.
Exista mai multe variante, printre care si inscrierea in CF a datoriei.
Eu cred ca cel mai bine, in cazul in care exista reticente, este ca cel care cumpara sa vireze suma intr-un cont escrow la banca vanzatorului.

De pe internet adunate:
II. Preţul vânzării
Referitor la preţul vânzării se fac următoarele menţiuni:
• cuantum (ex. 120.000 lei, 80.000 euro), care se trece atât în cifre, cât şi în litere.
• moneda în care se plăteşte (euro, dolari, echivalentul în lei atunci când preţul este stabilit într-o monedă străină, dar se plăteşte în lei la un anumit curs);
• se precizează achitarea preţului sau modalitatea lui de achitare dacă acesta nu este plătit integral.
Pentru indicarea modalităţii de plată, se poate adauga la contract următorul paragraf: „Cumpărătorul a achitat integral preţul vânzării astăzi, data autentificării prezentului contract de vânzare-cumpărare,în numerar/prin transfer bancar în lei la cursul de schimb leu/Euro al Băncii Naţionale Române, valabil la data facturării.” Părţile pot conveni ca vânzătorul să renunţe la înscrierea în Cartea Funciară a unui privilegiu în vederea garantării preţului de vânzare neachitat dacă plata efectivă a preţului se face la un anumit termen după autentificarea contractului de vânzare-cumpărare. Renunţarea expresă este necesară, întrucât altfel acest privilegiu s-ar înscrie din oficiu în Cartea Funciară odată cu intabularea dreptului de proprietate al cumpărătorului.
• că preţul este sincer, real şi serios.

#6
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Părerea mea este că pe notar nu îl interesează ce face vânzătorul cu banii - atâta timp cât vânzătorul trece un număr de cont în contract în acel cont se virează banii și cu asta basta.

Problema este însă alta : Păi dacă vânzătorul nu își dă contul lui (adică IBAN-ul de la contul lui) și dă IBAN-ul de la un cont oarecare al unui om de pe stradă cum primește vânzătorul banii ?

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Complicati enorm lucrurile.
Notarul stie ce face, dar cateodata vanzatorii sunt prosti si caposi, adica nu vor sa deschida cont la banca cumparatorului.

Intrabancar, transferul intre conturi se face instant, la orice ora!

In fata notarului cumparatorul face trnasfeul din ce cont doreste el, in contul vanzatorului.
Acesta primeste banii, confirma notarului ca a primit suma convenita si notarul autentifica tranzactia.

Sa nu intram in aberatii in care vanzatorul da contul gresit.

La Raiffeisen si ING, cand completezi un IBAN al bancii, arata si initialele proprietarului.

Poti verifica.

Nu exista insa solutie bullet-proof pt prostie.

#8
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
In 3 situatii, am obervat ca notarii nu accepta IBAN-ul altcuiva decat al vanzatorului.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e normal, cum sa se duca banii in contul altcuiva?

problema este ca notarul real nu poate verifica al cui e contul ;)

Totul e declarativ...

#10
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 Adm, on 12 ianuarie 2022 - 20:31, said:

Asta e normal, cum sa se duca banii in contul altcuiva?

problema este ca notarul real nu poate verifica al cui e contul Posted Image

Totul e declarativ...

Mie mi-a cerut documentul de la banca, iban, nume, a vrut sa vada dovada de transfer cu toate datele.

#11
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Așa cum spune @Municipalwaste, notarul verifică realitatea transferului bancar. Am vândut în 2020 un teren și notarul nu a înmânat cumpărătorului exemplarele din contract până nu i-am dus extrasul de cont în care să se vadă exact încasarea prețului. Și tot după ce am dus extrasul de cont a făcut și comunicarea către OCPI pentru transcrierea vânzării în cartea funciară.

#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010

 Adm, on 12 ianuarie 2022 - 20:01, said:

1. Intre persoane fizice poti face tranzactia in orice valuta si impartita in X conturi.
De obicei se trec in contract IBAN-ul vanzatorului si trebuie sa fie pe numele sau!
La cumparator nu verifica nimeni, ca nu iti trimite nimeni bani benevol.

2. E de dorit ca conturile vanzatorului si cumapratorului sa fie la ceeasi banca, pt a confirma instant inf ata notarului ca au intrat banii, altfel astepti o zi pt lei si minim o zi pt valuta intre 2 banci si trebuie sa mai mergi odata la notar sa declari ca ai primit banii.

Nu costa nimic sa iti deschizi un cont la banca cumparatorului (dc nu ai).

Eu am trimis copie după OP la notar și a fost în regulă, banii au intrat în aceeași zi, chiar dacă au fost bănci diferite.

#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
La vanzari de proprietati nu te incurci cu asemenea complicatii. Daca proprietarul/vanzatorul este unul singur contul/conturile iban trebuie sa fie pe numele lui direct.
Mai departe daca vrei sa imparti banii o faci prin alte tranzactii ulterioare

Comisionul e ceva infim la transferurile interbancare prin canale electronice 6-10 lei

Nu e nevoie de deschis cont la aceasi banca, e mai mare bataia de cap deschiderea unui cont la care poate nu ai nici beneficiile contului primar de la banca unde iti tii cascavalul

Edited by stalker2142, 12 January 2022 - 21:28.


#14
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018

 stalker2142, on 12 ianuarie 2022 - 21:26, said:

La vanzari de proprietati nu te incurci cu asemenea complicatii.
Poate vanzatorul este executat silit.
Vrea cu aceasta ocazie sa puna "deoparte" niste bani.

#15
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, m-am mai lamurit. Posted Image


 stalker2142, on 12 ianuarie 2022 - 21:26, said:

Nu e nevoie de deschis cont la aceasi banca, e mai mare bataia de cap deschiderea unui cont la care poate nu ai nici beneficiile contului primar de la banca unde iti tii cascavalul

Vanzatorul nu are cont in euro, deci oricum trebuie deschis unul. Asa mare bataie de cap? Din cate stiu, dureaza putin deschiderea unui cont, totul intr-o zi.

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Eu n-as plati contravaloarea unui imobil intr-un cont al carui titular nu e vanzatorul din contract.
Dar asta-s doar eu :P

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017

 Eiji, on 12 ianuarie 2022 - 21:45, said:

Din cate stiu, dureaza putin deschiderea unui cont, totul intr-o zi.

O plimbare la banca, dar acum cu coronavirus e cu programare

 tioopedi, on 12 ianuarie 2022 - 21:39, said:

Poate vanzatorul este executat silit.
Vrea cu aceasta ocazie sa puna "deoparte" niste bani.

Notarul il verifica pe vanzator, trebuie sa aiba toate impozitele platite la zi...plus sa nu aiba datorii la interetinere la asociatia de locatari daca e cazul
Nu stiu exact, dar e posibil sa-l verifice si in vreo baza de date pentru executari/popriri etc

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Am trecut de curand prin cumparare si vanzare: nu conteaza la ce banca sunt conturile. Dupa ce vanzatorul primeste banii, merge la banca si scoate un extras care va fi depus la notar (are vreo luna la dispozitie sa faca asta). Cand se face contractul (evident, inainte sa ajunga banii in cont) se tabileste si cand se elibereaza imobilul. In cazul meu, am avut actele apartamentului dar cheile le-am primit dupa ce au intrat banii. La vanzare, am predat cheile joi si abia luni pe la pranz au intrat banii.
Depinde de care parte esti si cat de paranoic. Oricum, daca ai vandut si cumparatorul n-a trimis banii in contul mentionat, mergi la notar si incepe balciul (din care iesi castigator).
Daca sunt mai multe plati si conturi, toate alea trebuie trecute in contract, e bine pentru ambele parti.

Contul in euro (asta am primit la vanzare) a fost deschis din aplicatie, cred ca in cateva minute. Au intrat banii, am scos extrasul necesar la notar, s-au transformat in lei si l-am inchis.

Edited by sorin147, 12 January 2022 - 22:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate